|
Бөлім: «Кеңістік пен уақыт» |
Мектеп: Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектеп |
|||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: Изтурганова Раушан Жолдасовна |
|||||||
|
Күні : 12.09.2024 ж |
||||||||
|
Сынып: 11 «б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Атау кере» романы және әдеби сын |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу. 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты: |
«Атау кере» романында көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. І. Қызығушылықты
ояту Тақтаға бір оқушы шығады. Оның маңдайына 1 кейіпкердің аты жазылған стикер жапсырады. Орындарында отырған оқушылар тақтадағы оқушыға кейіпкер мінезі арқылы жұмбақтауы керек. Ерік, Айна, Нүрке, Таған есімдері жасырылады. Әдеби сын көркем шығармаға эстетикалық баға беріп, бейнеленген өмір шындығының көркемдік шындыққа қалайша айналғандығын саралайды, оның мән-маңызын түсіндіреді, әдеби өмірдің бүгінгі ерекшелігін айқындап, бағыт сілтейді. Әдеби сынының әдебиет тарихынан бір айырмашылығы, ол – бүгінгі шығармаларды талдап, оларға қазіргі кезең талаптары тұрғысынан баға береді. Әдеби шығарманы оқыған адам ол жөнінде өз пікірін, көзқарасын білдіре отыра алмайды. Әдеби сын – оқушыға тура жол көрсететін ақылшы. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Тақтаға бір оқушы шығады. Оның маңдайына 1 кейіпкердің аты жазылған стикер жапсырады. Орындарында отырған оқушылар тақтадағы оқушыға кейіпкер мінезі арқылы жұмбақтауы керек. |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1-тапсырма. Шығармадан берілген үзінділерді оқи отырып, көтерілген мәселелердің бірін таңдап, кестеге салыңыз. ТЖ
Айна
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Топта талдаған мәселеге өз көзқарасыңызды эссе немесе өлең түрінде жеткізіңіз. Дескриптор:
ҚБ С Ойын шарты: оқушылар үш адамнан тұратын топтарға бөлінеді: екі ойыншы, бір төреші. Мұғалім нұсқаған уақытта әдеби сын-пікір бойынша сұрақ-жауап сағатын ұйымдастырады. Ол қарсыласы тоқтап қалғанша жалғаса береді. Төреші есеп жүргізеді. Рөлдермен ауысып жүргізуге болады. Тапсырма Ж. Оқушылар ғалымдардың зерттеу еңбектерінен алынған үзінділермен танысып, аузы дуалы адамдардың қос қаламгер туралы айтқан пікірлеріне сүйене отырып, О.Бөкей «Атау кере» романын мазмұндас туынды Ш.Айтматовтың «Ғасырдан да ұзақ күн» романымен идеялық жағынан салыстыра отырып, әдеби сын жазады. Оқуға ұсынылатын зерттеу еңбектер: 1. https://turkystan.kz/article/64492-zhal-an-men-zhal-yzdy-zhyrshysy сайтынан филология ғылымдарының докторы, профессор Тұрсын Жұртбай «Жалған мен жалғыздық жаршысы» 2. https://www.google.com/search?q= Г.Ыбырайқызы «О.Бөкейдің «Атау кере» шығармасындағы герменевтикалық сарындар» 3. Т.Ахметжан «Қазақ прозасының мұзтауы: Оралхан Бөкей» // Қазақ әдебиеті газеті. - Алматы, 5.12.2003. 4. Т..Ахметжан Оралханды ойлағанда ... // Қазақ әдебиеті газеті. 21.09.2004. «Автор орындығы»
О |
Шығармадан берілген үзінділерді оқи отырып, көтерілген мәселелердің бірін таңдап, кестеге салыңыз. • Мәселенің өзектілігін анықтайды; • Мәселенің туындау себебін анықтайды; • Мәселенің салдарын анықтайды; • Өміріне байланысын анықтайды; • Мәселеге қатысты пікірлер айтады;Мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Топта талдаған мәселеге өз көзқарасыңызды эссе немесе өлең түрінде жеткізіңіз. Оқушылар сергіту сәтін жүргізеді. Оқушылар ғалымдардың зерттеу еңбектерінен алынған үзінділермен танысып, аузы дуалы адамдардың қос қаламгер туралы айтқан пікірлеріне сүйене отырып, О.Бөкей «Атау кере» романын мазмұндас туынды Ш.Айтматовтың «Ғасырдан да ұзақ күн» романымен идеялық жағынан салыстыра отырып, әдеби сын жазады. |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
|
О. Бөкей «Атау кере» романы |
||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия С
Сабақтың ортасында ....
Сабақтың соңында .... Үйге тапсырма: «Өмірімнің қызықты бір күні» эссе жазу |
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: О.Бөкей "Атау кере" романы және әдеби сын
Ашық сабақ: О.Бөкей "Атау кере" романы және әдеби сын
|
Бөлім: «Кеңістік пен уақыт» |
Мектеп: Сырбек Каттебеков атындағы жалпы білім беретін мектеп |
|||||||
|
Пән: қазақ әдебиеті |
Мұғалім: Изтурганова Раушан Жолдасовна |
|||||||
|
Күні : 12.09.2024 ж |
||||||||
|
Сынып: 11 «б» |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Атау кере» романы және әдеби сын |
|||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу. 11.3.4.1 шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу. |
|||||||
|
Сабақ мақсаты: |
«Атау кере» романында көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу, шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу |
|||||||
|
Жоспар |
||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал. І. Қызығушылықты
ояту Тақтаға бір оқушы шығады. Оның маңдайына 1 кейіпкердің аты жазылған стикер жапсырады. Орындарында отырған оқушылар тақтадағы оқушыға кейіпкер мінезі арқылы жұмбақтауы керек. Ерік, Айна, Нүрке, Таған есімдері жасырылады. Әдеби сын көркем шығармаға эстетикалық баға беріп, бейнеленген өмір шындығының көркемдік шындыққа қалайша айналғандығын саралайды, оның мән-маңызын түсіндіреді, әдеби өмірдің бүгінгі ерекшелігін айқындап, бағыт сілтейді. Әдеби сынының әдебиет тарихынан бір айырмашылығы, ол – бүгінгі шығармаларды талдап, оларға қазіргі кезең талаптары тұрғысынан баға береді. Әдеби шығарманы оқыған адам ол жөнінде өз пікірін, көзқарасын білдіре отыра алмайды. Әдеби сын – оқушыға тура жол көрсететін ақылшы. Оқушылар сабақтың мақсаты, бағалау критерийі, дескрипторлармен танысады. |
Тақтаға бір оқушы шығады. Оның маңдайына 1 кейіпкердің аты жазылған стикер жапсырады. Орындарында отырған оқушылар тақтадағы оқушыға кейіпкер мінезі арқылы жұмбақтауы керек. |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану 1-тапсырма. Шығармадан берілген үзінділерді оқи отырып, көтерілген мәселелердің бірін таңдап, кестеге салыңыз. ТЖ
Айна
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Топта талдаған мәселеге өз көзқарасыңызды эссе немесе өлең түрінде жеткізіңіз. Дескриптор:
ҚБ С Ойын шарты: оқушылар үш адамнан тұратын топтарға бөлінеді: екі ойыншы, бір төреші. Мұғалім нұсқаған уақытта әдеби сын-пікір бойынша сұрақ-жауап сағатын ұйымдастырады. Ол қарсыласы тоқтап қалғанша жалғаса береді. Төреші есеп жүргізеді. Рөлдермен ауысып жүргізуге болады. Тапсырма Ж. Оқушылар ғалымдардың зерттеу еңбектерінен алынған үзінділермен танысып, аузы дуалы адамдардың қос қаламгер туралы айтқан пікірлеріне сүйене отырып, О.Бөкей «Атау кере» романын мазмұндас туынды Ш.Айтматовтың «Ғасырдан да ұзақ күн» романымен идеялық жағынан салыстыра отырып, әдеби сын жазады. Оқуға ұсынылатын зерттеу еңбектер: 1. https://turkystan.kz/article/64492-zhal-an-men-zhal-yzdy-zhyrshysy сайтынан филология ғылымдарының докторы, профессор Тұрсын Жұртбай «Жалған мен жалғыздық жаршысы» 2. https://www.google.com/search?q= Г.Ыбырайқызы «О.Бөкейдің «Атау кере» шығармасындағы герменевтикалық сарындар» 3. Т.Ахметжан «Қазақ прозасының мұзтауы: Оралхан Бөкей» // Қазақ әдебиеті газеті. - Алматы, 5.12.2003. 4. Т..Ахметжан Оралханды ойлағанда ... // Қазақ әдебиеті газеті. 21.09.2004. «Автор орындығы»
О |
Шығармадан берілген үзінділерді оқи отырып, көтерілген мәселелердің бірін таңдап, кестеге салыңыз. • Мәселенің өзектілігін анықтайды; • Мәселенің туындау себебін анықтайды; • Мәселенің салдарын анықтайды; • Өміріне байланысын анықтайды; • Мәселеге қатысты пікірлер айтады;Мәселенің шешу жолдарын ұсынады. Топта талдаған мәселеге өз көзқарасыңызды эссе немесе өлең түрінде жеткізіңіз. Оқушылар сергіту сәтін жүргізеді. Оқушылар ғалымдардың зерттеу еңбектерінен алынған үзінділермен танысып, аузы дуалы адамдардың қос қаламгер туралы айтқан пікірлеріне сүйене отырып, О.Бөкей «Атау кере» романын мазмұндас туынды Ш.Айтматовтың «Ғасырдан да ұзақ күн» романымен идеялық жағынан салыстыра отырып, әдеби сын жазады. |
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
Қалыптастырушы бағалау. ҚБ
|
О. Бөкей «Атау кере» романы |
||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия С
Сабақтың ортасында ....
Сабақтың соңында .... Үйге тапсырма: «Өмірімнің қызықты бір күні» эссе жазу |
|
||||||
шағым қалдыра аласыз


қушылар
жұмыстарын топтық деңгейге шығарып талдайды. Топтан бір үздік
жұмысты таңдап, автор орындығына шығарады. Автор орындығында
оқушылар сынып алдында жұмыстарын таныстырады. Қалған оқушылар әр
оқушы жұмысын таныстырып болған соң «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
арқылы бағалайды.
абақтың басында
….












