Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
|
Бөлім: |
Аудан |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Мұхамбетов Н.Н |
||
|
Күні: |
23.01.2025ж |
||
|
Пән/Сынып: |
Геометрия, 8 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
- параллелограмм мен ромбтың ауданының формуласын білу -параллелограмм мен ромб аудандарының формулаларын қорытып шығарады және есеп шығарғанда қолдана алу |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; Үй тапсырмасын қорытындылау |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал тудыру мақсатында «Түрлі –түсті үшбұрыштар»әдісі арқылы үш топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Топпен жұмыс Практикалық жұмыс №1 ұсынамын. Кез кезген параллелограммның картон моделін таратамын. Қиылған фигуралардан тіктөртбұрыш кейін параллелограмм құрастыруын сұраймын.
Сұрақтар қоямын: /Алдыңғы білімдерін қолдану: көпбұрыштың ауданы, тең құрамдас, тең шамалас фигуралар/ 1) Параллелограмм мен тіктөртбұрыш тең шамалас бола ма? Неге? 2) Табан ұзындығы өзгерді ме? Оны а деп белгілеңдер. 3) Тіктөртбұрыштың ені параллелограмм үшін не болады (параллелограмм биіктігі)? Оны h деп белгілеңдер. 4) Тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар. 5) Параллелограмм ауданы туралы қорытынды жасаңдар. Алынған формуланы жазыңдар. Қандай тұжырым жасауға болады? |
Практикалық жұмыс №2 жүргіземін. Кез кезген ромбтың картон моделін таратамын, Қиылған фигуралардан тіктөртбұрыш кейін ромб құрастыруын сұраймын.
Ромбтың ауданы туралы
қорытынды жасатамын. Мұғалім әрекеті: -Сонымен, балалар біз қандай фигураларды қарастырдық? |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық Слайд Сызғыш |
||||||||||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. Сыныппен жұмыс. №1.Параллелограммның табаны a=15см, h=12см, S-? №2. Параллеограмм қабырғалары 14см және 10см, ал бір бұрышы 150°-қа тең. Параллелограмның ауданын табыңыз. Өз бетімен жұмыс: Тест 1) Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш …………….деп аталады А) трапеция В) квадрат С) параллелограмм Д) тік төртбұрыш 2) Егер параллелограмның диагональдары тең болса, онда ол параллелограмм ………….болады А) тіктөртбұрыш В) трапеция С) ромб 3) Ромбтың бір бұрышы 135о. . Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о 4) Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш …………….деп аталады. А) трапеция В) ромб С) квадрат Д) параллелограмм 5. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінсе, онда ол төртбұрыш …………..деп аталады. А) квадрат В) ромб С) параллелограмм 6) Ромбтың бір бұрышы 125о.. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о |
Қосымша есеп 1. Ромбтың ауданы 18 см2, ал биіктігі 4,5 см болса, қабырғасын табыңыз. 2. Ромб диагональдарының бірі екіншісінен 1,5 есе үлкен, ал оның ауданы 27см2. Ромбының диагональдарын табыңдар. 3.Параллелограмм бұрыштарының біреуі 30, ал оның қабырғаларының біреуі 10 см, периметрі 56 см-ге тең. Параллелограмм ауданын табыңдар.
Жауабы: 1) С; 2) А; 3)В; 4) С; 5) С; 6)С.
|
Дескриптор: — сызбаны салады — ромб, параллелограмм ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
-
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурс тары |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Практикалық жұмыс. №3. S-параллелограмның ауданы, а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, кестені толтырыңдар.
|
Тапсырманы орындайды. |
|
Парақша лар |
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
|
|
Бүгінгі сабақта: - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығарып, қолданады. Кері байланыс. Рефлексия.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №4
Қабырғасы
№6 Диагональдары 8 см және 10 см болатын ромб. Осы ромбтың ауданын табыңдар.
|
Кері Байланыс
Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық
Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп»
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Параллелограмм ауданы 8 сынып
Ашық сабақ Параллелограмм ауданы 8 сынып
Бекітемін:
Сабақтың тақырыбы: Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары
|
Бөлім: |
Аудан |
||
|
Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда |
Мұхамбетов Н.Н |
||
|
Күні: |
23.01.2025ж |
||
|
Пән/Сынып: |
Геометрия, 8 сынып. |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары |
||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; |
||
|
Сабақтың мақсаты: |
- параллелограмм мен ромбтың ауданының формуласын білу -параллелограмм мен ромб аудандарының формулаларын қорытып шығарады және есеп шығарғанда қолдана алу |
||
Сабақтың барысы
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
Ұйым дас тыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Төртбұрыштар мен үшбұрыштардың аудандары тақырыптарын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; Үй тапсырмасын қорытындылау |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. І.Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды ахуал тудыру мақсатында «Түрлі –түсті үшбұрыштар»әдісі арқылы үш топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақтарға жауап береді. |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды. Смайлик арқылы бағалау: |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||
|
10мин |
Негізгі бөлім |
Топпен жұмыс Практикалық жұмыс №1 ұсынамын. Кез кезген параллелограммның картон моделін таратамын. Қиылған фигуралардан тіктөртбұрыш кейін параллелограмм құрастыруын сұраймын.
Сұрақтар қоямын: /Алдыңғы білімдерін қолдану: көпбұрыштың ауданы, тең құрамдас, тең шамалас фигуралар/ 1) Параллелограмм мен тіктөртбұрыш тең шамалас бола ма? Неге? 2) Табан ұзындығы өзгерді ме? Оны а деп белгілеңдер. 3) Тіктөртбұрыштың ені параллелограмм үшін не болады (параллелограмм биіктігі)? Оны h деп белгілеңдер. 4) Тіктөртбұрыштың ауданын табыңдар. 5) Параллелограмм ауданы туралы қорытынды жасаңдар. Алынған формуланы жазыңдар. Қандай тұжырым жасауға болады? |
Практикалық жұмыс №2 жүргіземін. Кез кезген ромбтың картон моделін таратамын, Қиылған фигуралардан тіктөртбұрыш кейін ромб құрастыруын сұраймын.
Ромбтың ауданы туралы
қорытынды жасатамын. Мұғалім әрекеті: -Сонымен, балалар біз қандай фигураларды қарастырдық? |
«Басбармақ» әдісімен бағалайды.
|
Оқулық Слайд Сызғыш |
||||||||||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Тапсырмалар. Сыныппен жұмыс. №1.Параллелограммның табаны a=15см, h=12см, S-? №2. Параллеограмм қабырғалары 14см және 10см, ал бір бұрышы 150°-қа тең. Параллелограмның ауданын табыңыз. Өз бетімен жұмыс: Тест 1) Қарама-қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш …………….деп аталады А) трапеция В) квадрат С) параллелограмм Д) тік төртбұрыш 2) Егер параллелограмның диагональдары тең болса, онда ол параллелограмм ………….болады А) тіктөртбұрыш В) трапеция С) ромб 3) Ромбтың бір бұрышы 135о. . Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о 4) Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш …………….деп аталады. А) трапеция В) ромб С) квадрат Д) параллелограмм 5. Егер төртбұрыштың диагональдары қиылысып, қиылысу нүктесінде тең екіге бөлінсе, онда ол төртбұрыш …………..деп аталады. А) квадрат В) ромб С) параллелограмм 6) Ромбтың бір бұрышы 125о.. Іргелес бұрыштың градустық шамасын табыңдар. А) 135о В) 45о С) 55о |
Қосымша есеп 1. Ромбтың ауданы 18 см2, ал биіктігі 4,5 см болса, қабырғасын табыңыз. 2. Ромб диагональдарының бірі екіншісінен 1,5 есе үлкен, ал оның ауданы 27см2. Ромбының диагональдарын табыңдар. 3.Параллелограмм бұрыштарының біреуі 30, ал оның қабырғаларының біреуі 10 см, периметрі 56 см-ге тең. Параллелограмм ауданын табыңдар.
Жауабы: 1) С; 2) А; 3)В; 4) С; 5) С; 6)С.
|
Дескриптор: — сызбаны салады — ромб, параллелограмм ауданының формуласын қолданады — дұрыс есептейді
-
Қ.Б: «Бас бармақ»
|
Интернет ресурс тары |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Практикалық жұмыс. №3. S-параллелограмның ауданы, а-табаны, h-табанына түсірілген биіктігі деп алып, кестені толтырыңдар.
|
Тапсырманы орындайды. |
|
Парақша лар |
||||||||||||||||||||||||
|
5 мин
|
|
Бүгінгі сабақта: - параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығарып, қолданады. Кері байланыс. Рефлексия.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №4
Қабырғасы
№6 Диагональдары 8 см және 10 см болатын ромб. Осы ромбтың ауданын табыңдар.
|
Кері Байланыс
Бағалау парағы арқылы бағаланады. |
Оқулық
Смирнов В.А, Тұяқов Е.А Алматы «Мектеп»
|
шағым қалдыра аласыз
















