Тексерілді: _________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 25.11.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні:Қазақстан тарихы Сынып: 10 «А», «Ә», «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардыңру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.2.3- қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар). |
|
Сабақ мақсаты |
-Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіреді. Барлық оқушылар орындайды: қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін; Қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтайды. (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі: Ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларына сипаттама береді, талдайды.(қолдану, талдау) Кейбір оқушылар: Қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктеріне сипаттама беріп, баға береді.(бағалау) |
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Өзінің халқына деген сүйіспеншілігін білдіру және ұлттық мәдениетті құрметтеу • Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезіну |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушыларменамандасамын, сыныпты түгендеймін,қызыл, сары,көк, жасыл түсті конфеттерді тарату арқылы конфеттің түрлеріне қарай 4 -топқа бөлемін. Бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен сабақтың тақырыбын таныстырамын. Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау шартын түсіндіру.
|
Амандасады.топқа бөлінеді. Сабақ тақырыбын жазады, мақсатымен танысады. |
мадақтау |
Түрі-түсті конфеттер
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Барлық оқушылар орындайды:"Джигсо"әдісі Топтық жұмыс. 1-тапсырма:қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін; Қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтаңдар 1- топ:қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін анықтаңдар. 2- топ: қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтаңдар. 3- топ:ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларын анықтаңдар. 4- топ:қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін анықтаңдар.
Басым бөлігі орындайды: "ВЕНН" диаграмма әдісі. Жұптық жұмыс 2 тапсырма: Ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларының айырмашылықтарын, ұқсастықтарын анықтаңдар
Кейбір оқушылар:«А Ә Б В»әдісі.Жеке жұмыс. 3- тапсырма:Қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін сипаттап баға беріңдер.
|
Дескриптор: - қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін анықтайды; - қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтайды; - ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларын анықтайды; - қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін анықтайды; - Постерге түсіріп,сынып адында қорғайды; - өзара топтық бағалау. Дескриптор: - Ұлыстар кімдер екенін анықтайды; - Жүздер кімдер екенін анықтайды; -Олардың құрылу факторларына сипаттама береді; - ВЕНН диаграммасына сызып жазады; -өз ойларымен сынып алдында қорғайды; - өзара бағалау жүреді. Дескриптор: -Ру, тайпа деген ұғымын анықтама береді; - Қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін сипаттайды; - жұмыстарын сынып алдында қорғайды; - өзара бағалау жүреді. |
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы |
Оқулық, А-3 форматта қағаз, түрлі-түсті қаламдар.
А-4 форматта қағаз, түрлі-түсті қаламдар.
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: Жазбаша бағалау. "МИ" әдісі. Оқушы қадамы: Сабақта түсінген тұстарын мидың ішіне жазады, түсінбеген тұстарын мидың сыртына жазады
Бағалау: 10 балдық жүйеге сай әр оқушы өз-өзінің жинаған балын өздерінің айтуы бойынша «kundelik.kz-ке» қою. Үйге: ұялы телефонның көмегімен өз шежіреңді «шежіре» бағдарламасына жүктеу, толықтыру. (қыздар ағалары мен інілерін «шежіреге» кіруін ұялы телефондағы бағдарлама арқылы толықтыру.
|
Сабақ бойынша өзінің әрекетіне рефлексия жазады. Өз-өзін критерийге сай бағалайды. Үйге тапсырма алады. |
мадақтау |
Қағаз қиындылары
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ Қазақтардыңру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері 10 сынып
ашық сабақ Қазақтардыңру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері 10 сынып
Тексерілді: _________ ДОІЖО
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы Мектеп: №23 Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі Күні: 25.11.2024 жыл Мұғалімнің аты-жөні: Сегизбаева А. Д. Пәні:Қазақстан тарихы Сынып: 10 «А», «Ә», «Б» Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтардыңру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) |
10.2.2.3- қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар). |
|
Сабақ мақсаты |
-Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіреді. Барлық оқушылар орындайды: қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін; Қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтайды. (білу, түсіну) Оқушылардың басым бөлігі: Ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларына сипаттама береді, талдайды.(қолдану, талдау) Кейбір оқушылар: Қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктеріне сипаттама беріп, баға береді.(бағалау) |
|
Құндылықтарға баулу |
ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ • Өзінің халқына деген сүйіспеншілігін білдіру және ұлттық мәдениетті құрметтеу • Мемлекеттің дамуындағы ел бірлігінің маңызын бағалау және мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті сезіну |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы: |
Білім алушыларменамандасамын, сыныпты түгендеймін,қызыл, сары,көк, жасыл түсті конфеттерді тарату арқылы конфеттің түрлеріне қарай 4 -топқа бөлемін. Бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен сабақтың тақырыбын таныстырамын. Бағалау парақшаларын тарату. Бағалау шартын түсіндіру.
|
Амандасады.топқа бөлінеді. Сабақ тақырыбын жазады, мақсатымен танысады. |
мадақтау |
Түрі-түсті конфеттер
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Барлық оқушылар орындайды:"Джигсо"әдісі Топтық жұмыс. 1-тапсырма:қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін; Қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтаңдар 1- топ:қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін анықтаңдар. 2- топ: қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтаңдар. 3- топ:ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларын анықтаңдар. 4- топ:қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін анықтаңдар.
Басым бөлігі орындайды: "ВЕНН" диаграмма әдісі. Жұптық жұмыс 2 тапсырма: Ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларының айырмашылықтарын, ұқсастықтарын анықтаңдар
Кейбір оқушылар:«А Ә Б В»әдісі.Жеке жұмыс. 3- тапсырма:Қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін сипаттап баға беріңдер.
|
Дескриптор: - қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін анықтайды; - қазақ қоғамындағы шежіре және туыстық пен туыстық қатынастар қағидасының маңызын анықтайды; - ұлыстар мен жүздердің құрылу факторларын анықтайды; - қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін анықтайды; - Постерге түсіріп,сынып адында қорғайды; - өзара топтық бағалау. Дескриптор: - Ұлыстар кімдер екенін анықтайды; - Жүздер кімдер екенін анықтайды; -Олардың құрылу факторларына сипаттама береді; - ВЕНН диаграммасына сызып жазады; -өз ойларымен сынып алдында қорғайды; - өзара бағалау жүреді. Дескриптор: -Ру, тайпа деген ұғымын анықтама береді; - Қазақтардың ру-тайпалық ұйымының ерекшеліктерін сипаттайды; - жұмыстарын сынып алдында қорғайды; - өзара бағалау жүреді. |
Мадақтау 1-4 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы
Мадақтау 1-3 балл аралығы |
Оқулық, А-3 форматта қағаз, түрлі-түсті қаламдар.
А-4 форматта қағаз, түрлі-түсті қаламдар.
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс: Жазбаша бағалау. "МИ" әдісі. Оқушы қадамы: Сабақта түсінген тұстарын мидың ішіне жазады, түсінбеген тұстарын мидың сыртына жазады
Бағалау: 10 балдық жүйеге сай әр оқушы өз-өзінің жинаған балын өздерінің айтуы бойынша «kundelik.kz-ке» қою. Үйге: ұялы телефонның көмегімен өз шежіреңді «шежіре» бағдарламасына жүктеу, толықтыру. (қыздар ағалары мен інілерін «шежіреге» кіруін ұялы телефондағы бағдарлама арқылы толықтыру.
|
Сабақ бойынша өзінің әрекетіне рефлексия жазады. Өз-өзін критерийге сай бағалайды. Үйге тапсырма алады. |
мадақтау |
Қағаз қиындылары
|
шағым қалдыра аласыз















