«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
----------------------------
«----»--------- 2018ж
Қысқа мерзімді жоспар
Пән мұғалімі: Тулебекова Асем Лесбековна
|
Мектеп |
Мыңатай Қыстаубайұлы атындағы орта мектебі |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қара індет » не себепті жылдам таралды? |
|
|
Оқу мақсаты |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
-адам өміріндегі қара індеттің пайда болуын біледі; -адам өміріндегі білімнің төмендігінен індеттің тез таралғандығын анықтайды; -адам өмірінде белең алған оба індеті таралған аймақтарды картадан көрсете алады; |
|
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
Феодалдық бытыраңқылық пен орталықтанған мемлекеттердің ерекшедіктерін көрсетеді; |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен термиалогия:Жакерия ,гильом Каль, Уот Тайлер көтерілісі |
|
|
Пән аралық байланыс |
география |
|
|
Алдыңғы білім |
Өткен тақырыптарды оқығанда әр-түрлі өркениет медицинасында кездескен ауру түрлерін еске түсіру |
|
|
|
Сабақ барысы |
|
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс -әрекет |
Ресурстар |
|
Басталуы 2 минут 8 минут Ортасы 2 минут 2 минут 10 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Топтастыру : 1,2,3 сандарымен 3 топқа бөлу: Алдыңғы өткен тапсырмаларды сөз жұмбақ шешу арқылы еске түсіру: «Допты тос» әдісі арқылы сөз жұмбақты шешу; Сөз жұмбақты дұрыс шешкенде жаңа сабақ тақырыбы шығады; Сөз жұмбақ сұрақтары: 1.Шыңғысхан әулетінің басшылығымен өтіп тұрған маңғол ақсүйектерінің кеңесі 2.Монғолия әскерінің негізгі түрі 3.Монғол империясына саяхатшы ретінде кім жіберілді? 4.Монғолдардың негізгі қаруы 5.1243ж Сарай-Бату қаласы қай өзен саласында салынды? 6.Шыңғысхан әулетінен шыққан билеушілерге бөлініп берілетін жер 7.Жеңіл атты әскерінің қызмет түрі 8.Ислам дінін Алтын орда діні етіп жариялаған хан 9.Ханның бұйрығын түкпір-түкпірге жеткізуші Қ А Р А У Ө Е Ы З С Д І Л Б А Қ А Р А І Н Д Е Т Ұ Т У Д Л Ж Ы К Ш Р Т Б А У Қ А Ы Ы Р Қ Б Л У А Т К Р А Й БББ , бағдаршам әдістерін таныстырып кету; Бұл әдістер сабақтық басынан аяғына дейін жүргізілетінін айтып өту:
«Қара індет» туралы қысқаша мағлұма беріп өту; Оба індеті немесе қара індет- адамзат тарихының ең сұмдық оқиғаларының бірі.тарихшылардың жбобалауы бойынша 1346-1353 жж.Еуропада оба індетінің кесірінен 2 млн адам қайтыс болған. Ғалымдардың болжамы бойынша қара індет орта Азияняң шөлайт жерінен басталып,ұлы жібек жолымен 1343 жылы қырымға жеткен.Оның салдарынан еуропаның тарихына зор әсер еткен көптеген діни әлеуметтік және экономикалық күйзелістер туған.Жерорта теңізі жағалауы мен еуропа халықтарының30-60% мерт болған.Таралған індет сол кездегі медицинаның әлсіздігін көрсетті, сонымен бірге санитарияның болмауы,гигиенаның сақталмауы да әсер етті. Оқулықты оқи отырып, постер қорғау; Постерлерін «Елші» әдісі арқылы қорғайды; Картамен жұмыс: Жұптық жұмыс Жүбымен ақылдаса отырып, картадан қара індеттің таралған аймақтарын көрсету; |
Доп Оқулық, ватман, маркер Дүние жүзі картасы |
|
Аяқталуы 5 минут 3 минут 2 минут 1 минут |
Сабақты қорытындылау: «Ыстық орындық» әдісі Кері байланыс- БББ кестесі Үйге тапсырма: Императорға хат «Індеттің таралуын қалай тоқтатуға болады?» Қорытынды: Көңіл-күй эмоциясы |
БББ кестесі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ: Қара індеттің таралуы 6 сынып
ашық сабақ: Қара індеттің таралуы 6 сынып
«Бекітемін»
Оқу ісінің меңгерушісі:
----------------------------
«----»--------- 2018ж
Қысқа мерзімді жоспар
Пән мұғалімі: Тулебекова Асем Лесбековна
|
Мектеп |
Мыңатай Қыстаубайұлы атындағы орта мектебі |
|
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қара індет » не себепті жылдам таралды? |
|
|
Оқу мақсаты |
6.2.4.1 адам өміріндегі қоршаған орта туралы білімнің рөлін түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
-адам өміріндегі қара індеттің пайда болуын біледі; -адам өміріндегі білімнің төмендігінен індеттің тез таралғандығын анықтайды; -адам өмірінде белең алған оба індеті таралған аймақтарды картадан көрсете алады; |
|
|
Ойлау дағдылары |
Білу,түсіну,қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
Феодалдық бытыраңқылық пен орталықтанған мемлекеттердің ерекшедіктерін көрсетеді; |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен термиалогия:Жакерия ,гильом Каль, Уот Тайлер көтерілісі |
|
|
Пән аралық байланыс |
география |
|
|
Алдыңғы білім |
Өткен тақырыптарды оқығанда әр-түрлі өркениет медицинасында кездескен ауру түрлерін еске түсіру |
|
|
|
Сабақ барысы |
|
|
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс -әрекет |
Ресурстар |
|
Басталуы 2 минут 8 минут Ортасы 2 минут 2 минут 10 минут 5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Топтастыру : 1,2,3 сандарымен 3 топқа бөлу: Алдыңғы өткен тапсырмаларды сөз жұмбақ шешу арқылы еске түсіру: «Допты тос» әдісі арқылы сөз жұмбақты шешу; Сөз жұмбақты дұрыс шешкенде жаңа сабақ тақырыбы шығады; Сөз жұмбақ сұрақтары: 1.Шыңғысхан әулетінің басшылығымен өтіп тұрған маңғол ақсүйектерінің кеңесі 2.Монғолия әскерінің негізгі түрі 3.Монғол империясына саяхатшы ретінде кім жіберілді? 4.Монғолдардың негізгі қаруы 5.1243ж Сарай-Бату қаласы қай өзен саласында салынды? 6.Шыңғысхан әулетінен шыққан билеушілерге бөлініп берілетін жер 7.Жеңіл атты әскерінің қызмет түрі 8.Ислам дінін Алтын орда діні етіп жариялаған хан 9.Ханның бұйрығын түкпір-түкпірге жеткізуші Қ А Р А У Ө Е Ы З С Д І Л Б А Қ А Р А І Н Д Е Т Ұ Т У Д Л Ж Ы К Ш Р Т Б А У Қ А Ы Ы Р Қ Б Л У А Т К Р А Й БББ , бағдаршам әдістерін таныстырып кету; Бұл әдістер сабақтық басынан аяғына дейін жүргізілетінін айтып өту:
«Қара індет» туралы қысқаша мағлұма беріп өту; Оба індеті немесе қара індет- адамзат тарихының ең сұмдық оқиғаларының бірі.тарихшылардың жбобалауы бойынша 1346-1353 жж.Еуропада оба індетінің кесірінен 2 млн адам қайтыс болған. Ғалымдардың болжамы бойынша қара індет орта Азияняң шөлайт жерінен басталып,ұлы жібек жолымен 1343 жылы қырымға жеткен.Оның салдарынан еуропаның тарихына зор әсер еткен көптеген діни әлеуметтік және экономикалық күйзелістер туған.Жерорта теңізі жағалауы мен еуропа халықтарының30-60% мерт болған.Таралған індет сол кездегі медицинаның әлсіздігін көрсетті, сонымен бірге санитарияның болмауы,гигиенаның сақталмауы да әсер етті. Оқулықты оқи отырып, постер қорғау; Постерлерін «Елші» әдісі арқылы қорғайды; Картамен жұмыс: Жұптық жұмыс Жүбымен ақылдаса отырып, картадан қара індеттің таралған аймақтарын көрсету; |
Доп Оқулық, ватман, маркер Дүние жүзі картасы |
|
Аяқталуы 5 минут 3 минут 2 минут 1 минут |
Сабақты қорытындылау: «Ыстық орындық» әдісі Кері байланыс- БББ кестесі Үйге тапсырма: Императорға хат «Індеттің таралуын қалай тоқтатуға болады?» Қорытынды: Көңіл-күй эмоциясы |
БББ кестесі |
шағым қалдыра аласыз













