Материалдар / Ашық сабақ: Қарсы мәндес сын есімдер

Ашық сабақ: Қарсы мәндес сын есімдер

Материал туралы қысқаша түсінік
дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табады, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылайды.
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Ғарышқа саяхат

Мұғалімнің аты-жөні

Ымханова Тілекші

Күні:

28.05.2023

Сынып: 4 и

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қарсы мәндес сын есімдер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.5.1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау

Сабақтың мақсаты

дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табады,

кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


10 мин



Ынтымақтастық атмосферасын жүреді.

  1. «Санау» әдісімен топқа бөліп отырғызу.

- Топқа ат қойыңдар.

- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.

Өткен сабаққа шолу:

А)Үй тапсырмасын тексеру.

«Керме жіп» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.

- Сын есімнің анықтамасын айтыңдар. (с)

- Сын есімнің сұрақтарын атаңдар. (ы)

- Сын есімнің түрлерін ата. (н)

- Негізгі сын есімге мысалдар келтіріңдер. (е)

- Туынды сын есімге мысал келтіріңдер. (с)

- Заттың сапасын білдіретін сөздерге мысал келтір. (і)

- Заттың түсін білдіретін сөздерге мысалдар келтіріңдер. (м)

-Бүгінгі сабақта қарсы мәндес сын есімдерді анықтауға арналған тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсатын хабарлау.

Жаттығу жасайды.



Саналады.

Топқа бірігеді.

Топ басшысын сайлайды.

Топ ережесін еске түсіреді.

Тапсырма тексертеді.


Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.









«Ауызша мадақтау» әдісі:

Жарайсың!

Тамаша!

Жақсы!

Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.












сұрақтар жазылған парақшалар С,Ы,Н,Е,С,І,М


Жаңа білім

15 мин































2 мин


15 мин












Жаңа сабақ

(Ұ) 1-тапсырма - «Ашық микрофон» әдісі.

38-жаттығу.

Мәтінді оқыңдар.

Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар қойып, жауап алыңдар.

Мәтінде кездескен жаңа сөздердің мағынасын сөздіктерден оқып, танысыңдар.

Т.Әубәкіров туралы мәтінде жазылмаған ақпараттарды дереккөздерден оқып біліп алыңдар.

39-жаттығу.

Берілген мақал-мәтелдің қатесін түзеп жазыңдар.

Үлкен кісі бастар, кіші кісі қостар.

Жақсы болсаң –озарсың,

жаман болсаң азарсың.

Жақсы бала-ойлағыш,

Жаман бала-тойлағыш.

Сын есімдерді тауып, олардың мағынасына назар аударыңдар.

Анықтамамен жұмыс.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Қарсы мәндес сын есімдерге мысалдар келтір.


Сергіту сәті: «Қаражорға» биі.


(Т) 2-тапсырма - «Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі.

40-жаттығу.

Өлеңді оқып, жатқа жазыңдар.

Үйрен жақсы әдептен,

Жирен жаман әдеттен.

42-жаттығу.

Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдеңдер. Оларға қарсы мәнді сын есімдерді табыңдар.

Ірі-ұсақ, жұқа-қалың, құрғақ-дымқыл.

43-жаттығу.

Мағынасы жуық сын есімдерді бір-бөлек, қарсы мәнді сын есімдерді бір бөлек топтастырыңдар. Дәлелдеңдер.

жуық сын есімдер

қарсы мәнді сын есімдер

ізетті, ибалы

аласа-биік,

қарт, кәрі

кең-тар

момын, жуас

лай-тұнық

сұлу, көрікті

ауыр-жеңіл


Тапсырмамен жұмыс жасайды.






























Билеп сергиді.


Тапсырма орындайды. Пікірін дәлелдейді.



Дескриптор:

Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар қойып, жауап алады-2балл.

жаңа сөздердің мағынасын ашады-2балл.

Әубәкіров туралы әңгімелейді-1балл.

Берілген мақал-мәтелдің қатесін түзейді-1балл.

Сын есімдерді тауып, олардың мағынасына назар аударады-1балл.












Өлеңді оқып, жатқа жазады-1балл.

Берілген сөздердің сын есім екенін дәлелдейді-1балл.






Қазақ тілі 4 сынып оқулығы

2-бөлім






















Қорытынды

5 мин


Кері байланыс - «Нысана» әдісі.

  • Сабақтан алған білімдерің жайлы пікірлерін жазыңдар.

  • - Бүгінгі сабақтан алған білімдеріңді бағалаңдар.

Үй тапсырмасы: 25-жаттығу.

Өзінің жұмысын бағалайды.

Жазады.

ҚБ қойылады.

Интербел-сенді тақта









Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ