Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ : 5-6 Сабақтың тақырыбы: Мінез - ақылдың сауыты |
Мектеп: № 11 мектеп-гимназиясы |
||||||
|
Күні: 19.03.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мерекенова Жулдыз Женисовна |
||||||
|
Сынып: 5 "Г" |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.6.1. Оқылым стратегияларын қолдану:жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу. 5.1.4.1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады, жазба жұмысын орындайды |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады, маңызы туралы дәлелдеп айтады, тірек сөздерді қолданып жазба жұмысын орындайды |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады,. тірек сөздерді қолданып, өлең , ойтолғау жазады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады,түсінеді, пікірлеседі, түсіндіреді. |
||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Отыз екінші қара сөз, мінезді қалыптастыратын қасиеттер мен қабілеттер |
|||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Мінез, келбет, ақылдың сауыты, беріктік, сыпайылық, сөйлеу мәдениеті. |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||
|
Не себепті Адамның мінезі - ақылдың сауыты болады деп ойлайсыз? |
|||||||
|
Ишара: адам келбетімен әр түрлі көңілді көрсету |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Мінез - ақылдың сауыты |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 4 мин |
Шаттық шеңбері : «Досыңа тілек »әдісі Қайырлы күн,достым, Қайырлы күн болсын! Жұманың сәті Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, Кілен бестік болсын!!!!!
Топқа бөлу Жемістердің артына сандар жазылған 1,2, 3 Жемістерді таңдағандарына байланысты мінездерін айту. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 3 мин 10 мин 5мин Сергіту сәті 8 мин |
Жаңа сабағымыздың тақырыбын Абай Құнанбаевтың керемет өленімен бастайық: Ойға түстім, толғандым, Өз мінімді қолға алдым. Мінезіме көз салдым, Тексеруге ойландым. Өзіме өзім жақпадым, Енді қайда сыя алдым? Қалап алған көп мінез, Қалайша қылып тыя алдым? Бойдағы мінді санасам, Тау тасынан аз емес. Жүрегімді байқасам, Инедейін таза емес.-деп Абай атамыз өз мінезін осылайша сынға алған екен.Олай болса оқушылар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:Мінез-ақылдың сауыты. «Ассоциограмма» әдісі арқылы адамның мінезіне байланысты диаграмманы толықтыру.
Адам мінезі
Мінез -адамның бүкіл өмір бойы іс-әрекеттерімен,қылықтарына,тәрбиесіне байланысты қалыптасып, дамып отыратын,өзіндік психологиялық қасиеттер мен ерекшеліктердің жиынтығы.Адам өмірге пәк,ештенеден хабары жоқ, ақ қағаздай тап-таза болып келеді.Өсе келе адамдар мінез-құлық,іс-әрекеттер арқылы бір бірінен ерекшеленеді. Бос микрофон әдісі арқылы топтарға 3 мәтін ұсынылады,мәтіндерді жақсылап оқып, олардың мазмұнына сәйкес сұрақтарға жауап беру, өз ойларын толық жеткізеді. І топ - «Адам мінезінің қандай ерекшелігін байқадыңдар»? ІІ топ - «Қазыбек би інісін қандай мінезден аулақ болуға шақырып тұр?» ІІІ топ - «Жақсы бала қандай қасиеттерді үйрену керек»? 2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма: «Суреттерді сөйлету әдісі». «Менің атым- Қожа»фильмін көрген боларсыңдар.Осы фильмнің басты кейіпкерлері Қожа мен Сұлтанның,Жантастың мінезін,сырт келбеттерін сипаттандар. 1-топ.Қожаның мінезі мен сырт келбеті. 2-топ.Сұлтанның мінезі мен сырт келбеті. 3-топ. Жантастың мінезі мен сырт келбеті. Дескрипторы: -кейіпкерлердің мінезі мен сырт келбеттерін сипаттайды.. Үй тапсырмасы 141 бет 7-тапсырма. |
«Ассоциограмма» әдісі |
|||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
РЕФЛЕКСИЯ - "Дерево твоего успеха"
1 , 3, 6 және 7 - ешнәрседен қорықпайтын мақсатты адам. 2, 11 ,12, 18 және 19 - достар мен отбасыларға көмектесуге бағытталған көпшіл адам. 4 - нәтижелерге қол жеткізуге көмектеседі. 5 - әлсіз адам. 9 - өмірдегі өте көңілді адам, ойын-сауықты жақсы көретін адам. 13 , 21 - мазасыз адам,коммуникативті дағдыларды төмен. 8 - өз әлеміне сүңгуді, өзіне енуді, армандауды және ой жүгіртуді ұнатады. 10 және 15 - қазіргі өмір жағдайына қалыпты бейімделу, қоршаған әлеммен толық қанағаттану. 14 - эмоционалды, депрессиялық адам. 20 - көшбасшылық қасиеті бар адам. 16,17 - өмірден шаршады және басқаларды қолдау қажеттілігін күтеді. |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||
|
|
Тарих, әдебиет, әдеп. Адамгершілік құндылық |
||||||
|
Рефлексия
|
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Мінез-ақылдың сауыты" 5 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Сабақ : 5-6 Сабақтың тақырыбы: Мінез - ақылдың сауыты |
Мектеп: № 11 мектеп-гимназиясы |
||||||
|
Күні: 19.03.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Мерекенова Жулдыз Женисовна |
||||||
|
Сынып: 5 "Г" |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.2.6.1. Оқылым стратегияларын қолдану:жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу, нақты ақпаратты табу үшін оқу. 5.1.4.1. Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. |
||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады, жазба жұмысын орындайды |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады, маңызы туралы дәлелдеп айтады, тірек сөздерді қолданып жазба жұмысын орындайды |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: жалпы мазмұнын түсінеді, нақты ақпаратты табады,. тірек сөздерді қолданып, өлең , ойтолғау жазады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқи алады,түсінеді, пікірлеседі, түсіндіреді. |
||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Отыз екінші қара сөз, мінезді қалыптастыратын қасиеттер мен қабілеттер |
|||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Мінез, келбет, ақылдың сауыты, беріктік, сыпайылық, сөйлеу мәдениеті. |
|||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||
|
Не себепті Адамның мінезі - ақылдың сауыты болады деп ойлайсыз? |
|||||||
|
Ишара: адам келбетімен әр түрлі көңілді көрсету |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
Мінез - ақылдың сауыты |
||||||
|
Жоспар |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Сабақтың басы 4 мин |
Шаттық шеңбері : «Досыңа тілек »әдісі Қайырлы күн,достым, Қайырлы күн болсын! Жұманың сәті Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз, Кілен бестік болсын!!!!!
Топқа бөлу Жемістердің артына сандар жазылған 1,2, 3 Жемістерді таңдағандарына байланысты мінездерін айту. |
|
|||||
|
Сабақтың ортасы 5 мин 3 мин 10 мин 5мин Сергіту сәті 8 мин |
Жаңа сабағымыздың тақырыбын Абай Құнанбаевтың керемет өленімен бастайық: Ойға түстім, толғандым, Өз мінімді қолға алдым. Мінезіме көз салдым, Тексеруге ойландым. Өзіме өзім жақпадым, Енді қайда сыя алдым? Қалап алған көп мінез, Қалайша қылып тыя алдым? Бойдағы мінді санасам, Тау тасынан аз емес. Жүрегімді байқасам, Инедейін таза емес.-деп Абай атамыз өз мінезін осылайша сынға алған екен.Олай болса оқушылар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:Мінез-ақылдың сауыты. «Ассоциограмма» әдісі арқылы адамның мінезіне байланысты диаграмманы толықтыру.
Адам мінезі
Мінез -адамның бүкіл өмір бойы іс-әрекеттерімен,қылықтарына,тәрбиесіне байланысты қалыптасып, дамып отыратын,өзіндік психологиялық қасиеттер мен ерекшеліктердің жиынтығы.Адам өмірге пәк,ештенеден хабары жоқ, ақ қағаздай тап-таза болып келеді.Өсе келе адамдар мінез-құлық,іс-әрекеттер арқылы бір бірінен ерекшеленеді. Бос микрофон әдісі арқылы топтарға 3 мәтін ұсынылады,мәтіндерді жақсылап оқып, олардың мазмұнына сәйкес сұрақтарға жауап беру, өз ойларын толық жеткізеді. І топ - «Адам мінезінің қандай ерекшелігін байқадыңдар»? ІІ топ - «Қазыбек би інісін қандай мінезден аулақ болуға шақырып тұр?» ІІІ топ - «Жақсы бала қандай қасиеттерді үйрену керек»? 2-тапсырма. Деңгейлік тапсырма: «Суреттерді сөйлету әдісі». «Менің атым- Қожа»фильмін көрген боларсыңдар.Осы фильмнің басты кейіпкерлері Қожа мен Сұлтанның,Жантастың мінезін,сырт келбеттерін сипаттандар. 1-топ.Қожаның мінезі мен сырт келбеті. 2-топ.Сұлтанның мінезі мен сырт келбеті. 3-топ. Жантастың мінезі мен сырт келбеті. Дескрипторы: -кейіпкерлердің мінезі мен сырт келбеттерін сипаттайды.. Үй тапсырмасы 141 бет 7-тапсырма. |
«Ассоциограмма» әдісі |
|||||
|
Сабақтың соңы 6 мин |
РЕФЛЕКСИЯ - "Дерево твоего успеха"
1 , 3, 6 және 7 - ешнәрседен қорықпайтын мақсатты адам. 2, 11 ,12, 18 және 19 - достар мен отбасыларға көмектесуге бағытталған көпшіл адам. 4 - нәтижелерге қол жеткізуге көмектеседі. 5 - әлсіз адам. 9 - өмірдегі өте көңілді адам, ойын-сауықты жақсы көретін адам. 13 , 21 - мазасыз адам,коммуникативті дағдыларды төмен. 8 - өз әлеміне сүңгуді, өзіне енуді, армандауды және ой жүгіртуді ұнатады. 10 және 15 - қазіргі өмір жағдайына қалыпты бейімделу, қоршаған әлеммен толық қанағаттану. 14 - эмоционалды, депрессиялық адам. 20 - көшбасшылық қасиеті бар адам. 16,17 - өмірден шаршады және басқаларды қолдау қажеттілігін күтеді. |
|
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||
|
|
Тарих, әдебиет, әдеп. Адамгершілік құндылық |
||||||
|
Рефлексия
|
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2.Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз



