Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ Қазақстандағы ұжымдастыру

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сынып Қазақстан тарихы пәні Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді: ДОІЖО


Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде

Педагогтің аты-жөні:

Максутова Венера Нурдаулетовна

Күні:

21.01.2025ж

Сынып: 8 А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы ұжымдастыру

Зерттеу сұрағы: Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке»әкеліп соқтырды? 2-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау;

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;

8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау

Сабақтың мақсаты

Күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдайды;

демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтайды;

ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды

Құндылық

Қаңтар – заң және тәртіп айы
Талап бар жерде тәртіп бар

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



7 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Көңілді сәлемдесу» әдісімен жұмыс жасатамын.
Миға шабуыл

Оқушылармен берілген сурет бойынша диалог құру.

Мына сурет қай жылдарға қатысты?

Неліктен адамдар жол үстінде бейнеленген? Мұны немен түсіндіруге болады?

Олар қайда кетіп барады?

Бұл суреттегі ақпараттың құндылығы неде?

Тақырыпты хабарлаймын. Сабақ мақсатымен таныстырамын. Сабақтың тақырыбы бойынша «Ұлы» нәубет» (аштық) ұғымына тоқталып, түсініктеме беремін .

Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды?


Сабаққа назарын аударады.

Тақырыпты дәптерге жазады.

Кері байланыс жасайды



ҚБ: Лүпіл


Ұлы нәубет сөзінің синонимдері қасірет, қайғы, ұлттық трагедия т.б. сөздері

https://gdb.rferl.org/636913CD-700B-4080-A21F-A944D67D4E3F_w1200_r1.jpg


Сабақтың ортасы

7 минут



















15 минут

















5 минут














































6 минут

«Аквариум » әдісі арқылы өткен сабақты еске түсіреді. 2 балл

  1. Ұжымдастыру

  2. Ұжымшарлар

  3. Кооперациялау

  4. 1927жыл

  5. 1929жыл

  6. 1930 жыл

  7. 1932жыл

  8. 1931-1932жж

  9. Геноцит

  10. Демография

  11. Көші-қон

  12. 1937-1938жж

  13. Бесеудің хаты

  14. 3123

  15. 3386

  16. 10-15

  17. 5-10

Жаңа сабақ.Топтық жұмыс 3 балл

« Қазақстандағы ұжымдастыру » жайлы мәлімет беру. (Бейнежазба көрстеу) Берілген мәліметті негізге ала отырып және оқулықты пайдаланып Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды?сұрағына төменде берілген топтықтапсырма негізінде талдау жасау .
1 топ – «Кезбе тілшілер»

2 топ – Картамен жұмыс

3 топ – Кестемен жұмыс
Дискриптор :

  • Рөлдерін шығармашылықпен орындады.

  • Тіл мәдениетін сақтады (дұрыс сөйлеу, бай сөздік қор).

  • Тапсырманы топтық жұмыс ретінде үйлесімді орындады.

  • Берілген уақытты тиімді пайдаланды.

Жұптық жұмыс.

Тарсия әдісі сұрақтармен жауаптарды сәйкестендіру 3 балл

  1. Ұжымдастыру Қазақстанда қай жылдары жүзеге асырылды?

    • Ұжымдастыру 1928-1937 жылдары жүзеге асырылды.

  2. Қазақстанда ұжымдастыру науқаны қай жылы басталды?

    • Ұжымдастыру 1928 жылы басталды.

  3. Ұжымдастыру науқаны кезінде Қазақстанда мал саны қаншалықты азайды?

    • 1928-1932 жылдары мал саны 40 миллионнан 4 миллионға дейін азайды.

  4. 1929-1931 жылдары Қазақстанда ұжымдастыруға қарсы қанша көтеріліс болды?

    • Осы жылдары 372 көтеріліс тіркелді.

  5. 1930 жылы Қазақстандағы ең ірі шаруалар көтерілісі қалай аталды?

    • Бұл көтеріліс "Сырдария көтерілісі" деп аталды.

  6. 1932-1933 жылдардағы ашаршылық Қазақстан халқының қанша пайызын құрбан етті?

    • Ашаршылық салдарынан халықтың шамамен 40%-ы қырылды.

  7. Ұжымдастырудың басты мақсаты қандай болды?

    • Басты мақсат ауыл шаруашылығын ұжымдастыру арқылы өнеркәсіп үшін азық-түлік пен шикізат базасын құру болды.

  8. Қазақстанда ұжымдастыруға байланысты көшпелі және жартылай көшпелі шаруашылықтар қай жылы жойылды?

    • 1931-1933 жылдары көшпелі және жартылай көшпелі шаруашылықтар жойылды.

  9. Ұжымдастыру кезінде Қазақстандағы байлар мен кулактарға қандай шаралар қолданылды?

    • Байлар мен кулактардың мал-мүлкі тәркіленіп, өздері жер аударылды.

Дискриптор
Жеке жұмыс
Қазақстандағы ұжымдастыру сәйкестендіру тапсырмасы 2 балл https://wordwall.net/ru/resource/84996656

Дискриптор:

  • Ұжымдастыру кезеңінің негізгі оқиғаларын түсінеді.

  • Тарихи деректерді талдай отырып, оларды дұрыс сәйкестендіреді.

  • Тапсырманың шарттарына сәйкес жауаптарды анықтап, дұрыс шешімдер қабылдайды.

Өткен сабақты еске түсіре отырып, берілген сұрақтарға жауап береді.
















Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады

































ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады















«Ең үздік жауап»




Оқушылар өзара бағалау жүргізеді.
















ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады




Қ Б: Қол шапалақтау





















Қазақстанда ауыл шаруашылығын ұжымдастыру.
http://e-history.kz/kz/contents/view/846

Ашаршылық

https://www.youtube.com/watch?v=HL0oXmHx4Gg


Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012.

К. Бегалин. Империя құрамында. – Алматы: Аруна, 2013.

Омарбеков Т. Қазақстан тарихының XX ғ. Өзекті мәселелері. Өнер, 2014


Қазақ ОАК және Қазақ ССР ХКК «Байлардың шаруашылығын тәркілеу туралы» қаулысы. Қараңыз:

Қазақстанның қазіргі заман тарихы. Хрестоматия:Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқу құралдары. Б. Аяған.-Алматы: Атамұра, 2005ж, 78-79 бб.

Аяған Б.Ғ. Қазақстандағы 1930 жылдардағы ашаршылық: себептері мен салдары.





Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

Бағалау









ҮТ



«Мұғалімге хабарлама» арқылы кері байланыс жасау. Оқушылар тақтада көрсетілген QR кодты сканерлеу арқылы мұғалімнің ватсап желісіне бүгінгі сабақ бойынша аяқталмаған сөйлемдерді аяқтап, кері байланыс жасайды.


1. Маған ерекше ұнағаны.......

2. Мен ................. орындадым

3. ....................қызықты болды

4. ....................қиын болды

Сабақ барысында тапсырмаларды орындаған қатысушалар дескриптор бойынша бағаланады. Электронды журналға жинаған баллдары қойылады .

Үйге тапсырма

Қазақстандағы ұжымдастыру

Өтілген тақырып бойынша кері байланыс жасайды.







Үй тапсырмасын жазып алады

Қ Б: Қол шапалақтау






Оқулық, қосымша ақпарат көздері

QR код







  1. Ұжымдастыру

  2. Ұжымшарлар

  3. Кооперациялау

  4. 1927жыл

  5. 1929жыл

  6. 1930 жыл

  7. 1932жыл

  8. 1931-1932жж

  9. Геноцит

  10. Демография

  11. Көші-қон

  12. 1937-1938жж

  13. Бесеудің хаты

  14. 3123

  15. 3386

  16. 10-15

  17. 5-10

























Сұрақтар

Жауаптар

1.Ұжымдастыру саясатының мақсаты

Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру арқылы экономиканы индустрияландыруға қажетті ресурстарды қамтамасыз ету.

2.Ұжымдастыру саясаты қалай жүргізілді?

Ауқатты шаруалар – «байлар» мен «қулақтар» тап ретінде жойылды. Шаруаларды күштеп колхоздарға біріктірді.

3.Ұжымдастыру кезінде қандай қиындықтар туындады?

Мал-мүлікті тәркілеу, жергілікті халықтың қарсылығы, ауыл шаруашылығының құлдырауы.

4.Ұжымдастырудың салдары қандай болды?

Аштық, халықтың жаппай қырылуы (1932–1933 жж.), миграция, ауыл шаруашылығы өндірісінің құлдырауы.

5.«Ұлы нәубет» деп неліктен аталды?

Миллиондаған адамның аштықтан қырылуы, ұлттық мәдениет пен дәстүрлерге зиян келуі.

6.Қоғамға әсері қандай болды?

Демографиялық апат, халықтың ұлттық құрамы мен дәстүрлерінің өзгеруі, саяси-экономикалық дағдарыс.































Егер қосымша деректер немесе өзгерістер қажет болса, айтыңыз!

  1. Ұжымдастыру Қазақстанда қай жылдары жүзеге асырылды?

    • Ұжымдастыру 1928-1937 жылдары жүзеге асырылды.

  2. Қазақстанда ұжымдастыру науқаны қай жылы басталды?

    • Ұжымдастыру 1928 жылы басталды.

  3. Ұжымдастыру науқаны кезінде Қазақстанда мал саны қаншалықты азайды?

    • 1928-1932 жылдары мал саны 40 миллионнан 4 миллионға дейін азайды.

  4. 1929-1931 жылдары Қазақстанда ұжымдастыруға қарсы қанша көтеріліс болды?

    • Осы жылдары 372 көтеріліс тіркелді.

  5. 1930 жылы Қазақстандағы ең ірі шаруалар көтерілісі қалай аталды?

    • Бұл көтеріліс "Сырдария көтерілісі" деп аталды.

  6. 1932-1933 жылдардағы ашаршылық Қазақстан халқының қанша пайызын құрбан етті?

    • Ашаршылық салдарынан халықтың шамамен 40%-ы қырылды.

  7. Ұжымдастырудың басты мақсаты қандай болды?

    • Басты мақсат ауыл шаруашылығын ұжымдастыру арқылы өнеркәсіп үшін азық-түлік пен шикізат базасын құру болды.

  8. Қазақстанда ұжымдастыруға байланысты көшпелі және жартылай көшпелі шаруашылықтар қай жылы жойылды?

    • 1931-1933 жылдары көшпелі және жартылай көшпелі шаруашылықтар жойылды.

  9. Ұжымдастыру кезінде Қазақстандағы байлар мен кулактарға қандай шаралар қолданылды?

    • Байлар мен кулактардың мал-мүлкі тәркіленіп, өздері жер аударылды.

Қазақстандағы ұжымдастыру туралы тест (8 сұрақ, жауаптарымен)

1-сұрақ: Ұжымдастыру саясаты Қазақстанда қай жылдары жүргізілді?
a) 1920–1925 жж.
b) 1928–1932 жж.
c) 1935–1940 жж.
d) 1941–1945 жж.
Дұрыс жауап: b) 1928–1932 жж.

2-сұрақ: Ұжымдастырудың негізгі мақсаты қандай болды?
a) Қазақстанда өнеркәсіп орындарын дамыту
b) Ауыл шаруашылығын социалистік негізде қайта құру
c) Білім беру жүйесін жақсарту
d) Мәдени революция жүргізу
Дұрыс жауап: b) Ауыл шаруашылығын социалистік негізде қайта құру

3-сұрақ: Ұжымдастыру кезінде қандай саясат қолданылды?
a) Ауыл шаруашылығы техникаларын тегін тарату
b) Мал-мүлікті тәркілеу және кулактарды жою
c) Шетелдік инвестицияларды тарту
d) Жеке меншік шаруашылықтарды қолдау
Дұрыс жауап: b) Мал-мүлікті тәркілеу және кулактарды жою

4-сұрақ: Ұжымдастыру кезінде Қазақстанда қанша халық ашаршылыққа ұшырады?
a) 1 миллион
b) 2 миллион
c) 3 миллион
d) 4 миллион
Дұрыс жауап: b) 2 миллион

5-сұрақ: Ұжымдастырудың Қазақстан халқына әсері қандай болды?
a) Халық санының өсуі
b) Ашаршылық пен көші-қон
c) Экономиканың жақсаруы
d) Демократиялық реформалардың енгізілуі
Дұрыс жауап: b) Ашаршылық пен көші-қон

6-сұрақ: Ұжымдастыру нәтижесінде қанша мал басы жойылды?
a) 50%
b) 70%
c) 80%
d) 90%
Дұрыс жауап: c) 80%

7-сұрақ: Ұжымдастыру саясатына қарсы болған көтерілістердің бірі қалай аталады?
a) Батпаққара көтерілісі
b) Орынбор көтерілісі
c) Қарқаралы көтерілісі
d) Созақ көтерілісі
Дұрыс жауап: d) Созақ көтерілісі

8-сұрақ: Ұжымдастырудың нәтижесінде Қазақстанның экономикасы қандай күйге түсті?
a) Өркендеу кезеңіне өтті
b) Шаруашылықтың құлдырауы орын алды
c) Экспорт көлемі артты
d) Инфрақұрылым жақсарды
Дұрыс жауап: b) Шаруашылықтың құлдырауы орын алды

Егер қосымша сұрақтар қажет болса, хабарласыңыз!



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
20.02.2025
107
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11