Пәні.
Дүниетану
|
Мектеп №135ЖОББМ
|
Сыныбы 2
|
Мұғалім: Сариева Акмарал
Жеткергеновна
|
Күні:
08.02.2020
|
Қатысқандар-22.
Қатыспағандар-0
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстан халқы
|
Осы сабақ арқылы қол жеткізілетін оқу
мақсаты:
|
2.3.5.3.
Қазақстан халықтар достығының маңыздылығын
түсіндіру.
|
Бөлімі:
|
3. Тарих толқынында
|
Бөлімше:
|
3.5. Қазақстан тарихы тәуелсіздік мемлекеттік және
патриотизм.
|
Ортақ тақырып:
|
Менің отбасым және достарым
|
Сабақтың мақсаты:
SMART
|
Қазақстан аумағында өмір сүретін халықтар
арасындағы тығыз қарым-қатынас достықтың маңыздылығын
түсіндіреді.
|
Бағалау критерийлері
|
Барлық оқушылар:
-
Еліміздің өмір тарихы туралы айтады,
түсіндіреді.
-
Қазақстан халқының достығы мен татулығы жайлы
ойларын түсіндіреді.
Көптеген оқушылар:
-
Қазақстан Республикасында тұратын басқа ұлт
өкілдерінің тілін, ұлттық киімдерін, тағамдарын
ажыратады.
-
Басқа ұлт өкілдерінен досы бар оқушы өз досы
жайында әңгімелейді,досына хат жазады.
Кейбір оқушылар:
|
Сөздік қоры:
|
Республика
|
Құндылықтарды дамыту:
|
Рухани жаңғыру бағдарламасында ұлтаралық
салт-дәстүрді сақтау.
|
Денсаулық және техника қауіпсіздігінің
сақтауы:
|
АКТ-да бір-бірімен қарым-қатынас жасағанда
денсаулықты сақтау
|
Пәнаралық байланыстар
|
АКТ, дүниетану
|
АКТ қолдану дағдысы:
|
АКТ дағдысын қалыптастыруда сын тұрғысынан
ойлау.
|
Алдыңғы білім:
|
Басқа ұлт өкілдерін таниды,
әңгімелейді.
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері:
|
Сабақта жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурс
|
Сабақтың басы:
7-мин
|
Шаттық шеңбері.
Достар,бері келіңдер,
Қолдарыңды беріңдер.
Шаттық толы шеңберге,
Қуанышпен еніңдер!
Топқа бөлу.Жіктеу
Әр
ұлт өкілдерінің суретімен ұлттық тағамдарының қиындысы арқылы топқа
бөлінеді және бір-бірінен ерекшелігін
түсіндіреді.
1-критерий.
Еліміздің өмір тарихы туралы айтады,
түсіндіреді.
«Ойыңмен бөліс»
әдісі.
Дескриптор:
ҚБ: «Қол соғу»
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
жарияланады.
|
1топ
Қазақ ұлты
2топ-Орыс ұлты
3топ-Өзбек ұлты
|
Сабақтың ортасы:
30-мин
|
2-критерий.Қазақстан халқының достығы мен татулығы жайлы
ойларын түсіндіреді.
Үштік әдісі
Оқулықпен жұмыс Дүниетану. 2-сынып. 22-23
бет
Тапсырма. Мәтін. Қазақстан
халқы.
Мәтінді тізбектей оқиды, мазмұнын қысқаша өз
ойымен айтады.
Дескриптор
-
Мәтінді тізбектей оқиды,
талқылайды.
-
Мазмұнын айтады, түсіндіреді.
-
Мәтінді өмірмен байланыстырады, мысалдар
ұсынады.
ҚБ: «Күлегештер арқылы
» бағалау
3-критерий.
Қазақстан Республикасында тұратын басқа ұлт
өкілдерінің тілін, ұлттық киімдерін, тағамдарын
ажыратады.
«Жұбын тап?» ойын
Дескриптор
Балалар әр ұлттың жұбын табады, жұптастырады, өз
ойын айтады.
ҚБ: «Бас бармақ»
4-критерий. Басқа ұлт өкілдерінен досы бар оқушы өз досы
жайында әңгімелейді,досына хат жазады.
Дәптермен жұмыс. «Еркін
әңгіме»
Сендердің достарың бар ма? Оның ұлты
қандай?
Дескриптор
ҚБ: От шашу
Сергіту сәті Ән
караоке
«Біз ақ пен қара,
сарымыз
Ағайынды
бәріміз.»
https://www.zharar.com/kz/takpak/12256-sergitu.html
5-критерий:
Әр
ұлт өкілдері жайында эссе, өлең жазады және мақал
құрастырады.
Шығармашылық тапсырма
«Үшбу хат»әдісі
1-топ
Әр
түрлі ұлт өкілдеріне арнап эссе жазады.
2-топ
Ұлт
өкілдерінің достығы туралы мақал жазады.
3-топ
Халықтар достастығы туралы өлең
жазады.
Дескриптор
Оқушылар эссе, өлең, мақал жазады,
құрастырады.
ҚБ:Ауа арқылы бағалау
|
|
Сабақтың соңы:
5-мин
|
Кері байланыс:
«Біз бірлесіп табысқа жетеміз»
әдісі
Сыныптың ішінен әр топ басшысы келесі бір топтың
оқушысына сұрақ қойып, бүгінгі өткен сабақ туралы жауап алады, жеке
пікірін тыңдайды.
Мысалы:
Бүгінгі сабақтан қандай әсер
алдыңыз?
Бүгін не білдіңіз?
Сабақта қандай қиындықтар
туындады?
ҚБ: «Бағдаршам»
арқылы өздерін сабақта не түсініп , не
түсінбегенін бағалайды.
|
|
Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Тапсырмаларды орындау барысында оқытудың белсенді
әдістерін қолдана отырып тапсырмаларды оқушы қажеттілігіне қарай
саралап беруге тырыстым.Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтарын
арттыру мақсатында «Ойыңмен бөліс», «Үштік»,«Жұбын тап», «Еркін
әңгіме» « Үшбу хат»«Біз бірлесіп табысқа жетеміз» әдіс-тәсілдерін
қолданамын
Топқа бөлгенде, жіктеу әдісін қолданамын.
1-тапсырма
Диалог және қолдау
көрсету әдісі бойынша балалар суретке қарай отырып барлық
оқушы өз ойларын айтады.Бұл тапсырмада оқушылар қарқынды қатысып
отырады.
|
Сабақта әрбір тапсырманы орындағаннан кейін оқушы
жұмысын бағалап,оқушының қажеттіліктеріне қарай түзетулер енгізуді
қолданамын.
1-тапсырма
«Қол соғу» арқылы бағалаймын.
|
|
2-5-тапсырма
Дереккөздер
әдісі бойынша, балалар мәтінді оқи отырып
түсіндіреді,мысалдар ұсынады.
|
2-5-тапсырма «Күлегештер » «Ауа»арқылы
бағалаймын
|
|
3-4-тапсырма
Қарқын тәсілі бойынша, әр топ
суреттерді біріктіре отырып жұмыс
жасайды.
|
3-тапсырма
|
«Бас бармақ»,
«От шашу»арқылы
|
|
6-тапсырма
Қорытынды балалар
Сабақты қорытындылай келе әр топ басшысы келесі
бір топтың оқушысына сұрақ қойып, бүгінгі өткен сабақ туралы жауап
алады, жеке пікірін тыңдайды.
|
6-тапсырма «Бағдаршам» арқылы өзінің алған
білімдерін бағалайды.
|
|
|