Қысқа мерзімді сабақ жоспары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ашық сабақ "Қобыланды батыр" жыры 5-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлімнің атауы: Таза6 мінсіз асыл сөз |
Мектеп: ШҚО Бесқарағай ауданы «Семеновка орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||||||||
|
Күні: 9.06.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Смагулов Руслан Асылханович |
|||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 Пәні: қазақ әдебиеті |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қобыланды батыр» жыры |
|||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5 Б/С2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Жырдағы кейіпкерлердің портретін, іс-әрекетін анықтайды |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлердің іс-әрекетіне 4 мысалдан жазады. Шынайы өмірмен салыстырады, сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Кейіпкерлердің портреттері мен іс-әрекеттерін шынайы өмірмен салыстыра отырып, мәтін жазады, баға береді |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі
|
|
1 балл |
||||||||||||||||||||||
|
2 балл |
|||||||||||||||||||||||
|
2 балл |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Жырдағы кейіпкерлердің портретін анықтайды, хат, жарнама, коментарийлер жазады |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: қозыжауырын жебе, ақ алмасқа қол салды, семесерменен серместі, бадана көз тор сауыт, т.б. |
||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Қара қыпшақ, Қызыл ер, Естеміс, Қазанға қарсы жорық |
||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Қобыланды батырдың портреті қандай? Шынайы өмірде Қобыландылар бар ма? |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы сынды ұлттық немесе жалпыадамзаттық құндылықтарға баулу Қобыланды батыр образы арқылы іске асырылады |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихында қарастырылатын «Қазақ – қалмақ шапқыншылығы» тақырыбымен жырдағы жаугершілік сюжеттері ішінара байланысады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу 5 мин |
«Екі шындық, бір өтірік» ойыны арқылы Қобыланды батыр жырының мазмұнын еске түсіреміз. |
|||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (5 мин) |
Оқушыларды топқа бөлу, бағалау критерийлері мен дескрипторларын оқушыларға ұсыну |
И |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
С. (15 мин)
Суретпен сәйкестендіру тәсілі бойынша шығармадағы негізгі оқиғалар желісінде портретті анықтайды. Бағалау дескрипторлары:
2-тапсырма SWOT талдау. (Көпшілік оқушылар орындайды) Кейіпкерлердің бейнесін анықтап, шынайы өмірмен байланстырады. Бағалау дескрипторлары:
3-тапсырма (Кейбір оқушылар орындайды) «Қобыланды кім болған?» деген тақырыпта мәтін жазады. Бағалау дескрипторлары:
әрекетін шынайы өмірмен салыстырады Кері байланыс Төрт түрлі сөйлем тәсілі арқылы тапсыманы пысықтайды
Мұғалімнің сындарлы кері байланысы Т 4 - тапсырма (15 мин) «Жазу құрылымдары» тәсілі негізінде топтар бүгінгі күннің Қобыланды батырына: І топ. Жарнама, ІІ топ Ресми хат ІІІ топ Коментарийлер жазады Бағалау дескрипторлары:
әрекетін шынайы өмірмен салыстырады Кері байланыс Рефлексивті экран әдісі бойынша тапсырмаға кері байланыс жасайды
Мұғалімнің сындарлы кері байланысы
|
суреттер
А3,маркер
SWOT талдау
4 сөйлем
А3,маркер
|
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс Үлестірме картадағы кестені толтыру арқылы сабақ қорытындыланады
ҚБ жүзеге асыру
|
Үлестірме карталар |
||||||||||||||||||||||
|
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мей-лінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабі-летті оқушыға тапсыр-маны қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіз-дік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байла-ныс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмаларды жүйелі түрде бере отырып, кейіпкер бейнесін ашуға бағыт беремін. Қолдауды көп қажет ететін оқушылар суреттерге қарап, жырдың негізгі идеясын анықтайды, жырдағы кейіпкердің портретін анықтайды; Қолдауды аз қажет ететін оқушылар кейікердің портретіне 2 мысалдан жазып, өмірмен салыстырып, өз пікірлерін білдіреді. Мәтін құрастырады |
«Жазу құрылымдары» тәсілі арқылы топпен орындалатын тапсырмада «Рефлексивті экран» әдісімен кері байланыс жүргіземін. Оқушыларға тапсырма барысында ұққанын, өздеріне жаңалық болғанын, қиын болғанын және жетілдіруді қажет ететін ақпараттарды талқылата отырып, кері байланыс жүргіземін, бағалаймын. |
Қобыланды батыр тарихи тұлға болғандықтан сабақ Қазақстан тарихында қарастырылатын «Қазақ – қалмақ шапқыншылығы» тақырыбымен жырдағы жаугершілік сюжеттері ішінара байланысады. АКТ-ны сабақтың басында, бағалау критерийлері мен дескрипторларды ұсынған кезде қолданамын. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















