|
|
МАТЕМАТИКАЛЫҚ ЖӘНЕ СЕРІППЕЛІ МАЯТНИКТЕРДІҢ ТЕРБЕЛІСТЕРІ
Бегалы Балнұр Бегалықызы Қызылорда облысы Жаңақорған ауданы «Қыран» негізгі орта мектебінің физика пәнінің мұғалімі
|
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Қыран» негізгі орта мектебі |
|
Бөлімі: |
Тербелістер және толқындар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бегалы Балнұр |
|
Күні: |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру; 9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар білуі тиіс: маятник түрлерін ажыратып, формулаларын біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: формулаларды түрлендіріп, есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар орындай алады: тәжірибелерді қорытындылай алады. |
|
Сабақтың түрі: |
Ашық сабақ (Жаңа білім) |
|
Әдіс-тәсілдер: |
Практикалық және виртуалды түсіндірулер, жұппен жұмыс, рефлексия |
|
Күтілетін нәтиже: |
Маятник түрлерін ажыратады. Формуланы түсініп, оны қорыта алады. |
|
Құрал-жабдықтар: |
Интерактивті тақта, жұмыс парақтары, бағалау парақтары |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдас-тыру кезеңі 10 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ басында оқушыларға «Бағалау парағы» беріледі. Әр балл алған сайын өзіне балл қосып отыруы қажет екені ескертіледі! Үй тапсырмасын тексеру 2 жол арқылы тексеріледі:
Сілтеме: https://t.me/QuizBot?start=EClm0igs |
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беру. |
Дәптерге орын-далған дұрыс есепке – 1 балл. Өткен тақырып бойынша жасалған бот тесттің нәтижесіне байланысты өте жақ-сы жауап берген: 10 оқушы - 2 балл, 10 оқушы – 1 балл |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Телефон, Презентация |
|
10 мин |
Жаңа сабақ Тақырып: «Математикалық және серіппелі маятниктің тербелістері» Сабақтың мақсаты: маятник түрлерін ажыратып, формулаларын білу, формулаларды түрлендіріп, есептерді шығару, тәжірибелерді қорытындылай алу. Сабақ бойынша презентацияға сілтеме: |
Сабаққа бел-сенді қатысып, сұрақтарға жауап беріп отыру. |
Бағалау критерийлері - маятник түрлерін ажыратып, формулаларын білу. - формулаларды түрлендіріп,есептерді шығара алу. - тәжірибелерді қорытындылау |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Презентация |
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1-тапсырма. Сынып жұмысының есептері
Жауаптары: 1-есеп: 2с, 2-есеп: 2,23 м, 3-есеп: 8,76 м/с2, 4-есеп: 12,56 Н/м, 5-есеп: 1,2 с |
Тақтаға және дәптерге сынып жұмысының есептерін шығару |
Дескриптор - математикалық маятниктің тербеліс периодының теңдеуін біледі; - серіппелі маятник үшін период формуласын қолдана-ды. Ең жақсы атса-лысқан 5 есепті де толық шығарып әкелген алғашқы 7 оқушы – 5 балл 13 оқушы – 4 балл |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Телефон, Презентация |
|
5 мин |
2-тапсырма: Жұптық жұмыс Жұппен бірлесе отырып орындайды және оны сынып болып қорытындылайды. Сілтеме: https://learningapps.org/watch?v=pta0n5bfj25
|
Жанында отыр-ған оқушымен жұптасып орындайды. |
Дескриптор - математикалық және серіппелі маятник-тердің тербеліс периодтары қай па-раметрлерге тәуелді екенін біледі. - маятник түрлерін ажыратып, формулаларын білу. Бәрін дұрыс орындаған жұп: 3 балл Аз қате кеткен жұпқа: 2 балл Көп қате кеткен жұп: 1 балл |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Телефон, Презентация |
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Рефлексия Оқушылардың сабақтағы көңіл-күйлерін classroomscreen.com сайты арқылы белгілеп шығады. Сілтеме: Сабақ барысы бойынша оқушалар сабақтағы әсерлерін және өздерін қаншаға бағалайтынын, сабақты қаншалықты түсінгенін жазып кетеді. Сілтеме: https://padlet.com/begalybalnur/padlet-f0q1n908yr8v981p Үй тапсырмасы:
Қорытынды бағалау Падлет тақтасына оқушылар сабақ барысында жинаған баллдарын жазады және сол арқылы бағаланады. Бағалау парақтары тексеріледі. |
Оқушылар са-бақтан алған әсерлерімен бөлісіп, сабақты қорытындылаймыз Үй тапсырмасын тыңдап, дәптерге жазып алады. |
Сабақ формативті 1-10 баллдық шкаламен бағаланады. |
Телефон, Презентация |
Ескерту! Егер жоспарланған уақыттан сабақ ерте біткен жағдайда оқушылардың деңгейін ескере отырып, төмендегідей тапсырмаларды беруді ұсынамын.
Қосымша
Деңгейлік есептер
1-деңгей
Математикалық маятниктің тербеліс периоды 2 секунд. Оның ұзындығын табыңыз. (g ≈ 9.8 м/с²)
2-деңгей
Серіппеге ілінген жүктің массасы 0.5 кг, ал серіппенің қатаңдығы 200 Н/м. Осы маятниктің тербеліс периоды қандай?
3-деңгей
Ұзындығы 1 метр маятник толық тербеліс жасау
үшін 5 секунд уақыт жұмсайды.
Жердің еркін
түсу үдеуін табыңыз.
Деңгейі төмен оқушыға тапсырма

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері» 9 сынып
|
|
МАТЕМАТИКАЛЫҚ ЖӘНЕ СЕРІППЕЛІ МАЯТНИКТЕРДІҢ ТЕРБЕЛІСТЕРІ
Бегалы Балнұр Бегалықызы Қызылорда облысы Жаңақорған ауданы «Қыран» негізгі орта мектебінің физика пәнінің мұғалімі
|
|
Білім беру ұйымының атауы: |
«Қыран» негізгі орта мектебі |
|
Бөлімі: |
Тербелістер және толқындар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бегалы Балнұр |
|
Күні: |
11.02.2025 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.5.6 әртүрлі тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін түсіндіру; 9.2.5.7 маятниктер тербелісі периодының әртүрлі параметрлерге тәуелділігін зерттеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар білуі тиіс: маятник түрлерін ажыратып, формулаларын біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: формулаларды түрлендіріп, есептерді шығара алады. Кейбір оқушылар орындай алады: тәжірибелерді қорытындылай алады. |
|
Сабақтың түрі: |
Ашық сабақ (Жаңа білім) |
|
Әдіс-тәсілдер: |
Практикалық және виртуалды түсіндірулер, жұппен жұмыс, рефлексия |
|
Күтілетін нәтиже: |
Маятник түрлерін ажыратады. Формуланы түсініп, оны қорыта алады. |
|
Құрал-жабдықтар: |
Интерактивті тақта, жұмыс парақтары, бағалау парақтары |
|
Құндылықтарға баулу |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдас-тыру кезеңі 10 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ басында оқушыларға «Бағалау парағы» беріледі. Әр балл алған сайын өзіне балл қосып отыруы қажет екені ескертіледі! Үй тапсырмасын тексеру 2 жол арқылы тексеріледі:
Сілтеме: https://t.me/QuizBot?start=EClm0igs |
Оқушылар өткен тақырып сұрақтарына жылдам жауап беру. |
Дәптерге орын-далған дұрыс есепке – 1 балл. Өткен тақырып бойынша жасалған бот тесттің нәтижесіне байланысты өте жақ-сы жауап берген: 10 оқушы - 2 балл, 10 оқушы – 1 балл |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Телефон, Презентация |
|
10 мин |
Жаңа сабақ Тақырып: «Математикалық және серіппелі маятниктің тербелістері» Сабақтың мақсаты: маятник түрлерін ажыратып, формулаларын білу, формулаларды түрлендіріп, есептерді шығару, тәжірибелерді қорытындылай алу. Сабақ бойынша презентацияға сілтеме: |
Сабаққа бел-сенді қатысып, сұрақтарға жауап беріп отыру. |
Бағалау критерийлері - маятник түрлерін ажыратып, формулаларын білу. - формулаларды түрлендіріп,есептерді шығара алу. - тәжірибелерді қорытындылау |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Презентация |
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
1-тапсырма. Сынып жұмысының есептері
Жауаптары: 1-есеп: 2с, 2-есеп: 2,23 м, 3-есеп: 8,76 м/с2, 4-есеп: 12,56 Н/м, 5-есеп: 1,2 с |
Тақтаға және дәптерге сынып жұмысының есептерін шығару |
Дескриптор - математикалық маятниктің тербеліс периодының теңдеуін біледі; - серіппелі маятник үшін период формуласын қолдана-ды. Ең жақсы атса-лысқан 5 есепті де толық шығарып әкелген алғашқы 7 оқушы – 5 балл 13 оқушы – 4 балл |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Телефон, Презентация |
|
5 мин |
2-тапсырма: Жұптық жұмыс Жұппен бірлесе отырып орындайды және оны сынып болып қорытындылайды. Сілтеме: https://learningapps.org/watch?v=pta0n5bfj25
|
Жанында отыр-ған оқушымен жұптасып орындайды. |
Дескриптор - математикалық және серіппелі маятник-тердің тербеліс периодтары қай па-раметрлерге тәуелді екенін біледі. - маятник түрлерін ажыратып, формулаларын білу. Бәрін дұрыс орындаған жұп: 3 балл Аз қате кеткен жұпқа: 2 балл Көп қате кеткен жұп: 1 балл |
Оқулық Физика 9-сынып, Дәптер, Телефон, Презентация |
|
Сабақтың соңы 10 мин |
Рефлексия Оқушылардың сабақтағы көңіл-күйлерін classroomscreen.com сайты арқылы белгілеп шығады. Сілтеме: Сабақ барысы бойынша оқушалар сабақтағы әсерлерін және өздерін қаншаға бағалайтынын, сабақты қаншалықты түсінгенін жазып кетеді. Сілтеме: https://padlet.com/begalybalnur/padlet-f0q1n908yr8v981p Үй тапсырмасы:
Қорытынды бағалау Падлет тақтасына оқушылар сабақ барысында жинаған баллдарын жазады және сол арқылы бағаланады. Бағалау парақтары тексеріледі. |
Оқушылар са-бақтан алған әсерлерімен бөлісіп, сабақты қорытындылаймыз Үй тапсырмасын тыңдап, дәптерге жазып алады. |
Сабақ формативті 1-10 баллдық шкаламен бағаланады. |
Телефон, Презентация |
Ескерту! Егер жоспарланған уақыттан сабақ ерте біткен жағдайда оқушылардың деңгейін ескере отырып, төмендегідей тапсырмаларды беруді ұсынамын.
Қосымша
Деңгейлік есептер
1-деңгей
Математикалық маятниктің тербеліс периоды 2 секунд. Оның ұзындығын табыңыз. (g ≈ 9.8 м/с²)
2-деңгей
Серіппеге ілінген жүктің массасы 0.5 кг, ал серіппенің қатаңдығы 200 Н/м. Осы маятниктің тербеліс периоды қандай?
3-деңгей
Ұзындығы 1 метр маятник толық тербеліс жасау
үшін 5 секунд уақыт жұмсайды.
Жердің еркін
түсу үдеуін табыңыз.
Деңгейі төмен оқушыға тапсырма

шағым қалдыра аласыз





