Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
8- бөлім. Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Арыстанова Айгуль Мырзахметовна |
|||||
|
Күні: |
28.01.2026 жыл |
|||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қызым –жағадағы құндызым |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : |
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау; 8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болжалдық, шектік) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды; орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдайды. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
« Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы бойынша жас буынды әділ, еңбекқор, отансүйгіш құндылығына баулу, бәсекеге қабілетті азамат етіп тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі. «Сөйлемді жалғастыру» Әрбір адам... Әрбір сабақ... Апта дәйексөзі: Мейірімділікті анадан үйрен, әділдікті данадан үйрен. Өткенді қайталау «Мақал -мәтелдер айтысы» Қыз ауыл көркі, ... Анасын көріп, қызын ал,... Қыз қылығымен сүйкімді,... Жаңа сөздермен жұмыс. Абырой, жасөспірім, келін, ибалы, қылық( ты),бойжеткен, тектілік, жеңге, ізетті |
Оқушылар мұғалімнің сөзін жалғастырады
Бірінші оқушы мақалдың басын айтса, келесі оқушы жалғасын айтады.
Демеулік шылауларды қолдана отырып, жаңа сөздермен сөйлем құрайды |
Әр білім алушы дескрипторға сүйеніп, бағалау парағын толтырады.
Мақалды басын айтып, жалғастырады – 1 балл Жаңа сөзбен сөйлем құрайды -1 балл Демеулік шылауды қолданады-1 балл |
Бағалау парағы
Жаңа сөздер
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. Қыз бала қандай болуы керек? Топтық жұмыс
«Мен қазақ қыздарына қайран қалам» өлеңін тыңдау, 31-беттегі 8-тапсырманы орындау
Жұптық жұмыс
Мәтін ішінен түсіп қалған сөздерді тауып, жазады. «Анаграмма» ойыны арқылы тақырыпқа қатысты сөздерді қайталау Синквейн орындау
|
Топтық жұмыс. Мәтіндегі деректерді пайдалана отырып ой бөліседі.
Өлеңді тыңдап, адасқан сөздерді орналастырып жазады
Екі оқушыға екі парақтағы бір мәтін беріледі, мәтіндерін салыстыра отырып сөздерді көп нүктенің орнына қойып шығады |
Дескриптор: тұрақты тіркесті қолданады- 1 балл өз ойын жеткізеді -1 балл
Сөздерді дұрыс орналастыру- 1 балл
Сөйлемді толықтырып, демеулікті табу- 1балл Демеуліктің түрін ажырату- 1 балл
Сын есім, етістік, синоним келтіру- 1балл Сөйлем құрау-1 балл |
Фломастерлер, флипчарт
Видео
Оқулық
Парақтар
https://wordwall.net/ru/resource/106347120 |
||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау Кері байланыс Үй тапсырмасы: 31-б, 5-тапсырма Бекіту сұрақтары: - Қазақ халқы қыздарын қалай құрметтеген? Қыздың ибалы болуына кім жауапты деп санаған?Қыз баланың бойында қандай қасиеттер болуы керек?Демеуліктердің неше түрі бар ?Болжалдық демеуліктерді атап шығыңыз.Шектік демеулікке мысал келтіріңіз |
Платформаға кіріп, - Не білдік? Не үйрендік?Не қызықты болды? Не қиын болды? Сұрақтарға жауап жазады |
|
https://padlet.com/arystanovaa76/padlet-37um7dlekrjkeod6 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қызым –жағадағы құндызым" 8 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
8- бөлім. Қызым – жағадағы құндызым, Ұлым – аспандағы жұлдызым. «Қозы Көрпеш – Баян сұлу» жыры |
|||||
|
Педагогтың Т.А.Ә. |
Арыстанова Айгуль Мырзахметовна |
|||||
|
Күні: |
28.01.2026 жыл |
|||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қызым –жағадағы құндызым |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары : |
8.2.1.1 тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау; 8.5.1.5 демеулік шылаулардың (болжалдық, шектік) қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану. |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрайды; орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдайды. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу: |
« Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы бойынша жас буынды әділ, еңбекқор, отансүйгіш құндылығына баулу, бәсекеге қабілетті азамат етіп тәрбиелеу. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарлаған кезеңдері |
Педагогтың іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі. «Сөйлемді жалғастыру» Әрбір адам... Әрбір сабақ... Апта дәйексөзі: Мейірімділікті анадан үйрен, әділдікті данадан үйрен. Өткенді қайталау «Мақал -мәтелдер айтысы» Қыз ауыл көркі, ... Анасын көріп, қызын ал,... Қыз қылығымен сүйкімді,... Жаңа сөздермен жұмыс. Абырой, жасөспірім, келін, ибалы, қылық( ты),бойжеткен, тектілік, жеңге, ізетті |
Оқушылар мұғалімнің сөзін жалғастырады
Бірінші оқушы мақалдың басын айтса, келесі оқушы жалғасын айтады.
Демеулік шылауларды қолдана отырып, жаңа сөздермен сөйлем құрайды |
Әр білім алушы дескрипторға сүйеніп, бағалау парағын толтырады.
Мақалды басын айтып, жалғастырады – 1 балл Жаңа сөзбен сөйлем құрайды -1 балл Демеулік шылауды қолданады-1 балл |
Бағалау парағы
Жаңа сөздер
Оқулық |
||
|
Сабақтың ортасы |
2-тапсырма. Қыз бала қандай болуы керек? Топтық жұмыс
«Мен қазақ қыздарына қайран қалам» өлеңін тыңдау, 31-беттегі 8-тапсырманы орындау
Жұптық жұмыс
Мәтін ішінен түсіп қалған сөздерді тауып, жазады. «Анаграмма» ойыны арқылы тақырыпқа қатысты сөздерді қайталау Синквейн орындау
|
Топтық жұмыс. Мәтіндегі деректерді пайдалана отырып ой бөліседі.
Өлеңді тыңдап, адасқан сөздерді орналастырып жазады
Екі оқушыға екі парақтағы бір мәтін беріледі, мәтіндерін салыстыра отырып сөздерді көп нүктенің орнына қойып шығады |
Дескриптор: тұрақты тіркесті қолданады- 1 балл өз ойын жеткізеді -1 балл
Сөздерді дұрыс орналастыру- 1 балл
Сөйлемді толықтырып, демеулікті табу- 1балл Демеуліктің түрін ажырату- 1 балл
Сын есім, етістік, синоним келтіру- 1балл Сөйлем құрау-1 балл |
Фломастерлер, флипчарт
Видео
Оқулық
Парақтар
https://wordwall.net/ru/resource/106347120 |
||
|
Сабақтың соңы |
Бағалау Кері байланыс Үй тапсырмасы: 31-б, 5-тапсырма Бекіту сұрақтары: - Қазақ халқы қыздарын қалай құрметтеген? Қыздың ибалы болуына кім жауапты деп санаған?Қыз баланың бойында қандай қасиеттер болуы керек?Демеуліктердің неше түрі бар ?Болжалдық демеуліктерді атап шығыңыз.Шектік демеулікке мысал келтіріңіз |
Платформаға кіріп, - Не білдік? Не үйрендік?Не қызықты болды? Не қиын болды? Сұрақтарға жауап жазады |
|
https://padlet.com/arystanovaa76/padlet-37um7dlekrjkeod6 |
||
шағым қалдыра аласыз


