Материалдар / Ашық сабақ М.Мағауин "Бір атаның балалары" 6-сынып

Ашық сабақ М.Мағауин "Бір атаның балалары" 6-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Шығарма мазмұнын қайталай отырып, оқушылардың кейіпкерлерге толық мінездеме беруіне, тағдырына ортақтаса алуына мүмкіндік туғызу, кейіпкер арасындағы ізгілік қарым – қатынасты талдау, оқушыларды адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу мақсатында өткен сабақ. Сыни ойлау көқарасын дамыта отырып, білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер диалогтік оқытуды қолдану арқылы негізгі идеяны түсіну; өз бетімен жұмыс жасау барысында қабілетті оқушыны табу; жас ерекшелігін ескеру; ой түйіндеуіне орай көшбасшылықты анықтау жүзеге асты. Ынтымақтастыққа, адамгершілікке, достыққа тәрбиелеуге болады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


М.Мүсілім,

Жаңашаруа қазақ орта мектебі.

Атырау облысы,

Қызылқоға ауданы,

Қоныстану ауылы

Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары» (2-сағаты)

(6-сынып)

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Шығарма мазмұнын қайталай отырып, оқушылардың кейіпкерлерге толық мінездеме беруіне, тағдырына ортақтаса алуына мүмкіндік туғызу, кейіпкер арасындағы ізгілік қарым – қатынасты талдау, оқушыларды адамгершілік қасиеттерге тәрбиелеу; Сыни ойлау көқарасын дамыта отырып, білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер диалогтік оқытуды қолдану арқылы  негізгі идеяны түсіну; өз бетімен жұмыс жасау барысында қабілетті оқушыны табу; жас ерекшелігін ескеру;  ой түйіндеуіне орай көшбасшылықты анықтау; Ынтымақтастыққа, адамгершілікке, достыққа тәрбиелеу.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Оқылған әңгіменің негізгі мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Оқылған әңгіменің негізгі мазмұнын түсінеді және кейіпкер бейнесін анықтайды.

Кейбір оқушылар орындай алады: Әңгіме мазмұнын түсінеді, кейіпкер бейнесін анықтай алады, кешенді талдау жасай алады, пікір айтады.

Оқыту нәтижесі:

Оқушылар шығарма кейіпкерлерін жан – жақты талдап, олардың арақатынасын анықтайды. Әр оқушы кейіпкерлерге сын тұрғысынан баға беріп, зерттеу жүргізеді, өз ой – пікірін білдіре алады. Шағын топта бірлесе ынтымақпен жұмыс атқарады, біріге қорытынды жасайды. Ойды жүйелі жинақтауға үйренеді; өз біліміне есеп беріп, бағалауға үйренеді; өзіндік ойын ортақ пікірге тоғыстыра біледі; өзге топтарды тыңдауға үйретіледі.

Міндеттері:


Оқушылар шығарма кейіпкерлерін жан-жақты талдап, олардың арақатынасын анықтайды.

Сыныпты топтық жұмыс жасауға, еркін сөйлеуге, жүйрік ойлауға машықтандыру.

Оқушыларды бауырмалдылық, мейірімділік, бейімдеушілік қасиеттерге тәрбиеле

Сілтеме:

Оқулық ; М. Мағауин шығармалары;  Слайдтан тапсырма көздері, BilimLand 6-сынып: Проза М.Мағауин. 1 тармақ .

Негізгі идея

«Сыртқы түр-перде. Ішін айт, пиғылын айт» (Мәтіннен Ахметтің сөзі)

Сабақтың әдіс-тәсілдері

«Автор орындығы», Сұрақ-жауап,проблема тудыру,іздестіру,оқулықпен жұмыс, топпен және жеке жұмыс жасау, баяндау, пікірталас, эссе, талдау сын тұрғысынан ойлау, дарынды және талантты балалармен жұмыс, рефлексиялық есеп

Бағалау критерийі

Мәтіннің мазмұнын түсінеді;

Әңгімедегі кейіпкер бейнесін анықтайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Оқылған әңгіме бойынша кейіпкерлерге сипаттама береді.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Алғыр, ақылды, әділетті, мейірімді бала, қарапайым, қызба, сотқар, тентек, мақтаншақ бала т.с.с.

Алдыңғы оқу

Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары» хикаяты




Сабақтың кезеңі

Кезеңнің мақсаты:

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Оқушының

іс-әрекеті

Бағалау

уақыт

Ұйымдастыру кезеңі: Сыныпты екі топқа бөлу "Достық", "Бірлік", "Татулық"


Білу


Оқыған шығарманы еске түсіріп, түсінгенін қысқаша баяндау.

Мұхтар Мұқанұлы Мағауин- тарихшы, жазушы, драматург, қазақтың ауыз әдебиетін зерттеушісі, ғалым. Филология ғылымдарының докторы, Мемлекет сыйлығының лауреаты , Қазақстанның халық жазушысы

Овал 1

Мұхтар Мағауин


Прямая со стрелкой 1 Прямая со стрелкой 2 жазушы драматург


Прямая со стрелкой 3 Прямая со стрелкой 4 Прямая со стрелкой 5 тарихшы зерттеуші

Прямая со стрелкой 6

ғалым қоғам қайраткері

Жоспар бойынша әңгіме мазмұнын жүйелеу арқылы

композициялық құрылымына талдау жасау:

Оқиғаның басталуы: Ауылға келген балалар

Оқиғаның дамуы: Балаларды бөліп алуы

Оқиғаның байланысуы: Зигфридке той жасауы

Оқиғаның шиеленісуі: Қазақ балаларымен Зекеңнің достасуы

Оқиғаның шарықтау шегі: Ахметтің үстінен арыз түсуі

Оқиғаның шешімі: Ахмет ақталып, көрші ауылға көшті

Жоспар бойынша суреттер арқылы болған оқиғаларды ретімен қоя отырып, мазмұнын қысқаша баяндайды, сол арқылы шығарманың композициялық құрылымын шығарады.

Өзін-өзі бағалау парағы мен таныс

тыру






Мадақтау



Сабақ

тың басы

5 минут



Түсіну

Повесть мазмұны бойынша сұрақтарға жауап бере отырып, автордың негізгі айтпақ ойын, идеясын тапқызу.

«Автор орындығы» Ашық сұрақтар қоя отырып, кейіпкер бейнесін ашу
Кейіпкерлер образына ене отырып, сұрақтарға жауап беру.
1-топ.
Ахмет бейнесіндегі оқушыға сұрақтар:
1.Қазақ балалары Нартай мен Ертайды таңдамай, неміс баласы Зигфридті таңдауыңызға не себеп болды?
2. Туып-өскен ауылыңыздан неге қоныс аударуға мәжбүр болдыңыз?
2-топ. Автор
М.Мағауин бейнесіндегі оқушыға сұрақтар:
1. Шығарманы не себепті «Бір атаның балалары» деп атадыңыз? Мүмкіншілік болса, қайта қалай атар едіңіз?
2. Сіз қазақтың бойындағы қандай қасиетті көрсеткіңіз келді?

3-топ. Зекен бейнесіндегі оқушыға сұрақтар:

1.Сен өзіңнің жаңа есіміңе ризасың ба?

2.Қазақы дәстүрге көзқарасың қандай?

Ашық сұрақтармен жұмыс жасай отырып, өз ойларын ортаға салады.

7 минут



Қолдану







Шығарманың мазмұнынан түсінгендерін пайдалана отырып, кейіпкерлерге талдау жасау.













М. Мағауиннің «Бір атаның балалары» повесінен үзіндідегі

шығарманың кейіпкерлерін талдау жұмыстары. 3 топқа

Үзінді

Қай кейіп

кердің сөзі?

Пор

треті

Мінез-құлқы

«Қызметімді сыйламай, сойыл ала жүгірдің,...»




«-Еміс деп, орыс,қазақ деп бөлу пайғамбар

ға шет,құдайға күнә...»




«Сеңкі аға тірі,..Меңкі үш аға өлген... Келім...бет...Жолым...бет...»




Күтілетін нәтиже: Басты кейіпкерлердің тұлғалық мінездемесі, келбеті топта талданып, кейін біріктіріледі.

Оқушы пікірі:_____________ Бағасы:__________________

Топтық жұмыс жасай отырып өз ойларын кесте бетіне топтастырады














Критер иалды бағалау







Жұптық бағалау



10 минут



Талдау

Сатылай кешенді талдау жүргізіп дәлелдеу.



Әдебиет теориясы бойынша қосымша мәліметтер беру.



Мағынасы қиын сөздерге түсіндірме жүргізу

Сатылай кешенді талдау:

1.Әңгіменің аты, авторы: М.Мағауин «Бір атаның балалары»

2.Тақырыбы: Ұлы отан соғысы жылдарындағы қазақ ауылының өмірі, жетім балалар тағдыры, бауырмалдық, адамгершілік

3.Идеясы: Қазақ халқының бауырмалдық, адамгершілік қасиеттерін дәріптеу

4.Тәрбиелік мәні: Бауырмалдыққа, қайырымдылыққа, адамгершілікке, ынтымаққа тәрбиелейді

5.Жанры: Проза, повесть





Сөздік жұмыс

1. Гимнастерка – әскери киім, тығыз матадан тігілген жейде

2. Протез – адамның жоқ дене мүшесінің орнына ыңғайлап жасалған жасанды дене мүшесі.

3. Лобогрейка – егін шабатын техника

4. Раса – нәсіл (жер бетіндегі адамдардың өң-түсіне байланысты бөлінуі)

5. Галифе – тізеден жоғары жағы делдиген тар балақты шалбар.


Әр топ тақырып бойынша ізденіп келген дәлелдемелерін ортаға салып, талдау өткізеді.

8 минут



Жинақтау

Кейіпкер бейнесіне қатысты ойларын ортаға салып, жинақтап, хат жазу

РАФТ стратегиясы бойынша арнау хаттарын жазу

Р-рөл-оқушы

А-аудитория-сынып

Ф-форма-хат жазу

Т-тақырып-Арнау хат

1 - топ Зигфридтің Ахметке алғыс арнауы

2 - топ Зигфридтің Зигфридке хат

3 - топ Зигфридтің соғысқа қарсылық жолдауы



Жазбаша түрде дәптерге орындайды


5 минут



Бағалау














Үйге тапсырма


Алған біліміне сүйене отырып, ойды жинақтап, түйін түю;

Тест арқылы тексеру. Барлығы – 5 сұрақ.
1. Қазақтың айтулы қаламгері, «Бір атаның балалары» повесінің авторы:

А. Сайын Мұратбеков В. Мұхтар Мағауин С. Әбіш Кекілбаев

2. «Бір атаның балалары» повесінің кейіпкері:

А. Ахмет В. Еңсеп С. Сатай

3. « - Ал, ағайын, тегіс жиналсаң, сөзіме құлақ сал», - деген кімнің сөзі?

А. Дәуренбектің В. Ахметтің С. Басқарманың

4. Басқарма ауылға неше жетім баланы алып келеді?

А. 6 В. 7 С. 8

5. Ахмет ақсақал Сейітбек қожаны не үшін үйіне алып келеді?

А. Зигфридтің тілін кәлимаға келтіру үшін.

В. Зигфридті сүндетке отырғызу үшін.

С. Зигфридке қазақша ат қою үшін.

Проблемалық сұрақ.
« Бүгінгі бейбіт өмірімізде де жетім балалар саны күннен күнге көбейе түсуде. Оның себептері қандай?» Қазақтың қара көз бөбектерін шет елге беру дұрыс па?

«Біз  соғысқа  қарсымыз» ... эссе жазу.


Жазған шығармала-рын топ ішінде талдап, ең үздігін ортада жариялайды.

5 минут
















Кері байланыс: Оқушылардың сабақ соңындағы қорытынды сөзін ауызша және жазбаша түрде орындату.

Мен бүгін сабақта ..., ..., ... үйрендім.

  • Мен бүгін сабақта ..., ..., ... түсіндім.

  • Маған сабақта ............. қиын болды.

Әнмен аяқтау. Бейбітшілік сақталады. Әні: Ә.Еспаев, сөзі:Н.Шәкенов

Сабақтың соңы

5 минут






21 Желтоқсан 2017
1404
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі