|
Пән Қазақ тілі Бөлім Табиғат құбылыстары Тақырыбы Негізгі және туынды зат есім |
Мектеп: 1 Май О М |
||||||
|
Күні:16.01 Күні:Күні: 3-тоқсан |
Мұғалімнің аты-жөні: А.Чукеева |
||||||
|
Сынып: 4Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспаған оқушылар: |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау . |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Оқыған мəтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сəйкестігін, негізгі ойын анықтайды. Көптеген оқушылар: Мəтіндегі негізгі жəне туынды зат есімді табады. Кейбір оқушылар: Мəтіндегі негізгі жəне туынды зат есімді табады ,талдайды.Берілген тақырып бойынша негізгі ойды тұжырымдайды |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мəтін бөліктерін ажыратады. Мəтіннің айырмашылығы мен ұқсастығын табады. Мəтін мазмұнын болжайды. |
||||||
|
Тірек сөздер
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер Зат есім. Негізгі зат есім.Туынды зат есім. Ұзақ. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Ұзақ құсы туралы білесің бе? Негізгі зат есім дегеніміз не? Туынды зат есім дегеніміз не? |
||||||
|
Құндылықтар |
Белсенді қарым-қатынас,өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және дамыту. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану. |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Зат есім. Зат есімнің тәуелденуі |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар
|
|||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу Қыстап қалатын құстардың суреттері арқылы 4 топқа бөлу Топ басшыларын сайлау,бақалау парақтарын беру Сабақ ұранын айтқызу: Қазақ тілі-өз тілім ,дана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді қл-қызың мәңгі есте, Болашағым, бақытым, қазақ тілі-деп сабақты бастау, Өткен сабақ бойынша білімдерін тексеру Таза тақта әдісі арқылы Тақтаға сұрақтар ілінеді, топ мүшелері сұраққа жауап беру арқылы тақтаны сұрақтардан тазартады 1Қазақ тілінде неше сөз табы бар,атап шық. 2.Қазақ тілінде неше жалғаудың түрлері бар? 3Тәуелдік жалғаулар неше жақта тәуелденіп қолданылады? 4Тәуелдік жалғауларды атап шық Дескриптор Өткен тақырып бойынша сұрақтарға нақты жауап береді Мысалдпр келтіру арқылы дәлелдейді Қ Б Фишкалар арқылы жауаптарын бағалау Жаңа сабақтың тақыры мен мақсатын хабарлау Сабақта негізгі жіне туынды зат есімді еске түсіре отырып тапсырмалар орындаймыз . |
Құстар суреті бақалау парақтары жеке жұмыс сұрақтар слаид |
|||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау Оқулықпен жүмыс 22-жаттығу Оқушылар оқулықтағы «Ұзақ» мәтінін топқа бөліп оқиды Түсінбеген сөздерін тақтаға жазу, бір біріне түсіндіреді,топпен түсіндіріп талдау жұмысын жүргізу. Жұппен жұмыс,топпен жұмыс,ұжымдық жұмыс Сұрақ қоюшы қалпақ –әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша бір біріне сұрақтар қояды Болжамды сұрақтар: – Мəтін не туралы? – Орман ағаштарын ауруға шалдықтыратын құрт қалай аталады? – Жұлдызқұртты қандай құс тазалайды? – Ұзақ немен қоректенеді? – Ол қайда ұя салады? – Ұзақты «дəрігер құс» деп атауға бола ма? Неге? – Ұзақ тағы немен қоректенеді? – Ұзақтың зиянынан пайдасы көп дегенді қалай түсінесің? – Мəтіннің мазмұны мен тақырыбы бір-біріне сəйкес келе ме? Мәтіннен негізгі және туынды зат есімді табады. Мәтін бойынша қорыту: -Мәтіннен қандай ой түйдіңдер? -Мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді тауып, қоршап сызыңдар. -Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді табыңдар Тақтаға зат есімдерді жаздыру Дескриптор: -мәтіннің негізгі ойын анықтайды; -мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды -Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді тауып талдайды 23-жаттығу. (Ө; Ұ; Қ) Жаңылтпашты жатқа жазу. Жаңылтпашты әр топ мүшесіне оқыту,жаттау,жазу,туынды зат есімдерді табу. Шыншыл еңбекшіл-өрмекші, Өрмекші- шын өрнекші Дарынды оқушыларға қосымша тапсырмалар беру Үлгерімі төмен оқушыдан ережені қайталап сұрау Өздері бес туынды зат есім жазу ,талдау Дескриптор: Жаңылтпашты сауатты,жазу нормаларын сақтап жазады Туынды зат есімді табады,талдайды Сергіту сәті Аттар болмағанда не болар еді?і-ойыны 24-жаттығу Топпен жұмыс 1топ : -шы жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасау; 2-топ: -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасау; 3-топ: негізгі зат есім 4-топ: туынды зат есімдерді жазу -әр сөзге сұрақ қою, олардың мағыналық айырмашылығын түсіндіру. Дескриптор Негізгі және туынды зат есімді ажыратады Мағыналық айырмашылығын түсіндіреді. Жазу нормаларды сақтайды. |
Түртіп алу әдісін қолданады Слайд қалпақ
сұрақтар
жаңылтпаш
Слайд |
|||||
|
Сабақтың соңы 8 минут
|
Кері байланыс Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін тексеруі үшін жүргізіледі Plikers –әдісі Топ бойынша тест тапсырмаларын беру . Үй тапсырмасы оқулықтағы 25-жаттығу Тірек сөздерді қолданып Қоян тулары мәтін жазу Рефлексия:Білемін,білдім,білгім келеді-әдісі арқылы |
АКТ
БББ-әдісі |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Саралау. Сабақты қорытындылау кезеңіндегі сұраққа жауап алғанда қабілеті жоғары оқушылардың өзіндік ой-пікір күтіледі. Әр топта оқушылардың түгелдей сабаққа қатысуын қадағалау. |
Қалыптастырушы бағалауда дескриптор арқылы бағаланады. |
АҚТ қолдану кезіндегі және жазу кезіндегі қауіпсіздік ережесі айтылады. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім? Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ .Қазақ тілі "Негізгі және туынды зат есім"4 сынып
|
Пән Қазақ тілі Бөлім Табиғат құбылыстары Тақырыбы Негізгі және туынды зат есім |
Мектеп: 1 Май О М |
||||||
|
Күні:16.01 Күні:Күні: 3-тоқсан |
Мұғалімнің аты-жөні: А.Чукеева |
||||||
|
Сынып: 4Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспаған оқушылар: |
|||||
|
Оқу мақсаты: |
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау . |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Оқыған мəтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сəйкестігін, негізгі ойын анықтайды. Көптеген оқушылар: Мəтіндегі негізгі жəне туынды зат есімді табады. Кейбір оқушылар: Мəтіндегі негізгі жəне туынды зат есімді табады ,талдайды.Берілген тақырып бойынша негізгі ойды тұжырымдайды |
||||||
|
Бағалау критерийлері |
Мəтін бөліктерін ажыратады. Мəтіннің айырмашылығы мен ұқсастығын табады. Мəтін мазмұнын болжайды. |
||||||
|
Тірек сөздер
|
Пәндік терминология мен тірек сөздер Зат есім. Негізгі зат есім.Туынды зат есім. Ұзақ. Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл: Талқылау үшін сұрақтар: Ұзақ құсы туралы білесің бе? Негізгі зат есім дегеніміз не? Туынды зат есім дегеніміз не? |
||||||
|
Құндылықтар |
Белсенді қарым-қатынас,өзіндік бақылау мен бағалауды, шешім қабылдауды үйрену және дамыту. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Әдебиеттік оқу, дүниетану. |
||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Презентация |
||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Зат есім. Зат есімнің тәуелденуі |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақта жоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар
|
|||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Топқа бөлу Қыстап қалатын құстардың суреттері арқылы 4 топқа бөлу Топ басшыларын сайлау,бақалау парақтарын беру Сабақ ұранын айтқызу: Қазақ тілі-өз тілім ,дана тілім, Абай, Мұхтар сөйлеген дана тілім. Қастерлейді қл-қызың мәңгі есте, Болашағым, бақытым, қазақ тілі-деп сабақты бастау, Өткен сабақ бойынша білімдерін тексеру Таза тақта әдісі арқылы Тақтаға сұрақтар ілінеді, топ мүшелері сұраққа жауап беру арқылы тақтаны сұрақтардан тазартады 1Қазақ тілінде неше сөз табы бар,атап шық. 2.Қазақ тілінде неше жалғаудың түрлері бар? 3Тәуелдік жалғаулар неше жақта тәуелденіп қолданылады? 4Тәуелдік жалғауларды атап шық Дескриптор Өткен тақырып бойынша сұрақтарға нақты жауап береді Мысалдпр келтіру арқылы дәлелдейді Қ Б Фишкалар арқылы жауаптарын бағалау Жаңа сабақтың тақыры мен мақсатын хабарлау Сабақта негізгі жіне туынды зат есімді еске түсіре отырып тапсырмалар орындаймыз . |
Құстар суреті бақалау парақтары жеке жұмыс сұрақтар слаид |
|||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут
|
4.2.4.1 - мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау Оқулықпен жүмыс 22-жаттығу Оқушылар оқулықтағы «Ұзақ» мәтінін топқа бөліп оқиды Түсінбеген сөздерін тақтаға жазу, бір біріне түсіндіреді,топпен түсіндіріп талдау жұмысын жүргізу. Жұппен жұмыс,топпен жұмыс,ұжымдық жұмыс Сұрақ қоюшы қалпақ –әдісі арқылы мәтін мазмұны бойынша бір біріне сұрақтар қояды Болжамды сұрақтар: – Мəтін не туралы? – Орман ағаштарын ауруға шалдықтыратын құрт қалай аталады? – Жұлдызқұртты қандай құс тазалайды? – Ұзақ немен қоректенеді? – Ол қайда ұя салады? – Ұзақты «дəрігер құс» деп атауға бола ма? Неге? – Ұзақ тағы немен қоректенеді? – Ұзақтың зиянынан пайдасы көп дегенді қалай түсінесің? – Мəтіннің мазмұны мен тақырыбы бір-біріне сəйкес келе ме? Мәтіннен негізгі және туынды зат есімді табады. Мәтін бойынша қорыту: -Мәтіннен қандай ой түйдіңдер? -Мәтіннің негізгі ойын білдіретін сөйлемдерді тауып, қоршап сызыңдар. -Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді табыңдар Тақтаға зат есімдерді жаздыру Дескриптор: -мәтіннің негізгі ойын анықтайды; -мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қояды -Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді тауып талдайды 23-жаттығу. (Ө; Ұ; Қ) Жаңылтпашты жатқа жазу. Жаңылтпашты әр топ мүшесіне оқыту,жаттау,жазу,туынды зат есімдерді табу. Шыншыл еңбекшіл-өрмекші, Өрмекші- шын өрнекші Дарынды оқушыларға қосымша тапсырмалар беру Үлгерімі төмен оқушыдан ережені қайталап сұрау Өздері бес туынды зат есім жазу ,талдау Дескриптор: Жаңылтпашты сауатты,жазу нормаларын сақтап жазады Туынды зат есімді табады,талдайды Сергіту сәті Аттар болмағанда не болар еді?і-ойыны 24-жаттығу Топпен жұмыс 1топ : -шы жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасау; 2-топ: -ші жұрнақтарын жалғау арқылы туынды зат есімдер жасау; 3-топ: негізгі зат есім 4-топ: туынды зат есімдерді жазу -әр сөзге сұрақ қою, олардың мағыналық айырмашылығын түсіндіру. Дескриптор Негізгі және туынды зат есімді ажыратады Мағыналық айырмашылығын түсіндіреді. Жазу нормаларды сақтайды. |
Түртіп алу әдісін қолданады Слайд қалпақ
сұрақтар
жаңылтпаш
Слайд |
|||||
|
Сабақтың соңы 8 минут
|
Кері байланыс Оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін тексеруі үшін жүргізіледі Plikers –әдісі Топ бойынша тест тапсырмаларын беру . Үй тапсырмасы оқулықтағы 25-жаттығу Тірек сөздерді қолданып Қоян тулары мәтін жазу Рефлексия:Білемін,білдім,білгім келеді-әдісі арқылы |
АКТ
БББ-әдісі |
|||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық пен қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||||
|
Саралау. Сабақты қорытындылау кезеңіндегі сұраққа жауап алғанда қабілеті жоғары оқушылардың өзіндік ой-пікір күтіледі. Әр топта оқушылардың түгелдей сабаққа қатысуын қадағалау. |
Қалыптастырушы бағалауда дескриптор арқылы бағаланады. |
АҚТ қолдану кезіндегі және жазу кезіндегі қауіпсіздік ережесі айтылады. |
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім? Келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз


