Жоғары аграрлық-техникалық колледжі
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған педагогінің сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Өрде
Модуль/пән атауы Қазақ әдебиеті
Дайындаған педагог Мухамбеткалиева Гульмира Шалгезовна
2024 жылғы
1.Жалпы мәліметтер
ҚТ-111.1, ҚТ-211.1, ҚТ-311.1, ТЖ-111.1, МГ-111.1,
Сабақ типі жаңа сабақты игерту
2. Оқыту мақсаты:
Сабақ мақсаты: «Абай жолы» роман-эпопеясына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін айқындау.
1) Көркем шығармадағы Абай бейнесін даралап көрсетеді;
2) «Абай жолы» арқылы ақындар бейнесін жинақтап көрсетеді.
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі
2. Білу және түсіну.
3. Сабақты жабдықтау
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер Ж.Дәулетбекова, Қ.Рай, Л. Жұмекенова . Қазақ тілі. Оқулық +Үнтаспа, Атамұра, 2019ж.
https://massaget.kz/layfstayl/debiet/abay_jolyi/63177/
3.2 Техникалық құралдар, материалдар компьютер
4. Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасу.
2.Түгендеу.
Оқушыларды сабақ мақсатына жетелеу үшін сұрақтар қойылады.
Үй тапсырмасы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақ
Сөздік
Құшнаш - көне сөз: ем-дом жасаушы; тәуіп.
Сал - 1) суда адамдарды, жүктерді тасымалдауға арналған су көлігі; 2) төрт бұрышты, қоға мен қамыс араластырыла буылған құрал, яғни ыспа; 3) денені жансыздандырып, қозғалтпай тастайтын ауру; 4) көне сөз: сауықшыл, елден ерекше сан түзеп, қасына топ-тобымен өнерпаздар ертіп жүретін ақын, әнші өнерлі жігіт; 5) суырыпсалма ақын, әнші, күйші, шешен адамдар тобының атағы; 6) затты, нәрсені сақтау, тығу. Бұл жерде: төртінші мағынада.
Қазақ халқының елу жылдық тарихының көркем шежіресін жасаған романда Абай өмір сүрген дәуірдің көркем суреттері сол боямасыз қалпында бейнеленген. Романда ұлттық салт-дәстур, әдет-ғұрыптардың көптеп кездесетіні оның этнографиялық бояуының қалыңдығын байқатады. Осындай мысалдарды Бөжейдің асын күту мен Алшынбай ауылына барған құдалардың салт-жоралғыларынан көруге негіз бар. Бөжей өліміне қатысты жоқтау, өліктің артын күту, қаралы болу, бата оқу, аза салу, ас беруден қазақ халкының қазаға байланысты ғұрыптарын көрсек, Ділдага ұрын барғандағы құда түсу, киіт кию, қыз ұзату, ілу жасау тәрізді жоралғылар мен үйлену салтына қатысты ырымдар суреттелген.
Сабақтың ортасы

1-тапсырма. «Өрде» тарауынан үзінді оқимыз

2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Күйеу жігіттің жоралғылары қандай болады?
2. Жас балаға, келін мен күйеуге үкіні не үшін тағады? Шығармамен байла-ныстырып жауац беріңдер.
3. Қалыңмал мен киіт не мақсатта беріледі?
Дескриптор:
-
с
ұрақтарға
жауап береді. -
өз пікірлерін жазады;
-
ойларын дәлелдейді;
-
қажет ақпараттарды түртіп алады.
3
-тапсырма. Бірінші кітаптағы келесі басты
оқиғаларды тәртіпенен талдаңдар. Осы оқиғалардағы Абай бейнесіне
талдау жасаңдар. Талдау жұмыстарының тақырыбын қойыңдар. Мысалы,
«Бала Абай бейнесі».
• Абайдың елге оралуы;
• Қодар мен Қамқа өлімі;
• Үлкендердің мәжілісі;
• Абайдың сырқаттанып қалуы;
• Барлас пеп Байкөкшенің Зере мен Ұлжан үйінде қонақ болуы.
Дескриптор:
-
А
бай бейнесіне
талдау жасайды; -
оқиғаларды анықтайды;
-
тақырып қояды.
Сабақтың соңы
Рефлексия.
Сұрақтарға жауап беріңдер
1
) Маған …
қиын болды.
2) Мен … тапсырмаларын
орындадым.
3) Мен … екендігін
түсіндім.
4) Мен …
үйрендім.
5) Мені …
таңғалдырды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өрде 11-сынып
Ашық сабақ Өрде 11-сынып
Жоғары аграрлық-техникалық колледжі
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарына арналған педагогінің сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Өрде
Модуль/пән атауы Қазақ әдебиеті
Дайындаған педагог Мухамбеткалиева Гульмира Шалгезовна
2024 жылғы
1.Жалпы мәліметтер
ҚТ-111.1, ҚТ-211.1, ҚТ-311.1, ТЖ-111.1, МГ-111.1,
Сабақ типі жаңа сабақты игерту
2. Оқыту мақсаты:
Сабақ мақсаты: «Абай жолы» роман-эпопеясына сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін айқындау.
1) Көркем шығармадағы Абай бейнесін даралап көрсетеді;
2) «Абай жолы» арқылы ақындар бейнесін жинақтап көрсетеді.
2.1 Оқу сабақтары барысында білім алушылар игеретін кәсіби біліктердің тізбесі
2. Білу және түсіну.
3. Сабақты жабдықтау
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер Ж.Дәулетбекова, Қ.Рай, Л. Жұмекенова . Қазақ тілі. Оқулық +Үнтаспа, Атамұра, 2019ж.
https://massaget.kz/layfstayl/debiet/abay_jolyi/63177/
3.2 Техникалық құралдар, материалдар компьютер
4. Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі
1. Оқушылармен амандасу.
2.Түгендеу.
Оқушыларды сабақ мақсатына жетелеу үшін сұрақтар қойылады.
Үй тапсырмасы тексеріледі
ІІІ. Жаңа сабақ
Сөздік
Құшнаш - көне сөз: ем-дом жасаушы; тәуіп.
Сал - 1) суда адамдарды, жүктерді тасымалдауға арналған су көлігі; 2) төрт бұрышты, қоға мен қамыс араластырыла буылған құрал, яғни ыспа; 3) денені жансыздандырып, қозғалтпай тастайтын ауру; 4) көне сөз: сауықшыл, елден ерекше сан түзеп, қасына топ-тобымен өнерпаздар ертіп жүретін ақын, әнші өнерлі жігіт; 5) суырыпсалма ақын, әнші, күйші, шешен адамдар тобының атағы; 6) затты, нәрсені сақтау, тығу. Бұл жерде: төртінші мағынада.
Қазақ халқының елу жылдық тарихының көркем шежіресін жасаған романда Абай өмір сүрген дәуірдің көркем суреттері сол боямасыз қалпында бейнеленген. Романда ұлттық салт-дәстур, әдет-ғұрыптардың көптеп кездесетіні оның этнографиялық бояуының қалыңдығын байқатады. Осындай мысалдарды Бөжейдің асын күту мен Алшынбай ауылына барған құдалардың салт-жоралғыларынан көруге негіз бар. Бөжей өліміне қатысты жоқтау, өліктің артын күту, қаралы болу, бата оқу, аза салу, ас беруден қазақ халкының қазаға байланысты ғұрыптарын көрсек, Ділдага ұрын барғандағы құда түсу, киіт кию, қыз ұзату, ілу жасау тәрізді жоралғылар мен үйлену салтына қатысты ырымдар суреттелген.
Сабақтың ортасы

1-тапсырма. «Өрде» тарауынан үзінді оқимыз

2-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
1. Күйеу жігіттің жоралғылары қандай болады?
2. Жас балаға, келін мен күйеуге үкіні не үшін тағады? Шығармамен байла-ныстырып жауац беріңдер.
3. Қалыңмал мен киіт не мақсатта беріледі?
Дескриптор:
-
с
ұрақтарға
жауап береді. -
өз пікірлерін жазады;
-
ойларын дәлелдейді;
-
қажет ақпараттарды түртіп алады.
3
-тапсырма. Бірінші кітаптағы келесі басты
оқиғаларды тәртіпенен талдаңдар. Осы оқиғалардағы Абай бейнесіне
талдау жасаңдар. Талдау жұмыстарының тақырыбын қойыңдар. Мысалы,
«Бала Абай бейнесі».
• Абайдың елге оралуы;
• Қодар мен Қамқа өлімі;
• Үлкендердің мәжілісі;
• Абайдың сырқаттанып қалуы;
• Барлас пеп Байкөкшенің Зере мен Ұлжан үйінде қонақ болуы.
Дескриптор:
-
А
бай бейнесіне
талдау жасайды; -
оқиғаларды анықтайды;
-
тақырып қояды.
Сабақтың соңы
Рефлексия.
Сұрақтарға жауап беріңдер
1
) Маған …
қиын болды.
2) Мен … тапсырмаларын
орындадым.
3) Мен … екендігін
түсіндім.
4) Мен …
үйрендім.
5) Мені …
таңғалдырды.
шағым қалдыра аласыз













