Сабақтың тақырыбы
|
Бөлім: |
3-бөлім. Балалар мен үлкендер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұхтар Әуезов «Көксерек әңгімесінің кейіпкерлері» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады 7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады; - Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтай алады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Топқа бөлу Психологиялық дайындық. Балалар біз бәріміз сіз болып , біз болып ашық сабағымызды бастайық. «Нейрожаттығулар» арқылы сабақты бастаймын Үй тапсырмасын тексеру
Ой қозғау сұрақтары Сұрақ – жауап Мұхтар Әуезов (1897 - 1961) Туған жылы – 1897 Туған жері – Семей облысы, Абай ауданы. Таңдаулы әңгімесі – «Көксерек» - 1929ж. Әңгіменің негізгі еейіпкерлерін атаңыздаршы Құрмаш, әжесі, әкесі, қасқыр Сабақтың тақырыбын анықтау . Мұхтар Әуезов «Көксерек әңгімесінің кейіпкерлері» 7. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады 7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау Сабағымды Қадыр Мырзалиев атамыздың сөзімен бастасам деп отырмын «Хайуанатқа жасаған қиянатың,Адамзатқа жасаған опасыздық» |
Оқушылар сәлемдеседі.
Топқа бөлінеді
Оқушылар үй тапсырмасын оқып береді
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Мұғалімнің мадақтау сөздері
|
Оқулық
Слайд
Нейро Жаттығулар
Венн диаграммасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мұхтар Әуезов Көксерек повесін жазудығы мақсаты жазушының аң мен адамдар арасындағы тартысын суреттеуі арқылы тіршілік үшін күрестің өте күрделі де қиын туындысын М Әуезов табиғаттың өз заңы бар ,өзіндік ерекшелігі бар .Оны адамдар түсіне білуі керектігін ашық жеткізген .Жазушы зұлымдық пен мейірімділік арасындағы тартысты ашық суреттеген . «Қос жазба күнделігі» әдісі, топтық жұмыс. Әр топқа мәтіннен үзінді беріледі. 1-топ 1-мәтін, 2-мәтін 2-топ 3-мәтін, 4-мәтін Дескриптор: - Шығарма эпизодтарын қолдана отырып талдайды. -Берілген эпизодтағы кейіпкерлерді анықтайды . - Кейіпкерлердің іс-әрекетіне сипаттама береді - Шығарма эпизодтарын салыстырады. №1.Сюжеттік талдау "Оқиға тауы"әдісі бойынша әдеби шығарманың композициялық құрылымына талдау жасайды Оқиғаның басталуы: Сайдағы қасқырлар апаны.Екі аяқтылырдың індегі бөлтіріктерге қиянаты. Оқиғаның байланысы: Көксеректің ауыл тұрғыны болуы, оның ауылда өсуі, мінез-құлқындағы қасқырға тән ерекшеліктері.Көксеректің өз тұқымын тануы, бірнеше рет жоғалып кету, қасқыр үйіріне қосылуы.Ақ қасқырмен жұп болуы. Шиеленісуі: Көксеректің Ақ қасқырмен қосылып, төңіректегі ауылдырды шулатуы.Күшіктерінің кегін алуы.Адамдардан қорықпауы. Қорадағы қойларды жаралауы. Шарықтау шегі: Көксеректің Құрмашты өлтіруі. Шығарманың шешемі: Аққасқаның Көксерекпен айқасы. Көксеректің өлімі. Құрмаштың әкесінің Көксеректі басқа теуіп, Құрмашын жоқтауы.Әкесінің өкінуі. Дескриптор 1.Әдеби шығарманың компазициялық құрылымына талдау жасайды. ІІ Құрмаш тобы . "Семантикалық карта" әдісі арқылы қай кейіпкердің сөзі екендігіне тоқталып, оны талдайды.
2-тапсырма. «Кейіпкер орындығы» әдісі Жеке жұмыс «Оқушы-кейіпкер » Үлгі сұрақтар 1.Авторға: - Мұхтар Әуеов әңгімені неге «Көксерек» деп атадыңыз ? (Жазушы шығарманы «Көксерек» деп атағанмен, мұнда қасқыр тағдыры ғана сөз болмайды, адам мен табиғат арасындағы күрделі өзекті мәселе көтеріледі.) - Әңгіме негізіндегі басты ойды ашатын ең негізгі оқиғалар қайсы деп ойлайсыз?( Табиғатқа жасалған қиянат) Шығармаңызда ауыл адамдарының іс-әрекетін ақтауға бола ма? (Ақтауға болмайды. Себебі жазушы өз шығармасында табиғатқа қиянат келтіргендерді «екі аяқтылар» деп суреттеген. Сіз неге үндейсіз ? (Жазушы жер бетіндегі тіршілікті татулықта болуына Құрмаштың қазасы. Көксеректің жазасын тартуы) 2.Құрмашқа: «Сіз ауыл адамдары мен әжеңіздің ескертпесіне неге құлақ аспадыңыз?» 3. Көксерекке: «Сіз неге Құрмашты өлтірдіңіз?» Сіз неге Құрмаштан жиі қашып кететінді шығардыңыз? 4.Әжесі: Сіз не үшін Құрмаштың қасқырды асырап алуына жол бердіңіз? Дескрипторлары: 1. Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады; 2. Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.
Суретті таңдау арқылы 2 топқа бөлінеміз . 1-топ Қөксерек 2- топ Кұрмаш тобы. 3-Тапсырма. Пікір талас «Айтуға оңай» Құрмаш өліміне Көксерек кінәлі ме? 1-топ: Жақтаушы тобы 2- топ :Даттаушы тобы Дескриптор. Адамның табиғат мүшесі екенін дәлелдей алады. Көксеректің адамдарға көзқарасын, наразылығын айта алады. Адамдардың әрекеті қате екеніне дәлел келтіре алады.
|
Берілген үзінділерді түсініп оқып, топта жұмыс жасайды
Топтық жұмыс
Семантикалық карта бойынша жұмыс жасайды
«Кейіпкер орындыққа » шығарма авторы, Көксерек , Құрмаш пен әжесі бейнесінде оқушылар бір-бірден шақырылады. Қалған оқушылар қоятын сұрақтарын талдап алады (әр кейіпкерге әр оқушы бір сұрақтан қояды. Сонда 4 кейіпкерге 4 сұрақ дайындайды). Кез келген оқушы киіпкер орындығына отырады ,қалған оқушылар киіпкерге сұрақ қояды.
|
Дескрип тор арқылы бағалау жүреді
Қалыптастырушы бағалау «Сан арқылы » Топтар бір-бірін сан арқылы бағалайды «8», Оқиғаны жақсы түсінікті баяндады ,өте жоғары көрсеткіш көрсетті . «5» Оқиғаны жақсы сипаттап өтті ,Бірақта кей тапсырмалар толық ашылған жоқ.«3» Оқиғаны мүлдем аша алмады.Тапсырманы орындай алмады
Қалыптас тырушы бағалау «Сиқырлы сызғыш »әдісі . Оқушы өз жұмысы ның нәтижесін де белгі қояды. Астына-жауап бере алмадым ,ортасына –жауап бердім ,бірақ қателер бар. Үстіне –қатесіз жауап бердім
|
Бейнематериал http://alashainasy.kz/proza/muhtar-auezov-kokserek-52914
«Оқиға тауы» әдісі
Семантикалық карта
«Кейіпкер орындығы» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың саңы
|
Рефлексия. «Шығу парағы »әдісі Бүгінгі сабақтан алған әсерің? Сабақтан не түсіндің? Сабақ ұнады ма және несімен? Сабақта қандай тапсырма қиындық туғызды? Үйге тапсырма: «Көксерек » әңгімесінен тұрақты тіркестер, көнерген сөздер мен ауыспалы мағыналы сөздерді табу, мағынасын ажырату. |
Балалар сабақтан алған әсерлерін айтады |
|
«Шығу парағы» |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Мұхтар Әуезов "Көксерек" әңгімесінің кейіпкерлері 7-сынып
Ашық сабақ Мұхтар Әуезов "Көксерек" әңгімесінің кейіпкерлері 7-сынып
Сабақтың тақырыбы
|
Бөлім: |
3-бөлім. Балалар мен үлкендер |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Мұхтар Әуезов «Көксерек әңгімесінің кейіпкерлері» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады 7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
- Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады; - Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтай алады; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Топқа бөлу Психологиялық дайындық. Балалар біз бәріміз сіз болып , біз болып ашық сабағымызды бастайық. «Нейрожаттығулар» арқылы сабақты бастаймын Үй тапсырмасын тексеру
Ой қозғау сұрақтары Сұрақ – жауап Мұхтар Әуезов (1897 - 1961) Туған жылы – 1897 Туған жері – Семей облысы, Абай ауданы. Таңдаулы әңгімесі – «Көксерек» - 1929ж. Әңгіменің негізгі еейіпкерлерін атаңыздаршы Құрмаш, әжесі, әкесі, қасқыр Сабақтың тақырыбын анықтау . Мұхтар Әуезов «Көксерек әңгімесінің кейіпкерлері» 7. Шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады 7.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлердің типтерін жасалу тәсілдері тұрғысынан анықтау Сабағымды Қадыр Мырзалиев атамыздың сөзімен бастасам деп отырмын «Хайуанатқа жасаған қиянатың,Адамзатқа жасаған опасыздық» |
Оқушылар сәлемдеседі.
Топқа бөлінеді
Оқушылар үй тапсырмасын оқып береді
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
|
Мұғалімнің мадақтау сөздері
|
Оқулық
Слайд
Нейро Жаттығулар
Венн диаграммасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мұхтар Әуезов Көксерек повесін жазудығы мақсаты жазушының аң мен адамдар арасындағы тартысын суреттеуі арқылы тіршілік үшін күрестің өте күрделі де қиын туындысын М Әуезов табиғаттың өз заңы бар ,өзіндік ерекшелігі бар .Оны адамдар түсіне білуі керектігін ашық жеткізген .Жазушы зұлымдық пен мейірімділік арасындағы тартысты ашық суреттеген . «Қос жазба күнделігі» әдісі, топтық жұмыс. Әр топқа мәтіннен үзінді беріледі. 1-топ 1-мәтін, 2-мәтін 2-топ 3-мәтін, 4-мәтін Дескриптор: - Шығарма эпизодтарын қолдана отырып талдайды. -Берілген эпизодтағы кейіпкерлерді анықтайды . - Кейіпкерлердің іс-әрекетіне сипаттама береді - Шығарма эпизодтарын салыстырады. №1.Сюжеттік талдау "Оқиға тауы"әдісі бойынша әдеби шығарманың композициялық құрылымына талдау жасайды Оқиғаның басталуы: Сайдағы қасқырлар апаны.Екі аяқтылырдың індегі бөлтіріктерге қиянаты. Оқиғаның байланысы: Көксеректің ауыл тұрғыны болуы, оның ауылда өсуі, мінез-құлқындағы қасқырға тән ерекшеліктері.Көксеректің өз тұқымын тануы, бірнеше рет жоғалып кету, қасқыр үйіріне қосылуы.Ақ қасқырмен жұп болуы. Шиеленісуі: Көксеректің Ақ қасқырмен қосылып, төңіректегі ауылдырды шулатуы.Күшіктерінің кегін алуы.Адамдардан қорықпауы. Қорадағы қойларды жаралауы. Шарықтау шегі: Көксеректің Құрмашты өлтіруі. Шығарманың шешемі: Аққасқаның Көксерекпен айқасы. Көксеректің өлімі. Құрмаштың әкесінің Көксеректі басқа теуіп, Құрмашын жоқтауы.Әкесінің өкінуі. Дескриптор 1.Әдеби шығарманың компазициялық құрылымына талдау жасайды. ІІ Құрмаш тобы . "Семантикалық карта" әдісі арқылы қай кейіпкердің сөзі екендігіне тоқталып, оны талдайды.
2-тапсырма. «Кейіпкер орындығы» әдісі Жеке жұмыс «Оқушы-кейіпкер » Үлгі сұрақтар 1.Авторға: - Мұхтар Әуеов әңгімені неге «Көксерек» деп атадыңыз ? (Жазушы шығарманы «Көксерек» деп атағанмен, мұнда қасқыр тағдыры ғана сөз болмайды, адам мен табиғат арасындағы күрделі өзекті мәселе көтеріледі.) - Әңгіме негізіндегі басты ойды ашатын ең негізгі оқиғалар қайсы деп ойлайсыз?( Табиғатқа жасалған қиянат) Шығармаңызда ауыл адамдарының іс-әрекетін ақтауға бола ма? (Ақтауға болмайды. Себебі жазушы өз шығармасында табиғатқа қиянат келтіргендерді «екі аяқтылар» деп суреттеген. Сіз неге үндейсіз ? (Жазушы жер бетіндегі тіршілікті татулықта болуына Құрмаштың қазасы. Көксеректің жазасын тартуы) 2.Құрмашқа: «Сіз ауыл адамдары мен әжеңіздің ескертпесіне неге құлақ аспадыңыз?» 3. Көксерекке: «Сіз неге Құрмашты өлтірдіңіз?» Сіз неге Құрмаштан жиі қашып кететінді шығардыңыз? 4.Әжесі: Сіз не үшін Құрмаштың қасқырды асырап алуына жол бердіңіз? Дескрипторлары: 1. Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын білдіре алады; 2. Сұрақтарды жүйелі құрастыра алады; талқылауға белсенді қатысады.
Суретті таңдау арқылы 2 топқа бөлінеміз . 1-топ Қөксерек 2- топ Кұрмаш тобы. 3-Тапсырма. Пікір талас «Айтуға оңай» Құрмаш өліміне Көксерек кінәлі ме? 1-топ: Жақтаушы тобы 2- топ :Даттаушы тобы Дескриптор. Адамның табиғат мүшесі екенін дәлелдей алады. Көксеректің адамдарға көзқарасын, наразылығын айта алады. Адамдардың әрекеті қате екеніне дәлел келтіре алады.
|
Берілген үзінділерді түсініп оқып, топта жұмыс жасайды
Топтық жұмыс
Семантикалық карта бойынша жұмыс жасайды
«Кейіпкер орындыққа » шығарма авторы, Көксерек , Құрмаш пен әжесі бейнесінде оқушылар бір-бірден шақырылады. Қалған оқушылар қоятын сұрақтарын талдап алады (әр кейіпкерге әр оқушы бір сұрақтан қояды. Сонда 4 кейіпкерге 4 сұрақ дайындайды). Кез келген оқушы киіпкер орындығына отырады ,қалған оқушылар киіпкерге сұрақ қояды.
|
Дескрип тор арқылы бағалау жүреді
Қалыптастырушы бағалау «Сан арқылы » Топтар бір-бірін сан арқылы бағалайды «8», Оқиғаны жақсы түсінікті баяндады ,өте жоғары көрсеткіш көрсетті . «5» Оқиғаны жақсы сипаттап өтті ,Бірақта кей тапсырмалар толық ашылған жоқ.«3» Оқиғаны мүлдем аша алмады.Тапсырманы орындай алмады
Қалыптас тырушы бағалау «Сиқырлы сызғыш »әдісі . Оқушы өз жұмысы ның нәтижесін де белгі қояды. Астына-жауап бере алмадым ,ортасына –жауап бердім ,бірақ қателер бар. Үстіне –қатесіз жауап бердім
|
Бейнематериал http://alashainasy.kz/proza/muhtar-auezov-kokserek-52914
«Оқиға тауы» әдісі
Семантикалық карта
«Кейіпкер орындығы» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың саңы
|
Рефлексия. «Шығу парағы »әдісі Бүгінгі сабақтан алған әсерің? Сабақтан не түсіндің? Сабақ ұнады ма және несімен? Сабақта қандай тапсырма қиындық туғызды? Үйге тапсырма: «Көксерек » әңгімесінен тұрақты тіркестер, көнерген сөздер мен ауыспалы мағыналы сөздерді табу, мағынасын ажырату. |
Балалар сабақтан алған әсерлерін айтады |
|
«Шығу парағы» |
шағым қалдыра аласыз













