Ондық бөлшектерді көбейту. Есептер шығару
Нұрхатова Айгүл Балғабайқызы
Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебінің
математика пәні мұғалімі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ондық бөлшектерді натурал және ондық бөлшектерге көбейту; Есептер шығаруда ережелерді қолдана білу; |
||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар:
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар кіші топтық жұмыстарда бір – біріне көмек көрсете алады, көшбасшылық қабілеттерін дамытып, өз жұмыстарын бағалағанда шыншыл бола алады.Қосымша мәліметтер іздестіруді талап ететін тапсырмалар оқушының зерттеушілік қабілетін дамытады. |
||
|
Басқа пәндермен байланысы |
Информатика, Салауатты өмір салты. |
||
|
Бастапқы білім |
Ондық бөлшектерді натурал санға, ондық бөлшектерге көбейту. |
||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері: |
АКТ, СТО стратегиясы, «Айналмалы бекеттер» әдісі, «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, «бес саусақ» әдісі. |
||
|
Көрнекіліктер |
Слайд, power point сәйкестендіру, қима қағаздар, маркер, ақ парақтар, перфокарта, карточкалар, интербелсенді тақта. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақ басы 4 мин. |
Сәлемдесу. Сабақтық тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру: №845
№846
|
қызыл, жасыл қима қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Өткен материалды қайталау Топтық жұмыс. «Айналмалы бекеттер» әдісі. І топ: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде үтірге назар аудармай сандарын көбейтеміз, ондық бөлшектің үтірден кейін қанша цифр болса, онда көбейтінді мәнінде солға қарай сонша цифр санап үтірмен ажыратамыз.
ІІ топ: Ондық бөлшекті 10ға көбейту. Ондық бөлшекті 10-ға күбейту үшін көбейткіштің соңында қанша нөл болса, ондық бөлшектегі үтірді сонша цифрға оңға қарай жылжытамыз. 7,22 ∙ 10 = 72,2 9,31 ∙ 10 = 93,1 ІІІ топ: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде үтірге назар аудармай сандарын көбейтеміз, ондық бөлшектердің үтірден кейін қанша цифр болса, онда көбейтінді мәнінде солға қарай сонша цифр санап үтірмен ажыратамыз.
Мысалдар, ережелер түсіндіріледі.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бағалайды.
Есептеу техникасын бекіту. «Бинго» ойыны.
Слайдпен, тақтамен
жұмыс
Power point пен жұмыс. Бос отырған оқушыларға тапсырылады. Сәйкестендір: 6,3∙7 48,96 0,5∙0,7 7,5 1,5∙5 36,96 8,31∙3 14,444 52,4∙1,2 44,1 0,99∙6 86,85 10,2∙4,8 0,35 36,11∙0,4 5,94 9,65∙9 24,93 46,2∙0,8 62,88 Жеке жұмыс. 629 · 31 = 19499 болатынын ескеріп, есепте 1) 62,9 · 31= 1949,9 2) 6,29 · 3,1 = 19,499 3) 629 · 3,1 = 1949,9 4) 62,9 · 0,31 = 19,499 5) 62,9 · 3,1 = 194,99 Нақты жауапты мұғалім тексереді. 1 мин. Өзін – өзі бағалау. |
Оқулық, Математика 5-сынып
Маркер, ақ парақтар
Слайд
Power point интербелсенді тақта
Карточка
|
|
|
2 мин -физминутка |
Көзге гимнастика |
Слайд |
|
|
Қалыптастырушы бағалау 5 мин |
Перфокартамен
жұмыс: Ондық бөлшектерді
көбейту 1) 1,3 · 12 = 2) 1,3 · 1,2 = 3) 22,5 · 1,4= |
Перфокарта |
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Бес саусақ» әдісі.
«кері байланыс» Үйге тапсырма: №856, орындауға нұсқау беріледі. |
Ақ парақтар |
|
|
Қорытынды 1мин |
Сабақ мақсатына жетті ме? сұрағына жауап |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ: Ондық бөлшектерді көбейту есептер шығару 5 сынып
Ашық сабақ: Ондық бөлшектерді көбейту есептер шығару 5 сынып
Ондық бөлшектерді көбейту. Есептер шығару
Нұрхатова Айгүл Балғабайқызы
Ы.Алтынсарин атындағы жалпы орта білім беретін мектебінің
математика пәні мұғалімі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.28 ондық бөлшекті натурал санға және ондық бөлшекке көбейтуді орындау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ондық бөлшектерді натурал және ондық бөлшектерге көбейту; Есептер шығаруда ережелерді қолдана білу; |
||
|
Жетістік критерийлері |
Оқушылар:
|
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылар кіші топтық жұмыстарда бір – біріне көмек көрсете алады, көшбасшылық қабілеттерін дамытып, өз жұмыстарын бағалағанда шыншыл бола алады.Қосымша мәліметтер іздестіруді талап ететін тапсырмалар оқушының зерттеушілік қабілетін дамытады. |
||
|
Басқа пәндермен байланысы |
Информатика, Салауатты өмір салты. |
||
|
Бастапқы білім |
Ондық бөлшектерді натурал санға, ондық бөлшектерге көбейту. |
||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері: |
АКТ, СТО стратегиясы, «Айналмалы бекеттер» әдісі, «екі жұлдыз, бір тілек» әдісі, «бес саусақ» әдісі. |
||
|
Көрнекіліктер |
Слайд, power point сәйкестендіру, қима қағаздар, маркер, ақ парақтар, перфокарта, карточкалар, интербелсенді тақта. |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
|
Сабақ басы 4 мин. |
Сәлемдесу. Сабақтық тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Үй тапсырмасын тексеру: №845
№846
|
қызыл, жасыл қима қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы 25мин |
Өткен материалды қайталау Топтық жұмыс. «Айналмалы бекеттер» әдісі. І топ: Ондық бөлшекті натурал санға көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде үтірге назар аудармай сандарын көбейтеміз, ондық бөлшектің үтірден кейін қанша цифр болса, онда көбейтінді мәнінде солға қарай сонша цифр санап үтірмен ажыратамыз.
ІІ топ: Ондық бөлшекті 10ға көбейту. Ондық бөлшекті 10-ға күбейту үшін көбейткіштің соңында қанша нөл болса, ондық бөлшектегі үтірді сонша цифрға оңға қарай жылжытамыз. 7,22 ∙ 10 = 72,2 9,31 ∙ 10 = 93,1 ІІІ топ: Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту. Ондық бөлшекті натурал санға көбейткенде үтірге назар аудармай сандарын көбейтеміз, ондық бөлшектердің үтірден кейін қанша цифр болса, онда көбейтінді мәнінде солға қарай сонша цифр санап үтірмен ажыратамыз.
Мысалдар, ережелер түсіндіріледі.
ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы оқушылар бағалайды.
Есептеу техникасын бекіту. «Бинго» ойыны.
Слайдпен, тақтамен
жұмыс
Power point пен жұмыс. Бос отырған оқушыларға тапсырылады. Сәйкестендір: 6,3∙7 48,96 0,5∙0,7 7,5 1,5∙5 36,96 8,31∙3 14,444 52,4∙1,2 44,1 0,99∙6 86,85 10,2∙4,8 0,35 36,11∙0,4 5,94 9,65∙9 24,93 46,2∙0,8 62,88 Жеке жұмыс. 629 · 31 = 19499 болатынын ескеріп, есепте 1) 62,9 · 31= 1949,9 2) 6,29 · 3,1 = 19,499 3) 629 · 3,1 = 1949,9 4) 62,9 · 0,31 = 19,499 5) 62,9 · 3,1 = 194,99 Нақты жауапты мұғалім тексереді. 1 мин. Өзін – өзі бағалау. |
Оқулық, Математика 5-сынып
Маркер, ақ парақтар
Слайд
Power point интербелсенді тақта
Карточка
|
|
|
2 мин -физминутка |
Көзге гимнастика |
Слайд |
|
|
Қалыптастырушы бағалау 5 мин |
Перфокартамен
жұмыс: Ондық бөлшектерді
көбейту 1) 1,3 · 12 = 2) 1,3 · 1,2 = 3) 22,5 · 1,4= |
Перфокарта |
|
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия «Бес саусақ» әдісі.
«кері байланыс» Үйге тапсырма: №856, орындауға нұсқау беріледі. |
Ақ парақтар |
|
|
Қорытынды 1мин |
Сабақ мақсатына жетті ме? сұрағына жауап |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















