Ашық сабақ. Наурыз - уыз мерекесі . 8 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ. Наурыз - уыз мерекесі . 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырып бойынша жаңа сабақты қызығушылықпен меңгеру көзделеді. Оқушыларға Наурыз мерекесінің маңызын түрлі тапсырмалар арқылы жеткізу. Ой-өрісін кеңейту, тыңдалым, оқылым, жазылым және айтылым дағдыларын дамыту көзделген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Наурыз –Уыз мерекесі


Бөлім:

10-бөлім:

Наурыз және әлем халықтарының оны қарсы алу ерекшеліктері

Педагогтің аты-жөні:

Бокеева Динара Дусупбековна

Күні:

18.03.2025 ж.

Сыныбы:8

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Наурыз –Уыз мерекесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.3.1 – Түрлі жанрдағы мәтіндерді тыңдау, мазмұнын түсіну, тақырыбы мен негізгі ойды анықтау;


8.2.3.1 – Көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикетін қолдану;


8.3.2.1 – Жанрлық ерекшеліктерді сақтай отырып, мәтін құрастыру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Мәтінді түсініп, негізгі идеясын анықтайды, ;

Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикетін қолданады;

Берілген тақырып бойынша өз ойын жүйелі жеткізеді. Жанрлық ерекшеліктерді сақтай отырып, мәтін құрастырады.

Сабақтың барысы:

Сабақ

кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-

әрекеті

Оқушының іс-

әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы Қызығушылықты ояту.

5 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

  1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

  2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мақсаты:

Оқушылар бір-

біріне Наурызға тілек білдіреді,

тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылысабаққа белсенділігі артады.


Сұрақ-жауап:

  1. Наурыз деген қандай мейрам?

  2. Наурыз мейрамы қашан тойланады?

  3. Қазақстар Наурызды қалай атайды?

  4. Наурыз мейрамын қалай тойлайды?

  5. Наурызда қандай ырымдар жасалады?

  6. Ең басты ұлттық тағам қандай?

  7. Ол қалай дайындалады?

  8. Тағы қандай ұлттық тағамдар білесіңдер?

Тиімділігі: Оқушылар бір- біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде

Саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді.

Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында

мүмкіндігінше

оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны

Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.

33 мин.



Мәтіналды жаттығулары

  1. Тапсырма

Сөздерді тауып жаз (тігінен және көлденеңнен) . (Жеке жұмыс, 4-5 мин)



Айтылым - жазылым:

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым-

жазылым

дағдысы қалыптасады.

Дескриптор: Жалпы - 2 балл.

Тақырып бойынша сөздерді тауып жазады


1.наурызкөже

2. қымыз

3. уыз

4. бидай

5. қыдыр

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны

















Мәтінмен жұмыс:

2—Тапсырма

Тыңдалым

? Нұсқаулық: Мұғалім оқушыларға Наурыз мерекесі, уыз туралы шағын бейнематериалды тыңдатады, Тапсырма орындатады.






Мәтінсоңы жұмыс.

Жұптық жұмыс( 7-10 минут).

Жазылым тапсырмасы:




Мәтіннің тақырыбын анықтау;

Негізгі ойды жазу;



Сұрақ: Уыз қалай жасалады?


«9 гауһартас» әдісі:

  • сұрақ бойынша топта 9 идея жаз

  • идеялармен басқа топпен бөліс


  • маңыздылығына байланысты төмендегі суреттегідей орналастыр

  • неліктен осылай орналастырғаныңды түсіндір









? Бағалау критерийлері:

Мәтіннің тақырыбын дұрыс анықтайды;

Негізгі ойды нақты жеткізеді;

сұрақ бойынша 9 идея жазады;

маңызды ақпаратты анықтай алады, түсіндіре алады;


Жалпы – 2 балл

https://youtu.be/Dv9X57aGCmU?si=LyA8vPg5lQzNFvz_










Дидактикалық материалдар












3-Тапсырма .

Оқылым, жазылым тапсырмалары.

Топтық жұмыс Әр топқа түрлі жанрдағы мәтіндер беріледі:

Топ ішінде мәтінді оқып, мазмұнын қысқаша баяндап, төмендегі кестені толтыру қажет:( 7 минут)

? Нұсқаулық:


Әр топқа түрлі жанрдағы мәтіндер беріледі. Оқып, кестені толтырады.


1-топ: "Наурыз көже" туралы ақпараттық мәтін

2-топ: "Уызға шақыру" дәстүрі туралы көркем мәтін ( өлең)

3-топ: "Наурыз батасы" (бата мәтіні)


Жанр


Тақырыбы


Негізгі ойы


Көңіл-күйді білдіретін ұлттық сөздер




? Бағалау критерийлері:

Мәтіннің жанрын дұрыс анықтайды;

Тақырып пен негізгі ойды тұжырымдайды;

Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу мәдениетінен мысалдар келтіреді.

Жалпы – 3 балл

Мәтін жазылған қиықшалар , дәптер


4- Тапсырма .

Оқылым, тілдесім тапсырмалары.


Топтық жұмыс (10 мин)

85 бет 10 тапсырма .

? Нұсқаулық:

Оқушылар мәтін мазмұнындағы ойды сөйлеу, көркем-әдеби, публицистикалық стильдерде мәтін құрастырады: Уызға шақыру, Уыз туралы мақала, Уызға бата, Уызды жасау мәзірі.


Мәтінде көңіл-күйді білдіретін ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикетін қолдану керек.Мысалы: «Ұлыс оң болсын!»

«Ақ мол болсын!»

«Уыздан дәм татыңыз!»


? Бағалау критерийлері:

мәтіндердің мазмұны түсінікті әрі логикалық;

Ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу мәдениетін дұрыс қолданады;

Көңіл-күйді білдіретін тілдік құралдарды пайдаланады.

Жалпы – 3 балл

Оқулық, дәптер, А4 беті


Сабақтың соңы

Ой толғаныс. Рефлексия

7 мин.























«Еркін микрофон» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау

мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.


Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша

оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың

«Қорытынды»

тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты,

тақырыбы бойынша ө з ойын айту

арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Мұғалім оқушыларды

«Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды.

Яғни «Дұрыс келісемін»,

«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».

Сонымен қатар 1-

10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.03.2025
205
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі