Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Адамгершілік – асыл қасиет |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Мәлік А.Б. |
|
|
Күні: |
13.02.24 |
|
|
Сынып: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Менің атым Қожа» повесі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті, іс-әрекеті арқылы образын ашу; 5.3.4.1 - оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті, іс-әрекеті арқылы образын ашады. Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 3 мин
5 мин
Орта сы 15 мин
2 мин
Соңы 10 минут
5 мин |
- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерің қалай? Бүгінгі сабаққа дайынбыз ба? Балаларды түгендеп, сабаққа назарын аударту.
Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Амандасу» жаттығуы Қарым-қатынас амандасудан басталады. Оқушылар орындарынан тұрады. Барлығы тақтаға қарайды. Егер тақтада күлкі бейнеленсе, онда бір-біріне күлімдей қарайды. Қол бейнеленсе – қолдарын қысып амандасады. Күн бейнеленсе – жақсы ықыласпен сәлемдеседі. Жүрек бейнеленсе – құшақтасады.
Топқа бөлу. «Ұшаққа билет» әдісі арқылы балалар билетте көрсетілген орындарға барып отырады. 1 топ – Қожа, 2 топ – Жанар, 3 топ - Жантас Бағалау парақтары таратылады. Оқушылар әр тапсырмадағы дескриптор бойынша өздерін бағалайды. Алдыңғы сабақ бойынша кері байланыс.
«Пазл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Сұрақтар жасырылған сурет бөліктері таратылады. Балалар жауап беріп, тақтаға пазлды жинақтайды. Қожаның суреті пайда болады. Балалар тақырыпты болжайды. Сұрақтар: 1.Не себепті Қожаны тентек бала деп ойлайсың? 2. «Менің атым Қожа» фильмінің режиссері кім? Абдолла Қарсақбаев 3. Лагерьге жолдама бермегені үшін Майқанова апайды ренжіткен Қожаның ісіне қалай қарайсың? 4. «Қысқы кешті» жаттамаған Жантас не ітеді? Онысын қалай бағалайсың? 5. Қожаның құпия кеңес ашып, түзу жолға түсемін деп, өзіне-өзі серт беруі оның қандай бала екендігін көрсетеді? 6. Неліктен Қожа есімін өзгерткісі келеді? Ал балалар, міне бізде Қожаның суреті пайда болды. Енді Қожаның сырт келбетіне көз жүгіртейікші. Іс-әрекеттеріне қарасақ, бізге Қожа қандай бала болып елестейді? Ал шын мәнінде шығармада Қожаны қалай суреттеген? Дескриптор:
Айтылым. Сабақ барысында «КУБИЗМ» әдісімен жұмыс жасаймыз. Өздерің білетіндей, шаршының 6 қыры болады. Әр қырының бізге жасырылған тапсырмалары бар. Сабағымыздағы мақсатымызға жету үшін осы тапсырмаларды орындайтын боламыз.
СИПАТТА және ДӘЛЕЛДЕ. Топтық жұмыс. Әр топқа тапсырма беріледі. «Қожа» тобы. Балаларға кинофильм үзіндісі көрсетіледі. (Қожаның өз-өзін тәртіпке салу сәті) «Ақпаратты сүзу» әдісі арқылы Қожаның жаман және жақсы қасиеттерін сүзгіден өткізуі қажет. Әр қасиетіне дәлел келтіреді.
Дескриптор:
САЛЫСТЫР. Балаларға кинофильм үзіндісі көрсетіледі. (Қожа мен Жантастың сөзге келіп қалу сәті) «Жанар» тобы. «Т кестесі» әдісі арқылы Жантас пен Қожаның жеке және ортақ қасиеттерін салыстырады. Дескриптор:
СЕЗІН және ТАЛДА. Балаларға кинофильм үзіндісі көрсетіледі. «Жантас» тобы. «Сезімді ояту» әдісі. - Балалар, енді хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды, қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында байқалып, бағаланбақ. Әр сезімді оята отырып, оқиғаның қай жерінде сол сезімді сезіне бастағанын айтады. Сезімдер қай оқиға барысында, қай тұсында орын алғанын талдау қажет.
Дескриптор:
Әр дұрыс жауапқа 1 балл (барлығы 6 балл)
Сергіту сәті. «Бөтелкедегі су» әдісі
ҚОЛДАН. Сабақты бекіту. «Еркін жазу» әдісі. Жеке жұмыс.
Б.Соқпақбаевтың «Менің атым – Қожа» хикаятының басты кейіпкері сотқарлау, бірақ жаны таза Қожа бейнесі саған қалай әсер етті... өз ойыңды оқырман атынан сыни хабарлама ретінде авторға хат жаз.
Дәйектеме. Кіріспе бөлімде автор шығармасынан алған әсерін дұрыс жеткізеді. Негізгі бөлімде автор айтқан қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына өмірден нақты дәлелдер келтіреді. Қорытынды бөлімде замандастарын адамгершілік қасиеттерге шақырып, өз әсерін кейіпкер әрекетімен байланыстырып, сыни хабарлама жазады.
Дескриптор:
Рефлексия. Кері байланыс «Шырақты жағамын» әдісі арқылы кері байланыс жасау.
Қорытынды. - Балалар, қайтадан бүгінгі сабағымыздың тақырыбына оралайық. Мақсатымыз қандай еді? Мақсатқа жеттік пе?
Үй тапсырмасы. Өз есімдеріңнің мағынасын түсініп келу.
Бағалау.
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Жамбыл облысы
әкімдігінің білім басқармасы
Тараз қаласының білім
бөлімінің Әлихан Бөкейханов атындағы №1 гимназиясы»
КММ
Қысқа мерзімді
жоспар Бөлім: Адамгершілік – асыл
қасиет Педагогтің
аты-жөні Мәлік
А.Б. Күні:
13.02.24 Сынып:
5 «Б» Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы «Менің атым Қожа»
повесі Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
5.1.3.1 - көркем
шығармадағы кейіпкерлер портреті, іс-әрекеті арқылы образын
ашу;
5.3.4.1 - оқырманның
рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай
отырып,
сыни хабарлама
жазу. Сабақтың
мақсаты
Көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті, іс-әрекеті арқылы образын
ашады.
Оқырманның рухани
дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни
хабарлама жазады.
Сабақтың
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Басы 3 мин
5 мин
Орта
сы 15 мин
2 мин
Соңы 10
минут
5 мин
- Сәлеметсіңдер ме,
балалар! Көңіл-күйлерің қалай? Бүгінгі сабаққа дайынбыз ба?
Балаларды түгендеп, сабаққа назарын
аударту.
Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру.
«Амандасу»
жаттығуы
Қарым-қатынас
амандасудан басталады. Оқушылар орындарынан тұрады. Барлығы тақтаға
қарайды. Егер тақтада күлкі бейнеленсе, онда бір-біріне күлімдей
қарайды. Қол бейнеленсе – қолдарын қысып амандасады. Күн бейнеленсе
– жақсы ықыласпен сәлемдеседі. Жүрек бейнеленсе –
құшақтасады.
Топқа бөлу. «Ұшаққа билет»
әдісі арқылы балалар билетте көрсетілген орындарға барып
отырады. 1 топ – Қожа, 2 топ – Жанар, 3 топ -
Жантас
Бағалау парақтары таратылады. Оқушылар әр тапсырмадағы
дескриптор бойынша өздерін
бағалайды.
Алдыңғы сабақ бойынша кері
байланыс.
«Пазл»
әдісі арқылы үй тапсырмасын
сұрау.
Сұрақтар жасырылған сурет бөліктері
таратылады.
Балалар жауап беріп, тақтаға пазлды жинақтайды. Қожаның
суреті пайда болады. Балалар тақырыпты
болжайды.
Сұрақтар:
1.Не себепті Қожаны тентек бала деп
ойлайсың?
2. «Менің атым Қожа» фильмінің режиссері кім? Абдолла
Қарсақбаев
3. Лагерьге жолдама бермегені үшін Майқанова апайды
ренжіткен Қожаның ісіне қалай
қарайсың?
4. «Қысқы кешті» жаттамаған Жантас не ітеді? Онысын қалай
бағалайсың?
5. Қожаның құпия кеңес ашып, түзу жолға түсемін деп,
өзіне-өзі серт беруі оның қандай бала екендігін
көрсетеді?
6. Неліктен Қожа есімін өзгерткісі
келеді?
Ал балалар, міне
бізде Қожаның суреті пайда болды. Енді Қожаның сырт келбетіне көз
жүгіртейікші. Іс-әрекеттеріне қарасақ, бізге Қожа қандай бала болып
елестейді? Ал шын мәнінде шығармада Қожаны қалай
суреттеген?
Дескриптор:
сұрақтарға жауап
береді / 1 балл;
көркем шығармадағы
кейіпкер портретін суреттейді / 1
балл.
Айтылым. Сабақ барысында «КУБИЗМ»
әдісімен жұмыс жасаймыз. Өздерің білетіндей, шаршының 6 қыры болады.
Әр қырының бізге жасырылған тапсырмалары бар. Сабағымыздағы
мақсатымызға жету үшін осы тапсырмаларды орындайтын
боламыз.
СИПАТТА және
ДӘЛЕЛДЕ.
Топтық
жұмыс. Әр топқа тапсырма
беріледі.
«Қожа»
тобы. Балаларға кинофильм үзіндісі
көрсетіледі. (Қожаның өз-өзін тәртіпке салу
сәті)
«Ақпаратты сүзу»
әдісі арқылы Қожаның жаман және
жақсы қасиеттерін сүзгіден өткізуі қажет. Әр қасиетіне дәлел
келтіреді.
Дескриптор: көркем
шығармадағы кейіпкердің жақсы және жаман
қасиеттерін ажырату барысында іс-әрекеттері арқылы образын
ашады / 1
балл; әр қасиетіне дәлел келтіреді /
1 балл.
САЛЫСТЫР.
Балаларға кинофильм үзіндісі
көрсетіледі. (Қожа мен Жантастың сөзге келіп қалу
сәті)
«Жанар» тобы. «Т
кестесі» әдісі арқылы
Жантас пен Қожаның жеке және
ортақ қасиеттерін
салыстырады.
Дескриптор: көркем
шығармадағы кейіпкерлердің жеке
қасиеттерін салыстыру арқылы кейіпкер образын
ашады / 1
балл; көркем
шығармадағы кейіпкерлердің ортақ
қасиеттерін салыстыру арқылы кейіпкер образын
ашады / 1
балл.
СЕЗІН және
ТАЛДА. Балаларға кинофильм үзіндісі
көрсетіледі.
«Жантас» тобы.
«Сезімді ояту» әдісі.
- Балалар, енді
хикаятты қаншалықты меңгердіңдер, кейіпкерлер қандай әсер қалдырды,
қандай ой түйдіңдер, осының барлығы бүгінгі сабақ барысында
байқалып, бағаланбақ.
Әр сезімді оята
отырып, оқиғаның қай жерінде сол сезімді сезіне бастағанын айтады.
Сезімдер қай оқиға барысында, қай тұсында орын алғанын талдау
қажет.
Сезімді
ояту Елестету Қожаны қандай бала деп
елестетесің? Сүйсіну Қожаның қандай қылығына
сүйсіндің? Жек
көру Қожаның қандай әрекеті
ұнамады? Жаны
ашу Повестің қай жерінде Қожаға
деген аяушылық сезімің пайда болды? Өкініш Өкініш сезімі пайда болды ма ,
қашан? Таңдану Таңғалып риза болған сәтің
ше?
Дескриптор:
Қожа бейнесін елестету арқылы
сипаттайды;
кейіпкердің өзіне ұнаған
қасиетіне сүйсінеді;
Қожаның ұнамаған қасиетін
талдайды;
кейіпкерге жаны аяушылық
сезімін білдіреді;
Қожа іс-әрекетіне байланысты
өкініш сезімін
білдіреді;
кейіпкердің іс-әрекетіне
таңданады.
Әр дұрыс жауапқа
1 балл (барлығы 6 балл)
Сергіту сәті. «Бөтелкедегі
су» әдісі
ҚОЛДАН.
Сабақты бекіту. «Еркін
жазу» әдісі. Жеке жұмыс.
Б.Соқпақбаевтың «Менің атым –
Қожа»
хикаятының басты кейіпкері
сотқарлау, бірақ жаны таза Қожа бейнесі саған қалай әсер етті... өз
ойыңды оқырман атынан сыни хабарлама ретінде авторға хат
жаз.
Дәйектеме.
Кіріспе бөлімде автор
шығармасынан алған әсерін дұрыс жеткізеді.
Негізгі бөлімде автор айтқан
қасиеттердің қазіргі өмірде көрініс табуына өмірден нақты дәлелдер
келтіреді.
Қорытынды бөлімде
замандастарын адамгершілік қасиеттерге шақырып, өз әсерін кейіпкер
әрекетімен байланыстырып, сыни хабарлама
жазады.
Дескриптор:
оқырманның рухани дүниесіне шығарманың қалай әсер еткенін жазады / 1
балл;
автор айтқан қасиеттердің
қазіргі өмірде көрініс табуына дәлел келтіреді/ 1
балл;
кейіпкердің бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін, ойын
тұжырымдау арқылы сыни хабарлама жазады/ 1
балл.
Рефлексия. Кері
байланыс
«Шырақты жағамын»
әдісі арқылы кері байланыс
жасау.
Қорытынды.
- Балалар,
қайтадан бүгінгі сабағымыздың
тақырыбына оралайық. Мақсатымыз қандай еді? Мақсатқа жеттік
пе?
Үй
тапсырмасы.
Өз есімдеріңнің
мағынасын түсініп келу.
Бағалау.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

















