Астана қаласы
Алматы ауданы
Бауыржан Момышұлы атындағы №53 мектеп-лицей
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі:
Жаксыбаева Гулнур Магзумовна
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Отбасы құндылықтары |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы №53 мектеп-лицей |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жаксыбаева Г. М. |
|
Күні: |
30.04.2024 |
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Н. Ақыш. «Нағыз әже қайда?» әңгімесі . 3-сабақ. «Әже образы» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.4.1. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Әңгімедегі және көркем шығармалардан берілген үзінділерден әже бейнесін тауып, үзінділерді мәнерлеп оқиды. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5 минут 2мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау.
Үй тапсырмасын тексеру: «Кім жылдам?» Сұрақ қою арқылы тексеру |
Топтарға жүрек қағаз тасталады. «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек жазып, бүгінгі күнге жақсы көңіл күй сыйлап, бір оқушы дауыстап оқиды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі ҚБ мадақтау Жарайсың!, Керемет!, Жақсы! |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; «қазақ әдебиеті», 5-сынып, |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушыларға сабақтың негізгі өту барысы мен мақсатын түсіндіру. Ой шақыру. Оқушылар, қалай ойлайсыздар, неліктен кейіпкер Азат өзі қалаған әжені қыздарына көрсете алмады? Ал сендердің ойларыңда нағыз әже қандай болады?
Топтық жұмыс. «Пазл» құрастыру Алдарыңызға берілген пазлды дұрыс құрастырған жағдайда бізге сол пазлдан шыққан бейне қонаққа келеді. (Әже бейнесі шығу керек) -Бізге кім келуі мүмкін? (Сыныпқа қонаққа «Әже» келеді. ) |
. Оқушылар ойларын айтады Сұраққа жауап береді, белсенділік танытады Оқушылар пазлды топпен құрастырады. Оқушылар өз болжамдарын айтады |
ҚБ. Мадақтау |
Слайд, пазл |
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Ал оқушылар бүгінгі сабағымыз ерекше болғалы тұр. Бүгін бізге тапсырмаларды дұрыс орындап, белсенді қатысқан оқушыға әжеміздің арнайы шашуы бар екен. Яғни, сіздердің бағаларыңызды әжеміз береді. (сабаққа қатысқан оқушыға кәмпит беріп отырады) Мәтінмен жұмыс. 1-тапсырма: Топтық жұмыс. Көркем шығармадан алынған үзіндіден әже образын ашатын сөздерді тауып, постер жасау. (постерге өздері үйден алып келген әженің суреттерін қолдана алады)
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «сиқырлы сөздер» әдісі Берілген тірек сөздер арқылы «Нағыз әжені» сипаттап жазады. Әже, ана, отбасы, тәрбие, ұрпақ, мейірім, ұлттық, заманға сай, болашақ, жалғасу, даналық, кеңпейіл, зерек, дәстүр, ертегі
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Мен жұлдызбын» әдісімен әже туралы өздері білетін үзінді немесе өлеңдерді жатқа, мәнерлеп айту.
«ҚОНАҚTIMES» Қонақ әже оқушыларға ертегі айтып береді. |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Көркем әдебиеттен алынған үзіндімен танысып, мәтіндегі әже бейнесін анықтайды. Дескриптор: -үзіндідегі әже бейнесін таба алады-1ұ -шығармадағы әже кім екендігін табады-1ұ Дәптерге берілген сөздер арқылы әжені сипаттап, сөйлемдер құрайды. Дескриптор -тірек сөздерді қолданады 1ұ -нағыз әжені сипаттай алады 1ұ Әже туралы көркем әдебиеттен үзінді немесе өлеңнен үзіндіні мәнерлеп оқиды. Дескриптор: -мәнерлеп оқиды 1ұ -әже сипатын ашатын үзіндіні біледі.1ұ Ертегіні тыңдайды |
Қонақ әже тәтті беріп отырады. Белсенді оқушыға әженің тәттісі беріледі Мадақтау, Тәтті шашудан беру |
Слайд; Үлестірмелі қағаздар слайд Әуен ойнап тұрады |
|
Сабақтың соңы 5мин |
https://www.menti.com/alqob5k379xd сілтеме арқылы рефлексия алу Кері байланысты ортадағы қалам әдісімен топта жазып қалдырады. Үйге тапсырма: Менің әжем. Өз әжелері туралы сипаттау |
QR код арқылы сілтемеге өтіп, сабаққа рефлексия береді. «Шығу парағы» |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Н. Ақыш. Әже образы
Ашық сабақ. Н. Ақыш. Әже образы
Астана қаласы
Алматы ауданы
Бауыржан Момышұлы атындағы №53 мектеп-лицей
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі:
Жаксыбаева Гулнур Магзумовна
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Отбасы құндылықтары |
Мектеп: Б.Момышұлы атындағы №53 мектеп-лицей |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жаксыбаева Г. М. |
|
Күні: |
30.04.2024 |
|
Сыныбы: 5 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Н. Ақыш. «Нағыз әже қайда?» әңгімесі . 3-сабақ. «Әже образы» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.4.1. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Әңгімедегі және көркем шығармалардан берілген үзінділерден әже бейнесін тауып, үзінділерді мәнерлеп оқиды. |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 5 минут 2мин |
I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау.
Үй тапсырмасын тексеру: «Кім жылдам?» Сұрақ қою арқылы тексеру |
Топтарға жүрек қағаз тасталады. «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек жазып, бүгінгі күнге жақсы көңіл күй сыйлап, бір оқушы дауыстап оқиды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі ҚБ мадақтау Жарайсың!, Керемет!, Жақсы! |
Тақта; Слайд; Оқу құралдары; «қазақ әдебиеті», 5-сынып, |
|
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушыларға сабақтың негізгі өту барысы мен мақсатын түсіндіру. Ой шақыру. Оқушылар, қалай ойлайсыздар, неліктен кейіпкер Азат өзі қалаған әжені қыздарына көрсете алмады? Ал сендердің ойларыңда нағыз әже қандай болады?
Топтық жұмыс. «Пазл» құрастыру Алдарыңызға берілген пазлды дұрыс құрастырған жағдайда бізге сол пазлдан шыққан бейне қонаққа келеді. (Әже бейнесі шығу керек) -Бізге кім келуі мүмкін? (Сыныпқа қонаққа «Әже» келеді. ) |
. Оқушылар ойларын айтады Сұраққа жауап береді, белсенділік танытады Оқушылар пазлды топпен құрастырады. Оқушылар өз болжамдарын айтады |
ҚБ. Мадақтау |
Слайд, пазл |
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Ал оқушылар бүгінгі сабағымыз ерекше болғалы тұр. Бүгін бізге тапсырмаларды дұрыс орындап, белсенді қатысқан оқушыға әжеміздің арнайы шашуы бар екен. Яғни, сіздердің бағаларыңызды әжеміз береді. (сабаққа қатысқан оқушыға кәмпит беріп отырады) Мәтінмен жұмыс. 1-тапсырма: Топтық жұмыс. Көркем шығармадан алынған үзіндіден әже образын ашатын сөздерді тауып, постер жасау. (постерге өздері үйден алып келген әженің суреттерін қолдана алады)
2-тапсырма. Жұптық жұмыс «сиқырлы сөздер» әдісі Берілген тірек сөздер арқылы «Нағыз әжені» сипаттап жазады. Әже, ана, отбасы, тәрбие, ұрпақ, мейірім, ұлттық, заманға сай, болашақ, жалғасу, даналық, кеңпейіл, зерек, дәстүр, ертегі
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Мен жұлдызбын» әдісімен әже туралы өздері білетін үзінді немесе өлеңдерді жатқа, мәнерлеп айту.
«ҚОНАҚTIMES» Қонақ әже оқушыларға ертегі айтып береді. |
Оқушылар топпен жұмыс жасайды. Көркем әдебиеттен алынған үзіндімен танысып, мәтіндегі әже бейнесін анықтайды. Дескриптор: -үзіндідегі әже бейнесін таба алады-1ұ -шығармадағы әже кім екендігін табады-1ұ Дәптерге берілген сөздер арқылы әжені сипаттап, сөйлемдер құрайды. Дескриптор -тірек сөздерді қолданады 1ұ -нағыз әжені сипаттай алады 1ұ Әже туралы көркем әдебиеттен үзінді немесе өлеңнен үзіндіні мәнерлеп оқиды. Дескриптор: -мәнерлеп оқиды 1ұ -әже сипатын ашатын үзіндіні біледі.1ұ Ертегіні тыңдайды |
Қонақ әже тәтті беріп отырады. Белсенді оқушыға әженің тәттісі беріледі Мадақтау, Тәтті шашудан беру |
Слайд; Үлестірмелі қағаздар слайд Әуен ойнап тұрады |
|
Сабақтың соңы 5мин |
https://www.menti.com/alqob5k379xd сілтеме арқылы рефлексия алу Кері байланысты ортадағы қалам әдісімен топта жазып қалдырады. Үйге тапсырма: Менің әжем. Өз әжелері туралы сипаттау |
QR код арқылы сілтемеге өтіп, сабаққа рефлексия береді. «Шығу парағы» |
|
|
шағым қалдыра аласыз















