ШҚО Көкпекті ауданы, Шұғылбай ауылы
«І. Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ
Физика пәні мұғалімі
Кусманова Жанар Уралбаевна
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы Мектеп: «І. Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кусманова Ж.У. Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.11 – өткізгішті тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды білу. Көпшілігі: Тізбекті пайдаланып, өткізгіштерді жалғау. Кейбіреуі: Тізбектей және параллель жалғауда Ом заңының формуласын пайдаланып, практикалық тапсырмалар, есептер орындай алу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Сөздік
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын білді, тұжырымдамасын айтады, формуласын жазады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Білу 5 минут
Сабақтың ортасы
Түсіну 3 минут
7 минут
Қолдану 5 минут
12 минут
3 мин |
Амандасу, түгендеу оқу құралдарының әзірлігін тексеру. Үй жұмысын тексеру. «Сиқырлы қалам» әдісі.
Түрлері: 1.сырғанақты реостат; 2. Иінді реостат; 3. Штепсельді реостат
Қ.Б: «Жақсы, өте жақсы айттыңдар!»
Қызығушылықты ояту «Ой қозғау» әдісі Енді балалар барлығымыз ортаға шығып, бір шеңбер болып, қолдарыңнан ұстап тұрыңдар. Не байқадыңдар?... Енді екі қатарға тұрып бір –біріміздің қолымыздан ұстайық, шеткі тұрған оқушылар бір-біріңіздің қолдарыңыздан ұстаңыздар. Нені байқадыңдар?... Сонымен оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсындар? Қандай ойларың бар?
Жақсы, яғни бүгінгі біздің тақырыбымыз өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. Жаңа тақырып ашылады.
Қ.Б: «Жарайсындар!» Жаңа тақырып Күнделікті өмірде біз электр энергиясын пайдаланамыз және ол электр тізбегін әртүрлі тәсілдермен жалғаймыз. Осыған байланысты өткізгіштер тізбектей және параллель жалғау болып екіге бөлінеді.
Тізбектей
жалғау – резисторларды қосудың ең
қарапайым түрі. Тізбектей жалғанған резисторлардың бойынан бірдей
ток өтеді. Яғни
Ал параллель
жалғауда керісінше барлық
резисторлардағы кернеу бірдей болады.
Өткізгіштерді
параллель жалғағанда жалпы кедергіге кері шама әр бөліктегі
кедергілердің кері шамаларының қосындысына
тең. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі (Жұптық жұмыс) Мақсаты: өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауды үйренеді және формулаларын есептер шығаруда қолдана біледі.
1 – жұп. Электр тізбегін жинау. Тізбектей жалғанған кездегі ток күші, кернеу, кедергіні анықтау. 2 – жұп. Электр тізбегін жинау. Параллель жалғау кезінде ток күші, кернеу, кедергіні анықтау.
ҚБ: «Фигуралар әдісі» арқылы
2.Тапсырма. «Конверт» әдісін қолданып есептер шығару. Саралау тапсырмалары. Оқушылар теориялық материалға толығымен шолу жасап, практикалық тапсырмаларды орындағаннан кейін берілген деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды.
( А деңгей) №1 . Суретте көрсетілген вольтметрді екінші кедергіге қоссақ, ол нені көрсетер еді? Амперметрдің көрсетуі неге тең?
(В деңгей) №2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.
№3. Бағалау критерийі Тізбектей және параллель жалғаудың формуласын түрлендіріп, деңгейлі тапсырмаларды орындай алады.
ҚБ: «Фигуралар» әдісі арқылы
«Карта ойыны»
|
қаламсап
Слайд
Тізбектей жалғау
П
Амперметр, вольтметр, кілт, шам, ток көзі, ақ парақтар
Үлестірме карточкалар
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу. – жаттығу. Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. Ал енді балалар бүгінгі сабағымызды бес саусақ әдісі арқылы қорытындылайық.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Жақсы, өте жақсы айттыңдар!» «Фигуралар» әдісі «Жарайсыңдар!»
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Айым
№1 . Суретте көрсетілген вольтметрді екінші кедергіге қоссақ, ол нені көрсетер еді? Амперметрдің көрсетуі неге тең?
![]()
Назерке
№2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.
![]()
![]()
![]()
№3 Бекжан
үш өткізгіш тізбектей
жалғанған. Вольтметр көрсетуі 1,2 В болса, амперметр қандай ток
күшін көрсетеді?
№4 Ақерке
Кедергілері
=12 Ом үш өткізгіш
параллель жалғанған. Вольтметр көрсетуі 2,4 В болса, амперметр
көрсетуі қандай?
Дильназ
№2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.
![]()
![]()
![]()






жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау 8 сынып
ШҚО Көкпекті ауданы, Шұғылбай ауылы
«І. Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ
Физика пәні мұғалімі
Кусманова Жанар Уралбаевна
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы Мектеп: «І. Жансүгіров атындағы орта мектебі» КММ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кусманова Ж.У. Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.11 – өткізгішті тізбектей және параллель жалғауда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданып, электр тізбектеріне есептеулер жүргізу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлығы: Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды білу. Көпшілігі: Тізбекті пайдаланып, өткізгіштерді жалғау. Кейбіреуі: Тізбектей және параллель жалғауда Ом заңының формуласын пайдаланып, практикалық тапсырмалар, есептер орындай алу. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Лексика мен сөз тіркестерінің мысалдарын қамтитын тілдік мақсаттар. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Сөздік
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы. Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасау, іздену қабілеттерін арттыру. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, ағылшын |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын білді, тұжырымдамасын айтады, формуласын жазады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Білу 5 минут
Сабақтың ортасы
Түсіну 3 минут
7 минут
Қолдану 5 минут
12 минут
3 мин |
Амандасу, түгендеу оқу құралдарының әзірлігін тексеру. Үй жұмысын тексеру. «Сиқырлы қалам» әдісі.
Түрлері: 1.сырғанақты реостат; 2. Иінді реостат; 3. Штепсельді реостат
Қ.Б: «Жақсы, өте жақсы айттыңдар!»
Қызығушылықты ояту «Ой қозғау» әдісі Енді балалар барлығымыз ортаға шығып, бір шеңбер болып, қолдарыңнан ұстап тұрыңдар. Не байқадыңдар?... Енді екі қатарға тұрып бір –біріміздің қолымыздан ұстайық, шеткі тұрған оқушылар бір-біріңіздің қолдарыңыздан ұстаңыздар. Нені байқадыңдар?... Сонымен оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсындар? Қандай ойларың бар?
Жақсы, яғни бүгінгі біздің тақырыбымыз өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау. Жаңа тақырып ашылады.
Қ.Б: «Жарайсындар!» Жаңа тақырып Күнделікті өмірде біз электр энергиясын пайдаланамыз және ол электр тізбегін әртүрлі тәсілдермен жалғаймыз. Осыған байланысты өткізгіштер тізбектей және параллель жалғау болып екіге бөлінеді.
Тізбектей
жалғау – резисторларды қосудың ең
қарапайым түрі. Тізбектей жалғанған резисторлардың бойынан бірдей
ток өтеді. Яғни
Ал параллель
жалғауда керісінше барлық
резисторлардағы кернеу бірдей болады.
Өткізгіштерді
параллель жалғағанда жалпы кедергіге кері шама әр бөліктегі
кедергілердің кері шамаларының қосындысына
тең. «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі (Жұптық жұмыс) Мақсаты: өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауды үйренеді және формулаларын есептер шығаруда қолдана біледі.
1 – жұп. Электр тізбегін жинау. Тізбектей жалғанған кездегі ток күші, кернеу, кедергіні анықтау. 2 – жұп. Электр тізбегін жинау. Параллель жалғау кезінде ток күші, кернеу, кедергіні анықтау.
ҚБ: «Фигуралар әдісі» арқылы
2.Тапсырма. «Конверт» әдісін қолданып есептер шығару. Саралау тапсырмалары. Оқушылар теориялық материалға толығымен шолу жасап, практикалық тапсырмаларды орындағаннан кейін берілген деңгейлік тапсырмаларды жеке орындайды.
( А деңгей) №1 . Суретте көрсетілген вольтметрді екінші кедергіге қоссақ, ол нені көрсетер еді? Амперметрдің көрсетуі неге тең?
(В деңгей) №2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.
№3. Бағалау критерийі Тізбектей және параллель жалғаудың формуласын түрлендіріп, деңгейлі тапсырмаларды орындай алады.
ҚБ: «Фигуралар» әдісі арқылы
«Карта ойыны»
|
қаламсап
Слайд
Тізбектей жалғау
П
Амперметр, вольтметр, кілт, шам, ток көзі, ақ парақтар
Үлестірме карточкалар
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Үйге тапсырма: тақырыпты оқу. – жаттығу. Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі. Ал енді балалар бүгінгі сабағымызды бес саусақ әдісі арқылы қорытындылайық.
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Жақсы, өте жақсы айттыңдар!» «Фигуралар» әдісі «Жарайсыңдар!»
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Айым
№1 . Суретте көрсетілген вольтметрді екінші кедергіге қоссақ, ол нені көрсетер еді? Амперметрдің көрсетуі неге тең?
![]()
Назерке
№2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.
![]()
![]()
![]()
№3 Бекжан
үш өткізгіш тізбектей
жалғанған. Вольтметр көрсетуі 1,2 В болса, амперметр қандай ток
күшін көрсетеді?
№4 Ақерке
Кедергілері
=12 Ом үш өткізгіш
параллель жалғанған. Вольтметр көрсетуі 2,4 В болса, амперметр
көрсетуі қандай?
Дильназ
№2. Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.
![]()
![]()
![]()






шағым қалдыра аласыз







