Бөлім:
|
Көркем әдебиет және эпикалық
сарын
|
Педагогтің Т.А.Ә.
(болған жағдайда)
|
Айтуганова Алия
Алимкуловна
|
Күні:
|
17.11.2023ж
|
Сынып: 8
«Ә»
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
«Үш қиян»
толғауындағы замана келбеті
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.2.4.1 шығармадан алған
үзінділерді қайта өңдеп креативті жазу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық оқушылар
үшін:толғаудағы негізгі ойды
анықтайды;
Көпшілік оқушылар
үшін:толғаудағы көтерілген мәселені
анықтап,пікір білдіре алады;
Кейбір оқушылар
үшін:
шығармадан алған үзінділерді
қайта өңдеп, креативті жаза алады.
|
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты
ояту
Үй
тапсырмасын пысықтау
7
мин
|
1.Оқушылармен
амандасу,түгендеу.
2.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында «Тілек
тамшылары»әдісін пайдаланып,оқушылар бір-біріне жақсы тілектер
айтады
1.Word
wall
білім ресурсы арқылы үй тапсырмасын
пысықтаймын.
2.Үйге берілген «Үш қиян» толғауындағы заман
шындығы» тақырыбында жазылған әдеби эсселерін
оқиды.
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша үш топқа
бөлінеді.
1-топ Еділдің
бойы
2-
Жайықтың бойы
3-топ Маңғыстаудың
бойы
Топтың ережесі:
-Топ басшысына
бағыну;
-Белсенді болу;
-бір-бірін
тыңдау,
-Уақытты тиімді
пайдалану;
Үй
тапсырмасы бойынша берілген сұрақтарға жауап
береді
Эссе оқиды
|
Мақсаты :
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді,тыңдау
дағдылары қалыптасады.
Тиімділігі:
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы
жақындасады,көңіл күйін көтереді,бауырмашылдықтары
артады.
Қалыптастырушы
бағалау
Дескриптор:
Сұрақтарға жылдам әрі нақты жауап
береді
|
Қолшатыр
Word
wall
білім ресурсы
|
Жаңа сабақ
10
мин
|
Сабақтың тақырыбына байланысты қысқаша видео
тамашалау.Сабақтың мақсатымен таныстырамын. «Креативтілік»сөзіне
түсінік беремін. Мұғалім сөзі.
«Өлеңді
жалғастыр»әдісі
Мұғалім «Үш қиян»толғауынан үзінді оқып
бастайды,оқушы жалғастырады. «Үш қиян» толғауынан үзінділерді жатқа
айтады
|
Видеоны
тамашалайды
Толғаудан алынған үзінділерді жатқа жалғастырып
айтады
|
Қалыптастырушы
бағалау
Мадақтау
|
Қалыптастырушы
бағалау
Ақынның портреті
https://www.youtube.com/watch?v=961ZF9nCBIo&pp=ygU00LzSsdGA0LDRgiDQvNOp0qPQutC10rHQu9GLINKv0Ygg0pvQuNGP0L0g0LLQuNC00LXQvg%3D%3D
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу
мин
Топтық жұмыс
15
мин
|
Топтық тапсырмалар
:
1-топ «Еділдің бойы». «Креативті ой»әдісі арқылы
жұмыс орындау
Ақын неден қауіптенді? Жауабын толғаудан
тауып,креативті түрде ойларыңмен бөлісіңдер,постерге
жазыңдар.
2-топ «Жайықтың бойы». Толғаудан алынған үзіндіні
(10-бөлім)қара сөзге айналдыр.Қазіргі заманмен байланыстырып өлең
құрастырып жазыңдар.
3-топ Маңғыстаудың бойы. «Авторға
хат»жазыңдар
|
Топтық тапсырмаларды орындайды.Топтық ережелерді
сақтайды
Топ
оқушылары берілген тапсырмаларды
орындайды.
|
Қалыптастырушы
бағалау
Дескриптор:
-Топтық тапсырмаларды
орындайды;
-сұраққа жан-жақты жауап
береді;
-ойларымен
бөліседі.
Дескриптор:
-толғаудан алынған үзіндіні қара сөзге айналдырып
жазады
-сұрақтарға жауап
береді
Дескриптор:
-авторға хат
жазады;
-
авторға деген тілек пен ұсыныстарын
жазады.
|
8-сынып оқулығы
Постер,маркер
|
Сергіту сәті
«Еділді келіп алғаны»
толғауы
Бекболат Тілеухан
7мин
|
Б.Тілеуханның орындауындағы «Еділді келіп
алғаны»толғауын ұсынамын
«Түйінді ой»
әдісі
Толғауды тыңдап,алған әсерлерін бір сөйлеммен
түйіндеу
|
Оқушылар толғауды тыңдайды,әсерлерімен
бөліседі
Оқушылар толғауды тыңдай отырып қандай әсер
алғандарын және ақынның айтпақ ойын біріктіре отырып түйінді ой
жазады
|
Қалыптастырушы
бағалау
Мақтау,мадақтау
Дескриптор:
-толғау бойынша ойларын
жазады;
-қорытынды пікір
қалыптастырады.
|
https://www.youtube.com/watch?v=DpnhTY1Is7s&pp=ygVH0LHQtdC60LHQvtC70LDRgiDRgtGW0LvQtdGD0YXQsNC9INC10LTRltC70LTRliDQutC10LvRltC_INCw0LvSk9Cw0L3RiyA%3D
|
Сабақты бекіту
3 мин
Сабақтың соңы
Рефлексия
3мин
|
Learningapps.org
Білім ресурсы арқылы тест сұрақтарына жауап
беру
Кері байланыс алу
үшін
Padlet
тақтасын ұсынамын
|
Оқушылар бүгінгі сабақты бекіту мақсатында тест
сұрақтарына жауап береді
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін
Padlet
тақтасына жазады
|
Қалыптастырушы
бағалау
Дескриптор:
-сұрақтарға нақты жауап
береді;
|
Learningapps.org
Padlet тақтасы
|
Үйге тапсырма
|
Жаңа заман лебіне ақынның көзқарасы
.Эссе
|
Дәптерлеріне тапсырманы жазып
алады
|
|
|