Материалдар / Ашық сабақ Қасым Қайсенов "Жау тылындағы бала" повесі

Ашық сабақ Қасым Қайсенов "Жау тылындағы бала" повесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ .Қасым Қайсенов "Жау тылындағы бала" повесі бойынша жасалды. Мұғалімдерге қажет деп ойлаймын. ҚМЖ жақсы жасалған.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Нағи Ильясов атындағы №9 мектеп-гимназия











Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы: Қасым Қайсенов «Жау тылындағы бала» повесі

Пән мұғалімі: А.Куздеубаева

Сыныбы: 7 «А»

































Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Нағи Ильясов атындағы

3-тарау №9 мектеп- гимназия

Балалар мен үлкендер

Күні: 19.02.19 Мұғалімнің аты-жөні: Куздеубаева Алия

Сынып: 7-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі



Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

көркем шығарманың мазмұны мен пішіні (Т/Ж1);

әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау (7.Т/Ж1)


Сабақтың мақсаты

Шығарма мазмұнымен танысып, кейіпкерді бүгінгі өмір кейіпкерлерімен салыстыру.


Бағалау критерийі


Әңгіме желісі бойынша кейіпкерлерді салыстыра алады;

Бүгінгі өмірмен байланыстыра отырып, шағын мәтін жаза алады.


Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады.

Кейіпкерлерді бүгінгі өмір тұрғысымен байланыстырып өз ойын жеткізе алады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер.

Мосқал-біраз жасқа келген,егде,қарт кісі

Түстік-мәтінде оңтүстік жақ дегенді білдіріп тұр

Тағы-жабайы,қолға үйретілмеген

Ауыздық-жүгеннің ат аузына салынатын темір бөлігі

Тізгін-аттың басын тежеу үшін жасалынған қайыс

Қарғыбау-иттің мойнына тағатын бау.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Қасым Қайсенов туралы жалпы не білеміз?

«Жау тылындағы бала» повесінің қысқаша мазмұны?

Шығарма кейіпкерлері кімдер?

Шығармадағы жер-су атауларын табу.



Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының құндылықтары негізінде құрмет, ынтымақтастық, азаматтық жауапкершілікке баулу.


Пәнаралық байланыс

тарих,география,еңбек



Тақырып бойынша алдыңғы білім

Қ.Қайсеновтің өмірін өткен тақырыптар негізінде біледі.


Сабақ барысы


Сабақтың

жоспарлан

ған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың

басы

2 мин

















Сабақтың

ортасы









5 мин



















5 мин





































































5 мин





















































5 мин





































































5 мин

































































3 мин



















Сабақтың

соңы

3 мин















































































4 мин



















3 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал туғызу

Конверттегі қиынды суреттерді алып, «Кроссенс» әдісі арқылы бір-бірімен байланыстырады.

Ол суреттер: Ақ көгершін, Бейбіт күн, Достық, Жеңіс белгісі. Суреттің келесі бетінде атаулары жазылады.Сол арқылы балалар төрт топқа бөлінеді.



Оқушыларға «Ашық сұрақ» әдісі бойынша сұрақтар қойылады.



Бүгінгі сабақтың тақырыбы не жайлы? Болжаңыз.

Оқушылармен бірігіп, бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындап аламын.



Қ.Қайсеновтің «Жау тылындағы бала» повесі



Қасым Қайсенов туралы жалпы не білеміз?

«Жау тылындағы бала» повесінің қысқаша мазмұны? Бейбіт күн мен соғысты салыстырып өту.

Шығарма кейіпкерлері кімдер?

Шығармадағы жер-су атауларын табу.


Т.Ж

І топ, 1-тапсырма

«Зерттеушілік конференциясы» әдісі

Ғаламтордан ізденіп, мәлімет беру

Қасым Қайсенов туралы жалпы не білеміз?



Қасым Қайсенов

Лақап аты

Дядя Вася

Туған күні

23 сәуір 1918

Туған жері

Шығыс Қазақстан облысы, Ұлан ауданы

Қайтыс болған күні

30 желтоқсан 2006 (88 жас)

Қайтыс болған жері

Шығыс Қазақстан облысы, Ұлан ауданы

Мемлекет

Қазақстан

Марапаттары





Дескриптор:

  • Ғаламтор арқылы мәліметтермен жұмыс жасайды.

  • Қасым Қайсенов туралы біледі.

  • Өзіндік құндылықтарды анықтайды.



ҚБ. «Басбармақ» әдісі арқылы бағаланады.









ІІ топ, 2-тапсырма

Аудиотыңдалым жүргізу

Оқушылар «Жау тылындағы бала»повесінің мазмұнын тыңдау және бейбіт өмір мен соғыс кезін салыстырып өту.



Графикалық органайзер

Бейбіт заман мен соғыс кезеңін салыстырып, ортақ тұсын табады.

Дескриптор:

  • Соғыс кезеңінің қандай қиын екенін біледі.

  • Бейбіт өмірді бағалау керектігін біледі.



ҚБ. «Көңілді смайликтер» әдісі арқылы бағаланады.





ІІІ топ, 3-тапсырма

Кесте толтыру

Шығарма кейіпкерлері

  • Серік – жас партизан, патриот,тапқыр,қырағы, жасы онда, барлаушы. Өскенде атты әскер командирі не артиллерист болғысы келеді.

  • Анна Ивановна – Бористің анасы, партизан, комиссар Совченконың жұбайы.

  • Борис – партизан, жасы Серікпен шамалас

  • Константин Иванович Спижевский –командир, жасы 24-25те, қара торы, бұйра шаш, денелі, сымбатты жігіт. Ақылды, ұстамды, сабырлы. Партизан соғысын әбден меңгерген адам. Туған ауылы Григорьевка селосы. Петреяслав, Канев аудандарындағы астыртын ұйымдарды, ірі партизан отрядының бір батальонын басқарады.

  • Иващенко – Анна Ивановнамен педагогикалық институтта бірге оқыған.





Дескриптор:

  • Кейіпкерлердің іс-әрекетін көрсетеді.

  • Кейіпкерлердің бойынан өзіне үлгі алатын қасиеттерін айтып, ойын тұжырымдайды.



ҚБ. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағаланады.




ІV топ, 4-тапсырма

Шығармадағы жер-су атауларын табу.



  • Украина жері – сұрапыл соғыс кезіндегі Украина суреттеледі.



Дескриптор:

  • Кейіпкерлерді біледі.

  • Жер-су атауларын , ойын тұжырымдайды.



ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағаланады.



Ж.Ж

2-тапсырма

«Жинақы мәтін» жазу әдісі

«Бейбіт елдің ұланымыз» тақырыбында шағын мәтін жазады.

Дескриптор:

  • Бүгінгі күнді жазады.

  • Адамгершілік, ынтымақ,достықты жинақтайды.

  • Мәтін жазады.



Қ.Б. «Парталас көршіңе бір пікір» әдісі арқылы жұптар арасында өзара бағалау.



3-тапсырма

Ж

Тест жұмысы

1.Ұлы Отан соғысы болған жылдар

А) 1941-1945жж

В) 1939-1945жж

С) 1941-1944жж

Д) 1942-1946жж



2.

24 Ақпан 2019
4653
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі