|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
9 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Оқушыларға математикалық маятниктің тербелісінің физикалық заңдылықтарын түсіндіру; оқулықтағы тапсырмаларды орындауды, теориялық сұрақтарға жауап беруді, есеп шығара білуді үйрету. |
|||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Керекті жабдықтар: |
Компьютер, оқулық, смайликтер, есептер жинағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыстар: ШЫНДЫҚ ПА ЖАЛҒАН БА? , Түйін, жұптас-ойлан-бөліс әдістері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||
|
Кіріспе |
3 мин |
Күшті Жақсы Орташа
Тербеліс периоды, тербеліс жиілігі, уақыт
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу (Үй тапсыр- масы) |
5 мин |
ШЫНДЫҚ ПА ЖАЛҒАН БА? Әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. 10-сұрақ
Бағалау: Бағдаршам арқылы 9-10 Жасыл түс 5-8 Сары түс 1-4 Қызыл түс
|
Оқушы белгілейді. Көршілерінің тапсырмаларын тексереді. Көршілері тексереді, бағалайды.
|
|||||||||||||||||||||
|
Тұсаукесер |
5мин |
Білімландтан математикалық маятникті тыңдатады. Маятниктің формуласы қайдан шықты?
|
Видеоны тыңдайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
5 мин |
Жұптасып-ойлан – бөліс әдісі. І топ Математикалық маятник деп нені айтады? ІІ топ Математикалық маятниктің тербеліс периоды неге тәуелді? ІІІ топ Серіпмділік күші әрекет еткен дененіің тербеліс периоды неге тәуелді?
«Бағалау:«екі жұлдыз, бір ұсыныс» |
Топтан бір оқушы ортаға шығып тақырыпты қорғайды. Топтың жұмысын келесі топ екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
3 10 мин |
Есептер шығару топтық тапсырма: компьютерден есеп Жұптық тапсырмалар: 22-жаттығу №1, №2
Бағалау: От шашу арқылы бағалау |
Топпен орындайды.
Жұппен орындайды.
От шашу арқылы бағалайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
5 мин |
Тест жұмысы 1. 4с ішінде маятник 8 тербеліс жасайды. Тербеліс периоды неге тең? А) 8с; В) 4с; С) 2с; Д) 0,5 с; Е) 32с.
2
А) 1с; В) 2с; С) 4см; Д) ½ Гц; Е) ¼ Гц. 3. Дене тербелісінің амплитудасы 0,5 м болса бір период ішінде дене қандай жол жүреді? А) 0; В) 0,5 м; С) 1м; Д) 2м; Е) 2,5м. 4. Ұзындығы 4,9 м математикалық маятниктің тербеліс периоды неге тең? А) 4,4с; В) 3,2с; С) 7,2с; Д) 52,4с; Е) 13,2с
5
А
Бағалау: Бас бармақ әдісі |
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Көршілерін бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
2 мин |
Топ басшылары бағалау парақтары бойынша сынып оқушыларын бағалайды. |
Топ басшылары мүшелерін бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
|
Үйге тапсырма: §27 22-жаттығу (4,5) |
|
|||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
5 мин |
« 1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
|
|||||||||||||||||||||


Күшті Жақсы Орташа
Т
Т
Т
Т
ν
ν
ν ν
t
t
t
t
|
Оқушының аты-жөні |
ШЫНДЫҚ ПА ЖАЛҒАН БА? |
Жұптасып-ойлан – бөліс әдісі. |
Есептер шығару |
Тест жұмысы |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістерi 9 сынып
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: |
9 |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты: |
Оқушыларға математикалық маятниктің тербелісінің физикалық заңдылықтарын түсіндіру; оқулықтағы тапсырмаларды орындауды, теориялық сұрақтарға жауап беруді, есеп шығара білуді үйрету. |
|||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтижелер: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Керекті жабдықтар: |
Компьютер, оқулық, смайликтер, есептер жинағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер:
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыстар: ШЫНДЫҚ ПА ЖАЛҒАН БА? , Түйін, жұптас-ойлан-бөліс әдістері. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||
|
Кіріспе |
3 мин |
Күшті Жақсы Орташа
Тербеліс периоды, тербеліс жиілігі, уақыт
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу (Үй тапсыр- масы) |
5 мин |
ШЫНДЫҚ ПА ЖАЛҒАН БА? Әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру. 10-сұрақ
Бағалау: Бағдаршам арқылы 9-10 Жасыл түс 5-8 Сары түс 1-4 Қызыл түс
|
Оқушы белгілейді. Көршілерінің тапсырмаларын тексереді. Көршілері тексереді, бағалайды.
|
|||||||||||||||||||||
|
Тұсаукесер |
5мин |
Білімландтан математикалық маятникті тыңдатады. Маятниктің формуласы қайдан шықты?
|
Видеоны тыңдайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
5 мин |
Жұптасып-ойлан – бөліс әдісі. І топ Математикалық маятник деп нені айтады? ІІ топ Математикалық маятниктің тербеліс периоды неге тәуелді? ІІІ топ Серіпмділік күші әрекет еткен дененіің тербеліс периоды неге тәуелді?
«Бағалау:«екі жұлдыз, бір ұсыныс» |
Топтан бір оқушы ортаға шығып тақырыпты қорғайды. Топтың жұмысын келесі топ екі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
3 10 мин |
Есептер шығару топтық тапсырма: компьютерден есеп Жұптық тапсырмалар: 22-жаттығу №1, №2
Бағалау: От шашу арқылы бағалау |
Топпен орындайды.
Жұппен орындайды.
От шашу арқылы бағалайды. |
||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
5 мин |
Тест жұмысы 1. 4с ішінде маятник 8 тербеліс жасайды. Тербеліс периоды неге тең? А) 8с; В) 4с; С) 2с; Д) 0,5 с; Е) 32с.
2
А) 1с; В) 2с; С) 4см; Д) ½ Гц; Е) ¼ Гц. 3. Дене тербелісінің амплитудасы 0,5 м болса бір период ішінде дене қандай жол жүреді? А) 0; В) 0,5 м; С) 1м; Д) 2м; Е) 2,5м. 4. Ұзындығы 4,9 м математикалық маятниктің тербеліс периоды неге тең? А) 4,4с; В) 3,2с; С) 7,2с; Д) 52,4с; Е) 13,2с
5
А
Бағалау: Бас бармақ әдісі |
Тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды. Көршілерін бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
2 мин |
Топ басшылары бағалау парақтары бойынша сынып оқушыларын бағалайды. |
Топ басшылары мүшелерін бағалайды. |
|||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
|
Үйге тапсырма: §27 22-жаттығу (4,5) |
|
|||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
5 мин |
« 1 бөлік – позитивті комментарий, не ұнады; 2 бөлік – сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек; 3 бөлік – келешекке арналған комментарий: маған ұнады, бірақ келесі жолы … |
|
|||||||||||||||||||||


Күшті Жақсы Орташа
Т
Т
Т
Т
ν
ν
ν ν
t
t
t
t
|
Оқушының аты-жөні |
ШЫНДЫҚ ПА ЖАЛҒАН БА? |
Жұптасып-ойлан – бөліс әдісі. |
Есептер шығару |
Тест жұмысы |
Қорытынды баға |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



. Суреттегі график бойынша тербеліс жиілігін
анықтаңдар.
. Математикалық маятниктің тербеліс периоды
Т
) nT
Мадақтау
сэнвичі» тәсілі бойынша сабақ барысында алған әсерлерін ортаға
салу

