Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ю.Сареми атындағы №107 мектеп - лицейі
|
Бөлім: |
Сауда жасай білесің бе? Абай Құнанбайұлы «Базарға, қарап тұрсам, әркім барар» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амитжанова Жанар Алибековна |
|
|
Күні: |
30.09.2025 жыл |
|
|
Сыныбы: 8- «А» |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ойшыл, суреткер ақын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу; 8.5.1.1 бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі; Бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
|
Құндылықтар: |
Адалдық пен әділдік – Абайдың шығармаларындағы әділет, шындық ұғымдарын түсіну арқылы оқушы бойына адалдықты сіңіру. |
|
|
Жасанды интеллект: |
Gamma app платформасы |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Баға-лау |
Ресурс-тар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. __3_ мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Шаттық шеңбері» Мақсаты: Оқушылар шеңберге тұрады, бәрінің арқасына А4 форматты қағаз жапсырылады. Бәрі оңға бұрылады, арқасын беріп тұрған оқушының парағына өзінің тілегін сурет арқылы білдіреді. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин |
ЖАЗЫЛЫМ 36-бет, 8-тапсырма. «Сауда жасай білу – өнер» тақырыбында эссе жазу. |
Тапсырма-ны тексертеді |
Дескриптор: - эссе жазады- 1ұ Тақырыпты ашатын идея жазады – 1ұ - орф-қ сау-ы сақтайды – 1ұ Жалпы: 3 ұпай |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||
|
Өткен сыныпта өтілген тақырыптарға шолу жасау 5 мин |
«Ғажайып сөйлемдер» ойынын ойнатады. Берілген сөйлемдерді оқып, сан есімді табуды, қай сан есім түріне жататынын анықтауды тапсырады. Оқушылар ойынды ойнап болған соң жаңа тақырыпты болжатады:
|
Слайдтағы сөйлемді оқиды; Сан есім түрін табады. |
Дескриптор: -сөйлемді оқып, сан есім түрін табады – 1 ұпай Жалпы: 1ұпай |
«Ғажайып сөйлемдер» Слайд |
||||||
|
Жаңа сабақты түсіндіру _5__ мин
|
Жаңа сөздермен таныстыру: Ойшыл, суреткер, аудармашы, сазгер, дана, дәнекер, сауат. Жаңа сөздермен таныстырады. Аудармасын айтады. Мағынасын түсіндіреді. МӘТІНАЛДЫ ЖҰМЫС ОҚЫЛЫМ . 37-бет, 1-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі. Сұрақтарға жауап бер.
|
Жаңа сөздермен танысып, мағынасы жайында түсінік айтады. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -ЖАРАЙСЫҢ; -КЕРЕМЕТ; -ТАҒЫ НЕ АЙТАР ЕДІҢ? |
8-сынып оқулығы |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. __12__ мин |
МӘТІНМЕН ЖҰМЫС. ОҚЫЛЫМ. Оқылым мәтінін үш оқушыға азат жолдан оқытады. 37-бет, 3-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінді оқып, топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ. Тірек сөздерді табыңыз. Тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын қысқаша баяндаңыз. 2-топ: Мәтінге тақырып қойыңыз. Қою қаріппен жазылған сөздердің антонимін табыңыз. 3-топ. Сұрақ –жауап:
|
Топқа бөлініп, тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Тірек сөздерді табады – 1 ұ. Тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын қысқаша баяндайды - 1 ұ Жалпы: 2 ұпай Дескриптор: Мәтінге тақырып қояды – 1 ұпай Қою қаріппен жазылған сөздердің антонимін тауып оқиды – 1 ұпай Жалпы: 2 ұпай Дескриптор: 1-сұраққа ұтымды жауап айтады – 1 ұпай 2-сұраққа ұтымды жауап айтады – 1 ұ Жалпы: 2 ұпай |
8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||
|
6 мин
|
6-тапсырма. Тыңдалым. Мәтінді экранға қойып тыңдатады. «Мұражайда» ойынын ойнатады. Шарты: қажетті сөздерді қойып сөйлемдерді толықтыру. |
Мәтінді тыңдап, қажетті сөздерді қойып сөйлемдерді толықтыра-ды. |
Дескриптор: Мәтін бойынша сөйлемдерді толықтырып оқиды – 1 ұпай Мұражайдағы кейіпкерді табады – 1 ұпай Жалпы: 2 ұпай |
«Мұражай-да» ойыны |
||||||
|
|
ЖАЗЫЛЫМ 7-тапсырма. «Оңай әрі қиын сұрақ» кестесін толтыруды ұсынады:
|
Кестені толтырады. |
Дескриптор: 1 оңай сұрақ құрайды – 1 ұпай 1 қиын сұрақ құрайды – 1 ұпай Жалпы: 2 ұпай |
8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 5 мин Рефлексия
Бағалау Үйге тапсырма: |
Сабақты қорыту мақсатында сұрақтар береді: 1-топ. Абайдың дүниетанымы-на әсер еткен ойшылдарды ата және олардың шығармалары Абайға қалай ықпал еткенін түсіндір. 2-топ: Егер сен Абай заманында өмір сүрсең оған қандай сұрақ қояр едің? 3-топ. Абай еңбектерінің бүгінгі жастар үшін маңызын бағала. Сен үшін оның оның қандай идеясы маңызды? Оқушылардан кері байланыс алады.
Оқушыларды бағалап, жоғары ұпай жинаған оқушыларға мадақтау сөздер айтады. ЖАЗЫЛЫМ 39-бет, 9-тапсырма. Қажетті сөздерді пайдаланып, сөйлемді жаз.. Қажетті сөздер: екі жаққа үңілдім, ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек, аздырар адам баласын, досы көппен сыйлас. |
Сұрақтарға өз пікірлерін айтады Слайдта берілген кері байланыс бойынша өз көңіл-күйлерін көрсетеді. Себебін түсіндіреді. Бағасын күндеілктері-не қойдырады. Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Ауызша бағалау: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Ауызша бағалау: Керемет! Жарайсың! Жақсы! «5» - 8 – 10 ұпай «4» - 6 – 7 ұпай «3» - 4 – 5 ұпай «2» - 1 – 3 ұпай Дескриптор: 3-4 сөйлем – 2 ұ 1-2 сөйлем – 1 ұ - орф-қ сау-ы сақтау – 1ұ Жалпы: 3 ұпай |
8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға жеке және топтық тапсырмалар беремін. Қабілетті оқушыларға топтық жұмысқа топ басшысы болуын және сыни ойлау тұрғысынан сұрақтар беремін. |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
|
||
Тексерді: ___________________________________________ «______»___________2025 ж
/бақылаушының аты-жөні, қолы/ тексеру мерзімі
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ойшыл, суреткер ақын. 8-сынып
Ашық сабақ. Ойшыл, суреткер ақын. 8-сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
Ю.Сареми атындағы №107 мектеп - лицейі
|
Бөлім: |
Сауда жасай білесің бе? Абай Құнанбайұлы «Базарға, қарап тұрсам, әркім барар» |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
Амитжанова Жанар Алибековна |
|
|
Күні: |
30.09.2025 жыл |
|
|
Сыныбы: 8- «А» |
Қатысушылар саны: 14 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ойшыл, суреткер ақын |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу; 8.5.1.1 бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Түрлі жанрдағы көркем мәтіндерге сүйене отырып, көңіл-күйді білдіруде ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана біледі; Бөлшектік сан есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда орынды қолданады. |
|
|
Құндылықтар: |
Адалдық пен әділдік – Абайдың шығармаларындағы әділет, шындық ұғымдарын түсіну арқылы оқушы бойына адалдықты сіңіру. |
|
|
Жасанды интеллект: |
Gamma app платформасы |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Баға-лау |
Ресурс-тар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. __3_ мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу «Шаттық шеңбері» Мақсаты: Оқушылар шеңберге тұрады, бәрінің арқасына А4 форматты қағаз жапсырылады. Бәрі оңға бұрылады, арқасын беріп тұрған оқушының парағына өзінің тілегін сурет арқылы білдіреді. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
|
||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 5 мин |
ЖАЗЫЛЫМ 36-бет, 8-тапсырма. «Сауда жасай білу – өнер» тақырыбында эссе жазу. |
Тапсырма-ны тексертеді |
Дескриптор: - эссе жазады- 1ұ Тақырыпты ашатын идея жазады – 1ұ - орф-қ сау-ы сақтайды – 1ұ Жалпы: 3 ұпай |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||
|
Өткен сыныпта өтілген тақырыптарға шолу жасау 5 мин |
«Ғажайып сөйлемдер» ойынын ойнатады. Берілген сөйлемдерді оқып, сан есімді табуды, қай сан есім түріне жататынын анықтауды тапсырады. Оқушылар ойынды ойнап болған соң жаңа тақырыпты болжатады:
|
Слайдтағы сөйлемді оқиды; Сан есім түрін табады. |
Дескриптор: -сөйлемді оқып, сан есім түрін табады – 1 ұпай Жалпы: 1ұпай |
«Ғажайып сөйлемдер» Слайд |
||||||
|
Жаңа сабақты түсіндіру _5__ мин
|
Жаңа сөздермен таныстыру: Ойшыл, суреткер, аудармашы, сазгер, дана, дәнекер, сауат. Жаңа сөздермен таныстырады. Аудармасын айтады. Мағынасын түсіндіреді. МӘТІНАЛДЫ ЖҰМЫС ОҚЫЛЫМ . 37-бет, 1-тапсырма. «Сұрақ-жауап» әдісі. Сұрақтарға жауап бер.
|
Жаңа сөздермен танысып, мағынасы жайында түсінік айтады. Сұрақтарға жауап береді |
Дескриптор: -ЖАРАЙСЫҢ; -КЕРЕМЕТ; -ТАҒЫ НЕ АЙТАР ЕДІҢ? |
8-сынып оқулығы |
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. __12__ мин |
МӘТІНМЕН ЖҰМЫС. ОҚЫЛЫМ. Оқылым мәтінін үш оқушыға азат жолдан оқытады. 37-бет, 3-тапсырма. Топтық жұмыс. Мәтінді оқып, топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ. Тірек сөздерді табыңыз. Тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын қысқаша баяндаңыз. 2-топ: Мәтінге тақырып қойыңыз. Қою қаріппен жазылған сөздердің антонимін табыңыз. 3-топ. Сұрақ –жауап:
|
Топқа бөлініп, тапсырманы орындайды |
Дескриптор: Тірек сөздерді табады – 1 ұ. Тірек сөздер арқылы мәтін мазмұнын қысқаша баяндайды - 1 ұ Жалпы: 2 ұпай Дескриптор: Мәтінге тақырып қояды – 1 ұпай Қою қаріппен жазылған сөздердің антонимін тауып оқиды – 1 ұпай Жалпы: 2 ұпай Дескриптор: 1-сұраққа ұтымды жауап айтады – 1 ұпай 2-сұраққа ұтымды жауап айтады – 1 ұ Жалпы: 2 ұпай |
8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||
|
6 мин
|
6-тапсырма. Тыңдалым. Мәтінді экранға қойып тыңдатады. «Мұражайда» ойынын ойнатады. Шарты: қажетті сөздерді қойып сөйлемдерді толықтыру. |
Мәтінді тыңдап, қажетті сөздерді қойып сөйлемдерді толықтыра-ды. |
Дескриптор: Мәтін бойынша сөйлемдерді толықтырып оқиды – 1 ұпай Мұражайдағы кейіпкерді табады – 1 ұпай Жалпы: 2 ұпай |
«Мұражай-да» ойыны |
||||||
|
|
ЖАЗЫЛЫМ 7-тапсырма. «Оңай әрі қиын сұрақ» кестесін толтыруды ұсынады:
|
Кестені толтырады. |
Дескриптор: 1 оңай сұрақ құрайды – 1 ұпай 1 қиын сұрақ құрайды – 1 ұпай Жалпы: 2 ұпай |
8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. 5 мин Рефлексия
Бағалау Үйге тапсырма: |
Сабақты қорыту мақсатында сұрақтар береді: 1-топ. Абайдың дүниетанымы-на әсер еткен ойшылдарды ата және олардың шығармалары Абайға қалай ықпал еткенін түсіндір. 2-топ: Егер сен Абай заманында өмір сүрсең оған қандай сұрақ қояр едің? 3-топ. Абай еңбектерінің бүгінгі жастар үшін маңызын бағала. Сен үшін оның оның қандай идеясы маңызды? Оқушылардан кері байланыс алады.
Оқушыларды бағалап, жоғары ұпай жинаған оқушыларға мадақтау сөздер айтады. ЖАЗЫЛЫМ 39-бет, 9-тапсырма. Қажетті сөздерді пайдаланып, сөйлемді жаз.. Қажетті сөздер: екі жаққа үңілдім, ыстық қайрат, нұрлы ақыл, жылы жүрек, аздырар адам баласын, досы көппен сыйлас. |
Сұрақтарға өз пікірлерін айтады Слайдта берілген кері байланыс бойынша өз көңіл-күйлерін көрсетеді. Себебін түсіндіреді. Бағасын күндеілктері-не қойдырады. Тапсырманы күнделіктеріне жазып алады. |
Ауызша бағалау: Керемет! Жарайсың! Жақсы! Ауызша бағалау: Керемет! Жарайсың! Жақсы! «5» - 8 – 10 ұпай «4» - 6 – 7 ұпай «3» - 4 – 5 ұпай «2» - 1 – 3 ұпай Дескриптор: 3-4 сөйлем – 2 ұ 1-2 сөйлем – 1 ұ - орф-қ сау-ы сақтау – 1ұ Жалпы: 3 ұпай |
8-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
||||||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға жеке және топтық тапсырмалар беремін. Қабілетті оқушыларға топтық жұмысқа топ басшысы болуын және сыни ойлау тұрғысынан сұрақтар беремін. |
1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады. |
|
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?
|
||
Тексерді: ___________________________________________ «______»___________2025 ж
/бақылаушының аты-жөні, қолы/ тексеру мерзімі
шағым қалдыра аласыз


















