|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Жастықтың оты қайдасың?» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
САБАҚ:№ 9 |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Мен жастарға сенемін |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 «В» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.1.1.1 мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау. 7.2.5.1 диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына «сөйлеуші -тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Мәтіндегі оқиғаның мазмұнын түсінеді, сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннің үзінділері арқылы оқиғаны болжайды, диалогке түсе алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Мәтіннің үзінділері арқылы ойын дамыта алады және сөйлеуші-тыңдаушы позициясын еркін ауыстыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
* Мәтіннің оқиғасын болжайды * Мәтін бойынша диалогке түсе алады. * Сөйлеуші-тыңдаушы позициясын еркін ауыстыра алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, өзін-өзі тану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы өмір бойы білім алу, еңбекқорлық, патриоттық, табысты болуға баулу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Арыстандай, жолбарыстай, қырандай, жұмсақ мінез,сүттей таза |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: - Еліміздің болашығы кімдер? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Сенімді дос» тақырыбы Жазба жұмыстарында теңеу мен метафораны қолдану дағдысы қалыптасты. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасамын, оқушыларды түгендеймін, Жағымды психологиялық ахуал тудырамын.
Оқушылар себеттен гүлдерді алып бір-бірлеріне тілектер айтады , гүлдердің астында топтың аттары жазылған сол бойынша болып 3 топқа бөлінеді. «Миға шабуыл» (Оқушылардың назарын шоғырландыру мақсатында сұрақтар қоямын). -Балалар, сендер сенім деген сөзді қалай түсінесіңдер? -Өздерің кімге сенім арта аласыңдар? -Осы қазіргі кезде сенімді достарың бар ма? - Еліміздің болашағы кімдер? -Ал, жастар деген сөзді кімдерге бағытталғанын түсінесіздер ме? (Оқушылар өз ойларымен бөліседі). Жастар қандай болуы керек? сұрағына жауап беру үшін «Жалғыз құты» диаграммасын қолданамын.
өнерлі
патриот
қайратты
жастар
білімді
еңбекқор -Дұрыс, жастар дегеніміз - ол біздер. Олай болса, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы: М.Жұмабаев атамыздың «Мен жастарға сенемін» өлеңі. (Оқу мақсатын оқушыларға таныстырамын). *Мәтін үзінділері арқылы оқиғаның дамуын болжау. *Диалогке қатысушылар коммуникативтік жағдаяттың талаптарына «сөйлеуші -тыңдаушы» позицияларын еркін ауыстыру Мәтіналды жұмыс (Жаңа сөздерді ақ қағазға жазып тақтаға іліп қоямын, таныстырамын, аудармасын қасына ілемін). Айбатты – доблестный, грозный Қайратты –энергичный Қанатты – крылатый Ұмтылу – стремление Көздеу –предусмотреть Сену-верить |
«Алақандағы гүл» әдісі
«Миға шабуыл» әдісі «Жалғыз құты» диаграммасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 25 мин Соңы 5 мин |
Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға өлеңді мәнерлеп оқимын. 1.Өлеңді тыңдайды. 2. Өлеңнің мағынасын түсініп,мәнерлеп оқиды. 3.Өлең мазмұны бойынша тапсырмалар орындайды.
«Мен жастарға сенемін» өлеңі Арыстандай айбатты, Жолбарыстай қайратты. Қырандай күшті қанатты Мен жастарға сенемін! Көздерінде от ойнар, Сөздерінде жалын бар. Жаннан қымбат оларға ар! Мен жастарға сенемін! Жас қырандар – балапан Жайып қанат ұмтылған. Көздегені – көк аспан, Мен жастарға сенемін! Жұмсақ мінез жібектер, Сүттей таза жүректер, Қасиетті тілектер – Мен жастарға сенемін! Мағжан Жұмабаев Жетекші сұрақтар (арқылы тақырыптың мағынасын ашамын). -Бұл өлеңде кімдер туралы айтылған? -М.Жұмабаев жастарды неге теңейді? -М.Жұмабаев кімдерге сенім артады? -«Мен жастарға сенемін» өлеңі арқылы не айтқысы келді? (Оқушылардың жауаптарын тыңдаймын.Берілген жауаптарына қолдау білдіру арқылы мадақтаймын дұрыс айтасың,керемет,жарайсын!). 1-тапсырма. «Болжам жасау» әдісін пайдаланамын. Өлеңнен алынған үзіндінің басын бастап оқимын. Ары қарай мәтінде не болатынына оқушылар болжам жасайды, өз ойларын дамытып айтады.
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||



