Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
А.Шөберенова |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны:18 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қобыланды батырдың жорыққа аттануы.Қобыландының Сырлы қала мен Қырлы қаланы алғандағы ерлігі. Екі батырдың Көбікті хан еліне жасаған шабуылы. Қарлыға қыз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын ашу; 5.2.2.1. Эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут 2 мин
Сабақтың ортасы 6 минут 10 минут
5 минут 12 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Психологиялық көңіл -күй тудыру «Жылы тілек» әдісі (сабақпен байланыстырып айтады, Қобыланды батырдай ержүрек бол, Қобыланды батырдай еліңді жақсы көр т.б)
1-топ: “ Қобыланды батыр” тобы 2-топ: “ Тайбурыл” тобы
https://wheelofnames.com/kk/3w9-4hv платформасы арқылы “Кездейсоқ дөңгелек» әдісі ( жұптық жұмыс) бойынша сұрақтарға жауап бер. Үй тапсырмасын сұрау
Бағалау критерийі:
Тақтадан әр түрлі шығармалардан кейіпкерлердің суреттері көрсетіледі.(Алдар көсенің, Қожаның суреті) Сұрақ:
Олай болса, балалар, бүгінгі сабағымызда көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашамыз.Шығармадағы автор бейнесін анықтаймыз.
Видео көру. («Қобыланды батыр» мультфильмі)
Әр топ мәтіннен өздеріне тиесілі кейіпкердің сипаттауларыніздеп тауып, портретін жинақтайды. Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерін анықтайды. Жинақталған ақпарат негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды жасайды.
Сергіту сәті. (тіл мен тісті көрсетпей диалогқа түсу)
“Жамбы ату” әдісі арқылы сұрақтар қойып, жауап алу. 1. Табаны жерге тимеді, Көлденең жатқан көктасты Тіктеп тиген тұяғы Сазбалшықтай иледі. Ненің сипаты? (Бурыл) 2. Неше күнде Сырлы қаланы алады? (12 күнде) 3.Ер Қазанның аты қандай? (қара қасқа ат мінген) 4. Қай екі батыр Көбікті еліне шабуыл жасады? 5. «Ай, Қобыланды, құрдасжан, Қайратыңды мен көрдім, Бәрекелді, ер, – деді, – кімнің сөзі?(Қараман батыр) 6. «Байлауда жатқан қос батыр, Есермісің, сермісің? Бекер жатқан ермісің? Қолыңды шешіп қашырсам, Еліңе барып мақтанып,Өзім қаштым дермісің? – кімнің сөзі?(Қарлыға қыз) 7. «Менің өзім нашармын, Кілттің аузын ашармын. Бұл бейнетті көргенше, Шеш қолымды, Қарлыға, Рұқсат берсең, қашармын».Кімнің сөзі? (Қараман)
8.«Өшті болған
әкеңнен Өшімді алмай кетпеймін... Қош, Қараман, аман бол, Қайтасың
ба елдерге, Бізден сәлем дегейсің, Қараспан тауды жайлаған Қалың
Қып Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бекітемін: Қысқа мерзімді сабақ
жоспары
Бөлім:
1-бөлім: Таза, мінсіз асыл
сөз
Педагогтің тегі, аты,
әкесінің аты :
А.Шөберенова
Күні:
Сынып:
5
Қатысушылар
саны:
Қатыспағандар
саны:18
Сабақтың
тақырыбы:
Қобыланды батырдың
жорыққа аттануы.Қобыландының Сырлы қала мен Қырлы қаланы алғандағы
ерлігі. Екі батырдың Көбікті хан еліне жасаған шабуылы. Қарлыға
қыз.
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
5.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен
іс-әрекеті арқылы образын
ашу
Сабақтың
мақсаты 5.1.3.1. Көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс – әрекеті арқылы образын
ашу;
5.2.2.1. Эпикалық
шығармадағы автор бейнесін
анықтау.
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақтың
басталуы 5
минут 2
мин
Сабақтың
ортасы 6
минут 10
минут
5
минут 12
минут Сабақтың
аяқталуы 5
минут Оқушылармен амандасу, қатысуын
түгендеу. Психологиялық
көңіл -күй
тудыру «Жылы тілек» әдісі
(сабақпен байланыстырып айтады,
Қобыланды батырдай ержүрек бол, Қобыланды батырдай еліңді жақсы көр
т.б) Топтарға
бөлу: Қобыланды, Тайбурыл суреттері
арқылы оқушылар топқа
бөлінеді.
1-топ: “ Қобыланды
батыр” тобы
2-топ: “
Тайбурыл” тобы
https://wheelofnames.com/kk/3w9-4hv
платформасы
арқылы “Кездейсоқ
дөңгелек» әдісі
( жұптық
жұмыс) бойынша сұрақтарға жауап
бер. Үй тапсырмасын
сұрау «Қобыланды батыр» қандай
жыр? Қобыланды бала күнінен қандай
болып өседі? Естеміс
кім? Қобыланды Естемістен не туралы
сұрайды? Көбікті Аймақтың қандай шартын
орындады? Көбікті Аймақ Құртқа мен
Қобыландыны қалай шығарып
салды? Не себепті Қобыланды Қызыл
Ерге келеді?
Бағалау
критерийі: Жұптарға
бөлінеді; Сұрақтарға жауап
береді;
Миға
шабуыл: Тақтадан әр түрлі
шығармалардан кейіпкерлердің суреттері көрсетіледі.(Алдар көсенің,
Қожаның суреті) Сұрақ: Бұлар
кімдер? Кейіпкер дегеніміз
кімдер? “Қобыланды батыр
”шығармасының кейіпкерлері
кімдер? Олай болса, балалар, бүгінгі
сабағымызда көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті
арқылы образын
ашамыз.Шығармадағы автор бейнесін
анықтаймыз.
Видео көру. («Қобыланды батыр»
мультфильмі) тапсырма: Топтық
жұмыс. Әр топ мәтіннен өздеріне
тиесілі кейіпкердің сипаттауларыніздеп тауып, портретін жинақтайды.
Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерін анықтайды.
Жинақталған ақпарат негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды
жасайды. топ: Қобыланды
батыр топ: Тайбурыл
Кейіп кер
Ертегі дегі
портрет
Кейіп
кердің ең
маңыз ды 3
әрекеті
Кейіп
кер
образы
на қатысты
көзқа рас Қобы-ланды
батыр
Кейіп кер
Ертегі дегі
портрет
Кейіп
кердің ең
маңыз ды 3
әрекеті
Кейіп
кер
образы
на қатысты
көзқа рас Тай-бур-ыл
Сергіту сәті. (тіл мен
тісті көрсетпей диалогқа
түсу)
Сіз Қобыланды батыр
мультфильімін көрдіңіз
бе?
Жоқ, көргенім жоқ. Қазір
көршімнен сұрайын
...
тапсырма: Жекелей
жұмыс
“Жамбы ату” әдісі
арқылы сұрақтар қойып, жауап
алу.
1. Табаны жерге тимеді, Көлденең
жатқан көктасты Тіктеп тиген тұяғы Сазбалшықтай иледі. Ненің
сипаты? (Бурыл)
2. Неше күнде Сырлы
қаланы алады? (12 күнде)
3.Ер Қазанның аты
қандай? (қара қасқа ат
мінген)
4. Қай екі батыр
Көбікті еліне шабуыл жасады?
5. «Ай, Қобыланды, құрдасжан,
Қайратыңды мен көрдім, Бәрекелді, ер, – деді, – кімнің
сөзі?(Қараман батыр)
6. «Байлауда жатқан
қос батыр, Есермісің, сермісің? Бекер жатқан ермісің? Қолыңды шешіп
қашырсам, Еліңе барып мақтанып,Өзім қаштым дермісің? – кімнің
сөзі?(Қарлыға қыз)
7. «Менің өзім нашармын, Кілттің
аузын ашармын. Бұл бейнетті көргенше, Шеш қолымды, Қарлыға, Рұқсат
берсең, қашармын».Кімнің сөзі?
(Қараман)
8.«Өшті болған
әкеңнен Өшімді алмай кетпеймін... Қош, Қараман, аман бол, Қайтасың
ба елдерге, Бізден сәлем дегейсің, Қараспан тауды жайлаған Қалың
Қып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














