Ашық сабақ «Ондық бөлшектерді көбейту» математика 5-сынып
Жетісу облысы Кербұлақ ауданы Қаспан ауылы Қаспан ОМ МДШО КММ
|
Бөлім |
Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
|
Педагогтің аты- жөні |
|
|
|
Күні,айы: |
|
|
|
Сынып:5 «А» |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
Сабаққа қатысқан оқушылар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді көбейтуге есеп шығару |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау; |
|
|
Сабақ мақсаты |
ондық бөлшекті натурал санға көбейтудің ережесін біледі; ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтудің ережесін біледі; ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтуге есептер шығара алады; ЕБҚ-3-топ (оқыту тілінде сөйлемейтін оқушылар) Мұғалімнің көмегімен берілген тапсырмаларда ондық бөлшектерді көбейтуді орындайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7 минут) |
Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын құру Сабаққа егер дайын болсақ алақандарымызды бірге соғамыз, барлықтарымыз бірге соққан кезде ғана сабақты бастаймыз. Үй тапсырмасын тексеру: № 661 1. (13,8 + 14,9) ·11 = 28,7 · 11 = 315,7 2. (27,2 - 18,7) ·13 = 8,5 · 13 = 110,5 3. (104,5 - 96,5) ·23,1 = 8 · 23,1 = 184,8 4. (0,175 + 4,825) ·61,2 = 5 · 61,2 = 316,0 5. (83,3 + 6,7) (17,1 - 16,134) = 90 · 0,966 = 86,94 6. (200,15 -189,15) (0,405 + 1,265) = 11 · 1,67 = 18,37 Өткен тақырып бойынша қайталау «ойлан, тап»
10. 4356,23*0,001=4,35623 талқылау сұрағы: -ондық бөлшектерді натурал сандарға көбейтуде қиындық туындады ма? -ондық бөлшектерді ондық бөлшекке көбейтуде қандай қиындық туындады ? Өткен тақырып бойынша қайталау 1. Ондық бөлшектерді натурал санға көбейтудің алгоритмі қандай? 2.Көбейтудің орын ауыстырымдылық қасиеті қандай? 3. Көбейтудің терімділік қасиеті қандай? 4. Көбейтудің қосуға қатысты үлестірімділік қасиеті қандай? Бүгінгі сабақтың тақырыбымен, сабақтың мақсатымен таныстыру. Бүгінгі сабағымыз ұлтымыздың ұлттық құндылықтары негізінде өтетін болады 1-топ«Қыран құс» 2-топ«Асық» 3-топ«Ою» 4-топ«Киіз үй» Оқушыларды төрт топқа топтастыру |
Сәлемдеседі Алақанымызды үш рет соғамыз Үй тапсырмасын «Көршіңді тексер» әдісі бойынша тексереді. Бірін- бірі бағалайды 1. (13,8 + 14,9) ·11 = 28,7 · 11 = 315,7 2. (27,2 - 18,7) ·13 = 8,5 · 13 = 110,5 3. (104,5 - 96,5) ·23,1 = 8 · 23,1 = 184,8 4. (0,175 + 4,825) ·61,2 = 5 · 61,2 = 316,0 5. (83,3 + 6,7) (17,1 - 16,134) = 90 · 0,966 = 86,94 6. (200,15 -189,15) (0,405 + 1,265) = 11 · 1,67 = 18,37 Өткен тақырып бойынша қайталау «ойлан, тап» әдісімен. Оқушылар берілген тапсырмаларды ауызша орындап, дұрыс жауабын айтады
Сұрақтарға жауап береді
Көбейтудің орын
ауыстырымдылық қасиеті қандай? Ауыстырымдылық
қасиеті: Мысалы: 1,5 · 4,8 = 4,8 · 1,5 7,2 = 7,2
Терімділік
қасиеті: Мысалы: (3,9 · 8,1) · 1,04 = 3,9 · (8,1 · 1,04) 32,8536 = 32,8536
Үлестірімділік
қасиеті: Мысалы: 1) (1,8 + 2,3) · 9,1 = 1,8 · 9,1 + 2,3 · 9,1 4,1 · 9,1 = 16,38 + 20,9 37,31 = 37,31 2) (44 – 2,9) · 2,7 = 44 · 2,7 – 2,9 · 2,7 41,1 · 2,7 = 118,8 – 7,83 110,97 = 110,97 Оқушылар төрт топқа топтасады |
Бағалау Жалпы – 6 балл Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады ҚБ Бүгінгі сабағымызда орындаған тапсырмаларымызды домбыраның пернесімен бағалаймыз
|
Слайд Оқылық Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 минут) |
1-тапсырма жеке жұмыс «Кім тапқыр» «Астаудағы бауырсақтар» тапсырмасы (5 минут) Ондық бөлшекті көбейту
| |||||||||||||||||||||||||||||||||


















