Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі Жылқайдарова Г.П.
|
Білім беру ұйымының атауы: |
№218 |
|
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Мырзалиева С |
|
|
Күні: 24.11.2023ж |
|
|
|
Сынып: 1а |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
П- дыбысы мен әрпі 66-сабақ |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; 1.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру, қатені түзету; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді; Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды; Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады; ЕБҚ оқушы өтілген әріптерді қайталату. |
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Қатар-қатар тізіліп, Оқушыға лайық. Қолымызды жіберіп, Түп-түзу боп тұрайық. Жақсы болып сабақта, Әдеп сақтау сәніміз. Отыруға нақпа-нақ, Дайындалдық бәріміз. I - қатар – жай отыр, II- қатар – тез отыр, III – қатар – сен де отыр, Сабақ бастар кез боп тұр! Өткенді қайталай отырып оқушының сабаққа қызығушылығын арттыру. Жаңа сабақты ашу. «Күз ханшайым» Балалар, бүгінгі сабағымыз қызықты өту үшін күз ханшайымы көмекке келді. Үйеңкі жапырағы бізге көмектеседі. Ол мейірімді күн мен жылы жаңбырға қуанып өсті. Суретші күз үлкен және әдемі үйеңкіге жақындады. Ол сиқырлы түстерді алып үйеңкі жапырақтарын әдемі киіммен киіндіре бастады: Ол жапырақтарды қандай түстермен киіндіре бастады? сары, қызғылт сары, қызыл. Бірақ суретші жапыраққа тым көп бояу жақты. Жапырақ шыдай алмады, бұтақтан шығып, құлай бастады. -Ал балалар, айтыңдаршы, мұндай сәт қай мезгілде болады? -Дұрыс айтасыңдар. Бір кезеде күзгі жел-бұзық барлық жапырақтарды үрлеп, айналдырды. Жапырақта не пайда болды? Оларды кім оқи алады? -Ондай болса, өзімізге таныс әріптерды оқып, жапырақтарды өз орнына орналастырайық. Ең бірінші қай әріптен бастап үйрендік. Ретімен ағашқа орналастырайық. -Қандай дыбысқа келіп тоқтадық? -Бүгін біз П дыбысымен танысамыз -П дыбысы жайлы сөйлесетін боламыз,суреттер арқылы мәтін,әңгіме құрастырамыз, оқу түрлерін қолданамыз. Яғни, мәнерлеп, буындап оқып үйренеміз. |
Сұрақтарға жауап береді. Тақырыпты ашады.
Қай мезгіл екекнін айтады. -Үйеңкі жапырағы.
Мұғаліммен қосылып хормен сөйлемді оқиды.
-Күз мезгілінде
-Әріптер пайда болды.
-П дыбысына
|
«Бас бармақ» әдісі
Оқушының жұмысына қарай мадақтап.қолпаш сөздер білдіру.
|
Интер тақта, слайд, интернет желісі, , үлестірмелі парақшалар
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин
|
Жаңа сабақ. Оқылым. -Балалар, доп дегенде п дыбысы бар ма? Доп деген не? Ондай болса футбол ойынын ойнайық.Барлығымыз дауыстап,буынға бөліп доптағы сөздерді оқимыз. Қате оқысақ,добымыз қақпаға дәл тимей қалады.
Мәтінді түсініп оқы.»Күн мен түн» ойыны
2-тапсырма «Көркем жазу» Дәптерімді ашамын, Қиғаш етіп қоямын. Денемді түзеп бүгілмей, Қаламды осылай ұстаймын.(қалай ұстағандарын көрсетіп,қолдарын көтереді) Шынтақты қойып партаға, Әдемі,көркем жазамын. -Енді балалар, дәптерімізді ашып,П дыбысын жазып үйренейік. Тақтаға мұқият қараңдар. ЕБҚ Сұраққа жауап бер Доппен қандай ойындар ойнауға болады? 3- тапсырма Жеке жұмыс. «Із кесуші» әдісі. Сергіту сәті «Саусақ жаттығулары» Күз ханшайымының фото сурет салатын альбомы бар екен. Мен сендерге сол альбомды ашып көрсетемін. Бүгінгі сабағымызда өтіп жатқан жаңа әріпті көрсеңдер қол шапалақтаңдар. Енді балалар, қолдарың талса алдарыңдағы ермек сазбен П дыбысын жасайық. 3-тапсырма жұптық жұмыс. «Сиқырлы қалам» -Балалар, күзханшайымы сендерге сиқырлы қаламдарын беріп жіберіпті. Сен сендердің алдарыңа парақ тастадым. Егер сол парақты бояумен суланған қаламмен жүргізіп көрейікші.Не байқадыңдар? Әрине,сөздер пайда болды. Сол сөздердің ішінен П дыбысы бар сөздерді жұптарыңмен тауып жазыңдар. 4-тапсырма Топтық жұмыс. «Фантазерлар» әдісі. « Су ли фа» ойыны арқылы топқа берген тапсырмаларды бөліп алады. Т
Сөзді таныы айдары Кері байланыс. «Жапырақ жинау» ойыны. -Енді күз ханшайымына жапырақ жинауға көмек берейік. Сабақ бойы өткенімізді есімізге түсіреміз. |
Жауап береді. -Доппен футбол ойнайды Сөздерді буынға бөліп оқиды. Дәптерлеріне п дыбысын әдемі етіп жазады.. Қолдарын демалтып, ермексазбен п дыбысын жасайды.
. Сөйлеу барысында дауыс ырғағын, екпін, әуен, қарқын, кідірісті сақтайды, ойды ым-ишара, қимыл арқылы жеткізеді; Сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрайды;
Сабақты қорытындылап,кері байланыс жасайды.
|
Бейнероликтен тыңдаған жаңылтпашты жаттайды.
Дескриптор Оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолданады;
Жасаған жұмыстарына қарай қолпаштап, мадақтап отыру.
Жарайсыңдар!
|
Бейнеролик
Су бояу, кисть, ақ парақ.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия: «Күзгі жапырақтар»
|
Сабаққа рефлексия жасайды. |
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тлектесова Салтанат НұртуғанқызыШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Ашық сабақ Пп дыбысы және әрпі
Тақырып бойынша 31 материал табылды
Ашық сабақ Пп дыбысы және әрпіМатериал туралы қысқаша түсінік
Бүгін біз П дыбысымен танысамыз
-П дыбысы жайлы сөйлесетін боламыз,суреттер арқылы мәтін,әңгіме құрастырамыз, оқу түрлерін қолданамыз. Яғни, мәнерлеп, буындап оқып үйренеміз.
Материалдың қысқаша нұсқасы Бекітемін: Оқу ісінің меңгерушісі Жылқайдарова Г.П.
Сабақтың барысы
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

апсырма: Сурет бойынша әңгіме құрастырып айт. Қай сөзде п дыбысы
кездесті?















