
Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы
«№ 46 орта мектебі» КММ
Кабдолдинова Аяужан Сериковна
І І санатты бастауыш сынып мұғалімі
|
Ашық сабақ |
Облыстық |
Күні:7.12.2017 ж |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отан туралы М.Мақатаев |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
2.1.1.1 шығарманың мазмұнын түсіну және қарапайым сұрақтарға жауап беру 2.1.5.1Тыңдалған материалға сүйеніп, ойын, идеясын, сезімін өз сөзімен жеткізе білу 2.2.1.1 Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу/ тізбектеп/ мәнерлеп оқу |
|||
|
Міндеттері: |
Топта жұмысты белсене атқарту; Отан туралы мәлімет беру; Өлеңді оқыту; Сыни сұрақтар қою. |
|||
|
Күтілетін нәтижелер: |
|
|||
|
Әдіс-тәсілдер: |
«Венн диаграммасы», «Тұжырымдамалық карта», «Синквейн», стратегиясы, «Жалғасын тап», «Аялдамамен оқу», «Шеңбердегі әңгіме» әдісі, кері байланыс, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу; |
|||
|
Көрнекілігі: |
маркер, ламинатталған қағаз А4,АКТ құралы,стикер т.б. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
I. Ұйымдастыру кезеңі Мотивациялық қозғаушы
|
Психологиялық дайындық Әр сабақта жаңа білім игереміз, Зерттеуші болып сабақта үлгереміз. Қызық дерек жинақтап әр күн сайын, Білім қуған жас өркен біз боламыз.
«Шеңбердегі әңгіме» әдісі
|
Әдемі музыка қосылады, оқушылар қимылмен келтіреді. - Елбасы күні - Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев - Қазақстан Республикасын - Менің туған өлкем - Жүсіпбек Аймауытов, Жақан Смақов - Тәуелсіздік күні - 26 жыл Туған жер,Атамекенім, Алтын бесігім, т.б. |
||
|
Топқа бөліну «Тірек сөздер» І топ: «Алтын бесік» ІІ топ: «Атамекен» ІІІ топ: «Туған жер» ІV топ: «Туған елім» Әр топқа дескриптор таратылады.
- Сонымен осының бәрін бір сөзбен қалай айтуға болады? |
Тірек сөздер арқылы топтарға бөлінеді Дискриптор бойынша сөйлейді - Отан Оқушылар пікірі... |
|||
|
Ізденуші ұйымдастырушы |
|
Айтолқын сабақ мақсатын оқиды. Бір оқушы нәтижені оқиды
Слайд көрсету /7-10/ |
||
|
Мәтінмен жұмыс: |
«Аялдамамен оқу» әдісі Өлеңді сұрақтар арқылы талдау. - Өлең не туралы? - Ақын осы өлең арқылы не айтқысы келді? |
Тізбектей оқу |
||
|
Дәптермен жұмыс: |
Дәптерден кесте толтыру. Мүқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармасы туралы кесте. |
Кесте толтырады. |
||
|
С
|
- Мен қазір әуен қосамын. Ал,сендердің мақсаттарың: сол әуендегі жылы сөздерді есте сақтап отырыңдар. «Индиго»тобының «Алтын бесік» әуені.
- Ендеше, әрқайсымыз өз жұбымызға жылы сөздер айтайықшы. |
Әуенді тыңдайды. Әуен туралы өз ойларын айтады. Жылы сөздерді айтады. Алған әсерлерімен бөліседі.
- өз жұбына жылы сөздер айтады. |
||
|
Мәтінді талдау Топтық жұмыс |
Топтарға тапсырма береді I топ:Тұжырымдамалық карта толтырады II топ: «Жалғасын тап» әдісі III топ: Венн диаграммасымен жұмыс IV топ: Синквейн әдісі / Отан/ Әр топта талдап береді. |
|
||
|
Рефлексия |
«Бір сөйлем» стратегиясы Әр топқа аяқталмаған сөйлем таратады
|
оқиды |
||
|
Бағалау
|
Кері байланыс: «Температураны өлшеу» О Белсенділігі жоғары болған оқушылар мен топтар аталады
|
Қатысу белсенділіктері бойынша өздерін бағалайды |
||
|
Үйге тапсырма |
Мұқағали Мақатаевтың «Отан туралы» өлеңін жаттау. Отан туралы эссе жазу. |
Күнделікке жазады |
||
1 - топ тапсырмасы
«Тұжырымдамалық карта»
|
Сұрақтар |
Себебі |
|
Отан, Отан, Бәрінен биік екен, Мен оны мәңгілікке сүйіп өтем... |
Себебі, ... |
3 - топ тапсырмасы
Венн диаграммасы
Тапсырма: Жақан Смақов пен Мұқағали Мақатаевтың өлеңін салыстыр.

2 - топ тапсырмасы
Жалғасын тап.....
Өлеңдерге сүйеніп, көркемсөздерді тап.
|
... |
аспан |
|
қауызын ашқан |
... |
|
қол жетпес асқар |
... |
|
... |
өзен |
|
қасиетті |
... |
|
... |
үн |
4 - топ тапсырмасы
Синквейн әдісі
/Бес жолды өлең жазу әдісі/
1. Отан
2.
3.
4.
5.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Мұқағали Мақатаев " Отан туралы" 2 сынып

Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы
«№ 46 орта мектебі» КММ
Кабдолдинова Аяужан Сериковна
І І санатты бастауыш сынып мұғалімі
|
Ашық сабақ |
Облыстық |
Күні:7.12.2017 ж |
||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отан туралы М.Мақатаев |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
2.1.1.1 шығарманың мазмұнын түсіну және қарапайым сұрақтарға жауап беру 2.1.5.1Тыңдалған материалға сүйеніп, ойын, идеясын, сезімін өз сөзімен жеткізе білу 2.2.1.1 Мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу/ тізбектеп/ мәнерлеп оқу |
|||
|
Міндеттері: |
Топта жұмысты белсене атқарту; Отан туралы мәлімет беру; Өлеңді оқыту; Сыни сұрақтар қою. |
|||
|
Күтілетін нәтижелер: |
|
|||
|
Әдіс-тәсілдер: |
«Венн диаграммасы», «Тұжырымдамалық карта», «Синквейн», стратегиясы, «Жалғасын тап», «Аялдамамен оқу», «Шеңбердегі әңгіме» әдісі, кері байланыс, сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу; |
|||
|
Көрнекілігі: |
маркер, ламинатталған қағаз А4,АКТ құралы,стикер т.б. |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||
|
I. Ұйымдастыру кезеңі Мотивациялық қозғаушы
|
Психологиялық дайындық Әр сабақта жаңа білім игереміз, Зерттеуші болып сабақта үлгереміз. Қызық дерек жинақтап әр күн сайын, Білім қуған жас өркен біз боламыз.
«Шеңбердегі әңгіме» әдісі
|
Әдемі музыка қосылады, оқушылар қимылмен келтіреді. - Елбасы күні - Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев - Қазақстан Республикасын - Менің туған өлкем - Жүсіпбек Аймауытов, Жақан Смақов - Тәуелсіздік күні - 26 жыл Туған жер,Атамекенім, Алтын бесігім, т.б. |
||
|
Топқа бөліну «Тірек сөздер» І топ: «Алтын бесік» ІІ топ: «Атамекен» ІІІ топ: «Туған жер» ІV топ: «Туған елім» Әр топқа дескриптор таратылады.
- Сонымен осының бәрін бір сөзбен қалай айтуға болады? |
Тірек сөздер арқылы топтарға бөлінеді Дискриптор бойынша сөйлейді - Отан Оқушылар пікірі... |
|||
|
Ізденуші ұйымдастырушы |
|
Айтолқын сабақ мақсатын оқиды. Бір оқушы нәтижені оқиды
Слайд көрсету /7-10/ |
||
|
Мәтінмен жұмыс: |
«Аялдамамен оқу» әдісі Өлеңді сұрақтар арқылы талдау. - Өлең не туралы? - Ақын осы өлең арқылы не айтқысы келді? |
Тізбектей оқу |
||
|
Дәптермен жұмыс: |
Дәптерден кесте толтыру. Мүқағали Мақатаевтың өмірі мен шығармасы туралы кесте. |
Кесте толтырады. |
||
|
С
|
- Мен қазір әуен қосамын. Ал,сендердің мақсаттарың: сол әуендегі жылы сөздерді есте сақтап отырыңдар. «Индиго»тобының «Алтын бесік» әуені.
- Ендеше, әрқайсымыз өз жұбымызға жылы сөздер айтайықшы. |
Әуенді тыңдайды. Әуен туралы өз ойларын айтады. Жылы сөздерді айтады. Алған әсерлерімен бөліседі.
- өз жұбына жылы сөздер айтады. |
||
|
Мәтінді талдау Топтық жұмыс |
Топтарға тапсырма береді I топ:Тұжырымдамалық карта толтырады II топ: «Жалғасын тап» әдісі III топ: Венн диаграммасымен жұмыс IV топ: Синквейн әдісі / Отан/ Әр топта талдап береді. |
|
||
|
Рефлексия |
«Бір сөйлем» стратегиясы Әр топқа аяқталмаған сөйлем таратады
|
оқиды |
||
|
Бағалау
|
Кері байланыс: «Температураны өлшеу» О Белсенділігі жоғары болған оқушылар мен топтар аталады
|
Қатысу белсенділіктері бойынша өздерін бағалайды |
||
|
Үйге тапсырма |
Мұқағали Мақатаевтың «Отан туралы» өлеңін жаттау. Отан туралы эссе жазу. |
Күнделікке жазады |
||
1 - топ тапсырмасы
«Тұжырымдамалық карта»
|
Сұрақтар |
Себебі |
|
Отан, Отан, Бәрінен биік екен, Мен оны мәңгілікке сүйіп өтем... |
Себебі, ... |
3 - топ тапсырмасы
Венн диаграммасы
Тапсырма: Жақан Смақов пен Мұқағали Мақатаевтың өлеңін салыстыр.

2 - топ тапсырмасы
Жалғасын тап.....
Өлеңдерге сүйеніп, көркемсөздерді тап.
|
... |
аспан |
|
қауызын ашқан |
... |
|
қол жетпес асқар |
... |
|
... |
өзен |
|
қасиетті |
... |
|
... |
үн |
4 - топ тапсырмасы
Синквейн әдісі
/Бес жолды өлең жазу әдісі/
1. Отан
2.
3.
4.
5.
шағым қалдыра аласыз
ергіту
қушылар өздерінің белсенділіктерін
бағалайды

