|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 |
Мектеп: «Корнеевка гимназиясы» КММ Мұғалімнің аты-жөні: О.Қ.Ташманов |
||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 5 Сабақ 33-34 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қызғалдақты сақтайық!» |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.О3 Шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау; 5.А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу; 5.Ж1. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, сұрақтарға дұрыс жауап береді. Көбі: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, мазмұндайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді, өзара диалогке қатысады, сөздерді дұрыс қолданып, хат жазады. Кейбірі: Өсімдіктер жайлы тілдесе алады, қосымша мәліметтер береді. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып , хат жазады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді. Мәтіннің тақырыбын анықтайды. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Талас-спор көпжылдық-многолетний |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәтін арқылы оқушыларды өсімдіктер әлемін аялай білуге тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
https://www.youtube.com |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
"Қызыл кітап" тақырыбы |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут 7 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. "Менің атым.... Мен....." тренингін өткізу. Оқушылар өздерінің есімдеріне сын есімін тіркестіріп айтады. Топқа бөлу. "Пазл" әдісі арқылы 2 топқа бөлу ( 1-топ – «Қызғалдақтар», 2-топ - «Раушандар») Өткенді қайталау. "Ыстық орындық" әдісі. Қызығушылықты ояту. «Қызғалдақтың Отаны – Қазақстан" деректі фильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру сұрақтарын қою. -Қызғалдақ жайлы не білесіңдер? -Қандай гүлдерді ұнатасыңдар? ( Ұ) Тапсырма: Суреттегі гүлдердің атауларын жаз. Орысша баламаларын тап.
|
Орындық
Суреттер
«Қызғалдақтың Отаны - Қазақстан" деректі фильмі
Гүлдердің суреттері
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
12 минут
10 минут
|
(
Қызғалдақ
Сөз тіркестерін құрастыру. Мәтінмен жұмыс. Кең байтақ қазақ даласы табиғи байлықтарға, алуан түрлі өсімдіктерге аса бай. Соның бірі- даланың сәні, көктемнің белгісіндей болып шығатын қызғалдақ. Біздің жерімізде қызғалдақ гүлінің 32 түрі кездеседі. Оның 12 түрі эндемикалық , яғни тек қана қазақ жерінде ғана өсетін қызғалдақ болып саналады. Сондықтан Қазақстан "Қызғалдақтың отаны" деп аталады. "Қай ел қызғалдақтың отаны?" деген сұрақ бойынша талас та бар. Дүниежүзінде қызғалдақтың тұқымын алып, өсіріп жатқан елдер көп. Бірақ Қазақстандағы қызғалдақтар табиғи таза, көпжылдық өсімдік болып саналады. Сондықтан олар хош иісті, айналасына ерекше жұпар шашып тұрады. Олардың биіктігі 30-35 см болады. Қызғалдақтың түстері де алуан түрлі болып келеді: қызыл, сары, қызғылт, қызыл сары және т.б. Қызғалдақтың ішінде көп кездесетіні-қызыл мен сары түстілері. Біздің жерімізде өсетін қызғалдақтардың 18 түрі "Қызыл кітапқа" тіркелген. Сондықтан қызғалдақтарды көздің қарашығындай сақтау керек. (Ж.ж+ Ұ) Тапсырма Мәтінді мұқият оқып, мазмұн бойынша өз бұрышыңызға бір сұрақ құрастырып жазыңыз. Дастарқанды сағат тілімен айналдырып, көршіңіздің сұрағының астына жауап жазыңыз. Топта ақылдаса отырып, мәтіннің тақырыбын анықтаңыздар. Сергіту сәті. «Қызыл гүлім-ай»
Дескриптор
|
Кластер
Оқулық
А-4 парағы, қалам, мәтін
Дескриптор
Дәптер Қалам Суреттер Тірек сөздер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
(Ж) Рефлексия Чемодан-салып аламын, алдағы уақытта қолданамын. Еттартқыш-алған ақпаратты өңдеймін . Себет-керек емес ақпарат, лақтырып жіберемін.
|
Чемодан, еттартқыш, себет суреті |
|||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қызғалдақты сақтайық" 5-сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3 |
Мектеп: «Корнеевка гимназиясы» КММ Мұғалімнің аты-жөні: О.Қ.Ташманов |
||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 5 Сабақ 33-34 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қызғалдақты сақтайық!» |
||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.О3 Шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау; 5.А5. Берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу; 5.Ж1. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу. |
||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, сұрақтарға дұрыс жауап береді. Көбі: Көркем әдеби шығармаларды түсінеді, мазмұндайды, сұрақтарға дұрыс жауап береді, өзара диалогке қатысады, сөздерді дұрыс қолданып, хат жазады. Кейбірі: Өсімдіктер жайлы тілдесе алады, қосымша мәліметтер береді. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып , хат жазады. |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығарманың мазмұны бойынша сұрақ құрастырады, жауап береді. Мәтіннің тақырыбын анықтайды. |
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Талас-спор көпжылдық-многолетний |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәтін арқылы оқушыларды өсімдіктер әлемін аялай білуге тәрбиелеу. |
||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||
|
АКТ қолдану |
https://www.youtube.com |
||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
"Қызыл кітап" тақырыбы |
||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 минут 3 минут 7 минут |
Сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. "Менің атым.... Мен....." тренингін өткізу. Оқушылар өздерінің есімдеріне сын есімін тіркестіріп айтады. Топқа бөлу. "Пазл" әдісі арқылы 2 топқа бөлу ( 1-топ – «Қызғалдақтар», 2-топ - «Раушандар») Өткенді қайталау. "Ыстық орындық" әдісі. Қызығушылықты ояту. «Қызғалдақтың Отаны – Қазақстан" деректі фильмінен үзінді көрсету. Ой шақыру сұрақтарын қою. -Қызғалдақ жайлы не білесіңдер? -Қандай гүлдерді ұнатасыңдар? ( Ұ) Тапсырма: Суреттегі гүлдердің атауларын жаз. Орысша баламаларын тап.
|
Орындық
Суреттер
«Қызғалдақтың Отаны - Қазақстан" деректі фильмі
Гүлдердің суреттері
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 5 минут
12 минут
10 минут
|
(
Қызғалдақ
Сөз тіркестерін құрастыру. Мәтінмен жұмыс. Кең байтақ қазақ даласы табиғи байлықтарға, алуан түрлі өсімдіктерге аса бай. Соның бірі- даланың сәні, көктемнің белгісіндей болып шығатын қызғалдақ. Біздің жерімізде қызғалдақ гүлінің 32 түрі кездеседі. Оның 12 түрі эндемикалық , яғни тек қана қазақ жерінде ғана өсетін қызғалдақ болып саналады. Сондықтан Қазақстан "Қызғалдақтың отаны" деп аталады. "Қай ел қызғалдақтың отаны?" деген сұрақ бойынша талас та бар. Дүниежүзінде қызғалдақтың тұқымын алып, өсіріп жатқан елдер көп. Бірақ Қазақстандағы қызғалдақтар табиғи таза, көпжылдық өсімдік болып саналады. Сондықтан олар хош иісті, айналасына ерекше жұпар шашып тұрады. Олардың биіктігі 30-35 см болады. Қызғалдақтың түстері де алуан түрлі болып келеді: қызыл, сары, қызғылт, қызыл сары және т.б. Қызғалдақтың ішінде көп кездесетіні-қызыл мен сары түстілері. Біздің жерімізде өсетін қызғалдақтардың 18 түрі "Қызыл кітапқа" тіркелген. Сондықтан қызғалдақтарды көздің қарашығындай сақтау керек. (Ж.ж+ Ұ) Тапсырма Мәтінді мұқият оқып, мазмұн бойынша өз бұрышыңызға бір сұрақ құрастырып жазыңыз. Дастарқанды сағат тілімен айналдырып, көршіңіздің сұрағының астына жауап жазыңыз. Топта ақылдаса отырып, мәтіннің тақырыбын анықтаңыздар. Сергіту сәті. «Қызыл гүлім-ай»
Дескриптор
|
Кластер
Оқулық
А-4 парағы, қалам, мәтін
Дескриптор
Дәптер Қалам Суреттер Тірек сөздер |
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 минут
|
(Ж) Рефлексия Чемодан-салып аламын, алдағы уақытта қолданамын. Еттартқыш-алған ақпаратты өңдеймін . Себет-керек емес ақпарат, лақтырып жіберемін.
|
Чемодан, еттартқыш, себет суреті |
|||||||||||||
|
Үй тапсырмасы 1 минут |
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз









