Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
|
Мектеп: Ы.Алтынсарин атындағы
ЖОББМ
|
Күні:
20.02.2020
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Нұрхатова
А.Б
|
Сынып: 5А
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Ондық бөлшектерді
бөлу.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.30
ондық бөлшекті натурал санға
және ондық бөлшекке бөлуді
орындау;
Есептер шығаруда ережелерді
қолдана білу;
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар:
-
Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлу әдісін
біледі
Оқушылардың көпшілігі:
-
Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді орындай
алады
Кейбір
оқушылар: Ондық бөлшекті натурал
санға және ондық бөлшекке бөлуді күрделі жағдайлар үшін дұрыс
орындайды
|
Бағалау критерийлері
|
Дағдылар
|
Жетістік
критерийлері
|
Қолдану
|
Ондық бөлшекті натурал санға
және ондық бөлшекке бөлуді орындайды
|
Талдау
|
Ондық бөлшекті натурал санға
және ондық бөлшекке бөлуді күрделі жағдайлар үшін дұрыс
орындайды
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика және терминология:
Ондық бөлшек, натурал сан, бөлу
Пайдалы сөз тіркестері:
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу үшін...
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке
бөлуді орындау үшін...
|
Құндылықтыр
|
Сабақ барысында шыншылдық пен
сыйласымдылыққа басты көңіл бөлініп, оқушылар арасында жақсы
қарым-қатынас орнатуға, ынтымақтастық дағдысын қалыптастыруға,
бағалауда сыни тұрғыдан қарауға бағытталады.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Сурет, геометрия
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Презентация, ақ парақтар,
желім, қима қағаздар, бағалау карточкалары, семантикалық карта,
магниттік тақта, магниттер.
|
Бастапқы
білім
|
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу.
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10 минут
|
І. Ұйымдастыру
сәті.
Оқушыларды сабақтың мақсатымен
таныстыру.
Үй тапсырмасын
тексеру.
(мұғалім үйге
берілген есепті оқушыларға дәптерлерін ауыстыру арқылы
тексереді)
№918
-
0,42 : 0,06 = 7
-
0,036 : 0,09 = 0,4
-
1,23 : 0,41 = 3
-
0,056 : 0,08 = 0,7
-
0,975 : 1,95 = 0,5
-
5,85 : 3,25 = 1,8
-
4,92 : 16,4 = 0,3
-
3,2 : 0,25 = 12,8
-
9,9 : 4,5 = 2,2
|
Слайд 1-3
Қызыл,жасыл карточкалар
|
Сабақтың ортасы
25 минут
|
ІІ. Топтық жұмыс
«Тарсия» әдісі. (ақ
параққа қима қағаздарды жауаптарымен сәйкестендіріп
жапсырады)
12,6 : 0,3 = 42
0,016 : 0,08 = 0,2
9,6 : 24 = 0,4
0,48 : 0,3 = 1,6
4,2 : 0,7 = 6
1,15 : 0,5 = 2,3
2,7 : 0,2 = 13,5
8,6 : 0,4 = 21,5
13,6 : 16 = 0,85
2,45 : 0,35 = 7
72
: 20 = 3,6
64,68 : 28 = 2,31
31,2 : 6 = 5,2
42,4 : 8 = 5,3
21,42 : 0,3 = 71,4
Жауабы:
Критерий
|
дескриптор
|
бал
|
Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке
бөлуді орындайды
|
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлуді
орындайды
|
1
|
Ондық бөлшекті натурал санға бөлуді
орындайды
|
1
|
Жауабын сәйкестендіреді
|
1
|
Кері байланыс: оқушылар бір-бірін тексеріп,
бағалайды
«Математикалық бинго» ойыны
-
5,95 : 3,5 =
1,7
-
1,89 : 4,2 =
0,45
-
1,92 : 0,8 =
2,4
-
1,1 : 0,125 =
8,8
-
2,55 : 0,6 =
4,25
-
2,7 : 1,08 =
2,5
Критерий
|
Дескриптор
|
бал
|
Натурал санды ондық бөлшекке бөлуді
орындайды
|
Бөлгіште үтірден кейін қанша цифр болса, сонша
цифрға бөлінгіштегі және бөлгіштегі үтірді оңға
жылжытады
|
1
|
Ондық бөлшекті натурал санға бөледі
|
1
|
Жауабын жазады
|
1
|
Кері байланыс: оқушылар бір-бірін тексеріп,
бағалайды
Сергіту сәті. «Физминутка»
Көзге гимнастика
«Бәйге»
ойыны. Топ басшылары сұрақтарға жауап
береді. Дұрыс жауап үшін магниттік тақтада балл беріліп
отырады.
Сұрақтар:
-
Натурал санның бірнеше
бөліктерінен тұратын, алымы мен бөлімі бар сан не деп аталады? (жай
бөлшек)
-
Бөлімі алымынан үлкен бөлшек
не деп аталады? (бұрыс
бөлшек)
-
Бөлімі алымынан кіші бөлшек не
деп аталады? (дұрыс бөлшек)
-
Бөлшектерді қосу және азайтуда
бірінші не орындаймыз? (ортақ бөлімін
табамыз)
-
Бөлімі
10,100,1000,10000...болатын жай бөлшектерді қалай жазуға болады
және оны не деп атаймыз? (үтір, ондық
бөлшек)
-
Ондық бөлшектің үтірден кейін
жазылатын бөлігі не деп аталады? (бөлшек
бөлігі)
-
Ондық бөлшектің үтірінің
алдында жазылатын бөлігі не деп аталады? (бүтін
бөлігі)
-
Ондық бөлшектерді қосу мен
азайту қалай орындалады? (бөлшектің разрядтарын теңестіреміз,
үтірдің астына үтір тура келетіндей етіп баған түрінде жазып қосу
немесе азайтуды орындаймыз, үтірдің бойынан үтір
ажыратамыз)
-
Ондық бөлшекті натурал санға
қалай көбейтеміз? (үтірге назар аудармай натурал сандарды
көбейтеміз, ондық бөлшекте неше ондық таңба болса көбейтіндіде
солға қарай сонша таңбаның алдына үтір
қоямыз)
-
Қай есепте үтірге назар
аудармай натурал сандарды көбейтеміз, көбейткіштің екеуінде де неше
ондық таңба болса көбейтіндіде солға қарай сонша таңбаның алдына
үтір ажыратамыз? (ондық бөлшекті ондық бөлшекке
көбейтуде)
-
Ондық бөлшекті натурал санға
қалай бөлеміз? (ондық бөлшектің үтіріне назар аудармай натурал
санға бөлу керек, бүтін бөлікті бөлгеннен кейін үтір
қоямыз)
-
Ондық бөлшекті бөлу барысында
қалдық қалса не істеу керек? (нөлдер тіркеп
жазады)
Қалыптастырушы бағалау.
Жеке жұмыс. («Семантикалық карта»
үлестіріледі)
Жауаптары
Есептер
|
0,5
|
4,6
|
4,41
|
6,13
|
9,5
|
14,82:1,56
|
|
|
|
|
+
|
11,034:1,8
|
|
|
|
+
|
|
0,882:0,2
|
|
|
+
|
|
|
0,355:0,71
|
+
|
|
|
|
|
7,82:1,7
|
|
+
|
|
|
|
Критерий
|
дескриптор
|
бал
|
Ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке бөлуді
орындай алады
|
Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөледі
|
1
|
Бөлгіште үтірден кейін қанша цифр болса, сонша
цифрға бөлінгіштегі және бөлгіштегі үтірді оңға
жылжытады
|
1
|
Кері байланыс: оқушылар бір-бірін
бағалайды
|
4,5 слайд
Ақ парақ, қима қағаздар
6-32 слайд
33-37 слайд
38 слайд
39,40 слайд
Семантикалық карта
|
Сабақтың соңы
5
минут
|
Үй тапсырмасын
беру.
Үйге тапсырма: № 920.
Салыстыру
Рефлексия:
Қорытынды: Сабақ мақсатына
жетті ме? анықтау
|
41-44
слайд
Үлестірмелі
парақ
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып,
саралау сабақтың материалын игеруде туындаған мәселені шешуде
қолданылады.
Сыныппен осы мәселені шешу үшін талқыға
салынады
|
Қалыптастырушы бағалауда оқушылардың сабақ
барысында үйренгенін бағаланады
|
Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет
түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы
ережелерінің тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық
кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ
туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз
туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу
туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу қажет?
|