|
Мектеп: М.Әбдіхалықов мектеп-гимназиясы КММ |
|||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Көкен Гүлжамал Өмірзаққызы |
||
|
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||
|
Пәні: |
Сауат ашу |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мәтін |
||
|
Ортақ тақырып: |
Тағам және сусын |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер,сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер/мəтін құрастыру жəне жазу
|
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушы: Мәтінді түрлі формада сызбалар, суреттер арқылы жай сөйлемдер /мәтін құрастыра алады және жазады; Көптеген оқушылар:Керекті сөздер, суреттер, белгілерді қолдана отырып, мәтін құрастыра алады және жазады; Кейбір оқушылар:Өз бетімен мәтін құрастыра алады және жазады. |
||
|
Бағалау критерийлері: |
|
||
|
Тілдік мақсаттар
|
Теpминология:: тағам-еда-food ; сусын-напиток-drink. Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: шұжық, жент.
|
||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық: Топтық және жұптық жұмыс apқылы біp-біpін сыйлaп, құpметтеуге, пікіpлерін тыңдaп, ынтымaқтaстыққa ұмтылaды. Біpігіп жaсaғaн жұмыстapы aрқылы өз ойларын ашық айтуға,еңбек пен шығapмaшылыққa,ұлттық тағамның қадір-қасиетін үйpенеді. Aлған білімдеpін өміpде қолдaнaды. Өмір бойы білім алу: өмір бойы білім алып, өмірде қолданады. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, жаратылыстану, орыс тілі, ағылшын тілі |
||
|
АКТ қолдану дағдылары (ресурстар) |
Интербелсенді тақта, суретті парақшалар, қима қағаздар,оқулық |
||
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Дыбыстан буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем құрастыра біледі.
|
||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 6 минут |
1.Психологиялық ахуал. Достасайық бәріміз Тез тұрыңдар шеңберге, Достарыммен бір жүру Қол алысып қәне біз. Айтарым бар сендерге Қандай жақсы бір тұру. Қандай жақсы дос болу! Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Мақсаты: Сыныпты қалыпқа келтіру, жаңа сабаққа дайындау, психологиялық ахуал орнату 2. Топтастыру. Білім алушыларға ұлттық тағам суреттері бар қима парақшалар таратылады. Білім алушылар суреттерге байланысты топтарға бөлінеді.
1-топ: Сүт
өнімдері
2-топ: Ет өнімдер
і;
3-топ: Ұн
өнімдері; Бағалау: Сабақтың өне бойына сабаққа қатысып отырған оқушыларға суретті қима қағаздар таратылып отырады. Сабақ соңында осы қима қағаз жинау арқылы өз мақсатымызға жететін боламыз (сабақ соңында қима қағазды құрастырғанда сөйлем шығу керек.Егер барлық тапсырманы өте жақсы орындаған оқушы болса,ол сабақты толық меңгереді,толық сөйлем шықпаса,оқушы өзінің деңгейін біле алады,өзін-өзі бағалайды) 3. «Тарсия» әдісі арқылы алдыңғы алған білімдерін өзектендіру, ширату. Яғни, ұлттық тағамдарды танып біле отырып, , буынға бөлу, сөйлем құрау,сөйлемдерді оқу Тапсырма : Шұ ,шипалы, ұлттық тағам. Шұбат -жық, сусын, Қымыз, Дискриптор: 1. Ұлттық тағамдарды біледі 2.Сөздерді буынға бөледі 3.Сөйлем құрай алады,оларды оқиды ҚБ:Жұлдызша |
Қима қағаздар
|
|
|
Сабақтың ортасы 22 мин Айтылым дағдысы Тыңдалым дағдысы Жазылым дағдысы
Жазылым дағдысы
Сергіту сәті Айтылым дағдысы |
1-тапсырма. Топтық жұмыс 1-топ: Суретке қарай отырып, тағамның атауын табу. Сұрақтарға жауап беру 1)Шұжық деген не? 2) Шұжық қалай жасалады? 2 -топ: Тірек сөздерді пайдалана отырып, сөйлем құрап айту 3 –топ: Сөзжұмбақты шешу. Шөшуіндегі сөздер туралы әңгіме құрастыру Дискриптор: 1. Шұжық туралы біледі 2. Тірек сөздер арқылы сөйлем құрай алады. 3. Өз беттерімен мәтін құрай алады. ҚБ: Жақсы сөздермен марапаттау,ым-ишарамен бағалау.
Мұғалім сыйы: видеоролик «Қымыздың емдік қасиеті»
2- тапсырма Саралау «Ой қозғау» әдісі А тобы (төмен). Берілген сұраққа сызба бойынша жауап беру Қымыз қандай тағам? (дәптерге жазу) |___ ___ ___. Дескриптор : 1.Сұраққа жауап береді 2.Сөйлем құрайды ҚБ Жұлдызша
В тобы.(орта) Суретке қарай отырып, сызба бойынша сөйлем құрастыру |___ ___ ___ __. Дескриптор : 1.Сурет бойынша сөйлем құрастырады. 2.Сызбаға сәйкес сөйлем құрап жазады ҚБ Жұлдызша
С тобы. (Жоғары) Сызба бойынша мәтін құрастыру
Қ Қандай пайдасы бар? Ашық және жабық сұрақтар: 1. Балалар осы сөйлемдерден не құрастыруға болады? 2. Мәтін не туралы? Дескриптор: 1. Сұрақ бойынша жай сөйлем құрастырады. 2. Білім алушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сызба бойынша өздігінен мәтін құрастырады. ҚБ: Үш рет шапалақтау «От шашу» 3-тапсырма Оқулықпен жұмыс Әдіс: «Буыннан -сөз,сөзден- сөйлем» Жұптық жұмыс Тапсырма : 1.Берілген сөзді қатесіз көшіру.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз | ||

















