|
Күні |
|||||
|
Мектеп атауы |
|
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
|
Пән/Сынып: |
қазақәдебиеті, 6-сынып |
||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қалқаман Әбдіқадыров «Қажымұқан» |
||||
|
Оқу мақсаты: |
Т/Ж1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Уақыты Кезеңдері |
Педагогтің іс-әерекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 минут Ұйымдастыру |
Психологиялық ахуал «Додокаэдр» әдісі Ой шақыру Ақын Сырбай Мәуленов: Атағы болып кеткен аңыз ердің, Қол соққан түрелегеліп Париж, Берлин. Брюссель, Рим, Лондон газеттері, Палуанның жазған теріп әр іздерін – деген өлең жолдарын кімге арнаған? Өз ойларыңмен бөлісіңдер. Топқа бөлу: Флешка әдісмен І топ: Сары ІІ топ: Көк ІІІ топ: Жасыл Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысу. |
Бір-бірне лақтыру арқылы жазылған іс-әрекетті жасайды.
өлең жолдарының кімге арналғанын болжайды. |
Дұрыс жауап бергенге мадақтау карточкалары таратылады.
Өзін-өзі бағалау «» парағы беріледі. |
Презентация, таратпа қағаздар
|
|
|
3-5 минут
20 минут
Мағынаны тану кезеңі
Тапсырмалар |
Жылдар сөйлейді әдісі
арқылы тақырыпты меңгерту. Шиелі ауданы Шиелі кентінде дүниеге келген. Алғашқы “Сырдария” деген өлеңі “Еңбекші қазақ” газетінде жарияланған (1925). Тұңғыш өлеңдер жинағы “Жалшы” деген атпен 1928 ж. жарық көрді. 30-жылдарда өлеңді өндірте жазып, “Екпін”, “Шахтер”, “өлеңдер” жинағын баспадан шығарды. Ақынның 1935 — 51 ж. аралығында жазған “Май”, “Батыр”, “Сәтбаев”, “Еділ-Дон”, “Келес қызы” поэмалары нақты өмір шындығынан алынып, қазақ азаматтарының ерлігі мен өнегелі істерін бейнелеуге арналған. Әбдіқадыровтың “Қажымұқан” повесі 1954, 1956, 1959 ж. қайта басылды, 1970 ж. орыс тілінде жарық көрді. “Алатаудың бауыры” (1935), “Амантай” (1936), “Тапқыш” (1937), “Тәтті қауын” кітаптары республикада балалар әдебиетін дамытуға айтарлықтай үлес қосты. “Серт” жинағына 1941 — 45 ж. Ұлы Отан соғысы жылдарында майданда жүріп жазған өлеңдері топтастырылған. Әбдіқадыров аударма саласында да жемісті еңбек етті. Ол Шығыс әдебиетінің классиктері Әбілқасым Фердоуси, Әлішер Науаи өлеңдерін (1948), қырғыз А. Тоқомбаев, орыс жазушысы В.М. Кожевников шығармаларын аударған. Ол тікелей парсы тілінен тәржімалаған “Мыңбір түннің” 4 кітабы үш рет-1949, 1955, 1962 ж. қайта басылды. Әбдіқадыров аудармасы әлемдік әдебиеттің алтын қазынасына жататын осы шығарманың ең үздік нұсқаларының бірі болып табылады. Жазушы жауынгерлік Қызыл Жұлдыз орденімен, марапатталған.
1-тапсырма. Топтық жұмыс.«Талқылау бұрышы» әдісі. Үш түсті конверт таңдау арқылы тапсырманы орындайды. Сары конверт: Шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын, жанрын анықтап, бас кейіпкер туралы 3 дерек келтіріңіз. Көк: Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымы бойынша сәйкестендіріңіз. Жасыл: Шығарма желісі бойынша жалған және шындық мәліметтерді талдап, орналастырыңыз.
2-тапсырма: Жеке жұмыс.Бейнежазбадан тыңдаған ақпаратты «кинометафора -әдісі» бойынша, Қажымұқанға мінездеме беріңдер.
Өзіңді тексер
3-тапсырма. «Қажымұқан» сөзжұмбағын шешіңдер.
Шешімі: Париж сахнасында өнерін көрсетіп, құрметке бөленуі |
Қ.Әбдіқадыровтың қысқаша өмірі мен шығармаларымен танысады.
Конверттегі тапсырмаларды топпен бірігіп орындайды.
Қажымұқанға мінездеме береді.
Сұрақтарға жауап беріп, талдау жасайды.
|
Сары:Дескриптор: Білім алушы: -шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын анықтайды-1 -шығарма жанрын анықтайды-1 -бас кейіпкерге шығарма желісі бойынша 3 негізгі деректі көрсетеді-1 Көк:Дескриптор: Білім алушы: -шығарманы оқиды-1 -шығарма құрылымын талдайды -1 -шығарма желісін ретімен орналастырып,сәйкестендіреді-1 Жасыл:Дескриптор: Білім алушы: -шығарманы оқиды-1 -шығарма желісі бойынша шындық мәліметтерді талдайды-1 -шығарма желісі бойынша жалған мәліметтерге талдау жасайды-1
Дескриптор: -Қажымұқанға мінездеме береді. -2 -талдау жасайды-2
Дескриптор -сөзжұмбақ сұрақтарын шешеді-1 -талдау жасайды-1 -кейіпкерлерге мінездеме береді-1
|
презентация
Презентация
Плакат, фломастер
Оқулық
13-слайд
14-слайд
15-слайд |
|
|
2 минут Бекіту |
Рефлексия ҚҚҚ әдісі Қызық Құнды Қиын
|
|
|
17-слайд |
|
|
1 мин |
Үйге тапсырма: «Қажымұқан» повесінің кейіпкері – белгілі қазақ палуаны Қажымұқан Мұңайтпасовтың өмірі мен ерлік істері туралы зерттеу жүргізіңдер. |
Дескриптор: Қ.Мұңайтпасовтың өмірі мен ерлік істері туралы зерттеу жүргізеді |
18-слайд
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қажымұқан" (Қар күрген бала)
Ашық сабақ "Қажымұқан" (Қар күрген бала)
|
Күні |
|||||
|
Мектеп атауы |
|
||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||
|
Пән/Сынып: |
қазақәдебиеті, 6-сынып |
||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3-бөлім. Мен балаң жарық күнде сәуле қуған... |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қалқаман Әбдіқадыров «Қажымұқан» |
||||
|
Оқу мақсаты: |
Т/Ж1 Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||
|
Сабақ мақсаты: |
әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтайды. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Уақыты Кезеңдері |
Педагогтің іс-әерекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
2 минут Ұйымдастыру |
Психологиялық ахуал «Додокаэдр» әдісі Ой шақыру Ақын Сырбай Мәуленов: Атағы болып кеткен аңыз ердің, Қол соққан түрелегеліп Париж, Берлин. Брюссель, Рим, Лондон газеттері, Палуанның жазған теріп әр іздерін – деген өлең жолдарын кімге арнаған? Өз ойларыңмен бөлісіңдер. Топқа бөлу: Флешка әдісмен І топ: Сары ІІ топ: Көк ІІІ топ: Жасыл Сабақтың тақырыбы, мақсатымен танысу. |
Бір-бірне лақтыру арқылы жазылған іс-әрекетті жасайды.
өлең жолдарының кімге арналғанын болжайды. |
Дұрыс жауап бергенге мадақтау карточкалары таратылады.
Өзін-өзі бағалау «» парағы беріледі. |
Презентация, таратпа қағаздар
|
|
|
3-5 минут
20 минут
Мағынаны тану кезеңі
Тапсырмалар |
Жылдар сөйлейді әдісі
арқылы тақырыпты меңгерту. Шиелі ауданы Шиелі кентінде дүниеге келген. Алғашқы “Сырдария” деген өлеңі “Еңбекші қазақ” газетінде жарияланған (1925). Тұңғыш өлеңдер жинағы “Жалшы” деген атпен 1928 ж. жарық көрді. 30-жылдарда өлеңді өндірте жазып, “Екпін”, “Шахтер”, “өлеңдер” жинағын баспадан шығарды. Ақынның 1935 — 51 ж. аралығында жазған “Май”, “Батыр”, “Сәтбаев”, “Еділ-Дон”, “Келес қызы” поэмалары нақты өмір шындығынан алынып, қазақ азаматтарының ерлігі мен өнегелі істерін бейнелеуге арналған. Әбдіқадыровтың “Қажымұқан” повесі 1954, 1956, 1959 ж. қайта басылды, 1970 ж. орыс тілінде жарық көрді. “Алатаудың бауыры” (1935), “Амантай” (1936), “Тапқыш” (1937), “Тәтті қауын” кітаптары республикада балалар әдебиетін дамытуға айтарлықтай үлес қосты. “Серт” жинағына 1941 — 45 ж. Ұлы Отан соғысы жылдарында майданда жүріп жазған өлеңдері топтастырылған. Әбдіқадыров аударма саласында да жемісті еңбек етті. Ол Шығыс әдебиетінің классиктері Әбілқасым Фердоуси, Әлішер Науаи өлеңдерін (1948), қырғыз А. Тоқомбаев, орыс жазушысы В.М. Кожевников шығармаларын аударған. Ол тікелей парсы тілінен тәржімалаған “Мыңбір түннің” 4 кітабы үш рет-1949, 1955, 1962 ж. қайта басылды. Әбдіқадыров аудармасы әлемдік әдебиеттің алтын қазынасына жататын осы шығарманың ең үздік нұсқаларының бірі болып табылады. Жазушы жауынгерлік Қызыл Жұлдыз орденімен, марапатталған.
1-тапсырма. Топтық жұмыс.«Талқылау бұрышы» әдісі. Үш түсті конверт таңдау арқылы тапсырманы орындайды. Сары конверт: Шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын, жанрын анықтап, бас кейіпкер туралы 3 дерек келтіріңіз. Көк: Шығарманың сюжеттік-композициялық құрылымы бойынша сәйкестендіріңіз. Жасыл: Шығарма желісі бойынша жалған және шындық мәліметтерді талдап, орналастырыңыз.
2-тапсырма: Жеке жұмыс.Бейнежазбадан тыңдаған ақпаратты «кинометафора -әдісі» бойынша, Қажымұқанға мінездеме беріңдер.
Өзіңді тексер
3-тапсырма. «Қажымұқан» сөзжұмбағын шешіңдер.
Шешімі: Париж сахнасында өнерін көрсетіп, құрметке бөленуі |
Қ.Әбдіқадыровтың қысқаша өмірі мен шығармаларымен танысады.
Конверттегі тапсырмаларды топпен бірігіп орындайды.
Қажымұқанға мінездеме береді.
Сұрақтарға жауап беріп, талдау жасайды.
|
Сары:Дескриптор: Білім алушы: -шығарманың тақырыбы мен негізгі идеясын анықтайды-1 -шығарма жанрын анықтайды-1 -бас кейіпкерге шығарма желісі бойынша 3 негізгі деректі көрсетеді-1 Көк:Дескриптор: Білім алушы: -шығарманы оқиды-1 -шығарма құрылымын талдайды -1 -шығарма желісін ретімен орналастырып,сәйкестендіреді-1 Жасыл:Дескриптор: Білім алушы: -шығарманы оқиды-1 -шығарма желісі бойынша шындық мәліметтерді талдайды-1 -шығарма желісі бойынша жалған мәліметтерге талдау жасайды-1
Дескриптор: -Қажымұқанға мінездеме береді. -2 -талдау жасайды-2
Дескриптор -сөзжұмбақ сұрақтарын шешеді-1 -талдау жасайды-1 -кейіпкерлерге мінездеме береді-1
|
презентация
Презентация
Плакат, фломастер
Оқулық
13-слайд
14-слайд
15-слайд |
|
|
2 минут Бекіту |
Рефлексия ҚҚҚ әдісі Қызық Құнды Қиын
|
|
|
17-слайд |
|
|
1 мин |
Үйге тапсырма: «Қажымұқан» повесінің кейіпкері – белгілі қазақ палуаны Қажымұқан Мұңайтпасовтың өмірі мен ерлік істері туралы зерттеу жүргізіңдер. |
Дескриптор: Қ.Мұңайтпасовтың өмірі мен ерлік істері туралы зерттеу жүргізеді |
18-слайд
|
||
шағым қалдыра аласыз


















