|
Бөлім: |
6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті.Спорттық ойындар. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Орынбаев Сакен |
|
|
Күні: |
14.02.2023ж |
|
|
Сыныбы:8 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Допты алып жүру және допты екі қолмен кеудеден беру.Баскетбол |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.8.1. Түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған ролдерді көрсету және салыстыра білу. Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгерту |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді. Көбі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді. Кейбірі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді және оз ара талқылайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
4-бөлім. Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері.Баскетбол |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Орынбаев Сакен |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Баскетбол ойынында допты алдау әдісін меңгерту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.4. Қимыл қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді. Көбі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді. Кейбірі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді және оз ара талқылайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Дайындық бөлімі Сапқа тұру.Амандасу.Оқушыларды түгендеу. Спорт алаңындағы қауіпсіздік ережелерін айту. Алаңда бірқалыпты жүгірулер: Жүру және жүгіру; 10-30м.қысқа қашықтықты алға қарай бір қырымен және теріс қарап бірнеше қайталап жүгіру; Жылдамдықты өзгертіп жүгіру,жылдам жүгіріп келе жатып бірден баяу жүгіруге көшу немесе тоқтай қалу,басқа бағытқа жұлқына ұмтылу. Тоқтау мен бұрылу; Секіріп барып және алға ұмтыла беріп тоқтау, Аяқты қозғап бұрылу,секіру арқылы және дене салмағы түскен аяқпен бұрылу; Секіру мен жүгіру; Жерден бір аяқпен және екі аяқпен серпіле секіру, Баспен доп ұрғандай қимыл жасау; Жылдамдықты дамыту жаттығулары: - 180*-қа дейін бағытты өзгертіп жүгіру, - Алға және теріс қарап жарыса жүгіру, - Аяқты қайшылай адымдап жүгіру, - ілеспелі қадам жасап жүгіру, |
Спорттық формалары болуын қадағалау. Жүгіру кезінде ара қашықтық сақтау. Қадамдары қысқа әрі жеңіл болуы керек. Бұрылғанда қозғалу бағытын тез өзгертуге тырысу. Жоғары секіруге талпыну. Алаңда ойыншылар тізелерін сәл бүгіп жүруге дағдылану. |
ҚБ 1-10 балл |
Кең алаң Ысқырық, баскетбол добы |
|
Сабақтың ортасы |
Негізгі бөлім. Допты беру , алып жүру және лақтыруды жаттықтыру. 1.Допты меңгеру және алып жүру тәсіліне мыналар жатады: Қағып алу, беру, алып жүру және бір-біріне беру. А) Жоғарыдан екі қолмен доп беру кезінде қарсыластар қимылы өрістеп, кедергі жасауға тырысады. Б.Қ. доп бастан асырыла, шынтақтар алға қаратыла, жоғары созылған екі қолда орналасады. Екі қолдың серпіліс еүшімен доп алға қарай әріптеске беріледі. Мысалы : төмендегі суреттегідей. Б) Бір қолмен жоғарыдан доп беру - Б.Қ. доп бір қолдың білезігінде болады. Алға созылған қолды иіп, білезіктері орай серпіп, әріпте,ске доп беріледі. В) Допты кеудеден екі қолмен беру. Кеуде тұсынан екі қолмен доп беру 6 метрге дейін қашықтыққа допты тура және тез беруге мүмкіндік береді. Баскетболист тұрысында ойнаушы допты кеуде тұсында ұстайды. Содан кейін қол қозғалысымен және аяқтардың серіппелі қозғалысымен допты кеуде тұсына алып, қажетті бағытқа лақтыру. Г) Допты иықтан асыра бір қолмен беру алысқа беруге мүмкіндік береді. Доп ойыншының иығы тұсында, қолдарының біреуінің білезігінде. Екінші қол оған көмек жасауы мүмкін. Қолды серіппе алға созумен доп керектібағытта беріледі. Допты себетке лақтыру 2. Допты себетке барлық тәсілдермен лақтыруға болады. А) Екі қолмен кеудеден лақтыру. Бір орыннан орта және алыс аралықтан лақтырған тиімді. Б) Жоғарыдан екі қолмен лақтыру. Ойыншы аяқтары Б.Қ. сәл иілген . Аяқты жазу дененің қозғалысына серпін беріп, шынтақтан иілген қолдар осы сәтте алға қарай серпіле түзеледі. В) Бір қолмен иықтан асыра доп лақтыру. Орта және жақын қашықтан шабуыл кезінде жасалады. 3. Допқа ие болу үшін мынадай жаттығулар жасалады: Допты бір қолдан екінші қолға ауыстырып, онымен денені орай қимылдау. Доп екі қолмен сыртқа шығарылады . содан кейін бастан асыра алға лақтыру, қағып алу . Дәл сондай қимылда дотың алда болуы арқылы оны бастан асыра артқа лақтырып, қағып алуға да болады. Ілгері еңкейіп, доп ұстаған қолды кең ашылғанаяқтар арасынан өткізу. Допты өкшемен қысып, жоғары секіру, оны жоғары лақтырып қағып алу керек. 4. Жеңілдетілген ереже боынша екі командаға бөліп ойын өткізу. |
|
«Басбармақ» әдісі |
Іс-әрекеттің әрбір түріне арналған кең алаң, ысқырық |
|
Сабақтың соңы |
Оқушыларды сапқа тұрғызу. Жақсы орындаған балаларды мадақтау. Ойын барысындағы кемшіліктерін айту. Бағалау. Үйге тапсырма. |
|
ҚБ 1-10 балл |
|
|
Саралау |
Саралау барысында оқушылардың деңгейін анықтап. Деңгейлері бойынша тапсырмалар бердім. Сабаққа белсенді қатысып тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды ауызша мадақтау арқылы бағаладым.Деңгейі жоғары оқушылармен аралстырып білім деңгейлерін көтер |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қазақтың ұлттық ойындары және спорт"
Ашық сабақ "Қазақтың ұлттық ойындары және спорт"
|
Бөлім: |
6-бөлім. Командалық ойын-белсенді қозғалыстың іс-әрекеті.Спорттық ойындар. |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Орынбаев Сакен |
|
|
Күні: |
14.02.2023ж |
|
|
Сыныбы:8 «В» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Допты алып жүру және допты екі қолмен кеудеден беру.Баскетбол |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.2.8.1. Түрлі қимыл-қозғалыс негіздерінен туындаған ролдерді көрсету және салыстыра білу. Спорттық ойын ережелерін және әдіс-тәсілдерін меңгерту |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді. Көбі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді. Кейбірі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді және оз ара талқылайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Бөлім: |
4-бөлім. Спорт ойындары арқылы командалық бірлесу әрекеттері.Баскетбол |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Орынбаев Сакен |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сыныбы:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Баскетбол ойынында допты алдау әдісін меңгерту |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.1.4.4. Қимыл қозғалысты орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын жақсарта білу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді. Көбі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді. Кейбірі: Білім алушылар түрлі дене жаттығуларының орындайды, ағзаға тигізетін әсері мен энергетикалық жүйемен байланысын түсінеді,көрсетеді және оз ара талқылайды. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Дайындық бөлімі Сапқа тұру.Амандасу.Оқушыларды түгендеу. Спорт алаңындағы қауіпсіздік ережелерін айту. Алаңда бірқалыпты жүгірулер: Жүру және жүгіру; 10-30м.қысқа қашықтықты алға қарай бір қырымен және теріс қарап бірнеше қайталап жүгіру; Жылдамдықты өзгертіп жүгіру,жылдам жүгіріп келе жатып бірден баяу жүгіруге көшу немесе тоқтай қалу,басқа бағытқа жұлқына ұмтылу. Тоқтау мен бұрылу; Секіріп барып және алға ұмтыла беріп тоқтау, Аяқты қозғап бұрылу,секіру арқылы және дене салмағы түскен аяқпен бұрылу; Секіру мен жүгіру; Жерден бір аяқпен және екі аяқпен серпіле секіру, Баспен доп ұрғандай қимыл жасау; Жылдамдықты дамыту жаттығулары: - 180*-қа дейін бағытты өзгертіп жүгіру, - Алға және теріс қарап жарыса жүгіру, - Аяқты қайшылай адымдап жүгіру, - ілеспелі қадам жасап жүгіру, |
Спорттық формалары болуын қадағалау. Жүгіру кезінде ара қашықтық сақтау. Қадамдары қысқа әрі жеңіл болуы керек. Бұрылғанда қозғалу бағытын тез өзгертуге тырысу. Жоғары секіруге талпыну. Алаңда ойыншылар тізелерін сәл бүгіп жүруге дағдылану. |
ҚБ 1-10 балл |
Кең алаң Ысқырық, баскетбол добы |
|
Сабақтың ортасы |
Негізгі бөлім. Допты беру , алып жүру және лақтыруды жаттықтыру. 1.Допты меңгеру және алып жүру тәсіліне мыналар жатады: Қағып алу, беру, алып жүру және бір-біріне беру. А) Жоғарыдан екі қолмен доп беру кезінде қарсыластар қимылы өрістеп, кедергі жасауға тырысады. Б.Қ. доп бастан асырыла, шынтақтар алға қаратыла, жоғары созылған екі қолда орналасады. Екі қолдың серпіліс еүшімен доп алға қарай әріптеске беріледі. Мысалы : төмендегі суреттегідей. Б) Бір қолмен жоғарыдан доп беру - Б.Қ. доп бір қолдың білезігінде болады. Алға созылған қолды иіп, білезіктері орай серпіп, әріпте,ске доп беріледі. В) Допты кеудеден екі қолмен беру. Кеуде тұсынан екі қолмен доп беру 6 метрге дейін қашықтыққа допты тура және тез беруге мүмкіндік береді. Баскетболист тұрысында ойнаушы допты кеуде тұсында ұстайды. Содан кейін қол қозғалысымен және аяқтардың серіппелі қозғалысымен допты кеуде тұсына алып, қажетті бағытқа лақтыру. Г) Допты иықтан асыра бір қолмен беру алысқа беруге мүмкіндік береді. Доп ойыншының иығы тұсында, қолдарының біреуінің білезігінде. Екінші қол оған көмек жасауы мүмкін. Қолды серіппе алға созумен доп керектібағытта беріледі. Допты себетке лақтыру 2. Допты себетке барлық тәсілдермен лақтыруға болады. А) Екі қолмен кеудеден лақтыру. Бір орыннан орта және алыс аралықтан лақтырған тиімді. Б) Жоғарыдан екі қолмен лақтыру. Ойыншы аяқтары Б.Қ. сәл иілген . Аяқты жазу дененің қозғалысына серпін беріп, шынтақтан иілген қолдар осы сәтте алға қарай серпіле түзеледі. В) Бір қолмен иықтан асыра доп лақтыру. Орта және жақын қашықтан шабуыл кезінде жасалады. 3. Допқа ие болу үшін мынадай жаттығулар жасалады: Допты бір қолдан екінші қолға ауыстырып, онымен денені орай қимылдау. Доп екі қолмен сыртқа шығарылады . содан кейін бастан асыра алға лақтыру, қағып алу . Дәл сондай қимылда дотың алда болуы арқылы оны бастан асыра артқа лақтырып, қағып алуға да болады. Ілгері еңкейіп, доп ұстаған қолды кең ашылғанаяқтар арасынан өткізу. Допты өкшемен қысып, жоғары секіру, оны жоғары лақтырып қағып алу керек. 4. Жеңілдетілген ереже боынша екі командаға бөліп ойын өткізу. |
|
«Басбармақ» әдісі |
Іс-әрекеттің әрбір түріне арналған кең алаң, ысқырық |
|
Сабақтың соңы |
Оқушыларды сапқа тұрғызу. Жақсы орындаған балаларды мадақтау. Ойын барысындағы кемшіліктерін айту. Бағалау. Үйге тапсырма. |
|
ҚБ 1-10 балл |
|
|
Саралау |
Саралау барысында оқушылардың деңгейін анықтап. Деңгейлері бойынша тапсырмалар бердім. Сабаққа белсенді қатысып тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды ауызша мадақтау арқылы бағаладым.Деңгейі жоғары оқушылармен аралстырып білім деңгейлерін көтер |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















