Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Хамитбекова Ақниет Батырқызы |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Периодтық кестенің құрылымы. Химиялық элементтердің табиғи топтары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау |
|
|
Бағалау критерийлері |
- периодтық кестенің құрылымын біледі; - периодтық кестенің құрылымын сипаттайды; - топтар мен периодтарды ажырата алады. |
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде құндылығы: - Қоғам игілігі үшін қызмет ету; Ар-ұят құндылығы: - Халқына адал қызмет ету; Талап құндылығы: - Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|
|
Апта дәйексөзі |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут - ұйымдастыру, |
Амандасу. Түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал тудыру. |
Бөлінген топ бойынша орындарына орналасады. |
|
Интерактив-ті тақта, презентация |
|
Сабақтың басы: (4 мин) - үй жұмысын сұрау - жаңа тақырыпты ашу |
Оқушылар үй тапсырмасын тексерейік. 1-тапсырма. 1. Химиялық элементтерді олардан түзілген жай заттардың қасиетіне қарап қалай жіктейді? (металдар және бейметалдар) 2. Кейбір қасиеттері ұқсас элементтерді үш-үштен топқа біріктіруді ұсынған ғалым? (И.В.Деберейнер) 3. Ағылшын ғалымы Дж.А. Ньюлендс ашқан заң қалай тұжырымдалады? 4. Д.И.Менделеев заңының тұжырымдамасы
|
Оқушылар кезектесіп қойылған сұраққа жауап береді. Өткен сабақты қайталап еске түсіреді. |
Мадақтау «+1 ақыл» ынталандыру қағазын сыйлау Дескрипторы: Дұрыс жауап 1 балл ҚБ: дескриптор бойынша |
https://wordwall.net/ru/resource/86378185 |
|
Сабақтың ортасы: Жаңа сабақты түсіндіру 7 мин 2 мин 4 мин 8 мин 8 мин Сабақты бекіту 4 мин |
Оқушылар химиялық элементтерді топтарға бөлу не үшін қажет деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Периодтық кестенің құрылымы. Химиялық элементтердің табиғи топтары. Периодтық жүйе
Периодтық кестеде 7 период бар 1-3 период кіші, 4-7 үлкен период. Қысқа нұсқада 8 топ бар. Негізгі және қосымша топша болып екіге жіктеледі. Жартылай ұзын нұсқада 18 топ бар. ІА тобы – сілтілік металдар; VIIA тобы – галогендер; VIIIA тобы – инертті газдар
2-тапсырма. «Кім жылдам» 1. Литийдің периодтық жүйедегі орны (2 период, ІА топ) 2. Магнийдің атомдық массасы нешеге тең? (24) 3. Бромның периодтық жүйедегі орны (4 период, VIIA топ) 4. Мырыштың реттік нөмері (30) 5. Күкірттің атомдық массасы (32) 3-тапсырма. (жеке жұмыс) Оқулықты қолдана отырып, бос орынға тиісті сөзді тауып, сөйлемді толықтырыңыздар.
4-тапсырма. (жұптық тапсырма)
5-тапсырма. (топтық жұмыс) «Пирамида» құрау
Бекіту сұрақтары: 1. Тұз түзуші элементтер 2. Сілтілік металды көрсетіңіз 3. Инертті газдар нешінші топта орналасқан? 4. Ауыспалы металды көрсетіңіз 5. Хлордың периодтық жүйедегі орны
|
Тақырыпты түсініп, берілген анықтамаларды дәптерге жазып алады. Периодтық жүйені қолдана отырып, берілген элементтердің орнын және реттік номерін, атомдық массасын анықтайды. Тақырыпты оқи отырып дәптерге берілген тапсырманы орындайды. Бос орынға тиісті сөзді тауып, сөйлемді толықтырады. Берілген тапсырмаларға жауап бере отырып химиялық құрақ құрайды. Топпен бірігіп берілген тапсырмаларды орындап пирамида құрастырады. Оқулықпен жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындайды. |
Мадақтау «+1» ынталандыру парағын сыйлау 1 балл Дескрипторы: - әр дұрыс жауап 0,5 балл Барлығы 6
сөз ҚБ: дескрипторы бойынша бірін-бірі бағалайды. Дескрипторы: - галогендерді, сілтілік металдарды анықтайды 1б; - құрақты дұрыс құрастырады 1б Барлығы 2 балл ҚБ: дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды Дескрипторы: - Элементтердің периодын дұрыс анықтайды 1 б - сілтілік металдардың физикалық қасиетін анықтайды 1 б - инертті газдарды, галогендерді анықтайды 1 б Барлығы 3 балл ҚБ: дескрипторы бойынша Дескрипторы: Әр сұрақ
0,2 балл барлығы ҚБ: дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды |
презентация интерактивті тақта Сұрақ-жауап Оқулық, дәптер Үлестірмелі қағаздар, құрақ үлестірмелі қағазы, стакандар |
|
Сабақты қорытындылау 2-минут |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарыңыз бар ма? Сабақ ұнады ма? Белсенді ат салысқандарыңызға рахмет! |
Сабақ бойынша сұрақтары болса қояды. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Мадақтау, ФБ айту |
|
|
Сабақтың соңы: (3 мин)
|
«Светофор» кері байланыс жасау Қызыл түс – ештеңе түсінбедім Сары түс – сұрағым бар Жасыл –
бәрі түсінікті § 14-15
Оқу, 10-11-тапсырма |
Интерактивті тақтада сабақтан алған әсерлерін белгілейді |
ҚБ анықтайды
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/489cf7d7-ba82-4197-8225-aa3028a4d5a9 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Периодтық кестенің құрылымы. Химиялық элементтердің табиғи топтары" 7 сынып
Ашық сабақ "Периодтық кестенің құрылымы. Химиялық элементтердің табиғи топтары" 7 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Хамитбекова Ақниет Батырқызы |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып: 7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Периодтық кестенің құрылымы. Химиялық элементтердің табиғи топтары. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.2.1.2 -периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау |
|
|
Бағалау критерийлері |
- периодтық кестенің құрылымын біледі; - периодтық кестенің құрылымын сипаттайды; - топтар мен периодтарды ажырата алады. |
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде құндылығы: - Қоғам игілігі үшін қызмет ету; Ар-ұят құндылығы: - Халқына адал қызмет ету; Талап құндылығы: - Білуге, жаңаны тануға құштар болу |
|
|
Апта дәйексөзі |
Шығармашыл бала – ойлы бала |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут - ұйымдастыру, |
Амандасу. Түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал тудыру. |
Бөлінген топ бойынша орындарына орналасады. |
|
Интерактив-ті тақта, презентация |
|
Сабақтың басы: (4 мин) - үй жұмысын сұрау - жаңа тақырыпты ашу |
Оқушылар үй тапсырмасын тексерейік. 1-тапсырма. 1. Химиялық элементтерді олардан түзілген жай заттардың қасиетіне қарап қалай жіктейді? (металдар және бейметалдар) 2. Кейбір қасиеттері ұқсас элементтерді үш-үштен топқа біріктіруді ұсынған ғалым? (И.В.Деберейнер) 3. Ағылшын ғалымы Дж.А. Ньюлендс ашқан заң қалай тұжырымдалады? 4. Д.И.Менделеев заңының тұжырымдамасы
|
Оқушылар кезектесіп қойылған сұраққа жауап береді. Өткен сабақты қайталап еске түсіреді. |
Мадақтау «+1 ақыл» ынталандыру қағазын сыйлау Дескрипторы: Дұрыс жауап 1 балл ҚБ: дескриптор бойынша |
https://wordwall.net/ru/resource/86378185 |
|
Сабақтың ортасы: Жаңа сабақты түсіндіру 7 мин 2 мин 4 мин 8 мин 8 мин Сабақты бекіту 4 мин |
Оқушылар химиялық элементтерді топтарға бөлу не үшін қажет деп ойлайсыздар? Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Периодтық кестенің құрылымы. Химиялық элементтердің табиғи топтары. Периодтық жүйе
Периодтық кестеде 7 период бар 1-3 период кіші, 4-7 үлкен период. Қысқа нұсқада 8 топ бар. Негізгі және қосымша топша болып екіге жіктеледі. Жартылай ұзын нұсқада 18 топ бар. ІА тобы – сілтілік металдар; VIIA тобы – галогендер; VIIIA тобы – инертті газдар
2-тапсырма. «Кім жылдам» 1. Литийдің периодтық жүйедегі орны (2 период, ІА топ) 2. Магнийдің атомдық массасы нешеге тең? (24) 3. Бромның периодтық жүйедегі орны (4 период, VIIA топ) 4. Мырыштың реттік нөмері (30) 5. Күкірттің атомдық массасы (32) 3-тапсырма. (жеке жұмыс) Оқулықты қолдана отырып, бос орынға тиісті сөзді тауып, сөйлемді толықтырыңыздар.
4-тапсырма. (жұптық тапсырма)
5-тапсырма. (топтық жұмыс) «Пирамида» құрау
Бекіту сұрақтары: 1. Тұз түзуші элементтер 2. Сілтілік металды көрсетіңіз 3. Инертті газдар нешінші топта орналасқан? 4. Ауыспалы металды көрсетіңіз 5. Хлордың периодтық жүйедегі орны
|
Тақырыпты түсініп, берілген анықтамаларды дәптерге жазып алады. Периодтық жүйені қолдана отырып, берілген элементтердің орнын және реттік номерін, атомдық массасын анықтайды. Тақырыпты оқи отырып дәптерге берілген тапсырманы орындайды. Бос орынға тиісті сөзді тауып, сөйлемді толықтырады. Берілген тапсырмаларға жауап бере отырып химиялық құрақ құрайды. Топпен бірігіп берілген тапсырмаларды орындап пирамида құрастырады. Оқулықпен жұмыс жасайды. Берілген тапсырманы орындайды. |
Мадақтау «+1» ынталандыру парағын сыйлау 1 балл Дескрипторы: - әр дұрыс жауап 0,5 балл Барлығы 6
сөз ҚБ: дескрипторы бойынша бірін-бірі бағалайды. Дескрипторы: - галогендерді, сілтілік металдарды анықтайды 1б; - құрақты дұрыс құрастырады 1б Барлығы 2 балл ҚБ: дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды Дескрипторы: - Элементтердің периодын дұрыс анықтайды 1 б - сілтілік металдардың физикалық қасиетін анықтайды 1 б - инертті газдарды, галогендерді анықтайды 1 б Барлығы 3 балл ҚБ: дескрипторы бойынша Дескрипторы: Әр сұрақ
0,2 балл барлығы ҚБ: дескриптор бойынша өзін-өзі бағалайды |
презентация интерактивті тақта Сұрақ-жауап Оқулық, дәптер Үлестірмелі қағаздар, құрақ үлестірмелі қағазы, стакандар |
|
Сабақты қорытындылау 2-минут |
Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарыңыз бар ма? Сабақ ұнады ма? Белсенді ат салысқандарыңызға рахмет! |
Сабақ бойынша сұрақтары болса қояды. Сабақтан алған әсерлерімен бөліседі. |
Мадақтау, ФБ айту |
|
|
Сабақтың соңы: (3 мин)
|
«Светофор» кері байланыс жасау Қызыл түс – ештеңе түсінбедім Сары түс – сұрағым бар Жасыл –
бәрі түсінікті § 14-15
Оқу, 10-11-тапсырма |
Интерактивті тақтада сабақтан алған әсерлерін белгілейді |
ҚБ анықтайды
|
https://teacher.gynzy.com/en/board/489cf7d7-ba82-4197-8225-aa3028a4d5a9 |
шағым қалдыра аласыз









Үйге тапсырма:












