Тексерілді: Ш.Жиенқұлова
|
Бөлім: |
3- бөлім: Адамгершілік - асыл қасиет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жақсылық Жұлдыз |
|
Күні: |
13.02.2025ж |
|
Сыныбы: |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қожаға хат |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығарманың кейіпкерлеріне мінездеме бере отырып, шығарманы талдайды. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат немесе өлең жазады. |
|
Құндылыққа баулу |
Тәуелсіздік және Отаншылдық Бірлік және ынтымақ Әділдік және жауапкершілік Заң және әріп Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Ай атауы |
«Жасампаздық пен жаңашылдық» айы |
|
Апта дәйексөзі |
«Шығармашыл бала – ойлы бала» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал орнатамын. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек, 2 рет шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек, 3 рет шапалақтаймыз! Мұғалім: барлық қатысушы топтарға сәттілік тілеймін. (Ай атауы мен апта дәйексөзін сұрау) «Хат» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлемін. 1-топ : «Жаңашылдық» 2-топ: « Адамгершілік» 3-топ: « Шығармашылық» Үй тапсырмасын сұрау.
Ұсынылатын сұрақтар: 1. «Менің атым- Қожа» повесінің алғашқы атауы? (Өзім туралы повесть) 2. Қожаға әкесі туралы айтқан қария кім? (Сәйбек) 3. Класс жиналысында Қожаны мектептен шығарайық, қатты сөгіс берейік деген кім? (Класком Темір) 4. «Менің атым – Қожа» кинофильмі қай қалада жүлдеге ие болды? (Франция) 5. Орыс тілі сабағында қай ақынның өлеңі жаттауға беріліп еді? (Пушкин) 6. Қожаның анасының есімі? (Миллат) 7. Дүкенде сөзге келіп қалатын көк көзді адам кім? ( Сабира Майқанова) 8. Мұғалімнің сөмкесіне бақа салған кім? (Қожа) |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады
«Хат» әдісі арқылы 3-топқа бөлінеді
Берілген сұрақтарға жауап береді . Өз ойларын қосады |
Мадақтау сөздері
Дескриптор: 2 балл -сұрақтарға жауап береді. - өз ойларын қосады |
карточкалар
|
|
Сабақтың ортасы
І. Топтық жұмыс
ІІ.Жұптық тапсырма.
ІІІ. Жеке жұмыс |
Қызығушылықты ояту. Бейнеролик (2 мин). Топтық жұмыс. І топ - «Жаңашылдық»тобы Кейіпкерлерге мінездеме (Орындалған тапсырманы плакатқа сызып, қорғайды) ІІ-топ - « Адамгершілік» «Сүзіп алу» әдісі: Қожаның жақсы қасиеттері мен жаман қасиеттерін сүзіп алады. ІІІ-топ: « Шығармашылық» тобы Тапсырма; «Бұл қай сәт?» . Шығармадан алынған үзінділерді толықтырып жазады. 1.Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымда орныинан сүйретіліп түргеле бердім. Маңдайымнан бұрқа етіп тер шықты... 2. Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді қыбырлыған бірдеңеге ұқсар дедім... 3. Маңдайымнан буым бұрқырап, есік алдына шықтым. Сәйбек көрінбейді. Омырауымды ағытып, желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен?... Мектептен шынымен-ақ шығара ма?... 4. Терезенің тұсында мектептің бағы бар. Осыдан бес-алты жыл бұрын өз қолымызбен отырғызған теректер. Бір теректің басына маймылша өрмелеп шығып алдым. №2. Жұптық жұмыс. 1-жұп – «Т» кестесі әдісі. Қожа мен Жантасты салыстырып, ұқсастықтарын анықтау
2-жұп. «Екі пікір» әдісі Қожаның өзгереді , себебі... Қожа өзгермейді, себебі....
Сергіту сәті:
«Қожаға хат» Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат немесе өлең жазады. |
Бейнероликті тыңдайды.
І топ – Кейіпкерлердің портреті мен мәнезін айқындап жазады. ІІ топ – Қожаның жақсы мен жаман қасиеттерін ажыратып жазады ІІІ топ - Шығармадан алынған үзінділерді толықтырып жазады.
Қожа мен Жантасты салыстырып, ұқсастықтарын анықтайды Қожаның өзгеріп не өзгермейтінін айтады.
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат немесе өлең жазады.
|
Дескриптор: Жалпы балл-3 Шығарманың кейіпкерлеріне мінездеме береді. Шығарманың өн бойына шолу жасайды. Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды ҚБ.
Дескриптор: Жалпы-3 балл; КЕйіпкерлерді салыстырып, ұқсастықтарын табады Жұппен бірлесе отырып орындайды. Қожаға баға береді.
Дескриптор: Жалпы балл-2 Шығармадан алған әсерін жазады Автороға хат жазады. |
Тақырыпқа қатысты слайд Плакаттар
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Рефлексия. «Padlet» платформасы арқылы сабаққа рефлексия жасайды Оқушылардың өзін-өзі бағалауы.
Үй жұмысы. Мәтіннен Қожаның тәртіпсіздіктен бас тартып, адам болуға бет бұрған тұсын тауып жазу. |
Алған білімдерін саралайды.
QR код арқылы рефлексия жасайды. Сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үй тапсырмасын орындауды күнделікке жазап алады. |
Мәтіннен Қожаның тәртіпсіздіктен бас тартып, адам болуға бет бұрған тұсын тауып жазу. |
QR код |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ менің атым Қожа
Ашық сабақ менің атым Қожа
Тексерілді: Ш.Жиенқұлова
|
Бөлім: |
3- бөлім: Адамгершілік - асыл қасиет |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жақсылық Жұлдыз |
|
Күні: |
13.02.2025ж |
|
Сыныбы: |
5 «А» |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қожаға хат |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.2.4.1 көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Шығарманың кейіпкерлеріне мінездеме бере отырып, шығарманы талдайды. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат немесе өлең жазады. |
|
Құндылыққа баулу |
Тәуелсіздік және Отаншылдық Бірлік және ынтымақ Әділдік және жауапкершілік Заң және әріп Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік Жасампаздық және жаңашылдық |
|
Ай атауы |
«Жасампаздық пен жаңашылдық» айы |
|
Апта дәйексөзі |
«Шығармашыл бала – ойлы бала» |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал орнатамын. Бір-бірімізді тыңдаймыз десек, 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек, 2 рет шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек, 3 рет шапалақтаймыз! Мұғалім: барлық қатысушы топтарға сәттілік тілеймін. (Ай атауы мен апта дәйексөзін сұрау) «Хат» әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлемін. 1-топ : «Жаңашылдық» 2-топ: « Адамгершілік» 3-топ: « Шығармашылық» Үй тапсырмасын сұрау.
Ұсынылатын сұрақтар: 1. «Менің атым- Қожа» повесінің алғашқы атауы? (Өзім туралы повесть) 2. Қожаға әкесі туралы айтқан қария кім? (Сәйбек) 3. Класс жиналысында Қожаны мектептен шығарайық, қатты сөгіс берейік деген кім? (Класком Темір) 4. «Менің атым – Қожа» кинофильмі қай қалада жүлдеге ие болды? (Франция) 5. Орыс тілі сабағында қай ақынның өлеңі жаттауға беріліп еді? (Пушкин) 6. Қожаның анасының есімі? (Миллат) 7. Дүкенде сөзге келіп қалатын көк көзді адам кім? ( Сабира Майқанова) 8. Мұғалімнің сөмкесіне бақа салған кім? (Қожа) |
Оқушылар зейінін сабаққа аударады
«Хат» әдісі арқылы 3-топқа бөлінеді
Берілген сұрақтарға жауап береді . Өз ойларын қосады |
Мадақтау сөздері
Дескриптор: 2 балл -сұрақтарға жауап береді. - өз ойларын қосады |
карточкалар
|
|
Сабақтың ортасы
І. Топтық жұмыс
ІІ.Жұптық тапсырма.
ІІІ. Жеке жұмыс |
Қызығушылықты ояту. Бейнеролик (2 мин). Топтық жұмыс. І топ - «Жаңашылдық»тобы Кейіпкерлерге мінездеме (Орындалған тапсырманы плакатқа сызып, қорғайды) ІІ-топ - « Адамгершілік» «Сүзіп алу» әдісі: Қожаның жақсы қасиеттері мен жаман қасиеттерін сүзіп алады. ІІІ-топ: « Шығармашылық» тобы Тапсырма; «Бұл қай сәт?» . Шығармадан алынған үзінділерді толықтырып жазады. 1.Төбемнен шатыр етіп жай түскендей болды. Не істерімді білмеген қалпымда орныинан сүйретіліп түргеле бердім. Маңдайымнан бұрқа етіп тер шықты... 2. Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді қыбырлыған бірдеңеге ұқсар дедім... 3. Маңдайымнан буым бұрқырап, есік алдына шықтым. Сәйбек көрінбейді. Омырауымды ағытып, желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен?... Мектептен шынымен-ақ шығара ма?... 4. Терезенің тұсында мектептің бағы бар. Осыдан бес-алты жыл бұрын өз қолымызбен отырғызған теректер. Бір теректің басына маймылша өрмелеп шығып алдым. №2. Жұптық жұмыс. 1-жұп – «Т» кестесі әдісі. Қожа мен Жантасты салыстырып, ұқсастықтарын анықтау
2-жұп. «Екі пікір» әдісі Қожаның өзгереді , себебі... Қожа өзгермейді, себебі....
Сергіту сәті:
«Қожаға хат» Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат немесе өлең жазады. |
Бейнероликті тыңдайды.
І топ – Кейіпкерлердің портреті мен мәнезін айқындап жазады. ІІ топ – Қожаның жақсы мен жаман қасиеттерін ажыратып жазады ІІІ топ - Шығармадан алынған үзінділерді толықтырып жазады.
Қожа мен Жантасты салыстырып, ұқсастықтарын анықтайды Қожаның өзгеріп не өзгермейтінін айтады.
Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап, авторға хат немесе өлең жазады.
|
Дескриптор: Жалпы балл-3 Шығарманың кейіпкерлеріне мінездеме береді. Шығарманың өн бойына шолу жасайды. Топпен бірлесе отырып жұмыс жасайды ҚБ.
Дескриптор: Жалпы-3 балл; КЕйіпкерлерді салыстырып, ұқсастықтарын табады Жұппен бірлесе отырып орындайды. Қожаға баға береді.
Дескриптор: Жалпы балл-2 Шығармадан алған әсерін жазады Автороға хат жазады. |
Тақырыпқа қатысты слайд Плакаттар
|
|
Сабақтың соңы |
Сабақты қорытындылау. Рефлексия. «Padlet» платформасы арқылы сабаққа рефлексия жасайды Оқушылардың өзін-өзі бағалауы.
Үй жұмысы. Мәтіннен Қожаның тәртіпсіздіктен бас тартып, адам болуға бет бұрған тұсын тауып жазу. |
Алған білімдерін саралайды.
QR код арқылы рефлексия жасайды. Сабақтан алған әсерлерін жазады.
Үй тапсырмасын орындауды күнделікке жазап алады. |
Мәтіннен Қожаның тәртіпсіздіктен бас тартып, адам болуға бет бұрған тұсын тауып жазу. |
QR код |
шағым қалдыра аласыз

















