|
Орынбекова Ж.О |
17.12.2025ж |
Қазақ әдебиеті |
10 сынып |
|
Бөлім: |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұхтар Мағауин «Шақан – Шері» романы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Романдағы кейіпкерлерді жинақтап, даралау арқылы сипаттайды, талдайды |
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Алдыңғы білім.
,,Шақан-Шері,, романының сюжетін еске түсіреді.
Шығармада қандай ұлттық құндылықтар көрініс тапты.
Шығарманың идеясы қандай |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. Сюжеті: 1.Басталуы. Тұтқындағы Шақан 2.Дамуы. Шақанның бақытты отбасы 3.Байланысы. Отбасынан айырылған Шақан 4.Шиеленісуі. Кек қуған Шақан 5.Шарықтау шегі. Шөнжік пен Шақанның кездесуі 6.Шешімі. Шақанның қолға түсуі 1.Ажар мен Сәменнің жылын күтуі 2.Қаралы үйге деген құрмет 3.Жолбарыстың жүрегіне жерік болуы 4.Атабектің қазақи кеңдігі 5.Зиратқа барып құран оқу, т.б Адам мен табиғат тепе-теңдігін сақтау, экология мәселесін заң және тәртіппен шешу./Желтоқсан айының құндылығы/ |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды. Бүгінгі сабақта романдағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жүргіземіз. |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. «FILA» стратегиясы.
|
Оқушылар топпен бірлесіп әрекет жасайды. Дескриптор: /4/ Кейіпкер бейнесін ашатын мысал жазады-1балл Кейіпкердің іс-әрекетіне көзқарасын жазады-1балл Кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақ дайындайды-1балл Автордың бейнені ашудағы тәсілін анықтайды –1балл |
Берілген дескриптор бойынша бағалау
|
Оқулық Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Кейіпкер картасы. Шақанның даму траекториясы. Шақанның қарапайым адамнан өршіл рухты батыр екендігін дәлелдеу мақсатында романды негізге ала отырып кейіпкер картасын толтырады.
ЕББҚ – тапсырма. -
|
Оқушылар жұппен бірігіп жұмыс жасайды, Шақан қандай еді, қандай болды ойын жазады. Дескриптор /2/ Шақанның өсу жолын әрекетімен байланыстырып жазады-1балл Әрекет үстіндегі Шақанның психологиясын жазады-1балл
|
Берілген дескриптор бойынша жұмыстарын бағалап, кері байланыс беру |
Оқулық Таратпа материалдар. |
|||||||||||||||||||||
|
Білім бекіту 7 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма «Кейіпкерлер бейнесі» графикалық органайзері.
|
Сабақ мақсаты кейіпкерлерді жинақтап, даралау болғандықтан оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасына «Кейіпкерлер бейнесі» графикалық органайзерін жеке жұмыс түрінде жасайды. Дескриптор /4/ Шақанның миссиясын, көзқарасын, сезімін, әлсіз жағы мен күшті жағын жазады-2 балл Шақан бейнесінің моделін жасайды-2балл |
Берілген дескриптор бойынша жұмыстарына кері байланыс береді |
Дәптер Оқулық Таратпа материалдар
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын беру. 5 мин |
«Шақан – Шері» романы мен М.Әуезовтің «Көксерек» повесін салыстыру |
Екі шығарманы Венн диаграммасына салып келеді. Екі шығарманың ұқсасытығы мен айырмашылығын жазады. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
Мұғалім оқушылардың бүгінгі сабақтағы белсенді әрекетері мен жұмыстарын бағалап, кері байланыс береді. |
|
||||||||||||||||||||
|
«FILA» стратегиясы |
|||
|
Дерек |
Пікір |
Сұрақ |
Іс - әрекет |
|
Кейіпкер бейнесін ашатын 2 мысал |
Кейіпкердің іс-әрекетіне көзқарасың |
Кейіпкер тұлғасын ашатын 2 сұрақ |
Автордың бейнені ашудағы тәсілі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

|
Эмоциясы |
ШАҚАННЫҢ ДАМУ ТРАЕКТОРИЯСЫ |
||||||
|
7 .................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 .................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 ..................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 ..................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 ..................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 .................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 ..................... |
2 ..................... |
3 ..................... |
4 .................... |
5 .................... |
6 ..................... |
7 .................... |
|
|
Негізгі оқиғалар |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Мұхтар Мағауин "Шақан - Шері" романы. 10 сынып
Ашық сабақ. Мұхтар Мағауин "Шақан - Шері" романы. 10 сынып
|
Орынбекова Ж.О |
17.12.2025ж |
Қазақ әдебиеті |
10 сынып |
|
Бөлім: |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұхтар Мағауин «Шақан – Шері» романы |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Романдағы кейіпкерлерді жинақтап, даралау арқылы сипаттайды, талдайды |
||
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады |
|
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Алдыңғы білім.
,,Шақан-Шері,, романының сюжетін еске түсіреді.
Шығармада қандай ұлттық құндылықтар көрініс тапты.
Шығарманың идеясы қандай |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. Сюжеті: 1.Басталуы. Тұтқындағы Шақан 2.Дамуы. Шақанның бақытты отбасы 3.Байланысы. Отбасынан айырылған Шақан 4.Шиеленісуі. Кек қуған Шақан 5.Шарықтау шегі. Шөнжік пен Шақанның кездесуі 6.Шешімі. Шақанның қолға түсуі 1.Ажар мен Сәменнің жылын күтуі 2.Қаралы үйге деген құрмет 3.Жолбарыстың жүрегіне жерік болуы 4.Атабектің қазақи кеңдігі 5.Зиратқа барып құран оқу, т.б Адам мен табиғат тепе-теңдігін сақтау, экология мәселесін заң және тәртіппен шешу./Желтоқсан айының құндылығы/ |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды. Бүгінгі сабақта романдағы кейіпкерлер жүйесіне талдау жүргіземіз. |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді
|
|
|
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Топтық жұмыс. «FILA» стратегиясы.
|
Оқушылар топпен бірлесіп әрекет жасайды. Дескриптор: /4/ Кейіпкер бейнесін ашатын мысал жазады-1балл Кейіпкердің іс-әрекетіне көзқарасын жазады-1балл Кейіпкер тұлғасын ашатын сұрақ дайындайды-1балл Автордың бейнені ашудағы тәсілін анықтайды –1балл |
Берілген дескриптор бойынша бағалау
|
Оқулық Таратпа материалдар |
||||||||||||||||||||
|
№2 тапсырма. Жұптық жұмыс. Кейіпкер картасы. Шақанның даму траекториясы. Шақанның қарапайым адамнан өршіл рухты батыр екендігін дәлелдеу мақсатында романды негізге ала отырып кейіпкер картасын толтырады.
ЕББҚ – тапсырма. -
|
Оқушылар жұппен бірігіп жұмыс жасайды, Шақан қандай еді, қандай болды ойын жазады. Дескриптор /2/ Шақанның өсу жолын әрекетімен байланыстырып жазады-1балл Әрекет үстіндегі Шақанның психологиясын жазады-1балл
|
Берілген дескриптор бойынша жұмыстарын бағалап, кері байланыс беру |
Оқулық Таратпа материалдар. |
|||||||||||||||||||||
|
Білім бекіту 7 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма «Кейіпкерлер бейнесі» графикалық органайзері.
|
Сабақ мақсаты кейіпкерлерді жинақтап, даралау болғандықтан оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасына «Кейіпкерлер бейнесі» графикалық органайзерін жеке жұмыс түрінде жасайды. Дескриптор /4/ Шақанның миссиясын, көзқарасын, сезімін, әлсіз жағы мен күшті жағын жазады-2 балл Шақан бейнесінің моделін жасайды-2балл |
Берілген дескриптор бойынша жұмыстарына кері байланыс береді |
Дәптер Оқулық Таратпа материалдар
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын беру. 5 мин |
«Шақан – Шері» романы мен М.Әуезовтің «Көксерек» повесін салыстыру |
Екі шығарманы Венн диаграммасына салып келеді. Екі шығарманың ұқсасытығы мен айырмашылығын жазады. |
|
|
||||||||||||||||||||
|
3 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
Мұғалім оқушылардың бүгінгі сабақтағы белсенді әрекетері мен жұмыстарын бағалап, кері байланыс береді. |
|
||||||||||||||||||||
|
«FILA» стратегиясы |
|||
|
Дерек |
Пікір |
Сұрақ |
Іс - әрекет |
|
Кейіпкер бейнесін ашатын 2 мысал |
Кейіпкердің іс-әрекетіне көзқарасың |
Кейіпкер тұлғасын ашатын 2 сұрақ |
Автордың бейнені ашудағы тәсілі |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|

|
Эмоциясы |
ШАҚАННЫҢ ДАМУ ТРАЕКТОРИЯСЫ |
||||||
|
7 .................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
6 .................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
5 ..................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
4 ..................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
3 ..................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
2 .................... |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 ..................... |
2 ..................... |
3 ..................... |
4 .................... |
5 .................... |
6 ..................... |
7 .................... |
|
|
Негізгі оқиғалар |
|||||||
шағым қалдыра аласыз














