Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ: Менің ататегім қайдан бастау алады.

Материал туралы қысқаша түсінік
Отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру : • Әулет шежіресін құрастыру: .
Материалдың қысқаша нұсқасы



Сынып: 3 «А»

Пән: Дүниетану Ортақ тақырып: Уақыт Бөлімше: Менің отбасым



Күні:15.11.19 ж

Мұғалімнің аты-жөні:Сауекенова А:Г


Тақырып

Менің ататегім қайдан бастау алады?




Оқыту мақсаты

 Отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру :

 Әулет шежіресін құрастыру: .


Сабақтың мақсаттары (Күтілетін нәтижелер)

Барлық оқушылар:

 рудың ендігі жалғасы өздері екенін жете түсінеді: шежіренің не екенін біледі:

Көптеген оқушылар: өзінің шежіресін құрастырады. 

Кейбір оқушылар: Кейбір оқушылар:шежірені білудуң қажеттілігі туралы пікірлерін дәлелдейді: 

 өзінің атасы немесе арғы атасы жайында әңгіме құрастырады.




Тілдік мақсат

Оқушылар өздерінің жауаптарын нақтылау үшін

өмірден мысалдар келтіреді: оқулықтағы мәтіннен алған ақпараттарды қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Ру, Жеті Ата, шежіре .Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер: Шежіре бір рудың шығу тегін, таралуын баяндайды.Жеті Ата (шежіре) дегеніміз әке жағынан ата-бабасын білу дегенді білдіреді .Талқыланатын мәселелер: Біз өз шежіремізді білеміз бе? Неліктеген көптеген халықтарда шшежірені ағаш кейпінде бейнелейді? Жазылым: «Адам неліктен өз шежіресін құрастырады? деген сұрақтың жауабын оқушы дәптеріне жазу.


Құндылықтарды дарыту

Патриотизмнің дамуы өз әулетінің шығу тегін білу маңыздылығын түсіну арқылы жүзеге асырылады.Өзара көмек көрсетудің, отбасы мүшелерінің арасында түсіністік пен қолдау көрсетудің маңыздылығын түсіну.


Алдыңғы білім

Отбасы жәнеру ру туралы қарапайым түсініктерАдамдардың бір-бірімен туысқандық байланысы.


Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурс тар

Сабақтың басы

Сабақты ақын Омар Хайямның сөздерінен бастаймын: Өзіңе зер сал Мынаны ойға ал: Осы мен кіммін, Қай жердемін, Қайда барамын?

2.Оқушыларға видео көрсетіп сабақтың не туралы екенін анықтау.

«Отбасы шежіресі дегеніміз не?»

 - Дұрыс айтасыңдар, балалар! Біз бүгін отбасы және шыққан тегіміз жайында айтатын боламыз.

Ендеше біздің жаңа тақырыбыиыз: Менің ататегім қайдан бастау алады?

https://bilimland.kz/kk/courses/educationmovies/tema-klassnogochasa/

lesson/otbasy-

shezhiresideginimiz-

видео ролик



Сабақ мақсатын анықтау(ұжымда)

 Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады.

 Сабақ мақсаты ұсынылады:1. «шежіре» дегеніміз не екенін білетін боламыз; өзіміздің шежіремізді құрастыруды үйренеміз.

 «Кластер құра» тапсырмасы (ұжымда)

Оқушыларға «ШЕЖІРЕ» сөзіне ассоциация құру

 Оқушылар жеке парақта орындайды;

 Жұпта талдайды;

 Ұжыммен пікір алмасады.

Талқылауға арналған сұрақтар:-

Шежіре, ататек деген не?-Сен өзіңнің атаңның, арғы атаңның аты-жөндерін білесің бе?- Өзіңнің жеті атаңды білесің бе? Сұхбат алу арқылы Адам өмірге келеді, ер жетеді. Есейе келе, өзінің қайдан шыққанын, кім екенін ойлана бастайды. Ал сендер осы сұрақтар жөнінде ойланып көрдіңдер ме? Аталарыңның, арғы аталарыңның есімдері кім, білесіңдер ме?

Оқушылар ЖЕТІ АТАЛАРЫН шежіре ағашына іліп және өз аталарының өмір жолдарын айтады.














Сабақ тың 

ортасы



































































































Сабақ
 тың соңы











Рефлексия және бағалау




Кіріспе әңгіме Оқушылармен әңгімелесу жүргізу. «Тектілік» сөзінің қайдан шыққанын түсіндіру. Қазақ халқында әулеттің шығу тегі мен таралуын шежіре деп атайды. Қазақ халқы ататегін ерлер тарапынан, яғни әке жағынан таратады.Оқулықтағы бірінші азат жолды оқу.Бүгін сендер ағаш түрінде өз шежірелеріңді құрастыруға тырысып көресіңдер. Ол үшін, ең алдымен, слайдты көріп алайық.Электронды қосымшадан «Менің шығу тегім» слайдын көру.

Көптеген қазақтар өзінің шежіресін жақсы біледі.Оқулықтағы мәтінді соңына дейін оқу.Шежіре адамдарды көп нәрсеге міндеттеген. Ер адамдар лайықты өмір сүруге тырысқан. Өйткені олардың өмірдегі жақсылықтары өздерінен кейінгі ұрпаққа азық болған.Олар аталарымен мақтанған. Немесе керісінше, аталары жаман іс-әрекетімен танылса, онда ұрпақтары өмір бойы ұялып өткен.

ҚБ «Бармақ көрсету» стратегиясы:

тапсырманы түсіндіргеннен кейін оқушылардың тапсырманы түсініп-түсінбегенін анықтау үшін мынадай қадамдарды жасау ұсынылады:

 кім тапсырманы түсінсе немесе тапсырманы түсіндіре алса, бас бармақты жоғары көтеріңдер;

 кім әлі тапсырманы түсінбесе, бас бармақты жанына бағыттаңдар;

 кім тапсырманы анық түсінгенін әлі де айта алмаса, қол бұлғаңдар.Алынған жауаптар бойынша тапсырманы жақсы түсінген оқушылар арқылы тапсырманы түсінбеген оқушыларға түсіндіруді ұйымдастырамын

(Ұ) Сергіту сәті.


2«Шежірені оқы» тапсырмасы (ұжымда)

Оқушылар шежіре ағашының суретіне назар аудартамын. Олардан ұрпақтар сабақтастығы қалай аталғанын ағаштың төмен жағынан бастап оқуларын сұраймын. -Ал енді шежіремен жұмыс жасауды бастаймыз.

(Т) Дәптермен жұмыс

В Өлең шумағы арқылы

«Жеті атаны білу не үшін қажет» Мұғалімдермен оқушылардың жүргізген сұхбаты

Сұхбаттың қорытындысын жасаймын.

Сұхбатты қорытындылау.

Оқушылар жұппен жұмыс істей отырып, сыныптастарының өз Жеті аталарын қаншалықты білетінін анықтайды.

Осы сұхбаттан не түйдіңдер?

Бір-біріне сұрақ қоюдың нәтижесінде, қорытындылар шығарады:

 мен өз ата-бабаларым жайлы көп мәлімет білуім үшін отбасымның тарихын зерттейтін боламын.Немесе:

 сыныбымыздағы оқушылардың көбі үлкендердің әңгімесін

 мұқият тыңдайды екен және өздерінің ата-бабаларының есімдерін біледі екен.

Сол үшін біз өте қуаныштымыз!

«Менің шежірем» тапсырмасы

(жеке, жұппен)Оқушылар өзінің ата-бабасының есімдерін шежіре ағашына ретімен орналастырады. Жұпта бір- біріне ата – бабаларының есімін орналастыру заңдылығы бойынша пікір алмасады.Талқылауға арналған сұрақтар:

 Неге шежірені ағаш түрінде береді?

 Ағаштың жапырақтары мен тамыры нені білдіреді?

Дәптермен жұмыс

С. Тек ата, Түп ата Баба –сөздеріне ойларын жазады


«Әңгімелеуші» тапсырмасы (жеке) Оқушылар алдын-ала дайындап алып келген ата-бабаларының қысқаша тарихын оқиды да сыныпқа ұсынып, өз әулеті туралы әңгімелейді.

Оқулықтағы тапсырманы орындаймыз! Арғы аталарың, бабаларың – олар сендерге дейін және ата-аналарыңа дейін өмір сүрген, яғни сендердің ата-бабаларың. 100 жылда үш ұрпақ өмір сүреді: ғасырдың басында атасының өмірі басталады, аяғында немересі өмір сүреді.(Ж)

Демек Жеті Атаны білу деген екі ғасырдың тарихын білу дегенді білдіреді. 

Мұғалім:Шежірені білу дегеніміз – тек қана саған дейін өмір сүрген ата-бабаларыңның есімдерін білу емес, шежірені білу – ата-бабаның рухы алдындағы және болашақ ұрпақ алдындағы жауапкершілік.Өз отбасыңның тарихын біле отырып,сен тек қана еліміздің тарихымен таныспайсың, бүкіл адамзаттың тарихымен танысасың.

Мұғалім:Мына сөзге мән беріңдерші: «Мен маған дейін өмір сүрген адамдар сияқты адаммын, сонымен қатар, мен – менмін, басқа ешкім емес». Қалай түсіндіңдер, балалар? Сендердің қабілеттерің, қызығушылықтарың, сонымен қоса, бойларыңдағы таланттарың сендерге ата-аналарыңнан, сондай-ақ, сендер ешқашан көрмеген ата-бабаларыңнан берілген. Сендер ата-бабалаларыңның шежіресін білген сияқты сендердің ұрпақтарың да сендердің өмірлеріңе бұрылып, кім болғандарыңды, қандай өмір сүргендеріңді білуге тырысады . Ұрпақтарың сендермен мақтанатындай лайық өмір сүріңдер деп тілеймін .
Сабақтың соңында
.“Тас сұрақ” әдісі
тәсілімен сабағымызды қортындылайық

Сұрақтар:

Жеті атаңды білесің бе?

Шежіре дегеніміз не?

Ататек сөзінің мағнасы?

Отбасы жайлы түсініктер

Кімдерді туысқандар деп атайды?

Ұрпақтар сабақтастығы қалай аталады?

Нағашы ата деп кімді атаған?

Немере деп кімді айтамаыз?


Бағалауды және рефлексиялық әңгімелесу ұйымдастырылды.

-Бүгінгі сабақтан өздерің үшін жаңадан не аштыңдар?

-Сабақта орындаған жұмысына кімнің көңілі толды.?

-Нақты неге көңілдерің толды?

Әркім сабақтағы өз жұмыстарыңды бағалаңдар?

Балаларға кескінделген шеңберге түрлі түсті алақан бейнесін жапсыру ұсынылады.

Егер сабақ ұнаса-сары түсті,

Егер ұнамаса-қызыл түсті,

Ықылассыз болса-көк түсті

Балалар сары түсті жабыстырды және көңілді күн бейнесі шықты.




слайд көру


























Сергіту сәті:




Оқулық, дәптерлер.




видео ролик























Оқулық

дәптермен жұмыс




























Шежіре
 ағашы




https://www.

akavideos.com/

watch?v=RAo-zw

5U8gQ








Солнце 24






Үй тапсыр

масы

Өз атаң немесе арғы атаң жайлы әңгіме құрастыр. Елімізде болған қандай оқиғаларға қатысқанын анықта. Адамдар неліктен өзінің шежіресін құрастырады? (Эссе жазу)




Сабаққа қортынды талдау жасау.


Пән: Дүниетану

Өткізілген күн: 15.11.2019 оқу жылы


Сабақтың тақырыбы: Менің ататегім қайдан бастау алады?

Сабақ негізделген оқу мақсаттары

. Оқушылар өздерінің жауаптарын нақтылау үшін

өмірден мысалдар келтіреді: оқулықтағы мәтіннен алған ақпараттарды қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Ру, Жеті Ата, шежіре .Диалогке/жазылымға қажетті тіркестер: Шежіре бір рудың шығу тегін, таралуын баяндайды.Жеті Ата (шежіре) дегеніміз әке жағынан ата-бабасын білу дегенді білдіреді .Талқыланатын мәселелер: Біз өз шежіремізді білеміз бе? Неліктеген көптеген халықтарда шшежірені ағаш кейпінде бейнелейді? Жазылым: «Адам неліктен өз шежіресін құрастырады? деген сұрақтың жауабын оқушы дәптеріне жазу.

Негізгі бөлім

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Білу және түсіну

Отбасы жәнеру ру туралы қарапайым түсініктерАдамдардың бір-бірімен туысқандық байланысы

3.а)Ой қозғау Сабақ мақсатын анықтау(ұжымда)

«Кластер құра» тапсырмасы (ұжымда)

Оқушыларға «ШЕЖІРЕ» сөзіне ассоциация құру

Талқылауға арналған сұрақтар:-

Шежіре, ататек деген не?-

Кіріспе әңгіме Оқушылармен әңгімелесу жүргізу. «Тектілік»

«Жеті атаны білу не үшін қажет» Мұғалімдермен оқушылардың жүргізген сұхбаты

«Менің шежірем» тапсырмасы

«Әңгімелеуші» тапсырмасы (жеке)

Ә)Мағынаны тану. Сабақты ақын Омар Хайямның сөздерінен бастаймын: Өзіңе зер сал Мынаны ойға ал: Осы мен кіммін, Қай жердемін, Қайда барамын?

2.Оқушыларға видео көрсетіп сабақтың не туралы екенін анықтау.

«Отбасы шежіресі дегеніміз не?»

Оқулықпен жұмыс

Дәптермен жұмыс Түртіп алу стратегиясы

(Таныс емес сөздерді оқушылап өздері табу керек)

Сабақтың соңында .“Тас сұрақ” әдісі
Шығармашылық жұмыс Коллаж құру.

«Жұлдызды сәт!» ойыны

Жұптық жұмыс

-Туған өлкем- Кітапша жасау

-Коллаж құрастыру- Қала,ауыл табиғаты

Қорытынды.... Бағалауды және рефлексиялық әңгімелесу ұйымдастырылды.

Ой қорытыу























Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
21.10.2020
446
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12