«Бекітемін» Мектеп әдіскері: Н.И.Абиева-------------
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Жаңаөзен қаласы әкімдігінің №18 орта мектеп» КММ |
|
|
Күні: 22.01.2019ж. |
Мұғалімнің аты-жөні : Изтурганова Камар |
|
|
Сынып: 2 и |
Барлық оқушы саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Көбейту . Тиімді тамақтану. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.1.2.1.Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді нысандарды мазмұнына қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. |
|
|
Сабақ: мақсаттары |
Барлық оқушылар: •көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінеді Көптеген оқушылар: •көбейту амалының мəнін түсінеді жəне компоненттердің аттарын біледі. Кейбір оқушылар: көбейту компоненттерінің аттарын өрнектерді жазуда жəне оқуда қолданады. |
|
|
Жетістік критерилері |
Ауызша санауға бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға арналған жаттығулар жасауға машықтанады. |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: •көбейту мен бөлудің орындалу мəнін түсіндіре алады. Пəндік лексика жəне терминология: Көбейту, көбейткіш, көбейтінді, көбейтіндінің мəні. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Достарының пікіріне құлақ асу, тыңдау, құрметтеу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, жаратылыстану. |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бірдей қосылғыштарды қосу, заттарды топтап санау |
|
|
Сабақ барысы |
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин
|
1. Ұйымдастыру.
Психологиялық
дайындық: -Балалар, сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңдер (басбармақпен көрсетеді). Топқа бөлу: Амалдар түрімен бөліну(қосу, азайту, көбейту) Әр топ басшысы өз топтарына түсініктеме береді. №1 тапсырма. Мұғалім дұрыс тамақтану жəне тамақтанудың орныққан тəртібін сақтаудың маңыздылығы туралы əңгіме жүргізеді. Оқушылар 1-тапсырмадағы суреттерді қарап, пайдалы азық-түліктерді атайды. - қандай азық-түліктер организм үшін пайдалы емес, - қандай азық-түліктерді (тəтті, газдалған сусындар, чипси жəне т.б.) көп мөлшерде қолдану қажет емес. Топтар берілген азық –түлік суреттерін 2-ге бөліп жапсырады. 1 топ мүшесі , топтың жұмысын қорғайды. |
Амалдар суреті Азық түліктің суреттері. |
|
Сабақ ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс. Сергіту сәті. 2мин. Жұптық жұмыс. Рефлексия.
|
Өзектендіру. Өткен сабақтағы тəрізді практикалық жұмыс ұсынамын. Лексикалық тақырыпты қолдау үшін алма, алмұрт, басқа жеміс-жидектерді санау материалы түрінде пайдалануға болады. Оқушылар жемістерді 4-тен, 5-тен топтап санайды. «Барлығы қанша?» деген сұраққа жауап береді. Ауызша есептеулерге бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға берілген жаттығулар қосамын. Тақтаға өрнектер жазылған: 7 + 7 + 7 + 7; 4 + 4 + 4; 3 + 3 + 3 + 3 + 3. –Біз шығарған мысал несімен қызық, қандай қосылғыштардың қосындысын табамыз? –Осындай қанша қосылғыш табамыз? –7-ден қанша рет алдық? ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы Ауызша жаттығулар. Қорапта 5 шокалад бар. Екі, үш, бес қорапта неше шоколад бар? – Қалай санадыңдар? –Өрнектердің мəндерін табыңдар. –Олар несімен ұқсайды? (Бірдей қосылғыштарды қосады, екі өрнекте де 4 қосылғыш бар.) Бұлай жазу ыңғайлы ма? Неліктен? –Қалай ойлайсыңдар, басқаша жазуға бола ма? (Оқушыларды осылай жазу ұзақ əрі ыңғайсыз деген ойға жетелеу керек). Жаңаны ашу – Бірдей қосылғыштардан тұратын қосындыны көбейтінді түрінде жазуға болады. Көбейтуді белгілеу үшін нүкте түріндегі таңба «·» қолданылады. 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 6
(Қандай санды қосамыз.)
(5 санын қанша рет қосамыз.) Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Қосындыларды көбейту түрінде жазыңдар.
7+ 7 + 7 + 7 + 7 = 7 · 5 12+ 12 + 12 + 12 = 12 · 4 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 9 · 5 ҚБ: смайликтер арқылы Топтық жұмыс. 2-тапсырманы үлгі бойынша түсіндіре отырып шығару 1-топ: 40*2=40+40=80 9*3=9+9+9 5см*2=5см+5см 7л*4=7+7+7+7 2-топ: 100*3=100+100+100 22*3=22+22+22 30кг*3=30+30+30 50см*2=50см+50см 3-топ: 3*5=3+3+3+3+3 21*2=21+21 22дм*3=22дм+22дм+22дм 300г*2=300г+300г ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Сергіту сәті: Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік. Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік. Қолды создық, басты бұрдық екі деп, Қозғалыспен әрбір адам жетіледі. Алға артқа қарадықта – үш дедік. Тағы жаңа жаттығулар істедік. Түсірейік қолды төрт пен-бесті айтып, Отырайық көңілді енді марқайтып. Б.Бөрібаев Дәптермен жұмыс.Тақтамен жұмыс. 3-тапсырма.Есепті шығар. Мектеп асханасына 50кг күріш, 28кг қарақұмық және бірнеше арпа жармасы әкелінді. Барлығы 100кг болды. Неше килограм арпа жармасы әкелінді? Жұптық жұмыс. Жаңаны қолдану. Оқулықтағы 4-тапсырма жұптасып орындалады. Оқушылар өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдап, түсіндірулері керек. 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14 ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы «Жетістік баспалдағы» әдісі Қолдарындағы гүл шоқтарын өздерінің қалаған баспалдақтарына салады. |
Жемістердің санау материалдары, А3 форматындағы қағаз. Көбейту туралы түсіндірме. Топтық жұмыс тапсырмалары, топтарға арлалған парақтар. Сергіту сәті Дәптермен, тақтамен жұмыс. Жұптық жұмысқа арналған тапсырма. Жетістік баспалдағы |
|
Сабақтың соңы 2мин. |
Үйге тапсырма. 3-есеп ә) |
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгерудең кейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта Қауіпсіздік техникасының ережелерінен |
|
Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен есеп құрастырып, шығарады. |
Оқушылардың қабілеті топта жұмыс істеу барысында бақыланады, мұғалім жазбалар жүргізеді. |
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ математика пәнінен "Көбейту" 2 сынып
Ашық сабақ математика пәнінен "Көбейту" 2 сынып
«Бекітемін» Мектеп әдіскері: Н.И.Абиева-------------
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: «Жаңаөзен қаласы әкімдігінің №18 орта мектеп» КММ |
|
|
Күні: 22.01.2019ж. |
Мұғалімнің аты-жөні : Изтурганова Камар |
|
|
Сынып: 2 и |
Барлық оқушы саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Көбейту . Тиімді тамақтану. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтемеу) |
2.1.2.1.Көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді нысандарды мазмұнына қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну. |
|
|
Сабақ: мақсаттары |
Барлық оқушылар: •көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы ретінде түсінеді Көптеген оқушылар: •көбейту амалының мəнін түсінеді жəне компоненттердің аттарын біледі. Кейбір оқушылар: көбейту компоненттерінің аттарын өрнектерді жазуда жəне оқуда қолданады. |
|
|
Жетістік критерилері |
Ауызша санауға бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға арналған жаттығулар жасауға машықтанады. |
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар: •көбейту мен бөлудің орындалу мəнін түсіндіре алады. Пəндік лексика жəне терминология: Көбейту, көбейткіш, көбейтінді, көбейтіндінің мəні. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Достарының пікіріне құлақ асу, тыңдау, құрметтеу. |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, жаратылыстану. |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Бірдей қосылғыштарды қосу, заттарды топтап санау |
|
|
Сабақ барысы |
|
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин
|
1. Ұйымдастыру.
Психологиялық
дайындық: -Балалар, сабаққа қандай көңіл-күймен келдіңдер (басбармақпен көрсетеді). Топқа бөлу: Амалдар түрімен бөліну(қосу, азайту, көбейту) Әр топ басшысы өз топтарына түсініктеме береді. №1 тапсырма. Мұғалім дұрыс тамақтану жəне тамақтанудың орныққан тəртібін сақтаудың маңыздылығы туралы əңгіме жүргізеді. Оқушылар 1-тапсырмадағы суреттерді қарап, пайдалы азық-түліктерді атайды. - қандай азық-түліктер организм үшін пайдалы емес, - қандай азық-түліктерді (тəтті, газдалған сусындар, чипси жəне т.б.) көп мөлшерде қолдану қажет емес. Топтар берілген азық –түлік суреттерін 2-ге бөліп жапсырады. 1 топ мүшесі , топтың жұмысын қорғайды. |
Амалдар суреті Азық түліктің суреттері. |
|
Сабақ ортасы Жаңа сабақ Топтық жұмыс. Сергіту сәті. 2мин. Жұптық жұмыс. Рефлексия.
|
Өзектендіру. Өткен сабақтағы тəрізді практикалық жұмыс ұсынамын. Лексикалық тақырыпты қолдау үшін алма, алмұрт, басқа жеміс-жидектерді санау материалы түрінде пайдалануға болады. Оқушылар жемістерді 4-тен, 5-тен топтап санайды. «Барлығы қанша?» деген сұраққа жауап береді. Ауызша есептеулерге бірнеше бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға берілген жаттығулар қосамын. Тақтаға өрнектер жазылған: 7 + 7 + 7 + 7; 4 + 4 + 4; 3 + 3 + 3 + 3 + 3. –Біз шығарған мысал несімен қызық, қандай қосылғыштардың қосындысын табамыз? –Осындай қанша қосылғыш табамыз? –7-ден қанша рет алдық? ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы Ауызша жаттығулар. Қорапта 5 шокалад бар. Екі, үш, бес қорапта неше шоколад бар? – Қалай санадыңдар? –Өрнектердің мəндерін табыңдар. –Олар несімен ұқсайды? (Бірдей қосылғыштарды қосады, екі өрнекте де 4 қосылғыш бар.) Бұлай жазу ыңғайлы ма? Неліктен? –Қалай ойлайсыңдар, басқаша жазуға бола ма? (Оқушыларды осылай жазу ұзақ əрі ыңғайсыз деген ойға жетелеу керек). Жаңаны ашу – Бірдей қосылғыштардан тұратын қосындыны көбейтінді түрінде жазуға болады. Көбейтуді белгілеу үшін нүкте түріндегі таңба «·» қолданылады. 5 + 5 + 5 + 5 + 5 + 5 = 5 · 6
(Қандай санды қосамыз.)
(5 санын қанша рет қосамыз.) Түсіндіре отырып алғашқы бекіту. Қосындыларды көбейту түрінде жазыңдар.
7+ 7 + 7 + 7 + 7 = 7 · 5 12+ 12 + 12 + 12 = 12 · 4 9 + 9 + 9 + 9 + 9 = 9 · 5 ҚБ: смайликтер арқылы Топтық жұмыс. 2-тапсырманы үлгі бойынша түсіндіре отырып шығару 1-топ: 40*2=40+40=80 9*3=9+9+9 5см*2=5см+5см 7л*4=7+7+7+7 2-топ: 100*3=100+100+100 22*3=22+22+22 30кг*3=30+30+30 50см*2=50см+50см 3-топ: 3*5=3+3+3+3+3 21*2=21+21 22дм*3=22дм+22дм+22дм 300г*2=300г+300г ҚБ: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды. Сергіту сәті: Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік. Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік. Қолды создық, басты бұрдық екі деп, Қозғалыспен әрбір адам жетіледі. Алға артқа қарадықта – үш дедік. Тағы жаңа жаттығулар істедік. Түсірейік қолды төрт пен-бесті айтып, Отырайық көңілді енді марқайтып. Б.Бөрібаев Дәптермен жұмыс.Тақтамен жұмыс. 3-тапсырма.Есепті шығар. Мектеп асханасына 50кг күріш, 28кг қарақұмық және бірнеше арпа жармасы әкелінді. Барлығы 100кг болды. Неше килограм арпа жармасы әкелінді? Жұптық жұмыс. Жаңаны қолдану. Оқулықтағы 4-тапсырма жұптасып орындалады. Оқушылар өрнектердің қайсысын көбейту мен алмастыруға болатынын, қайсысын алмастыруға болмайтынын талдап, түсіндірулері керек. 4+4+4+4 9+9+9+9+9 18+8 10+10+10 25+25+25 5+5+7+6 34+4+5+34 17+17+17 14+14+14 ҚБ: «От шашу» әдісі арқылы «Жетістік баспалдағы» әдісі Қолдарындағы гүл шоқтарын өздерінің қалаған баспалдақтарына салады. |
Жемістердің санау материалдары, А3 форматындағы қағаз. Көбейту туралы түсіндірме. Топтық жұмыс тапсырмалары, топтарға арлалған парақтар. Сергіту сәті Дәптермен, тақтамен жұмыс. Жұптық жұмысқа арналған тапсырма. Жетістік баспалдағы |
|
Сабақтың соңы 2мин. |
Үйге тапсырма. 3-есеп ә) |
|
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгерудең кейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта Қауіпсіздік техникасының ережелерінен |
|
Кабілеті жоғары оқушылар өз беттерімен есеп құрастырып, шығарады. |
Оқушылардың қабілеті топта жұмыс істеу барысында бақыланады, мұғалім жазбалар жүргізеді. |
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
шағым қалдыра аласыз














