Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім: Көнеден жеткен жәдігерлер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Cұраған А. |
|
|
Күні: |
18.09.2024 ж. |
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қыз Жібек» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; 7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: (бағалау критерийлері) |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
2-3 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық ахуал. «Бата» әдісі арқылы арнап тілек жазылған асықтар арқылы жағымды орта қалыптастыру.
«Асық» бойынша топқа бөлу. 1-топ: Төлеген 2-топ: Қыз Жібек |
Амандасады, сабаққа назарын аударады.
Парақтағы тілектерді оқып, асық артындағы суреттер арқылы топқа бөлінеді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Асықтың суреттері |
|
Сабақтың басы: 5 мин |
Қызығушылықты ояту. Видео көреді. «Қыз Жібек» Жасанды интелект. Сабақ мақсатымен таныстыру.
|
Видеоны мұқият қарап, ұлттық құндылық тұрғысынан жетелеуші сұрақтарға жауап беру арқылы талдаңыздар. Жетелеуші сұрақтар:
Дескриптор:
Оқушылар видео арқылы сабақ мақсатымен танысады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
видео https://youtu.be/ctUKuEKBUDc?si=ZmJOzzn1w9Dvwkw4 |
|
Сабақтың ортасы: 5 мин 15 мин 5 мин 7 мин |
«wordwall.net» қосымшасы арқылы жыр кейіпкерлерін анықтау.
Топтық жұмыс. «Кейіпкер бейнесі» шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру. Жеке жұмыс. «Кім жылдам» шығармадағы көркемдегіш құралдардың (аллитерация, ассонанс) қолданысын талдау. «Сахна саңлағы». Кейіпкер бейнесіне ену. |
1-тапсырма. Ұяшықтарды таңдау арқылы жыр кейіпкерлерін еске түсіріңіз. Дескриптор:
. 2-тапсырма. Өлең үзіндісін тиісті кейіпкермен сәйкестендіріңіз, адами қасиеттерін анықтаңыз, кейіпкерлер/бейнелерді салыстырыңыз. 1-топ: Төлеген мен Бекежан, Төлегеннің жекті еліне бірінші рет және екінші рет аттануы эпизоды 2-топ: Сансызбай мен Базарбай , Базарбай мен Сырлыбай суреттеу эпизоды Дескриптор:
3-тапсырма. Мысалдарды оқи отырып ереже құрастырыңыз, оқулықтан мысал табыңыз. Дескриптор:
4-тапсырма. Кейіпкерлер бейнесін аша отырып сахналық қойылым қойыңыз. Дескриптор:
|
«Шапалақ» әдісі
«Басбармақ» әдісі
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» «Шапалақ» әдісі
|
https://wordwall.net/resource/65202333 А3 Маркер Интербелсенді тақта Қосымша №1 |
|
Сабақты қорытындылау 3мин |
Қорытынды сұрақтар қою ФБ «Бағалау парағы» әдісі
|
Берілген сұрақтарды өмірмен байланыстыра отырып жауап беріңіз.
Бағасын оқушылардың өзі есептейді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Презентация Бағалау парағы |
|
Сабақтың соңы: (2 мин) |
Рефлексия «Classroomscreen» қосымшасы
Үй тапсырмасы: Көркемдегіш құралдарға 5 мысалдан теру |
Бүгінгі сабақтағы алған білімдері,көңіл-күйлері бойынша кері байланыс береді. Бүгінгі сабақта мен...
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Интербелсенді тақта |
![]()
Бағалау парағы
|
№ |
Тапсырма реті |
Бағалау критерийі |
Балл |
|
1 |
1-тапсырма «wordwall.net» қосымшасы арқылы жыр кейіпкерлерін анықтау. |
|
|
|
2 |
2-тапсырма |
|
|
|
3 |
3-тапсырма Жеке жұмыс. «Кім жылдам» |
|
|
|
4 |
4-тапсырма «Сахна саңлағы» |
|
|
|
Қорытынды балл -10 |
|||
Бағалау парағы
|
№ |
Тапсырма реті |
Бағалау критерийі |
Балл |
|
1 |
1-тапсырма «wordwall.net» қосымшасы арқылы жыр кейіпкерлерін анықтау. |
|
|
|
2 |
2-тапсырма |
|
|
|
3 |
3-тапсырма Жеке жұмыс. «Кім жылдам» |
|
|
|
4 |
4-тапсырма «Сахна саңлағы» |
|
|
|
Қорытынды балл -10 |
|||
Қосымша 1
Автор: Төлеген тұлпардан туған бір
көк жорға атты алдырып, алтын-күміс тұрман жасатып, гауһардан
тастар орнаттырып қасына сексен жігіт жолдас алып, қырық нарға азық
арттырып, тоғыз түйеге ділдә, жамбы артып Наурыз айы туғанда жүрді
дейді.
Базарбайдың Төлеген,
Ерте туған көбеген.
Сексен жігіт қосшы алып,
Он бес жігіт басшы алып,
Ақжайыққа жөнеген.
Айдың өткен шешесі,
Ай қараңғы кешесі,
Падишадан кем емес,
Ер Төлеген мүшесі.
Әулиеге ат айтып,
Қорасанға қой айтып,
Артынан қуып келіпті,
Өлгенде көрген шешесі.
Шешесі(жылап): Мінгене аттың аласын,
Менен туған баласың.
Қал дегенде қаласың,
Айтқан тілді аласың!
Төлеген: Қой, шеше-еке-ау, жылама,
Жылағаның бола ма?
Бекер босқа шеше-еке-ау,
Көзіңнің жасын бұлама!
Мінгене атым ала-ды,
Сенен туған баламын.
Көңіліме түсіп бір хиял,
Сапар шегіп барамын.
Автор: Әлқисса, сонда анасы бұл балам қайтпайын деп талап қылған екен, енді бұған ризалық батамды беріп жіберейін деп ойлайды.
Әлқисса, Төлеген қасына
келіп, алдына бір шықты, соңына бір шықты, Жібекті көре алмады,
қараса Қаршыға алыста қалыпты. Сабыр етіп тұра алмады және
көшірінде отырған кісі жоқ, Жібектің ешнәрсемен ісі жоқ. Сонда
Төлеген үш рет дауыстап шақырды.
-
Бұл күймеде неғылған жан бар,
сен еркекпісің, ұрғашымысың, тірі адам
бармысың?-деп. Бұған Қыз Жібек еш
жауап бермеді. Сонда Төлеген қапы болып
тұрды.
-
Ай, дүние-ай, мынаның мені
кемсінгені бөтен жұрттығы ғой. Өз жұртымда маған да еш кісі тең
келе алмаушы еді.
Сонда Қыз Жібек
айтты:
- Ендеше, лебізің бекерге
қалмасын бір көрінейін,
әбден көрініп тұрсам келіспес, бұған былай қылайын деп ойлады: қасында үш қызы бар екен, пәуескенің түймелерін ағыттырды да, жарқ еткізіп бір көрінді дағы қайта жауып, жатып қалды. Сол бір көрінгендегі
Қыз Жібек
Жартылай келісеміз

|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Қыз Жібек |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Cансызбай |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Базарбай |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Қыз Жібек |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Төлеген |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Бекежан |
|
|
1-топ:
Кейіпкер: Төлеген мен Бекежан,
Эпизоды Төлегеннің жекті еліне бірінші рет және екінші рет аттануы эпизоды
2-топ:
Кейіпкер Сансызбай мен Хорен хан,
Эпизоды Базарбай мен Сырлыбай суреттеу эпизоды
Дескриптор:
-
Топта талқылайды,
-
Өлең үзіндісін тиісті кейіпкермен сәйкестендіреді
-
Адами қасиетін анықтайды,
-
кейіпкерлер/бейнелерді салыстырады.
Дескриптор:
-
Топта талқылайды,
-
Өлең үзіндісін тиісті кейіпкермен сәйкестендіреді
-
Адами қасиетін анықтайды,
-
кейіпкерлер/бейнелерді салыстырады.
|
Күнің сәтті өтсін. |
|
|
Бүгін тек жақсы бағалар ал! |
|
|
Денің сау болсын! |
|
|
Қуанышты сәттерің көп болсын! |
|
|
Сабақ саған түсінікті әрі жеңіл болсын! |
|
|
Достарың көп болсын! |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ «Қыз Жібек» 7-cынып
Ашық сабақ «Қыз Жібек» 7-cынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Бөлім: |
1-бөлім: Көнеден жеткен жәдігерлер |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Cұраған А. |
|
|
Күні: |
18.09.2024 ж. |
|
|
Сынып: 7 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Қыз Жібек» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7. 2. 1. 1 шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру; 7. 2. 3. 1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (символ, синекдоха, қайталау түрлері: эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ) қолданысын талдау; |
|
|
Сабақтың мақсаты: (бағалау критерийлері) |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
2-3 минут |
Ұйымдастыру Сәлемдесу, түгендеу
Психологиялық ахуал. «Бата» әдісі арқылы арнап тілек жазылған асықтар арқылы жағымды орта қалыптастыру.
«Асық» бойынша топқа бөлу. 1-топ: Төлеген 2-топ: Қыз Жібек |
Амандасады, сабаққа назарын аударады.
Парақтағы тілектерді оқып, асық артындағы суреттер арқылы топқа бөлінеді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Асықтың суреттері |
|
Сабақтың басы: 5 мин |
Қызығушылықты ояту. Видео көреді. «Қыз Жібек» Жасанды интелект. Сабақ мақсатымен таныстыру.
|
Видеоны мұқият қарап, ұлттық құндылық тұрғысынан жетелеуші сұрақтарға жауап беру арқылы талдаңыздар. Жетелеуші сұрақтар:
Дескриптор:
Оқушылар видео арқылы сабақ мақсатымен танысады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
видео https://youtu.be/ctUKuEKBUDc?si=ZmJOzzn1w9Dvwkw4 |
|
Сабақтың ортасы: 5 мин 15 мин 5 мин 7 мин |
«wordwall.net» қосымшасы арқылы жыр кейіпкерлерін анықтау.
Топтық жұмыс. «Кейіпкер бейнесі» шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салғастыру. Жеке жұмыс. «Кім жылдам» шығармадағы көркемдегіш құралдардың (аллитерация, ассонанс) қолданысын талдау. «Сахна саңлағы». Кейіпкер бейнесіне ену. |
1-тапсырма. Ұяшықтарды таңдау арқылы жыр кейіпкерлерін еске түсіріңіз. Дескриптор:
. 2-тапсырма. Өлең үзіндісін тиісті кейіпкермен сәйкестендіріңіз, адами қасиеттерін анықтаңыз, кейіпкерлер/бейнелерді салыстырыңыз. 1-топ: Төлеген мен Бекежан, Төлегеннің жекті еліне бірінші рет және екінші рет аттануы эпизоды 2-топ: Сансызбай мен Базарбай , Базарбай мен Сырлыбай суреттеу эпизоды Дескриптор:
3-тапсырма. Мысалдарды оқи отырып ереже құрастырыңыз, оқулықтан мысал табыңыз. Дескриптор:
4-тапсырма. Кейіпкерлер бейнесін аша отырып сахналық қойылым қойыңыз. Дескриптор:
|
«Шапалақ» әдісі
«Басбармақ» әдісі
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» «Шапалақ» әдісі
|
https://wordwall.net/resource/65202333 А3 Маркер Интербелсенді тақта Қосымша №1 |
|
Сабақты қорытындылау 3мин |
Қорытынды сұрақтар қою ФБ «Бағалау парағы» әдісі
|
Берілген сұрақтарды өмірмен байланыстыра отырып жауап беріңіз.
Бағасын оқушылардың өзі есептейді. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Презентация Бағалау парағы |
|
Сабақтың соңы: (2 мин) |
Рефлексия «Classroomscreen» қосымшасы
Үй тапсырмасы: Көркемдегіш құралдарға 5 мысалдан теру |
Бүгінгі сабақтағы алған білімдері,көңіл-күйлері бойынша кері байланыс береді. Бүгінгі сабақта мен...
Үй тапсырмасын жазып алады. |
Ынталандыру сөздерін қолдану «жақсы», «жарайсың», «өте жақсы» |
Интербелсенді тақта |
![]()
Бағалау парағы
|
№ |
Тапсырма реті |
Бағалау критерийі |
Балл |
|
1 |
1-тапсырма «wordwall.net» қосымшасы арқылы жыр кейіпкерлерін анықтау. |
|
|
|
2 |
2-тапсырма |
|
|
|
3 |
3-тапсырма Жеке жұмыс. «Кім жылдам» |
|
|
|
4 |
4-тапсырма «Сахна саңлағы» |
|
|
|
Қорытынды балл -10 |
|||
Бағалау парағы
|
№ |
Тапсырма реті |
Бағалау критерийі |
Балл |
|
1 |
1-тапсырма «wordwall.net» қосымшасы арқылы жыр кейіпкерлерін анықтау. |
|
|
|
2 |
2-тапсырма |
|
|
|
3 |
3-тапсырма Жеке жұмыс. «Кім жылдам» |
|
|
|
4 |
4-тапсырма «Сахна саңлағы» |
|
|
|
Қорытынды балл -10 |
|||
Қосымша 1
Автор: Төлеген тұлпардан туған бір
көк жорға атты алдырып, алтын-күміс тұрман жасатып, гауһардан
тастар орнаттырып қасына сексен жігіт жолдас алып, қырық нарға азық
арттырып, тоғыз түйеге ділдә, жамбы артып Наурыз айы туғанда жүрді
дейді.
Базарбайдың Төлеген,
Ерте туған көбеген.
Сексен жігіт қосшы алып,
Он бес жігіт басшы алып,
Ақжайыққа жөнеген.
Айдың өткен шешесі,
Ай қараңғы кешесі,
Падишадан кем емес,
Ер Төлеген мүшесі.
Әулиеге ат айтып,
Қорасанға қой айтып,
Артынан қуып келіпті,
Өлгенде көрген шешесі.
Шешесі(жылап): Мінгене аттың аласын,
Менен туған баласың.
Қал дегенде қаласың,
Айтқан тілді аласың!
Төлеген: Қой, шеше-еке-ау, жылама,
Жылағаның бола ма?
Бекер босқа шеше-еке-ау,
Көзіңнің жасын бұлама!
Мінгене атым ала-ды,
Сенен туған баламын.
Көңіліме түсіп бір хиял,
Сапар шегіп барамын.
Автор: Әлқисса, сонда анасы бұл балам қайтпайын деп талап қылған екен, енді бұған ризалық батамды беріп жіберейін деп ойлайды.
Әлқисса, Төлеген қасына
келіп, алдына бір шықты, соңына бір шықты, Жібекті көре алмады,
қараса Қаршыға алыста қалыпты. Сабыр етіп тұра алмады және
көшірінде отырған кісі жоқ, Жібектің ешнәрсемен ісі жоқ. Сонда
Төлеген үш рет дауыстап шақырды.
-
Бұл күймеде неғылған жан бар,
сен еркекпісің, ұрғашымысың, тірі адам
бармысың?-деп. Бұған Қыз Жібек еш
жауап бермеді. Сонда Төлеген қапы болып
тұрды.
-
Ай, дүние-ай, мынаның мені
кемсінгені бөтен жұрттығы ғой. Өз жұртымда маған да еш кісі тең
келе алмаушы еді.
Сонда Қыз Жібек
айтты:
- Ендеше, лебізің бекерге
қалмасын бір көрінейін,
әбден көрініп тұрсам келіспес, бұған былай қылайын деп ойлады: қасында үш қызы бар екен, пәуескенің түймелерін ағыттырды да, жарқ еткізіп бір көрінді дағы қайта жауып, жатып қалды. Сол бір көрінгендегі
Қыз Жібек
Жартылай келісеміз

|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Қыз Жібек |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Cансызбай |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Базарбай |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Қыз Жібек |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Төлеген |
|
|
|
Кейіпкер |
Үзінді |
Адами қасиеті |
|
Бекежан |
|
|
1-топ:
Кейіпкер: Төлеген мен Бекежан,
Эпизоды Төлегеннің жекті еліне бірінші рет және екінші рет аттануы эпизоды
2-топ:
Кейіпкер Сансызбай мен Хорен хан,
Эпизоды Базарбай мен Сырлыбай суреттеу эпизоды
Дескриптор:
-
Топта талқылайды,
-
Өлең үзіндісін тиісті кейіпкермен сәйкестендіреді
-
Адами қасиетін анықтайды,
-
кейіпкерлер/бейнелерді салыстырады.
Дескриптор:
-
Топта талқылайды,
-
Өлең үзіндісін тиісті кейіпкермен сәйкестендіреді
-
Адами қасиетін анықтайды,
-
кейіпкерлер/бейнелерді салыстырады.
|
Күнің сәтті өтсін. |
|
|
Бүгін тек жақсы бағалар ал! |
|
|
Денің сау болсын! |
|
|
Қуанышты сәттерің көп болсын! |
|
|
Сабақ саған түсінікті әрі жеңіл болсын! |
|
|
Достарың көп болсын! |
|
шағым қалдыра аласыз



























