Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ашық сабақ. "Қыпшақ Сейітқұл" 5 -сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ. "Қыпшақ Сейітқұл-ел қамқоршысы" 5-сынып. 5.1.1.1- әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; 5.2.4.1 - көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мектеп атауы

Әл-Фараби атындағы №21 МГ

Сабақ тақырыбы

Сейітқұл – ел қамқоршысы

Күні: 30.11.2021

Мұғалімнің аты-жөні: Алимагамбетова Ж.Ж.

Класы: 5 «Б»

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағаны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.1.1- әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;

5.2.4.1 - көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу;

Сабақ мақсаты


  • әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды;

  • көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазады;

Құндылықтарға баулу


Саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіру;

Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыру

Мінез-құлықтың этикалық және эстетикалық нормаларын қалыптастыру;

Өзара сыйластық, сенімділік, қарым-қатынасты қалыптастыру.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының

Іс-әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

1 мин





7 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу.

Үй тапсырмасын сұрау

«Сұрақ -жауап»

1.Қыпшақ Сейітқұлдың басқа өңірге көшуіне не себеп болды ?

2.Ол елді қандай шаруашылыққа үйретті?

3.Ағасының тағдырының сәтсіз болуына не себеп болды?

4.Әңгімеде қандай жер-су аттары берілген?

5.Сейітқұл елі жақсы өмірге қалай қол жеткізеді?

Дескриптор

  • Сейітқұлдың басқа өңірге көшу себебін анықтайды

  • Елді қандай шауашылыққа үйреткенін айтады

  • Ағасының сәтсіз тағдырының себебін анықтайды

  • Жер-су атауларын атайды

  • Жақсы өмірге қалай жеткенін айтады






Берілген срақтарға дескриптор бойынша жауап береді














Оқулық






Сабақтың ортасы






10 мин












10 мин













10мин

1-тапсырма

Шығарманы сюжеттік – композициялық құрылысына талдаңыздар.

Оқиғаның басталуы

Сейітқұлдың елге жайлы қоныс іздеуі

Оқиғаның дамуы

Елдің қабырға бойына көшуі

Оқиғаның шиеленісуі

Түркістан елі үлгісімен егінмен айналысуы

Оқиғаның шарықтау шегі Сейітқұлдың ұрылардан қорғану амалы

Оқиғаның аяқталуы

Сейітқұл елінің молшылықта, тыныштықта өмір сүруі



Дескриптор

  • Басталуы

  • Дамуы

  • Шиеленісуі

  • Шарықтау шегі

  • Оқиғаның аяқталуы

2-тапсырма «Әдебиет лотосы» әдісі

Мақсаты: оқыған әдеби шығармалар кейіпкерлері туралы кестені толтыру. Белгілі бір уақыт ішінде кесте толтырылуы керек.

Шығарма атауы

Авторы

Кейіпкері Қандай? Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды?

Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір.

3-тапсырма «Хат жазу»

Көркем шығармадан алған әсеріңді сипаттап авторға хат, өлең жазыңыздар

Дескриптор:

  • Авторға хат, өлең жазады

  • Шығармадан алған әсерін сипаттайды

  • Жазу ретін сақтайды





Шығармаға сюжеттік – композиция-лық талдау жасайды













«Әдебиет лотосы» әдісі бойынша кесте толтырады



Өз әсерін сипаттап, авторға хат жазады



































Сабақтың соңы

7 мин



Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі

Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны.....

- бүгін маған..........сәті түсті.

- қызықты болғаны.....

- ......қиындық тудырды.

«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі арқылы өздеріне ұнаған сөйлемдерді аяқтап жазады










































Үй тапсырмасы

«Сұрақ -жауап»

1.Қыпшақ Сейітқұлдың басқа өңірге көшуіне не себеп болды ?

2.Ол елді қандай шаруашылыққа үйретті?

3.Ағасының тағдырының сәтсіз болуына не себеп болды?

4.Әңгімеде қандай жер-су аттары берілген?

5.Сейітқұл елі жақсы өмірге қалай қол жеткізеді?




1-тапсырма

Шығарманы сюжеттік – композициялық құрылысына талдаңыздар.



Оқиғаның басталуы___________________________________________________



Оқиғаның дамуы______________________________________________________



Оқиғаның шиеленісуі__________________________________________________



Оқиғаның шарықтау шегі _____________________________________________



Оқиғаның аяқталуы __________________________________________________









1-тапсырма

Шығарманы сюжеттік – композициялық құрылысына талдаңыздар.



Оқиғаның басталуы___________________________________________________



Оқиғаның дамуы______________________________________________________



Оқиғаның шиеленісуі__________________________________________________



Оқиғаның шарықтау шегі _____________________________________________



Оқиғаның аяқталуы __________________________________________________











2-тапсырма «Әдебиет лотосы» әдісі Мақсаты: оқыған әдеби шығармалар кейіпкерлері туралы кестені толтыру. Белгілі бір уақыт ішінде кесте толтырылуы керек.

Шығарма атауы

Авторы

Кейіпкері

Қандай жағымды қасиеттерімен ұнайды?

Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір.









2-тапсырма «Әдебиет лотосы» әдісі

Мақсаты: оқыған әдеби шығармалар кейіпкерлері туралы кестені толтыру. Белгілі бір уақыт ішінде кесте толтырылуы керек.

Шығарма атауы

Авторы

Кейіпкері

Қандай жағымды қасиеттерімен ұнайды?

Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір.









Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі

Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны.....

- бүгін маған..........сәті түсті.

- қызықты болғаны.....

- ......қиындық тудырды....қиындық тудырды.. Кері байланыс

«Аяқталмаған сөйлем» тәсілі

Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, айтылған ойды жалғастырады:

- бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны.....

- бүгін маған..........сәті түсті.

- қызықты болғаны.....



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.11.2021
2534
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11