|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті Т2 |
Бөлім: 9. Қазақстан және “Ұлы Жібек жолы”. Дүкенбай Досжан “Жібек жолы” (үзінді) |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есентемір Назерке Сайлауқызы |
||||
|
Күні: |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 6 «е» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отырарлық ғалым (2-сабақ) |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау; 6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, жетекші сұрақтардың көмегімен негізгі ойды анықтау. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба, кесте толтыру. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды; Мәліметтерді жинақтай отырып, сызба кестелерді толтырады; |
||||
|
Ұлттық құндылық: |
Біртұтас тәрбие. Жасампаздық пен жаңашылдық Апта дәйексөзі: Келешек - білімді жастың қолында |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру “Білім шырағы” Мақсаты: оқушылар бір-біріне жылы сөздерін арнайды. Шырақты біріне бірі беріп, жылы тілектерін білдіреді. Өткен сабақты қайталау. “Ақылды робот” әдісі арқылы оқушыларға ұяшықтардан сұрақтар қойылады. Кезектесіп жауап береді |
“Білім шырағы” суреті сұрақтарға жауап береді; 1 балл |
Слайд №1,2,3 |
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу, сабақ мақсаттарымен таныстыру.
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. |
Тыңдалым,айтылым. Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады,оқиды,оқушыларға қайталатады,сөздік дәптермен жұмыс жасатады. ғұлама - білімді надан - білімсіз ізгі - мейірімді, қайырымды ақиық - ұлы, нағыз сала - белгілі бір ғылымның бөлігі ғылым - ілім, білім арнау - посвятить |
Шапалақ |
Оқулық, сөздік, слайд |
|
|
|
Тыңдалымалды тапсырмасы. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Тыңдалым. 2-тапсырма. Бейнежазба Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Айтылым. 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. Мәтін мазмұнын түсініп тыңда Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. Тірек сөздерді қолданып, ПОПС формуласын толықтырады |
«Ассоциаграмма» әдісі Әбу Насыр әл-Фараби кім? ғалым а Әбу Насыр әл-Фараби қын
жазушы Отырарда туылған Бейнежазбаны мұқият тыңдайды. Айтылым. Әбу Насыр әл-Фараби деген кім? Ол қандай ғалым? Әл-Фарабиді неге әлемнің екінші ұстазы деп атаған? Ол қандай салаларға қызығып, зерттеген? Неге әл-Фарабиді Отырарлық ғалым деп атаған? Ғалым неше тіл білген? Болашақ ұрпаққа ғалым қандай мұра қалдырған? Жазылым.
|
Дескриптор: Постерді толықтырады; 1 балл Дескриптор: Мәтінді түсінеді; 1 балл Жетекші сұрақтарға жауап береді; 1 балл Дескриптор: Мәтін бойынша өз ойын білдіреді; 1б. Тірек сөздерді орынды қолданады; 1б. |
Слайд №4,5 Бейнежазба. Слайд Слайд №6 қима қағаз, слайд |
|
|
|
Жазылым. 5-тапсырма Топтық жұмыс Мәліметтерді жинақтап, сызба кестені толықтыр Сабақты бекіту. Жеке жұмыс. Айтылым. Сөйлемді толықтыр: Мен үшін Әл-Фараби….. |
1-топ: “5W” әдісі арқылы мәтіндегі мәліметтерді жинақтап, топтастыру;
“Шын, жалған” әдісі бойынша мәтінлегі мәліметтерді екі кестеге топтастыру;
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауабы бар сөйлемдерді табады; 1б. Мәліметтерді жинақтайды; 1б. Дескриптор: Шын ақпараттарды табады; 1б. Жалған ақпараттарды табады;1б. Дескриптор: Сөйлемді толықтырып, ауызша жауап береді; 1б. Сөйлемді дұрыс құрастырады; 1б. |
Слайд №7,8,9 Плакат, желім, маркер, сурет таратпалар Плакат, түрлі түсті маркер, қима қағаздар слайд |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру: 8-тапсырма, 33-бет. |
|
Оқулық |
||
|
|
Кері байланыс |
Өз деңгейін анықтайды; БББ әдісі арқылы |
слайд, интерактивті тақта |
||
|
Бағалау |
Мұғалім “Бағалау парағын” жинап, оқушыларды бағалап, қорытынды баллын қояды |
Бағалау парақтары |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Отырарлық ғалым" 6 сынып
Ашық сабақ "Отырарлық ғалым" 6 сынып
|
Пән: Қазақ тілі мен әдебиеті Т2 |
Бөлім: 9. Қазақстан және “Ұлы Жібек жолы”. Дүкенбай Досжан “Жібек жолы” (үзінді) |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Есентемір Назерке Сайлауқызы |
||||
|
Күні: |
04.02.2026 |
||||
|
Сынып: 6 «е» |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отырарлық ғалым (2-сабақ) |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.1.5.1 тірек сөздер, жетекші сұрақтар, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтау; 6.4.4.1 мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау. |
||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Мәтін тақырыбы, тірек сөздер, жетекші сұрақтардың көмегімен негізгі ойды анықтау. Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба, кесте толтыру. |
||||
|
Бағалау критерийі |
Тірек сөздер, жетекші сұрақтар арқылы, мәтін тақырыбы арқылы негізгі ойды анықтайды; Мәліметтерді жинақтай отырып, сызба кестелерді толтырады; |
||||
|
Ұлттық құндылық: |
Біртұтас тәрбие. Жасампаздық пен жаңашылдық Апта дәйексөзі: Келешек - білімді жастың қолында |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
Психологиялық ахуал қалыптастыру “Білім шырағы” Мақсаты: оқушылар бір-біріне жылы сөздерін арнайды. Шырақты біріне бірі беріп, жылы тілектерін білдіреді. Өткен сабақты қайталау. “Ақылды робот” әдісі арқылы оқушыларға ұяшықтардан сұрақтар қойылады. Кезектесіп жауап береді |
“Білім шырағы” суреті сұрақтарға жауап береді; 1 балл |
Слайд №1,2,3 |
||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу, сабақ мақсаттарымен таныстыру.
Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс. |
Тыңдалым,айтылым. Сөздікпен жұмыс:Жаңа сөздермен таныстырады,аудармасын айтады,оқиды,оқушыларға қайталатады,сөздік дәптермен жұмыс жасатады. ғұлама - білімді надан - білімсіз ізгі - мейірімді, қайырымды ақиық - ұлы, нағыз сала - белгілі бір ғылымның бөлігі ғылым - ілім, білім арнау - посвятить |
Шапалақ |
Оқулық, сөздік, слайд |
|
|
|
Тыңдалымалды тапсырмасы. Жеке жұмыс. 1-тапсырма. Тыңдалым. 2-тапсырма. Бейнежазба Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Айтылым. 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді. Мәтін мазмұнын түсініп тыңда Жұптық жұмыс. 4-тапсырма. Тірек сөздерді қолданып, ПОПС формуласын толықтырады |
«Ассоциаграмма» әдісі Әбу Насыр әл-Фараби кім? ғалым а Әбу Насыр әл-Фараби қын
жазушы Отырарда туылған Бейнежазбаны мұқият тыңдайды. Айтылым. Әбу Насыр әл-Фараби деген кім? Ол қандай ғалым? Әл-Фарабиді неге әлемнің екінші ұстазы деп атаған? Ол қандай салаларға қызығып, зерттеген? Неге әл-Фарабиді Отырарлық ғалым деп атаған? Ғалым неше тіл білген? Болашақ ұрпаққа ғалым қандай мұра қалдырған? Жазылым.
|
Дескриптор: Постерді толықтырады; 1 балл Дескриптор: Мәтінді түсінеді; 1 балл Жетекші сұрақтарға жауап береді; 1 балл Дескриптор: Мәтін бойынша өз ойын білдіреді; 1б. Тірек сөздерді орынды қолданады; 1б. |
Слайд №4,5 Бейнежазба. Слайд Слайд №6 қима қағаз, слайд |
|
|
|
Жазылым. 5-тапсырма Топтық жұмыс Мәліметтерді жинақтап, сызба кестені толықтыр Сабақты бекіту. Жеке жұмыс. Айтылым. Сөйлемді толықтыр: Мен үшін Әл-Фараби….. |
1-топ: “5W” әдісі арқылы мәтіндегі мәліметтерді жинақтап, топтастыру;
“Шын, жалған” әдісі бойынша мәтінлегі мәліметтерді екі кестеге топтастыру;
|
Дескриптор: Сұрақтарға жауабы бар сөйлемдерді табады; 1б. Мәліметтерді жинақтайды; 1б. Дескриптор: Шын ақпараттарды табады; 1б. Жалған ақпараттарды табады;1б. Дескриптор: Сөйлемді толықтырып, ауызша жауап береді; 1б. Сөйлемді дұрыс құрастырады; 1б. |
Слайд №7,8,9 Плакат, желім, маркер, сурет таратпалар Плакат, түрлі түсті маркер, қима қағаздар слайд |
|
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру: 8-тапсырма, 33-бет. |
|
Оқулық |
||
|
|
Кері байланыс |
Өз деңгейін анықтайды; БББ әдісі арқылы |
слайд, интерактивті тақта |
||
|
Бағалау |
Мұғалім “Бағалау парағын” жинап, оқушыларды бағалап, қорытынды баллын қояды |
Бағалау парақтары |
|||
шағым қалдыра аласыз
















