Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А-Сутек. Оттек және озон |
Мектеп: РОСО «Балдәурен-Қапшағай» |
|
|
Күні: 21.12.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бегалиева Мәдина Ералықызы |
|
|
Сынып: 8 В |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Оттек және озон |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.4 оттегінің аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 8.4.2.5 озон қабатының маңызын, оның бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
- оттектің екі аллотроптық түрөзгерістерін салыстыра алады
- Озон қабатының маңызы және оны қорғау шаралары туралы мәлімдеп беру
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - отектің аллотропиялық түрөзгерістері мен олардың қасиеттерін білсе; -озонның қасиеттері мен озон қабатының маңызын білсе және жыртылған озон қабатының мәселесін шешу жолдарын ұсынса; - қазіргі заманның озон қабатымен байланысты мәселелерін, оның пайда болу себебін түсінсе; - дифференциалды есептерді шығара білсе. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша арнайы лексика және терминология: Аллотропиялық түрөзгерістер, озон, радиация, ультракүлгін сәулелер, озон жыртығы, стратосфера, хладон, фреон |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Адамгершілік, топта жұмыс жасау барысындағы сыйластық дамыту, қоршаған орта экология мәселелеріне деген қызығушылықты арттыру |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
География, экология, биология |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, видеотаспа |
|
|
Бастапқы білім |
Оттектің физикалық және химиялық қасиеттері |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Оттек және озон"
Ашық сабақ "Оттек және озон"
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3 А-Сутек. Оттек және озон |
Мектеп: РОСО «Балдәурен-Қапшағай» |
|
|
Күні: 21.12.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Бегалиева Мәдина Ералықызы |
|
|
Сынып: 8 В |
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Оттек және озон |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.2.4 оттегінің аллотропиялық түрөзгерістерін салыстыру 8.4.2.5 озон қабатының маңызын, оның бұзылуының себептері мен салдарын түсіндіру |
|
|
Сабақ мақсаттары |
- оттектің екі аллотроптық түрөзгерістерін салыстыра алады
- Озон қабатының маңызы және оны қорғау шаралары туралы мәлімдеп беру
|
|
|
Бағалау критерийлері |
Оқушы мақсатқа жетеді, егер: - отектің аллотропиялық түрөзгерістері мен олардың қасиеттерін білсе; -озонның қасиеттері мен озон қабатының маңызын білсе және жыртылған озон қабатының мәселесін шешу жолдарын ұсынса; - қазіргі заманның озон қабатымен байланысты мәселелерін, оның пайда болу себебін түсінсе; - дифференциалды есептерді шығара білсе. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша арнайы лексика және терминология: Аллотропиялық түрөзгерістер, озон, радиация, ультракүлгін сәулелер, озон жыртығы, стратосфера, хладон, фреон |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Адамгершілік, топта жұмыс жасау барысындағы сыйластық дамыту, қоршаған орта экология мәселелеріне деген қызығушылықты арттыру |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
География, экология, биология |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта, видеотаспа |
|
|
Бастапқы білім |
Оттектің физикалық және химиялық қасиеттері |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Көңіл-күйлерін, жаңалықтарын сұрап, ынтымақтастық атмосферасын құру. «Әуезді химиялық элементтер» әдісі арқылы психологиялық ахуал туғызу. Әр топ берілген өлең жолдарын айтады, қимыл-әрекеттер жасайды. Өткен тақырыпты қайталау. «True or false» жаттығу өткізу. Әр оқушы слайдта берілген сөйлемдердің дұрыс (True) немесе бұрысын (false) анықтайды.
Сабақ терминдерін слайдтан оқушыларға оқыту (5 мин). |
Интербелсенді тақта, дауыс шығарғыш, слайд |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақ тақырыбымен таныстырылады. «Озон қабатын қорғайық» бейнекөрінісін көрсету арқылы жаңа сабаққа қызығушылығын ояту. Оқушылармен Оттек және озон молекуласын анықтау. Аллотропия анықтамасын шығару. Дәптерге жазу. І тапсырма. «Озон мен оттек газдарының қасиеттері» салыстырмалы кесте құру. Бұл тапсырма барлық топтарға беріледі(10 минут).
Қ.Б. Өзін – өзі бағалау.
ІІ тапсырма. «Еркін талқылау» әдісі бойынша жаңа тақырып мазмұны ашылады. Оқушыларды 4 топқа бөліп, тапсырмалар беру: І топ «Оттек»
тобы: Оттектің сипаттамасы. Оттек
пен оның түрөзгерісінің модельдері ІІІ топ «Озонатор» тобы: Озонның алынуы, маңызы мен адамға әсері. ІV топ «Экологтар» тобы: Озон қабатының жұқару салдарын, оны қорғау шаралары. Озон қабатынан зиян келетін және зиян келмейтін тауарларды бөліп жазу. Әр топ оқулықпен жұмыс жасап, қажетті құралдарды қолданады. Постерді қорғау, бір-бірін тексеру (10 минут). Озон қабатымен байланысты экологиялық мәселені талқылау. Ең үлкен озон жыртығын көрсету . Дескриптор
Қ.Б. Бағдаршам әдісі Оқушылар:
ІІІ тапсырма Есеп шығару. Жұптық жұмыс. (10 минут)
Қ.Б. «Критериалды бағалау».
|
Интербелсенді тақта, кітап, дәптер, кесте, бағалау парағы Постер, маркер Түрлі-түсті қағаздар, қайшы, пластилин, маркер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
Рефлексия. «Білім ағашы» Оқушылар тапсырмалардан түсінгендерін парақшаға жазып білім ағашына іледі.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Интербелсенді тақтаны ережеге сай қолдану
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе /оқыту мен оқуға қатысты/ 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді /оқыту мен оқуға қатысты/? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері /қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? 1. 2. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















