Кысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі
|
Бөлім: |
Парасат пайымы |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Мухаметжанова М.М |
|
|
Күні |
27.02.2025ж |
|
|
Сынып: 9А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Өлеңнің мазмұнынымен танысады. Шығарманың сюжеттік құрылымы арқылы идеясын анықтайды. Көтерілген мәселелерді анықтап, жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға береді. |
|
|
Сабақтың кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Атамекен» әнін орындату 3. Үй тапсырмасын сұрау «Wordwoll» платформасы арқылы өткен білімді қайталау сұрақтарына жауап береді. Сабаққа кіріспе «Болжау» әдісі Балалар , суреттен не көріп тұрсыңдар? Бұл суреттің бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру Өлеңнің мазмұнын түсінесіз. Шығарманың сюжеттік құрылымы арқылы идеясын анықтайсыз. Көтерілген мәселелерді анықтап,жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға бересіз. Қызығушылығын ояту. Бейнебаян Ақын Атамекеніне неше жасында келген екен? Атажұртына оралған ақын қай қалаға жұмысқа орналасты? Сабағымыздың эпиграфы Ат айналып, қазығын табар, Ер айналып, елін табар. /Халық мақалы/ Білгенге маржан Атажұрт Қандас (репатриант) Репатриация |
1.Амандасады, кезекші мәлімет береді. 2. «Атамекен»әнін орындайды. 3. Ақынның өмірбаяны туралы сұрақтарға жауап береді
Сабақ тақырыбы мен мақсатын біледі. Оразақын Асқар жайлы бейнежазбаны көреді. Жиырма жасында Алматы қаласына, Жазушылар одағына Этникалық ұжымның (ел, ру, тайпа, тайпалық одақ)байырғы ата бабадан ұрпақтарына мирас болып қалған ежелден өсіп өнген ,өрбіген ,ел болып қалыптасқан тарихи мекені Жаппай саяси қуғын сүргін актілері, заңсыз реквизициялау, күштеп ұжымдастыру, ізгілікке жат өзге де әрекеттер салдарынан тарихи отанынан тысқары жерге қуылған және азаматтығынан айрылған , Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін ерікті түрде қоныс аударған байырғы ұлт адамы. Елге оралу |
Мадақтау сөзімен ынталандыру Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! |
Оқулық Видео Презентация https://wordwall.net/resource/87734333
Сурет
https://www.youtube.com/watch?v=Qvd6_f1hWHo&ab_channel=QazaqstanTV |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
1-тапсырма. «Тізбек» әдісі. Өлеңді бірін- бірі жалғастырып,мәнерлеп оқиды. Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырларға»өлеңінің тууына себепкер болған қандай тарихи оқиғалар еді? Тапсырма.Топтық жұмыс «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі Өлеңнің композициялық құрылымын анықтап, кестені толтырыңыз. 2-тапсырма Жеке жұмыс. Өлең құрылысына талдау жасаңыз.
Тапсырма. ҚБ тапсырмасы Шығармада көтерілген мәселелерді анықтаңыз, жаңашылдығына сыни баға беріңіз
Жоба тапсырмасы 1-топ «Елге оралу» Мақсаты:Шетелдегі қандастар туралы мәлімет беру. 2- топ «Шырайлы мекен» Мақсаты: Қандастардың еліміздің қай өңірінде орналасқаны, қазіргі уақытта Қазақстандықтардың шет елге қоныс аудару себептері туралы түсінік беру.
Қорытынды Бүгін сіз «Шетте жүрген бауырларға» өлеңінің мазмұнымен таныстыңыз. Өлең құрылымын, идеясын анықтадыңыз. Өлең құрылысына талдау жасадыңыз. Шығармада көтерілген мәселені анықтап, жаңашылдығына баға бердіңіз |
1-тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңнің композициялық құрылымын анықтап, кестені толтырады.
Оқушылар өлеңнің құрылысына талдау жасап, кестені толтырады
Оқушылар шығармада көтерілген мәселені анықтап, жаңашылдығына баға беріп,пікірін білдіреді
Қандастар қай кезден бастап Атамекенге орала бастады? Қанша қазақ келді?
Әлі қанша қазақ сыртта жүр? Қандастарымыз неге басқа елге көшуге мәжбүр болды? Қазіргі уақытта қандай мақсатпен шет елге қоныс аударады?
|
Дескриптор өлеңнің құрылымын анықтайды-1балл шығармадан мысал келтіреді-1балл негізгі айтар ойды айқындайды-1балл негізгі ойды мақалмен түйіндейді-1балл
Дескриптор өлең құрылысына талдау жасайды-1б өлең құрылысына талдау жасау арқылы өлең идеясын анықтайды-1б
Дескриптор Көтерілген мәселені айтады-1б Шығарма жаңашылдығына пікірін білдіреді-1б
Дескриптор Тақырыпты ашады-1балл Нақты мәлімет келтіреді-1
|
Презентация
Кесте, қима қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үй тапсырмасы
Бағалау. |
Рефлексия «3 Қ» қағидасы
«Шетте жүрген бауырларға» өлеңін жаттау
Дескриптор бойынша бағалау. |
Сіз бүгін қандай құнды ақпарат алдыңыз? Қандай тапсырма сізді қызықтыра алды? Қандай қиындық туындады?
Күнделіктеріне жазады.
Оқушылар бағалау парақтарындағы баллдарын айтады |
Бағалау парағы
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Оразақын Асқар "Шетте жүрген бауырларға" өлеңі
Ашық сабақ. Оразақын Асқар "Шетте жүрген бауырларға" өлеңі
Кысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі
|
Бөлім: |
Парасат пайымы |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Мухаметжанова М.М |
|
|
Күні |
27.02.2025ж |
|
|
Сынып: 9А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оразақын Асқар «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.3.2.1 көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Өлеңнің мазмұнынымен танысады. Шығарманың сюжеттік құрылымы арқылы идеясын анықтайды. Көтерілген мәселелерді анықтап, жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға береді. |
|
|
Сабақтың кезеңі\ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа даярлығын тексеру. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Атамекен» әнін орындату 3. Үй тапсырмасын сұрау «Wordwoll» платформасы арқылы өткен білімді қайталау сұрақтарына жауап береді. Сабаққа кіріспе «Болжау» әдісі Балалар , суреттен не көріп тұрсыңдар? Бұл суреттің бүгінгі тақырыпқа қандай қатысы бар деп ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбы мен мақсатын таныстыру Өлеңнің мазмұнын түсінесіз. Шығарманың сюжеттік құрылымы арқылы идеясын анықтайсыз. Көтерілген мәселелерді анықтап,жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға бересіз. Қызығушылығын ояту. Бейнебаян Ақын Атамекеніне неше жасында келген екен? Атажұртына оралған ақын қай қалаға жұмысқа орналасты? Сабағымыздың эпиграфы Ат айналып, қазығын табар, Ер айналып, елін табар. /Халық мақалы/ Білгенге маржан Атажұрт Қандас (репатриант) Репатриация |
1.Амандасады, кезекші мәлімет береді. 2. «Атамекен»әнін орындайды. 3. Ақынның өмірбаяны туралы сұрақтарға жауап береді
Сабақ тақырыбы мен мақсатын біледі. Оразақын Асқар жайлы бейнежазбаны көреді. Жиырма жасында Алматы қаласына, Жазушылар одағына Этникалық ұжымның (ел, ру, тайпа, тайпалық одақ)байырғы ата бабадан ұрпақтарына мирас болып қалған ежелден өсіп өнген ,өрбіген ,ел болып қалыптасқан тарихи мекені Жаппай саяси қуғын сүргін актілері, заңсыз реквизициялау, күштеп ұжымдастыру, ізгілікке жат өзге де әрекеттер салдарынан тарихи отанынан тысқары жерге қуылған және азаматтығынан айрылған , Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін ерікті түрде қоныс аударған байырғы ұлт адамы. Елге оралу |
Мадақтау сөзімен ынталандыру Жарайсың! Керемет! Өте жақсы! |
Оқулық Видео Презентация https://wordwall.net/resource/87734333
Сурет
https://www.youtube.com/watch?v=Qvd6_f1hWHo&ab_channel=QazaqstanTV |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут |
1-тапсырма. «Тізбек» әдісі. Өлеңді бірін- бірі жалғастырып,мәнерлеп оқиды. Оразақын Асқардың «Шетте жүрген бауырларға»өлеңінің тууына себепкер болған қандай тарихи оқиғалар еді? Тапсырма.Топтық жұмыс «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі Өлеңнің композициялық құрылымын анықтап, кестені толтырыңыз. 2-тапсырма Жеке жұмыс. Өлең құрылысына талдау жасаңыз.
Тапсырма. ҚБ тапсырмасы Шығармада көтерілген мәселелерді анықтаңыз, жаңашылдығына сыни баға беріңіз
Жоба тапсырмасы 1-топ «Елге оралу» Мақсаты:Шетелдегі қандастар туралы мәлімет беру. 2- топ «Шырайлы мекен» Мақсаты: Қандастардың еліміздің қай өңірінде орналасқаны, қазіргі уақытта Қазақстандықтардың шет елге қоныс аудару себептері туралы түсінік беру.
Қорытынды Бүгін сіз «Шетте жүрген бауырларға» өлеңінің мазмұнымен таныстыңыз. Өлең құрылымын, идеясын анықтадыңыз. Өлең құрылысына талдау жасадыңыз. Шығармада көтерілген мәселені анықтап, жаңашылдығына баға бердіңіз |
1-тапсырма Өлеңді мәнерлеп оқиды. Өлеңнің композициялық құрылымын анықтап, кестені толтырады.
Оқушылар өлеңнің құрылысына талдау жасап, кестені толтырады
Оқушылар шығармада көтерілген мәселені анықтап, жаңашылдығына баға беріп,пікірін білдіреді
Қандастар қай кезден бастап Атамекенге орала бастады? Қанша қазақ келді?
Әлі қанша қазақ сыртта жүр? Қандастарымыз неге басқа елге көшуге мәжбүр болды? Қазіргі уақытта қандай мақсатпен шет елге қоныс аударады?
|
Дескриптор өлеңнің құрылымын анықтайды-1балл шығармадан мысал келтіреді-1балл негізгі айтар ойды айқындайды-1балл негізгі ойды мақалмен түйіндейді-1балл
Дескриптор өлең құрылысына талдау жасайды-1б өлең құрылысына талдау жасау арқылы өлең идеясын анықтайды-1б
Дескриптор Көтерілген мәселені айтады-1б Шығарма жаңашылдығына пікірін білдіреді-1б
Дескриптор Тақырыпты ашады-1балл Нақты мәлімет келтіреді-1
|
Презентация
Кесте, қима қағаздар
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
Үй тапсырмасы
Бағалау. |
Рефлексия «3 Қ» қағидасы
«Шетте жүрген бауырларға» өлеңін жаттау
Дескриптор бойынша бағалау. |
Сіз бүгін қандай құнды ақпарат алдыңыз? Қандай тапсырма сізді қызықтыра алды? Қандай қиындық туындады?
Күнделіктеріне жазады.
Оқушылар бағалау парақтарындағы баллдарын айтады |
Бағалау парағы
|
|
шағым қалдыра аласыз














