|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||
|
Сыныбы: |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
||||||
|
Оқу мақсаты |
5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу мен азайтуды орындау |
|
||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну , қолдану |
|
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу ережелерін біледі. Басым бөлігі: Қарапайым ондық бөлшектерге берілген қосу және азайту амалдарын орындайды. Кейбір оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу ережелерін пайдаланып күрделі ондық бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығарады. |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал орнату Топқа бөлу: Ондық бөлшек, жай бөлшек, дұрыс жай бөлшек, бұрыс жай бөлшек, Ондық бөлшектер дегеніміз не? Мысал.
|
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де (өзімді
көрсетемін) Әр топ өзінің топ атауының ережесін айтып шығады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Жаңа сабақ тақырыбын «МЮНСТЕНБЕРГ» әдісімен ашу
МНКТМАПНОНДЫҚЗОДМТПНАДГЩКЕШДЛБӨЛШЕКТЕРДІТЫФЯСҚОСУТАОПНГУОВЛЫДШЕРАНЕЛКУЖДАКЕОРЖӘНЕИАНХЖВТАРЫЗКНАЗАЙТУБАУЫ Өте ерте заманда адамдардың заттарды санауы қажет болғандықтан натурал сандар пайда болды. Одан кейін нәрселерді тең етіп бөлу қажеттігінен жай бөлшектер пайда болды. Техника, өндіріс, сауданың өсуіне байланысты тез және дәл қосу, азайту, бөлу керек болды. Ал жай бөлшектер үшін бұл мүмкін болмады. Сондықтан үтірлер арқылы тез есептелінетін ондық бөлшектер пайда болды. Ондық бөлшектерді дәлме дәл және оңай салыстыруға, қосып, көбейтуге, бөлуге болады. Бұл туралы Рим жазушысы Цицерон былай деген екен: «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкім айта алмайды!» деп, бүтін сандарға амалдар қолдануды қанша жақсы білсең де, бөлшек сандарға амалдар қолдануды білмесең, онда есепке мықтымын деп айтпа деген екен. Келешекте сендер жетінші, сегізінші сыныптарда физика және химия деген пәндерді оқитын боласыңдар. Сонда физикалық, химиялық есептерді шығарған кезде бөлшек сандар өте жиі қолданылады. Сол, себепті, балалар бөлшек сандарға амалдар қолдануды осы бастан дұрыстап үйреніп алыңдар. Жаңа тақырыпты түсіндіру Ондық бөлшектерді қосу /азайту/ үшін:
Мысалдар
Оқулықпен жұмыс: №634 №635 Сергіту сәті «Кім жылдам?» ойыны
|
Ауызша сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын ашады. №634 32,38+25,49=57,87 6,702+1,18=7,882 9,418+2,051=11,469 62,176+3,8=65,976 №635 22,895-5,678=17,217 6,07-3,4=2,67 20,02-9,253=10,767 7,1-0,1234=6,9766 Дескрипторлар: Оқушылар есептерді жылдам шығару керек. Дескрипторлар: Дискрипторлар 1. Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін біледі және оны пайдаланып қарапайым есептерді шығара алады. |
Смайликтер Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
5-сыныптың математика оқулығы, 2- бөлім слайд 5 – сыныптың математика оқулығы Үлестірмелі қағаздар Слайд |
|
|||
|
Үй ге тапсырма: N636 оқулықтан 27-бет. Рефлексия: «Көңіл күй құмырасы» әдісі Оқушылар қағаздағы құмыра суретіне таңдаған гүл шоғын жабыстырады. Әр гүлдің- өзінің орны/позициясы/ барБас бармақ - мен үшін маңызды және қызық
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ондық бөлшектерді қосу және азайту. 5 сынып
Ашық сабақ. Ондық бөлшектерді қосу және азайту. 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||
|
Сыныбы: |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектерді қосу және азайту |
|
||||||
|
Оқу мақсаты |
5.1.2.27 Ондық бөлшектерді қосу мен азайтуды орындау |
|
||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Білу, түсіну , қолдану |
|
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу ережелерін біледі. Басым бөлігі: Қарапайым ондық бөлшектерге берілген қосу және азайту амалдарын орындайды. Кейбір оқушылар: Ондық бөлшектерді қосу ережелерін пайдаланып күрделі ондық бөлшектерге амалдар қолданып есептер шығарады. |
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|
|||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Түгендеу Психологиялық ахуал орнату Топқа бөлу: Ондық бөлшек, жай бөлшек, дұрыс жай бөлшек, бұрыс жай бөлшек, Ондық бөлшектер дегеніміз не? Мысал.
|
Психологиялық дайындық
Қуанамын мен де (өзімді
көрсетемін) Әр топ өзінің топ атауының ережесін айтып шығады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Слайд |
||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Жаңа сабақ тақырыбын «МЮНСТЕНБЕРГ» әдісімен ашу
МНКТМАПНОНДЫҚЗОДМТПНАДГЩКЕШДЛБӨЛШЕКТЕРДІТЫФЯСҚОСУТАОПНГУОВЛЫДШЕРАНЕЛКУЖДАКЕОРЖӘНЕИАНХЖВТАРЫЗКНАЗАЙТУБАУЫ Өте ерте заманда адамдардың заттарды санауы қажет болғандықтан натурал сандар пайда болды. Одан кейін нәрселерді тең етіп бөлу қажеттігінен жай бөлшектер пайда болды. Техника, өндіріс, сауданың өсуіне байланысты тез және дәл қосу, азайту, бөлу керек болды. Ал жай бөлшектер үшін бұл мүмкін болмады. Сондықтан үтірлер арқылы тез есептелінетін ондық бөлшектер пайда болды. Ондық бөлшектерді дәлме дәл және оңай салыстыруға, қосып, көбейтуге, бөлуге болады. Бұл туралы Рим жазушысы Цицерон былай деген екен: «Бөлшекті білмейінше, математиканы білемін деп ешкім айта алмайды!» деп, бүтін сандарға амалдар қолдануды қанша жақсы білсең де, бөлшек сандарға амалдар қолдануды білмесең, онда есепке мықтымын деп айтпа деген екен. Келешекте сендер жетінші, сегізінші сыныптарда физика және химия деген пәндерді оқитын боласыңдар. Сонда физикалық, химиялық есептерді шығарған кезде бөлшек сандар өте жиі қолданылады. Сол, себепті, балалар бөлшек сандарға амалдар қолдануды осы бастан дұрыстап үйреніп алыңдар. Жаңа тақырыпты түсіндіру Ондық бөлшектерді қосу /азайту/ үшін:
Мысалдар
Оқулықпен жұмыс: №634 №635 Сергіту сәті «Кім жылдам?» ойыны
|
Ауызша сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбын ашады. №634 32,38+25,49=57,87 6,702+1,18=7,882 9,418+2,051=11,469 62,176+3,8=65,976 №635 22,895-5,678=17,217 6,07-3,4=2,67 20,02-9,253=10,767 7,1-0,1234=6,9766 Дескрипторлар: Оқушылар есептерді жылдам шығару керек. Дескрипторлар: Дискрипторлар 1. Ондық бөлшектерді қосу және азайту ережелерін біледі және оны пайдаланып қарапайым есептерді шығара алады. |
Смайликтер Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
5-сыныптың математика оқулығы, 2- бөлім слайд 5 – сыныптың математика оқулығы Үлестірмелі қағаздар Слайд |
|
|||
|
Үй ге тапсырма: N636 оқулықтан 27-бет. Рефлексия: «Көңіл күй құмырасы» әдісі Оқушылар қағаздағы құмыра суретіне таңдаған гүл шоғын жабыстырады. Әр гүлдің- өзінің орны/позициясы/ барБас бармақ - мен үшін маңызды және қызық
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















