Материалдар / Ашық сабақ ҚМЖ М. Өтемісұлы "Мен , мен едім мен едім " өлеңі

Ашық сабақ ҚМЖ М. Өтемісұлы "Мен , мен едім мен едім " өлеңі

Материал туралы қысқаша түсінік
9 сынып қазақ әдебиеті пәні. М. Өтемісұлы "Мен , мен едім мен едім" өлеңі. ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
17 Мамыр 2024
178
0 рет жүктелген
2500 ₸
Бүгін алсаңыз
+125 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +125 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Тарихи шындық пен көркемдік шешім

Мектеп: С. Ерубаев жом

Күні: 28.11

Мұғалімнің аты-жөні: Найманбаева Айзат

Сынып: 9 а

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Махамбет Өтемісұлы «Мен- мен едім, мен едім!» өлеңі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9. 1.1.1 әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау.

9.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану.


Сабақтың мақсаттары

«Мен- мен едім, мен едім!» шығармасын түсініп оқу, өлеңнің мазмұндық желілерін анықтау, сюжеттік-композициялық талдау жасау.

Үзінділердегі негізгі ойды шығармашылықта қолдану, өмірмен байланыстырып жазу.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың

басы

7 минут


Ұйымдастыру кезеңі.

Жағымды психологиялық ахуал.

Шаттық шеңбері.

«Мен сені теңеймін батырға» теңеулер арқылы сабақты бастау. (музыка әуені)


Топқа бөлу:

«QAZMATH» платформасымен

« Бас, қол, жүрек» әдісі арқылы 3 топқа бөлу.


Үй тапсырмасын сұрау.

«Filippiti Randomizer» платформасы арқылы үй тапсырмасын бекіту.

1. Махамбет қандай тұлға?

2. Баймағамбет қандай кейіпкер?

3. Ақынның күйлерін атаңдар?

4. Махамбеттің қандай шығармаларын білесіңдер?

5. Суреттер сөйлейді.


«Болжау» әдісі арқылы тақырыпты болжау. «Өз мендігіміз» стратегиясы.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.


Шаттық шеңбері.

«Мен сені теңеймін батырға» теңеулер арқылы сабақты бастайды.


«QAZMATH» платформасымен « Бас, қол, жүрек» әдісі арқылы 3 топқа бөлінеді.

Үй тапсырмасын сұрау.

«Filippiti Randomizer» платформасы арқылы үй тапсырмасы бекітіледі.

«Өз мендігіміз» стратегиясы.

Сабақ тақырыбы мен мақсатын анықтау.











Дескриптор:

-өтілген тапсырмаларды түсінеді.

-сұрақтарға жауап береді.

(1 балл)











Қажетті қима қағаздары.

АКТ

Сабақтың ортасы











10 минут


















10 минут



























2 минут



















10 минут



















Сабақтың соңы


5 минут












Мағынаны тану. Жаңа сабақ

М. Өтемісұлы «Мен мен едім, мен едім» өлеңі.

Өлеңнің шығу тарихына байланысты видео көрсетіледі.


Шығарма мазмұнымен толық танысады.

1 – тапсырма. Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасаңдар.

Жұптық жұмыс. «Автор жолымен» әдісі.

1. Шығарма тақырыбына байланысты тапсырмалар.

2. Автор стиліне сюжетіне байланысты тапсырмалар

3. Өлең үзінділерімен композициялық талдау жасау.


Махамбеттің қымбат заттарының ішіндегі тапсырмалар.

ҚБ


2 – тапсырма. Шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдана отырып тапсырмаларды орындаңдар.

Топтық жұмыс. «Дыбыстар сөйлейді, «Ноутбук, Гогл» әдістері.

Группа 1


1 – топ Махамбеттің арманын әрбір дыбысына жазып шығасыңдар.

2 – топ Автор стиліне сүйене отырып Махамбет туралы өлең шығарыңдар.

3 – топ Махамбетке хат жазыңдар.

  • Топ оқушылары жұмыстарын қорғайды.

ҚБ



Сергіту сәті

  • Қолымызды алдыға созып, күн нұрымен демаламыз. Терең тыныс аламыз. Қолымызды соза отырып, жаттығу жасаймыз. Соңында қолымызды айқастырамыз. Егер оң қолыңыз сол қолыңыздың үстінде болса, онда сіз қарапайымдылықпен мейірімділікке жақынсыз. Егер сол қол үстінде болса, онда сіз мақтағанды ұнататын жан екенсіз.


3 – тапсырма 4 деңгейлі оқушылармен жұмыс.

Жеке жұмыс.

«DEAL» әдісі.

4 деңгейлі оқушыға сұрақ:

  1. «Мен мен едім, мен едім» өлеңінің авторы кім?

  2. Махамбет кім?

3 деңгейлі оқушыға сұрақ:

  1. Өлеңнен не түсіндің?

  2. Өлеңдегі «сұлтан» сөзінің мағынасы қандай?

2 деңгейлі оқушыға сұрақ:

  1. Өлеңде ақын образы қандай?

  2. Ақынның өлеңді жазудағы негізі себебі не деп ойлайсың?

1 деңгейлі оқушыға сұрақ:

  1. Ақын өлеңі арқылы қазіргі өмірге қажетті қандай ой айтуға болады?

  2. Ақынның әділдігін өлеңнен аңғара алдыңба?

ҚБ



Кері байланыс:

«Мейрамхана мәзірі» арқылы сабаққа кері байланыс беріледі.




Өлеңнің шығу тарихына байланысты видео көрсетіледі.



Шығарма мазмұнымен толық танысады.


















Топтағы оқушылар тапсырмаларды өздері бөліп алады.

Оқушылар өлең үзінділерімен

жұмыс жүргізеді.















Жаттығу жасау арқылы белсенділіктері мен қызығушылықтары артады.



















Сыныптағы оқушылар деңгейлік тапсырманы орындайды.

















Сабаққа кері байланыс береді.










Дескриптор:

-Шығарма мазмұнымен танысады.

- Шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ