|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
||||||||||||
|
Пән: қазақ тілі. 2-сабақ |
Мұғалімнің аты-жөні:Муканова Ж.Ж. |
|||||||||||
|
Уақыты:13.10.2021 |
Класс:10 С |
Оқушы саны: 8 |
||||||||||
|
Орта мерзімді жоспар бөлімі |
Қайырымдылық ұйымдар мен қорлар, мемлекеттік көмек
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың көмек, қолдау көрсету дәстүрлері |
|||||||||||
|
Концепт |
Көмек |
|||||||||||
|
Сабақ концепті |
Қолдау |
|||||||||||
|
КДМ |
Жоғары деңгей сұрақтарын қою арқылы оқушылардың кері байланыс жасау дағдысын жетілдіру |
|||||||||||
|
Оқыту мақсаты |
10.О6.Белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу. 10.ӘТН1. Мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана біледі. Мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-мәтіндегі автордың негізгі ойын табады; -мақсаты мен құндылығын анықтайды; - тілдік бірліктерді орынды қолданады; - орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар осы тақырып аясында дамиды. |
|||||||||||
|
Дифференциация |
Проблемалық оқыту принципі |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
Кезең |
||||||||||
|
Тарих |
Сабақтың басында |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту сабақ мазмұны арқылы жүзеге асады. Жаһандық азаматтық: қайырымдылық, волонтерлық қызмет |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
|
Қызығушылықты ояту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Оқушылармен бірігіп бағалау критерийі құрылады. |
МД слайд |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 7 мин
10 мин
7мин
10мин |
Оқылым алды тапсырмасы Бағыттау Жетелеуші сұрақтар: -Қазақтың тұрмыс-тіршілігінде көрші, ағайын, туыс арасындағы көмек қалай жүзеге асырылған? -Қолдау көрсету, көмек беру мақсатындағы қандай дәстүрлер бар? -Қазіргі уақытта асар жасалады ма? Қосымша мәлімет АСАР – бір-біріне ақысыз көмек көрсету дәстүрлерінің бірі. Бұл дәстүр қырғыз, қазақ, өзбек, тәжік, түркімен халықтарына ортақ, өте ертеде пайда болған........... (ШЫҢ кітап-2011, 10-бет) Оқылым тапсырмасы 1-тапсырма. Оқылым стратегияларын (астын сызып оқу) қолдана отырып, оқыңыздар. Астын сызып оқу стратегиясы + Мен білетін ақпарат – Мен білмейтін ақпарат ? Менің білгім келетін ақпарат Асар - қазақы ортада ауқымды да күрделі жұмыстарды ауылдас-руластарының - жетіаталық экзогамиялық ру-қауымның негізгі құрамдас бөлігі біраталардың бірлесе атқару харекетінің атауы. Мысалы, егіншілік дамыған өлкелерде арық, кәріз қазу, тазалау секілді суландыру жүйесіндегі жұмыстарды, сондай-ақ, үй тұрғызу, қора-қопсы салу сияқты құрылыс жұмыстарын асар жасау арқылы атқарған. Қазақ ауылында бір отбасының қолынан келмейтін күрделі, көлемді жұмыстарды атқару үшін бірнеше ауылдың адамдары асарға шақырылады. Асарға шақырылғандар еңбегі үшін төлемақы талап етпейді, асарға шақырушы адам оларға жақсы ас әзірлеп, дастарқан жаяды. Ұжымдасып жұмыс істеудің үлкен бір көрінісі деп қарауға болатын тағы бір үрдіс батыс қазақтары тілінде «үме» деп аталады. Шөп шабу науқаны кезінде қыз-бозбаланың және әнші-жыршының жиналатынына байланысты «Үмеге келген үндемей қалмайды» деген мақал туған. Оңтүстік өңірде «асаршы» мен «мердігерші» атаулары бір мағынада айтыла береді. Жұмысқа қатысушылардың жас шамасы да, күш қуаты тұрғысынан жұмысқа жарамдылығы да ескерілді. Мысалы, Шу бойы қазақтарында дәстүр бойынша қоғамдық қарекетке қатысатын ер адам жасы 16 жастан төмен, 60 жастан жоғары болмаған. Өйткені асарға қатысушы әрбір адам арық бойында жатқан суармалы алқаптан жер алуға қақысы бар. Ал жерді қауымның еңбекке жарамды адамы алу тиіс. 1888 жылы көктемде Бөтімбай Сәтінің тоғанында жұысты он бес күнде аяқтаған 28 адамның арқайсысына ені 33 м, ұзындығы 66м жер берілген. Егер отбасының отағасы қайтыс болса, онда жер үлкен ұлына немесе жесіріне тиісті болған. Олар маусым аралығында жүргізілетін арықты жөндеу, тазалау секілді жұмыстарға қатысуға міндетті болған. Дәстүрлі көшпелі ортада қой қырқымды ұйымдастыру, қыстаулардағы үйлерді салу мен мал жайланатын орындарды тұрғызу сияқты біршама уақыт пен күш-қайратты қажет ететін шараларды атқаруға екі-үш ұрпақтан тұратын «бір ата» деп аталатын шама-шарқы жетпегендіктен, көрші ауылдың адамдары асарға шақырылды. Аталмыш және осы құралыптас ауқымды шараларды бірлесе атқару көшпелі ортадағы әлеуметтік қатынастардың нығаюының үлкен кепілі болды. Яғни ру, қауымның тіршілік кеңістігінде асардың қоғамдық қатынастарды ұйымдастыру мен реттеудегі орны мен рөлі айырықша болды.
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді. Ақпараттарды іріктейді. Оқылымнан кейінгі тапсырма Комментарий жасап оқу стратегиясы арқылы автордың айтпақ болған ойын, мәтіннің кімдерге арналғандығын анықтау, мәтінді жазудағы мақсатын түсіну. Зерттеу. Топтық жұмыс. 1. Мақсатын анықтау; 2. Құндылығын анықтау; «Білу қажет» кестесі
Дескриптор Мәтіннің мақсатын анықтайды Автордың айтпақ ойын жеткізеді топтық бағалау. Жақсарту жөніндегі нұсқаулық Өзін-өзі бағалау. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс.
Проблемалық сұрақ: Бүгінгі таңда бұл дәстүрдің рөлі қандай? Сіз асарға барасыз ба? Соңғы рет қашан бардыңыз? Бұл дәстүрді жаңғыртудың жолын ұсына аласыз ба?
Дескриптор Позициясын білдіреді Нақты 1 ұсыныс айтады Қорытынды ойын жеткізеді
Өзін-өзі бағалау.
3-тапсырма. Жеке жұмыс Жазылым тапсырмасы. Жағдаят. Жазда атаңыздың үйіне демалысқа барғанда ауылда өткен асарға қатынасып куәгер болғандығыңызды, алған әсеріңізді сипаттап жазыңыздар. Жазба жұмысыңызда орфографиялық норманы сақтап жазыңыз. 50-70 сөз.
Дескриптор Алған әсерін сипаттап жазады; Орфографиялық норманы сақтайды; 1-2 көркемдегіш құрал қолданады. Мұғалім бағалауы. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия. MS Forms қосымшасында орындайды. Неліктен бұл сабақ сіз үшін маңызды? Алған біліміңізді қайда қолданасыз?
|
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Қазақтың көмек, қолдау көрсету дәстүрлері
Ашық сабақ. Қазақтың көмек, қолдау көрсету дәстүрлері
|
Қысқа мерзімді сабақ жоспары |
||||||||||||
|
Пән: қазақ тілі. 2-сабақ |
Мұғалімнің аты-жөні:Муканова Ж.Ж. |
|||||||||||
|
Уақыты:13.10.2021 |
Класс:10 С |
Оқушы саны: 8 |
||||||||||
|
Орта мерзімді жоспар бөлімі |
Қайырымдылық ұйымдар мен қорлар, мемлекеттік көмек
|
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақтың көмек, қолдау көрсету дәстүрлері |
|||||||||||
|
Концепт |
Көмек |
|||||||||||
|
Сабақ концепті |
Қолдау |
|||||||||||
|
КДМ |
Жоғары деңгей сұрақтарын қою арқылы оқушылардың кері байланыс жасау дағдысын жетілдіру |
|||||||||||
|
Оқыту мақсаты |
10.О6.Белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана білу. 10.ӘТН1. Мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу. |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын тиімді қолдана біледі. Мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-мәтіндегі автордың негізгі ойын табады; -мақсаты мен құндылығын анықтайды; - тілдік бірліктерді орынды қолданады; - орфографиялық нормаға сай жазады. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік дағдылар осы тақырып аясында дамиды. |
|||||||||||
|
Дифференциация |
Проблемалық оқыту принципі |
|||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
Кезең |
||||||||||
|
Тарих |
Сабақтың басында |
|||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту сабақ мазмұны арқылы жүзеге асады. Жаһандық азаматтық: қайырымдылық, волонтерлық қызмет |
|||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут
|
Қызығушылықты ояту. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. Оқушылармен бірігіп бағалау критерийі құрылады. |
МД слайд |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 минут 7 мин
10 мин
7мин
10мин |
Оқылым алды тапсырмасы Бағыттау Жетелеуші сұрақтар: -Қазақтың тұрмыс-тіршілігінде көрші, ағайын, туыс арасындағы көмек қалай жүзеге асырылған? -Қолдау көрсету, көмек беру мақсатындағы қандай дәстүрлер бар? -Қазіргі уақытта асар жасалады ма? Қосымша мәлімет АСАР – бір-біріне ақысыз көмек көрсету дәстүрлерінің бірі. Бұл дәстүр қырғыз, қазақ, өзбек, тәжік, түркімен халықтарына ортақ, өте ертеде пайда болған........... (ШЫҢ кітап-2011, 10-бет) Оқылым тапсырмасы 1-тапсырма. Оқылым стратегияларын (астын сызып оқу) қолдана отырып, оқыңыздар. Астын сызып оқу стратегиясы + Мен білетін ақпарат – Мен білмейтін ақпарат ? Менің білгім келетін ақпарат Асар - қазақы ортада ауқымды да күрделі жұмыстарды ауылдас-руластарының - жетіаталық экзогамиялық ру-қауымның негізгі құрамдас бөлігі біраталардың бірлесе атқару харекетінің атауы. Мысалы, егіншілік дамыған өлкелерде арық, кәріз қазу, тазалау секілді суландыру жүйесіндегі жұмыстарды, сондай-ақ, үй тұрғызу, қора-қопсы салу сияқты құрылыс жұмыстарын асар жасау арқылы атқарған. Қазақ ауылында бір отбасының қолынан келмейтін күрделі, көлемді жұмыстарды атқару үшін бірнеше ауылдың адамдары асарға шақырылады. Асарға шақырылғандар еңбегі үшін төлемақы талап етпейді, асарға шақырушы адам оларға жақсы ас әзірлеп, дастарқан жаяды. Ұжымдасып жұмыс істеудің үлкен бір көрінісі деп қарауға болатын тағы бір үрдіс батыс қазақтары тілінде «үме» деп аталады. Шөп шабу науқаны кезінде қыз-бозбаланың және әнші-жыршының жиналатынына байланысты «Үмеге келген үндемей қалмайды» деген мақал туған. Оңтүстік өңірде «асаршы» мен «мердігерші» атаулары бір мағынада айтыла береді. Жұмысқа қатысушылардың жас шамасы да, күш қуаты тұрғысынан жұмысқа жарамдылығы да ескерілді. Мысалы, Шу бойы қазақтарында дәстүр бойынша қоғамдық қарекетке қатысатын ер адам жасы 16 жастан төмен, 60 жастан жоғары болмаған. Өйткені асарға қатысушы әрбір адам арық бойында жатқан суармалы алқаптан жер алуға қақысы бар. Ал жерді қауымның еңбекке жарамды адамы алу тиіс. 1888 жылы көктемде Бөтімбай Сәтінің тоғанында жұысты он бес күнде аяқтаған 28 адамның арқайсысына ені 33 м, ұзындығы 66м жер берілген. Егер отбасының отағасы қайтыс болса, онда жер үлкен ұлына немесе жесіріне тиісті болған. Олар маусым аралығында жүргізілетін арықты жөндеу, тазалау секілді жұмыстарға қатысуға міндетті болған. Дәстүрлі көшпелі ортада қой қырқымды ұйымдастыру, қыстаулардағы үйлерді салу мен мал жайланатын орындарды тұрғызу сияқты біршама уақыт пен күш-қайратты қажет ететін шараларды атқаруға екі-үш ұрпақтан тұратын «бір ата» деп аталатын шама-шарқы жетпегендіктен, көрші ауылдың адамдары асарға шақырылды. Аталмыш және осы құралыптас ауқымды шараларды бірлесе атқару көшпелі ортадағы әлеуметтік қатынастардың нығаюының үлкен кепілі болды. Яғни ру, қауымның тіршілік кеңістігінде асардың қоғамдық қатынастарды ұйымдастыру мен реттеудегі орны мен рөлі айырықша болды.
Дескриптор Сұрақтарға жауап береді. Ақпараттарды іріктейді. Оқылымнан кейінгі тапсырма Комментарий жасап оқу стратегиясы арқылы автордың айтпақ болған ойын, мәтіннің кімдерге арналғандығын анықтау, мәтінді жазудағы мақсатын түсіну. Зерттеу. Топтық жұмыс. 1. Мақсатын анықтау; 2. Құндылығын анықтау; «Білу қажет» кестесі
Дескриптор Мәтіннің мақсатын анықтайды Автордың айтпақ ойын жеткізеді топтық бағалау. Жақсарту жөніндегі нұсқаулық Өзін-өзі бағалау. 2-тапсырма. Жұптық жұмыс.
Проблемалық сұрақ: Бүгінгі таңда бұл дәстүрдің рөлі қандай? Сіз асарға барасыз ба? Соңғы рет қашан бардыңыз? Бұл дәстүрді жаңғыртудың жолын ұсына аласыз ба?
Дескриптор Позициясын білдіреді Нақты 1 ұсыныс айтады Қорытынды ойын жеткізеді
Өзін-өзі бағалау.
3-тапсырма. Жеке жұмыс Жазылым тапсырмасы. Жағдаят. Жазда атаңыздың үйіне демалысқа барғанда ауылда өткен асарға қатынасып куәгер болғандығыңызды, алған әсеріңізді сипаттап жазыңыздар. Жазба жұмысыңызда орфографиялық норманы сақтап жазыңыз. 50-70 сөз.
Дескриптор Алған әсерін сипаттап жазады; Орфографиялық норманы сақтайды; 1-2 көркемдегіш құрал қолданады. Мұғалім бағалауы. |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Рефлексия. MS Forms қосымшасында орындайды. Неліктен бұл сабақ сіз үшін маңызды? Алған біліміңізді қайда қолданасыз?
|
|
||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім? |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













