|
Бөлім |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Танатарова Жупар Тилеповна |
|||||||||||||||||||
|
Күні |
13.03.2024 |
|||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
”Аққулар ұйықтағанда”поэмасы |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың идеясы ашады, эпилог, прологты анықтайды; Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып, талдайды; Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашуда өз шығармашылығын танытады; |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады; Шығармадан эпилог, прологты анықтайды; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Амандасу Үй тапсырмасын тексеру. -Осы шығарманың тәрбиелік мәні қандай? Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\ Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен және дескрипторлармен танысады |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ
|
Слайд 6-7 Дидактикалық материалдар №1 |
||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстыру, бағалау критерийін шығару. -М.Мақатаевтің «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы туралы не білесіздер? Жұптық жұмыс
2-тапсырмаОқушыларға поэманың әр түрлі бөліктері таратылады. Бөліктер баланың қабілеттеріне қарай бөлініп берілуі тиіс. Поэманы оқу барысында оқушылар сюжеттің басты эпизодтарын жазып отырады. Олар негізгі бөлімдерінің белгіленген тізімін жасайды да, жұптарда талқылайды. Қалыптастырушы бағалау. Дескриптор: 1.Әдеби шығарманың идеясы ашады, эпилог, прологты анықтайды; 2; Шығарманы ұлттық мүдде тұрғысынан ашып, талдайды; Шығарманың сюжетін, басты эпизоттарын анықтайды. «Киностудия» ойыны. Шарты: Оқушылар қорапшадан поэманың желісі бойынша алдын-ала салынған суреттердің біреуін таңдап алады. Сол суретке тақырып қоя отырып, сурет бойынша мазмұнынын айтады. (Берілетін суреттер поэманың үш бөлімі бойынша салынған). Мұғалім: Өте жақсы балалар, сендер биыл туғанына 93 жыл толғалы отырған ақиық ақын-Мұқағали аталарыңның ақындық құдіретіне бүгін тағы да көз жеткіздіңдер. Мұқағали Мақатаев – ешқашан ортаймайтын, ешқашан сөнбейтін мол қазына қалдырған ақынның өз даусын тыңдасақ Видео өз дауысы (1-мин) Мұғалім сөзі: Біз Мұқағали ақынды – поэзия патшасы десек, ендеше, поэзия патшалығына сапар шегіп көрейік. Міне, патшалықтың алтын қақпасы ашылды. «Аққулар ұйықтағанда» сарайының кілті өз қолдарыңда. Қазіргі сәттен бастап осы сарайдың сырына үңіліп көрейікші. (1-мин) Ақын поэмасына арқау болған тақырып не? I Аққу, қызыл кітап Балалар, мына суретке көңіл бөлсек Аққу құсы туралы не білеміз қандай құстардың тобына жатады? Екі суреттің қандай байланысы бар?(қызыл кітапқа енген сұңқылдақ аққу,сыбырлақ аққу,кіші аққу) Олай болса,құрметті оқушылар! Мұқағали ақын кейінгі ұрпаққа аманат етіп кеткен,өсиетін ескере отырып поэманы талдасақ. -Поэма дегеніміз не? Оқушылар әдебиет теориясынан алған білімдерін ортаға салады. IV Композициялық
талдау (3-мин) Оқиғаның шарықтау шегі: Ананың аққуды
атуы. V «Өз жартыңды тап» ойыны. (5-мин) Шарты: Бұл ойын жұптық әдіс бойынша бір-бірлерін тауып алуы тиіс. Яғни түстері біркелкі екі бірдей аққу бейнеленген қима қағаздарды оқушылар өздері ұнатқан түстерін таңдап алады. Мұғалімнің белгісі бойынша берілген уақыт ішінде тез жұптасулары тиіс. Берілген қима қағаздардың келесі жұбында сұрақтар жасырылады. Бұл сұрақтарға жұптасып отырған оқушылар жауап берулері тиіс. Қима қағаздағы сұрақтар: 1.Аққу қандай құс? 2.Мұқағали шығармашылығының ерекшелігі неде? 3.Сұлу сөзінің синонимі? 4.Ақынның кез келген өлеңін жатқа айт 5.Білмеймін сор аттың ба, бақ аттың ба? Аққуға кезенерде ырым жасап, Тым құрыса саусағыңды қанаттың ба?- деген жылқышы қарттың сөзінде қандай мән бар?
8. Ананы аққуды атуға итермелеген қандай күш? 9. Поэма сендер ойлағандай аяқталды ма? 10. Аққу туралы қандай өнер туындыларын білесіңдер? 11.Тәуіп деген кім? Тәуіптің айтқан емі қазіргі медицинаға жата ма?
Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру. (3-мин)
«Еркін микрофон» әдісі(3-мин) «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы бізге қандай тәрбие берді? Бүгінгі тақырыпқа байланысты қандай мақал-мәтел білесіз? Автор өзі көтерген мәселені қаншалықты аша білген? Ана неге аққуды атпақ болды? Бұл шешімге келу анаға оңайға түсті ме? |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен 2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Слайдар
Ашық сұрап-жауаптар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
БАҚ-тан аққу туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ М.Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда"
Ашық сабақ М.Мақатаев "Аққулар ұйықтағанда"
|
Бөлім |
||||||||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Танатарова Жупар Тилеповна |
|||||||||||||||||||
|
Күні |
13.03.2024 |
|||||||||||||||||||
|
Сынып |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
”Аққулар ұйықтағанда”поэмасы |
|||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.1. Әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог,прологтарды анықтау. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың идеясы ашады, эпилог, прологты анықтайды; Оқушылардың көбісі мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашып, талдайды; Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашуда өз шығармашылығын танытады; |
|||||||||||||||||||
|
Бағалау критерииі |
Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан аша алады; Шығармадан эпилог, прологты анықтайды; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Басы |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. Амандасу Үй тапсырмасын тексеру. -Осы шығарманың тәрбиелік мәні қандай? Білімді тексеру кезеңі:\топпен жұмыс\ Жетістік критерийлерін болжайды; Жетістік критерийлерімен және дескрипторлармен танысады |
Оқушы өз жұбын табады Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Қол шапалақ
|
Слайд 6-7 Дидактикалық материалдар №1 |
||||||||||||||||
|
Ортасы |
Сабақтың тақырыбын, мақсатын таныстыру, бағалау критерийін шығару. -М.Мақатаевтің «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы туралы не білесіздер? Жұптық жұмыс
2-тапсырмаОқушыларға поэманың әр түрлі бөліктері таратылады. Бөліктер баланың қабілеттеріне қарай бөлініп берілуі тиіс. Поэманы оқу барысында оқушылар сюжеттің басты эпизодтарын жазып отырады. Олар негізгі бөлімдерінің белгіленген тізімін жасайды да, жұптарда талқылайды. Қалыптастырушы бағалау. Дескриптор: 1.Әдеби шығарманың идеясы ашады, эпилог, прологты анықтайды; 2; Шығарманы ұлттық мүдде тұрғысынан ашып, талдайды; Шығарманың сюжетін, басты эпизоттарын анықтайды. «Киностудия» ойыны. Шарты: Оқушылар қорапшадан поэманың желісі бойынша алдын-ала салынған суреттердің біреуін таңдап алады. Сол суретке тақырып қоя отырып, сурет бойынша мазмұнынын айтады. (Берілетін суреттер поэманың үш бөлімі бойынша салынған). Мұғалім: Өте жақсы балалар, сендер биыл туғанына 93 жыл толғалы отырған ақиық ақын-Мұқағали аталарыңның ақындық құдіретіне бүгін тағы да көз жеткіздіңдер. Мұқағали Мақатаев – ешқашан ортаймайтын, ешқашан сөнбейтін мол қазына қалдырған ақынның өз даусын тыңдасақ Видео өз дауысы (1-мин) Мұғалім сөзі: Біз Мұқағали ақынды – поэзия патшасы десек, ендеше, поэзия патшалығына сапар шегіп көрейік. Міне, патшалықтың алтын қақпасы ашылды. «Аққулар ұйықтағанда» сарайының кілті өз қолдарыңда. Қазіргі сәттен бастап осы сарайдың сырына үңіліп көрейікші. (1-мин) Ақын поэмасына арқау болған тақырып не? I Аққу, қызыл кітап Балалар, мына суретке көңіл бөлсек Аққу құсы туралы не білеміз қандай құстардың тобына жатады? Екі суреттің қандай байланысы бар?(қызыл кітапқа енген сұңқылдақ аққу,сыбырлақ аққу,кіші аққу) Олай болса,құрметті оқушылар! Мұқағали ақын кейінгі ұрпаққа аманат етіп кеткен,өсиетін ескере отырып поэманы талдасақ. -Поэма дегеніміз не? Оқушылар әдебиет теориясынан алған білімдерін ортаға салады. IV Композициялық
талдау (3-мин) Оқиғаның шарықтау шегі: Ананың аққуды
атуы. V «Өз жартыңды тап» ойыны. (5-мин) Шарты: Бұл ойын жұптық әдіс бойынша бір-бірлерін тауып алуы тиіс. Яғни түстері біркелкі екі бірдей аққу бейнеленген қима қағаздарды оқушылар өздері ұнатқан түстерін таңдап алады. Мұғалімнің белгісі бойынша берілген уақыт ішінде тез жұптасулары тиіс. Берілген қима қағаздардың келесі жұбында сұрақтар жасырылады. Бұл сұрақтарға жұптасып отырған оқушылар жауап берулері тиіс. Қима қағаздағы сұрақтар: 1.Аққу қандай құс? 2.Мұқағали шығармашылығының ерекшелігі неде? 3.Сұлу сөзінің синонимі? 4.Ақынның кез келген өлеңін жатқа айт 5.Білмеймін сор аттың ба, бақ аттың ба? Аққуға кезенерде ырым жасап, Тым құрыса саусағыңды қанаттың ба?- деген жылқышы қарттың сөзінде қандай мән бар?
8. Ананы аққуды атуға итермелеген қандай күш? 9. Поэма сендер ойлағандай аяқталды ма? 10. Аққу туралы қандай өнер туындыларын білесіңдер? 11.Тәуіп деген кім? Тәуіптің айтқан емі қазіргі медицинаға жата ма?
Шығарма кейіпкерлеріне мінездеме беру. (3-мин)
«Еркін микрофон» әдісі(3-мин) «Аққулар ұйықтағанда» поэмасы бізге қандай тәрбие берді? Бүгінгі тақырыпқа байланысты қандай мақал-мәтел білесіз? Автор өзі көтерген мәселені қаншалықты аша білген? Ана неге аққуды атпақ болды? Бұл шешімге келу анаға оңайға түсті ме? |
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады |
Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: «Баспалдақ» әдісі 1.Білімім төмен 2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Слайдар
Ашық сұрап-жауаптар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
БАҚ-тан аққу туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау |
шағым қалдыра аласыз













