Қысқа мерзімді жоспар
Бөлім: 11. Жастықтың оты қайдасың?
Педагогтің аты-жөні: Султангалиева Ирина Нурлановна
Күні: 16.04.2024 ж
Сыныбы: 7 «Б» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: «Мен жастарға сенемін»
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
7.4.3.1 жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолданып жазу.
7.3.3.1 прозалық және поэзиялық шығармалардағы кейіпкердің іс -
әрекетіне немесе лирикалық кейіпкердің образын талдау
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың барысы:
Сабақ
кезеңі/Уақыты
Педагогтің іс-
әрекеті
Оқушының іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық жағымды ахуал туғызу
Талқылауға арналған сұрақтар:
- Жастар деп кімді айтамыз?
- Еліміздің болашағы кімдер?
- Қазіргі жастар қандай?
- Бұл өлеңде автор кімдерге сенім артады?
Әр оқушыға өзін өзі
бағалайтын
домбыра макеті
беріледі. Әр
тапсырма сайын
өздерін бағалайды.
Оқулық,
жұмыс
дәптерлері
ДК экраны
«Додекаэдр»
әдісі арқылы
өткен
тақырыппен
жаңа сабақты
байланыстыру
мақсатында ой
қозғау
сұрақтарын
ұжымдық
талқылау.
Бір-біріне додекаэдрды
лақтырып, сұрақтарға жауап
береді. Сыныптастырының
пікірін толықтырады.
Өз ойымен бөліседі.
Осы тапсырманы орындау
арқылы оқушылардың
айтылым дағдысы
қалыптасады.
Берілген сурет бойынша өз
болжамдарын айтады.
Қалыптастырушы
бағалау: Өз ойын
дұрыс мағынада
білдіріп, талқылауға
белсенділікпен
қатысқан оқушыға
«Жарайсың!» деген
мадақтау сөзімен
ынталандыру.
Сабақтың ортасы
Сөздік жұмысы
«Viet.genial.ly»
платформасы
арқылы жаңа
сөздерді бекіту
№1-тапсырма:
Жеке жұмыс
Оқулықтағы
жаңа сабақтың
мәтінін оқып
береді,
берілген
жаттығуларды
орындатды.
Айтылым
Айбатты-грозный
Қайратты-энергичный
Қанатты-яркий, живой
Ұмтылу-стремиться
Сену-верить
Көздеу-целиться
Жаңа сөздерді оқып, сөзік
дәптеріне жазады.
Тыңдалым
1-тапсырма. Мағжан
Жұмабаев «Мен
жастарға сенемін» өлеңі.
Өлеңді мұқият
тыңдайды. (аудиотаспа)
«Тізбектелген ереже» әдісі
Мәтіннен дауыс ырғағы
мен сөйлеу мәнері
Дескриптор:
Жалпы 2 балл
- Өлеңді түсініп
тыңдайды.
- мәтіннен дауыс
ырғағы мен
сөйлеу мәнері
арқылы негізгі
Интербелсе
нді тақта
«Viet.genial
.ly»
платформас
ы
арқылы негізгі
ойды анықтау.
https://www.youtube.com/
watch?v=36MgNzgBACg&
t=2s
ойды анықтайды
.
№2-тапсырма:
Оқулықта
берілген
тапсырмаларды
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
Қосымша
тапсырма
ЕББҚ (Зейін
тапшылығы
және
гипербелсенділік
синдромы
(ЗТГС) жеке
қолдау
көрсетіледі
Жазылым
«Сенімді дос» сөзіне
диаграмманы толтырады.
Диаграмма бойынша
шағын мәтін жазады.
Айтылым
«Эйлер шеңбері» әдісі
бойынша сұраққа жауап
бере отырып,
кейіпкердің образын
талдаңыздар . Кім?
Жастар Қандай?
Қайратты,айбарлы,қайса
р Не істейді?
Ұмтылады,көздейді,
білім алады
Дескриптор:
Жалпы – 3 балл.
-Болжам жасайды
-Өз ойын дәлелдейді.
7-сынып
оқулығы,
жұмыс
дәптері
№3-тапсырма:
Жұптық жұмыс
Оқулықта
берілген
айдарындағы
тапсырмаларды
орындатады,
бақылайды,
мысал, үлгі
көрсетеді.
Тыңдалым Оқылым
Мәтінді оқиды. Жұпқа
бөлініп, мұғалім ұсынған
тапсырмаларды
орындайды.
1-топ: «Бес жолды өлең»
тәсілі арқылы жазушыға
баға береді. Мағжан-
сыршыл ақын.
2-топ: «Ассоциограмма»
тәсілі арқылы мәтінде не
айтылғанын
топтастырады. Мәтіннің
идеясына мән береді.
Автордың айтпақ ойын
ұғынады.
3-топ. «Дөңгелек үстел»
арқылы мәтін мазмұнын
айтып шығады. Бұрынғы
жастар мен қазіргі
жастар арасындағы
айырмашылықты айтуға
тырысады.
Жазылым
Жұмыс парағын
толтырады.
Интербелсенді тақтада
жалынды, іскер
жастардың суреттері
берілген, сол бойынша
ой бөліседі. «ПОПС»
формуласын қолданады.
Дескриптор:
Жалпы – 2 балл.
- Тапсырамны
орындайды.
Жұппен жұмыс жасайды
-Сипаттайды
-Талдайды
«Бутерброд» тәсілі
арқылы кері байланыс
жасалады.
Дескриптор
3 балл
-Пікірін жазады
-Ойын білдіреді
Жұмыс
парағы
Интербелсе
нді тақта
Слайдтар
Кесте
Суреттер
топтамасы
Шығарманыңаты:
Шығарманың жанры:
Шығармане туралы?
Жастар туралы мақал-мәтелдер жаз:
Сен үшінне қызықтыболды?
Менің аты-жөнім:
Мағжан Жұмабаев
Сабақтың ортасы
Бағалау
«Бір ауыз сөз»
әдісі.
Мұғалім
оқушылардың
сабаққа деген
рефлексиясын
тыңдайды.
Үй тапсырмасы
Жеке жұмыс:
Оқушылар бір ауыз сөзбен
сабақ туралы өз ойларын
түсіндіріп береді.
Өлеңді жаттау
Мұғалім
оқушылардың
сабаққа қатысқан
белсенілігіне қарай
1-10 баллдық жүйе
бойынша өзіне
тиісті баллын қойып
бағалайды.