|
5.2A Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
Мектебі: Жаңақоныс ЖОББМ |
||||||
|
Күні:13.12.23ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Салықбаева М.Қ |
||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзара кері сандар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар өзара кері сандарды біледі және қолдана алады |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Өз ара кері сандар ұғымын біледі -Натурал санға, жай бөлшекке, аралас санға кері санды таба алады -Есептер шығаруда өз ара кері сандарды қолдана алады |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 15 минут
|
Оқушыларға тақтада
«Түрткі сұрақ қою» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін төмендегідей сұрақтар қоямын
Жаңа тақырыпты түсіндіру үшін оқушыларға бағыт бере отырып өзара кері сандар ұғымын түсінуге натурал сандарға, бөлшек сандарға кері сандарды табуға бағыт беремін
Тақтаға бірнеше бөлшектерге мысалдар жазыңыз және олардың ішінен өзара кері сандар жұптарын таңдап, өз таңдауын дәлелдеуді сұраймын. |
Ұжымдық жұмыс Оқушылар тапсырманы дәптерге орындап, өз ойларын жинақтап мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып мұғалімнің көмегімен сабақ тақырыбын ашады. Жаңа тақырыпты түсіну үшін мұғалімнің және оқулықтың көмегімен өз ойларын тұжырымдап мысалмен айтады. Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.
Мысал
1:
8
және Жай бөлшекке кері санды табу үшін оның алымы мен бөлімінің орындарын ауыстыру керек. Аралас санға кері санды табу үшін, оны бұрыс бөлшекке айналдырып, сол бұрыс бөлшекке кері санды табу керек.
Мысал
2:
|
Дескриптор: -өз ара кері сандар туралы өз ойларын айтады 1 балл -натурал сандар, бөлшек сандарға қатысты кері сандарды табу туралы ойларын айтады 1 балл Жалпы 2 балл |
Дәптер, тақта, оқулық 205 бет |
|||
|
Ортасы 25 минут |
«Тақия тастамақ» ойыны арқылы тақырыпқа қатысты тапсырмалар мен логикалық жеңіл тапсырмалар беремін Wordwall арқылы тақия тастамақ ойынын ойнатамын |
Жеке жұмыс Оқушылар дөңгеленіп ортаға тұрады да көздерін жұмады. Мұғалім кімнің басына тақия кигізсе сол оқушы дөңгелекті айналдырып өзіне түскен сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -бірінші сұраққа дұрыс жауап берсе 1балл -екінші сұраққа толық жауап берсе 1балл Жалпы 2 балл |
https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=ab29e1f85bfa4fe5a64f7f80912d3995
|
|||
|
«Кім жылдам» әдісі. Оқулықпен жұмыс: №603 тапсырманы оқушылардың ауызша мәтін есептерді шығару дағдыларын дамыту үшін ауызша есептеуге беремін «Жалған,ақиқат» тәсілі №604 тапсырманы wordwall платформасында орындату Оқулықпен жұмыс. Жеке тапсырма №605 тапсырмаларды тақтада және дәптерде жеке орындату |
№603 тапсырманы ауызша орындап болған оқушы жылдам қол көтеріп жауап береді
Жаңа тақырыпқа қатысты берілген тұжырымдамаларды оқушылар wordwall платформасында ақиқат немесе жалған екенін орындайды №604 тапсырманы wordwall платформасында орындайды №605 тапсырмаларды тақтада орындайды
|
Дескриптор: -есеп шешімін ауызша ықшамдап дұрыс табады 1 балл Жалпы 1 балл Дескриптор: -үш сұраққа дұрыс жуап берсе 1 балл -6 сұраққа дұрыс жауап берсе 1 балл Жалпы 2 балл Дескриптор: -теңдеу шешуде өз ара кері сандарды қолданады 1 балл -теңдеудің шешімін дұрыс табады 1 балл Жалпы 2 балл |
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова Оқулық 206 бет Оқулық 207 бет
|
||||
|
Соңы 5 минут |
Рефлекция:«Көршіме сұрақ» әдісі |
Рефлекция:«Көршіме сұрақ» әдісі көршісіне сұрақ қою арқылы бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтады Үйге тапсырма. Қосымша 1 Қосымша 1
1) Дұрыс бөлшектерге
:
2) Аралас
сандарға: 3)Натурал сандарға: 3, 5, 7, 9, 12, 1, 17, 10, 100 .
1)
2)
3)
4) 5) 5x = 1;
6)
7)
8) |
Дескриптор: -тақырып бойынша тұжырымды пікірлер айтады 1 балл Жалпы 1 балл |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Өзара кері сандар 5-сынып
Ашық сабақ Өзара кері сандар 5-сынып
|
5.2A Жай бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
Мектебі: Жаңақоныс ЖОББМ |
||||||
|
Күні:13.12.23ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Салықбаева М.Қ |
||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өзара кері сандар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
5.1.2.21 жай бөлшектерді, аралас сандарды көбейтуді орындау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар өзара кері сандарды біледі және қолдана алады |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Өз ара кері сандар ұғымын біледі -Натурал санға, жай бөлшекке, аралас санға кері санды таба алады -Есептер шығаруда өз ара кері сандарды қолдана алады |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 15 минут
|
Оқушыларға тақтада
«Түрткі сұрақ қою» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу үшін төмендегідей сұрақтар қоямын
Жаңа тақырыпты түсіндіру үшін оқушыларға бағыт бере отырып өзара кері сандар ұғымын түсінуге натурал сандарға, бөлшек сандарға кері сандарды табуға бағыт беремін
Тақтаға бірнеше бөлшектерге мысалдар жазыңыз және олардың ішінен өзара кері сандар жұптарын таңдап, өз таңдауын дәлелдеуді сұраймын. |
Ұжымдық жұмыс Оқушылар тапсырманы дәптерге орындап, өз ойларын жинақтап мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып мұғалімнің көмегімен сабақ тақырыбын ашады. Жаңа тақырыпты түсіну үшін мұғалімнің және оқулықтың көмегімен өз ойларын тұжырымдап мысалмен айтады. Көбейтіндісі 1-ге тең болатын екі санды өзара кері сандар деп атайды.
Мысал
1:
8
және Жай бөлшекке кері санды табу үшін оның алымы мен бөлімінің орындарын ауыстыру керек. Аралас санға кері санды табу үшін, оны бұрыс бөлшекке айналдырып, сол бұрыс бөлшекке кері санды табу керек.
Мысал
2:
|
Дескриптор: -өз ара кері сандар туралы өз ойларын айтады 1 балл -натурал сандар, бөлшек сандарға қатысты кері сандарды табу туралы ойларын айтады 1 балл Жалпы 2 балл |
Дәптер, тақта, оқулық 205 бет |
|||
|
Ортасы 25 минут |
«Тақия тастамақ» ойыны арқылы тақырыпқа қатысты тапсырмалар мен логикалық жеңіл тапсырмалар беремін Wordwall арқылы тақия тастамақ ойынын ойнатамын |
Жеке жұмыс Оқушылар дөңгеленіп ортаға тұрады да көздерін жұмады. Мұғалім кімнің басына тақия кигізсе сол оқушы дөңгелекті айналдырып өзіне түскен сұраққа жауап береді |
Дескриптор: -бірінші сұраққа дұрыс жауап берсе 1балл -екінші сұраққа толық жауап берсе 1балл Жалпы 2 балл |
https://wordwall.net/ru/create/editcontent?guid=ab29e1f85bfa4fe5a64f7f80912d3995
|
|||
|
«Кім жылдам» әдісі. Оқулықпен жұмыс: №603 тапсырманы оқушылардың ауызша мәтін есептерді шығару дағдыларын дамыту үшін ауызша есептеуге беремін «Жалған,ақиқат» тәсілі №604 тапсырманы wordwall платформасында орындату Оқулықпен жұмыс. Жеке тапсырма №605 тапсырмаларды тақтада және дәптерде жеке орындату |
№603 тапсырманы ауызша орындап болған оқушы жылдам қол көтеріп жауап береді
Жаңа тақырыпқа қатысты берілген тұжырымдамаларды оқушылар wordwall платформасында ақиқат немесе жалған екенін орындайды №604 тапсырманы wordwall платформасында орындайды №605 тапсырмаларды тақтада орындайды
|
Дескриптор: -есеп шешімін ауызша ықшамдап дұрыс табады 1 балл Жалпы 1 балл Дескриптор: -үш сұраққа дұрыс жуап берсе 1 балл -6 сұраққа дұрыс жауап берсе 1 балл Жалпы 2 балл Дескриптор: -теңдеу шешуде өз ара кері сандарды қолданады 1 балл -теңдеудің шешімін дұрыс табады 1 балл Жалпы 2 балл |
Т.А.Алдамұратова, Қ.С.Байшоланова Оқулық 206 бет Оқулық 207 бет
|
||||
|
Соңы 5 минут |
Рефлекция:«Көршіме сұрақ» әдісі |
Рефлекция:«Көршіме сұрақ» әдісі көршісіне сұрақ қою арқылы бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын айтады Үйге тапсырма. Қосымша 1 Қосымша 1
1) Дұрыс бөлшектерге
:
2) Аралас
сандарға: 3)Натурал сандарға: 3, 5, 7, 9, 12, 1, 17, 10, 100 .
1)
2)
3)
4) 5) 5x = 1;
6)
7)
8) |
Дескриптор: -тақырып бойынша тұжырымды пікірлер айтады 1 балл Жалпы 1 балл |
|
|||
шағым қалдыра аласыз










;
;
;
;
;












